Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.06.2006., 09:11   #21
Osjećam se kao Pavle sam na svijetu u ovoj diskusiji.

Ja sam eto imala privilegiju da nisam imala "čast" da mi obave epizitomiju.
Mene su poslije poroda pak morali rezati jer mi ostade dio posteljice.
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 12:20   #22
Quote:
magic blue kaže:
navodno da epizitomija u trenutku urezivanja ne boli jer ti ju urezuju kad ti je trud najvisi pa ti navodno dode ko olaksanje, ali poslije
Ispravak krivog navoda: BOLI
Rosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 12:30   #23
Quote:
Rosa kaže:
Ispravak krivog navoda: BOLI
ne boli , ovako bi mogli do sutra

mogu se 'pohvaliti' s obje: medijalna te mediolateralna (hvala Arslane )
__________________
Stojiš u centru mojih misli kao maslina na pizzi
tash@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 14:04   #24
Mene je bolilo, oba puta. I ne smatram se cmizdravicom.
To očito ovisi o tome kad i tko te reže. Prvi put me sigurno nisu rezli u trudu, a drugi put se ne sjecam.......
Rosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 19:24   #25
ok, sad sam ziher da to mesarenje NE ZELIM, ali ko me pita
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 20:14   #26
mene je rez bolija mozdaaa 8 dana...nije bilo strashno gadno....a reci mi arslane..bez da se svadjamo il ruzno govorimo..shto u sluchaju kad zena raspukne..
__________________
Nekako mi je dosta mushkih....ono..ne toliko dosta da bi preshla igrat za suprotni tim, a opet sasvim dovoljno da ostanem sjedit na klupi...

"Frankly, my dear, I don't give a damn..."
Nerea is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 01:54   #27
Danas sam išla kod ginekologa, finog, iskusnog i prilično popularnog doktora u gradu, i ispričala mu šta sam ovde pročitala o epiziotomiji. Čovek je rekao kako zna za to, radio je u Nemačkoj gde se epiziotomija ne radi rutinski i kad se vratio u zemlju trudio se da je izbegava ako nije apsolutno neophodno. Međutim, predomislio se i sad obavezno seče svaku porodilju. Zašto? Tvrdi kako iz sopstvenog iskustva s pacijentkinjama zna da su žene koje su se porodile bez rezanja imale velikih problema sa spuštanjem bešike pred menopauzu i da su mnoge morale biti operisane. Smatra da je to posledica upravo pritiska međice na bebinu glavu, koja je opet pritisnula bešiku. Verovatno nisam baš dobro ovo prenela pošto se ne snalazim s terminologijom, kao novopečena trudnica i osoba koja je imala sreće da se ne druži mnogo s doktorima, a i totalni laik za medicinu, no možda će neko od lekara s foruma znati ima li u ovome istine.
Dragana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2006., 14:52   #28
moju su mamu rezali oba puta ,a besika i maternica joj se spustila pred menopauzu i vjerojatno ce stvarno morat na operaciju.sto se mene tice ne vidim kakve bi to imalo veze sa rezanjem ili ne.u americi nikog ne rezu, pa sumnjam da oni imaju veci postotak zena sa spustenim maternicama od nas!
lolita11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2006., 15:57   #29
Bilo bi dobro kad bi nam neki medicinar znao objasniti razloge tog zahvata. Ciljam da je to pitanje statistike: Ako režeš, imat ćeš u x % slučajeva komplikacije (bolovi itd.), ako ne režeš, imat ćeš u y % slučajeva neke druge komplikacije (puknut će). Sad je valjda x<<y, pa se rutinski reže.

Bolji pristup je naravno pokušati procjeniti dali treba rezati ili ne, ako za to postoje kriterije. Samo, ne zaboravimo, medicina nije egzaktna znanost, tako da uvijek ostaje neki udio graničnih slučajeva.

Nama je prije 2 godine babica objašnjavala da se sve više odustaje od rutinskog rezanja, jer čak i kad pukne, uz nekoliko šavova bolje zarašta od ravnog reza. Ginić je spomenuo medio-lateralni rez kao dobru metodu da se sprijeći pukunuće. Sad se mislite
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2006., 16:24   #30
Da li netko možda zna može li se u kojoj Zagrebačkoj bolnici tražiti da ne režu?
Netko je na početku rekao (mislim da je Arslan), kao i kod tkanine, ako je zarežeš još više puca.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2006., 16:46   #31
Quote:
mandy kaže:
Da li netko možda zna može li se u kojoj Zagrebačkoj bolnici tražiti da ne režu?
Netko je na početku rekao (mislim da je Arslan), kao i kod tkanine, ako je zarežeš još više puca.
mozes traziti, no pitanje je hoce li te i poslusati....

ovako, ne znam nista o ne/nuznosti epiziotomije, mislim da to ovisi od slucaja do slucaja.... ali u svakom slucaju ne bih voljela doci u ruke nekome medicinaru koji je uvjeren u to da je epiz. dobra i opravdana, a zatim inzistirati da mi je ne izvodi. hoci reci, ti ljudi su nauceni na takvu proceduru, izvode je u najboljoj namjeri i stvarno uvjereni da cine dobru stvar, a ja, koja nisam medicinar, tesko da ih mogu razuvjeriti u tome

od tzv. prijateljskih rodilista, imas Rijeku, Varazdin.... pa se raspitaj. navodno da i na Sv. Duhu u Zagrebu mozes naletjeti na lijecnike i primalje koji su nesto "modernijih" nazora
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2006., 22:36   #32
Quote:
Secundo kaže:
Ginić je spomenuo medio-lateralni rez kao dobru metodu da se sprijeći pukunuće. Sad se mislite
nije li taj rez opasniji jer ide na stranu i zarezuje se mnogo dublje i puno vise tkiva
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2006., 22:37   #33
Quote:
mandy kaže:
Da li netko možda zna može li se u kojoj Zagrebačkoj bolnici tražiti da ne režu?
u svakoj samo moras dovoljno inzistirati na tome. procitaj ovdje

http://www.roda.hr
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2006., 22:41   #34
Quote:
violent_femmes9 kaže:
hoci reci, ti ljudi su nauceni na takvu proceduru, izvode je u najboljoj namjeri i stvarno uvjereni da cine dobru stvar, a ja, koja nisam medicinar, tesko da ih mogu razuvjeriti u tome
ja cu si sprintat one linkove koje je arslan dao i to posebno onaj s hr udruge primalja i markerom pozabiljezavat neke stvari i zivota mi moga idem s tim u radaonu i onda vise nece biti da ih JA moram uvjeravat u nesto, isprintat cu tako da se vidi referenca od kud je pa nek citaju dok ja mirno radam
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2006., 12:26   #35
Quote:
magic blue kaže:
ja cu si sprintat one linkove koje je arslan dao i to posebno onaj s hr udruge primalja i markerom pozabiljezavat neke stvari i zivota mi moga idem s tim u radaonu i onda vise nece biti da ih JA moram uvjeravat u nesto, isprintat cu tako da se vidi referenca od kud je pa nek citaju dok ja mirno radam
yeah, right bit ce impresionirani tvojom nadobudnoscu i sigurno ce sve pobozno procitati, lupiti se po celu i onda odusevljeno kliknuti "kolege, pa zakaj nam ovo nitko nije rekao do sad?!"

nadji si rodiliste unaprijed, nadji si primalju i doktora koji ima vremena za razgovor. a to hoce li ti mozda stvarno zatrebati epiz. stvarno ne mozes sada znati - ne opravdavam taj postupak kao rutinski, ali sasvim sigurno u nekim slucajevima postoje indikacije za njega.
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2006., 16:07   #36
Mojoj frendici su loše, ali fakat loše procijenili da NE TREBA rezati.
Tako je pukla ... da mi je to netko drugi pričao rekla bi mu da izmišlja ... pukla je u vagini prema maternici i prema analnom otvoru i u njega .. šivali su je skoro 2 sata .... naravno loše jer je nakon 3 tjedan ponovo išla na šivanje ... mučila se skoro 8 mjeseci
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2006., 16:25   #37
e kad ovako nešto čuješ
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2006., 19:29   #38
da, grozno
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2006., 21:30   #39
Quote:
violent_femmes9 kaže:
yeah, right bit ce impresionirani tvojom nadobudnoscu i sigurno ce sve pobozno procitati, lupiti se po celu i onda odusevljeno kliknuti "kolege, pa zakaj nam ovo nitko nije rekao do sad?!"
ma to je bila sala, u ovim nasim rodilistima vjerojatno niti ne znaju kaj je to papir (za wc papir smo ziher da ne zanju kaj je) a kamoli nekaj napisano na njemu, kaj bi se fakat moglo primjeniti u poslu
a da im uletim s trudovima i masem nekakvom hrpom papira pred nosom s najnovijim znanstvenim otkricima mislim da bi me frknuli van ko onista
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 23:35   #40
Quote:
Nerea kaže:
mene je rez bolija mozdaaa 8 dana...nije bilo strashno gadno....a reci mi arslane..bez da se svadjamo il ruzno govorimo..shto u sluchaju kad zena raspukne..
Koliko ja kuzim tematiku, pitanje da li ce doci do puknuca je vrlo maglovito. Ovisi o vise faktora: velicini ploda, velicini porodjajnog kanala, utjecaju hormona na rastezanje porodjajnog kanala, brzine poroda (ako se pod dripom izazovu jaki trudovi beba bude izbacena prije nego se tkivo prirodno rasiri i tad moze doci do dubokih pucanja tkiva), rastezljivosti tkiva, utjecaju vanjskih sila, mozda polozaja (litomija, tj. lezanje na ledjima je najgore jer se radi protiv sile teze).
Ako je situacija takva da ce nekome dovesti do pucanja vise ce puknuti tkivo koje se zareze. Analogija sa napetom tkaninom je dobra. Druga razlika je da iskustvo, suprotno zastarjelom kirurskom misljenju, pokazuje kako prirodno puknuce zaraste lakse i brze nego ravni, kirurski rez. Narvno, sivanje je kriticno, jer se radi na oteknutom tkivu, pa ako je prejako zasiveno moze doci do problema, kao i kad je zasiveno krivo, pa se spoje djelovi koji prije nisu bili spojeni (sve se pomakne za par mm ili koji cm), odnosno ako se nestrucno zasije na brzaka (recimo samo se zasije koza, a ne zasije se misic ispod koze). U slucaju 3. i 4. nivoa puknuca (u anus) velike su opasnosti od infekcije, a bilo kakvo puknuce bit ce neko vrijeme bolno, kao i svaka kirurska rana. Jedna od zastarjelih skola misljenja je propagirala pretjerano sivanje vagine nakon epiziotomije s ciljem da se smanji vaginalni otvor - to je cesto dovodilo do boli pri odnosu i uopce.

Na srecu, tkivo medjice vrlo je dobro prokrvljeno, pa ce u vecini slucajeva dobro zarasti. Oziljak ce ostati, no vecini ljudi nakon kojeg mjeseca, na srecu, nece stvarati probleme. Nesretnima ce stvarati probleme dugo vremena i tu je prostor za poboljsanje.

Price o tome da se epiziotomijom stiti medjica meni zvuce besmisleno, jer ne mogu razumijeti kako ce misic biti jaci ako ga se prereze pa onda sasije. Ni jedan rez ne zarasta 100%, tako da je najbolje tkivo ne unistavati i ne rezuckati ako to nije zaista nuzno. U slucaju poroda postoje hitne situacije kad je epiziotomija potrebna da se plod hitno izvadi iz porodjajnog kanala, no to su vrlo rijetke situacije.
Arslan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:45.