Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2015., 15:48   #6521
Trazi dr.opce prakse uputnicu za endokrinologa, a on ce ti dat uputnice za hormone i secer. Tako sam ja bar napravila kad mi je trebalo.
__________________
What do you mean, "I don't believe in God"?I talk to him every day.What do you mean, "I ain't kind"?I'm just not your kind.
Ereshkigal is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2015., 16:18   #6522
:klap:
Hvala na informaciji.
Koliko se ceka na pregled endokrinologa u Splitu, ako netko zna?
__________________
Objektivno ne postoji, subjektivno se ne broji.
greyish is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2015., 23:19   #6523
Quote:
lijepa alma kaže: Pogledaj post
Dakle, nemam M po par mjeseci i to je uzrok vađenja ovoga, pa vađenje ni nije u nekom odr. periodu nego ovako. Dakle, sve je super i to više puta vađeno (u raznim fazama- pretpostavljam- nije se valjda zadesila uvijek ista faza).
Ovako: LH 5,7, a fsh 6.4.
Jako je bitno u kojoj si fazi vadila jer se u ovom slučaju hormoni vade uvijek u folikularnoj fazi, znači od 2. do 5. dana ciklusa. Dakle, trebali su ti dat Duphaston da ti izazove mjesečnicu i kad je dobiješ odma 2. /3. dan vadit hormone.

Oligomeroja (većina s ovom dijagnozom, mislim njih 87% ) imaju i PCOS, a teži oblik navedenog je amenoreja (sekundarna), što nas opet dovodi do hormona, PCOS-a i sličnoga. Može biti i zbog težine (previše mršavosti), neadekvatna prehrana itd. Opet, teško je ovako reći kad nije stanje skroz realno. LH jeste manji od FSH, ali sve ovisi jel to folikularna faza.

Quote:
...Bolesna sam na biciklizam (100km znam dnevno), a primjetila sam da dobijem M kad smanjim/ukinem vožnju. Naravno, ginići po difoltu odbacuju to jer sam normalne težine (jako puno jedem).
Postoje cure s PCOS-om koje su normalne težine. Ja sam normalne težine, Victoria Beckham je normalne (pardon mršavica je!) pa ima PCOS i koliko ono - 4 djece? Mislim da ovo vuče na PCOS. Svakako jest problemčić sa hormonima (zbog LH i FSH), trebalo bi još to malo ispitat, vidi i drugo sve što je zaduženo za njihov pravilan rad.

Hormoni se isto zbrčkaju kod pretjeranog bavljena sportom, bilo je o tome riječi ovdje dosta i struka to priznaje. Razne su studije o profesionalnim sportašicama koje ne bi imale dugo M i imale problema sa testosteronom, hirzutizmom itd. ja sam laik pa ti ne znam reći jel to utječe ili ne, ali ako si primjetila, probaj testirat na duže staze, malo do usporit, bit umjerenija.

Quote:
greyish kaže: Pogledaj post
...

A sada zaplet na hrvatski nacin... i moje OGORCENJE.
Velkam to our divan krasan i usran zdravstveni sustav.

Quote:
Ne da mi se cekati bez dijagnoze mjesecima i zanima me kako se provjeravaju ova druga stanja povezana sa pcos-om, konkretno inzulinska rezistencija?
Za početak OGTT (natašte piješ zaslađenu vodu, ponesi limun. Pitaj svoju dr. opće prakse, objasni joj situaciju. Meni je moja u trudnoći davala. I fala joj na tome.
Quote:
Da li bi bilo najbolje da trazim uputnicu za endokrinologa nakon sto dobijem nalaze?
I to je dobar start, samo ti je zajebano vrijeme - GO posvuda. Znam kako ti je, jer se ja našetavam sa familijom po doktorima i već smo siti svega.
Quote:
Koliko se ceka na pregled endokrinologa u Splitu, ako netko zna?
Nemam ti pojma, ali nemoj se čudit ako ti puknu mjesec dana, a sad ljeti i više. Mene su sad bili naručili za jedan spec. pregled u 9. mjesec (na Firule). Kad sam to sve radila prije par godina išla sam skoro sve privatno. Sad si ne bih mogla to priuštit.
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2015., 23:22   #6524
Quote:
lana_sa kaže: Pogledaj post
Koja je razlika izmedju pco i pcos?evo ja ne znam sta imam,imam policisticne jajnike,neredovnu mengu,,,ali normalna kilaza,,,i testovi hormona su normalni

takodjer me zanima jel koja od vas uspjela zatrudnjeti prirodnim putem?
Ovo drugo je sindrom, kronično stanje koje bi bilo poželjno držati pod kontrolom, bilo pilulama, nekim prirodnim putevima (lifestyle), trudnoćama ...

Ovo prvo bi bio kao neki blasži, nepotpuni oblik, onako više varira. Meni je više njih lijepilo i jedne i druge dijagnoze.

I evo, da te ohrabrim, ostala sam prirodnim putem trudna. Iz prve! I sa normalnom kilažom, a mislim da je nama teže jer ove što imaju viška barem izgube i uglavnom normaliziraju ubrzo stanje sa ciklusom i hormonima.
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2015., 00:01   #6525
Quote:
Silvery kaže: Pogledaj post
Ovo drugo je sindrom, kronično stanje koje bi bilo poželjno držati pod kontrolom, bilo pilulama, nekim prirodnim putevima (lifestyle), trudnoćama ...

Ovo prvo bi bio kao neki blasži, nepotpuni oblik, onako više varira. Meni je više njih lijepilo i jedne i druge dijagnoze.

I evo, da te ohrabrim, ostala sam prirodnim putem trudna. Iz prve! I sa normalnom kilažom, a mislim da je nama teže jer ove što imaju viška barem izgube i uglavnom normaliziraju ubrzo stanje sa ciklusom i hormonima.
bas mi je drago cuti,a koliko tebi menga kasniti zna?
lana_sa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2015., 00:32   #6526
P ciklus bi mi obično bio između 34 i 37 dana. Dvaput je bilo i do 4o./42. dana. Lagano produljeni ciklusi, sad je to nakon poroda na 33 dana što je sasvim fajn.

Zaboravih napisat da kod PCO-a u principu, kao, nemaš većinu "standarnih simptoma", tj. ništa od toga osim "par ili više cistica" na UZV-u i to je promjenjivo (ima tendenciju ići na bolje), ali u budućnosti se može lako dogoditi i ono "S" gdje je glavno pitanje hormonski disbalans + eventualno inzulinska rezistencija. Ako mene pitaš, sve je to ista/slična kaša jer i za te povremene cistice kod PCO-a su opet odgovorni hormoni. U kojoj mjeri...don't know.
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2015., 11:53   #6527
Voljela bih da mogu reci da je moja doktorica opce prakse savjesnija i pristupacnija od ostalih ali i nije bas, dapace bas suprotno.
Koliko sam uspila provjerit trenutno se vrsi upis za endokrinologa u bolnici tek za 8 mjesec.

Znaci radi se oggt test kao i u trudnoci? Radila sam ga u trudnoci i bilo mi je ok.
Trazit cu da bar to odradim dok ne dodjem na red kod nekog od doktora.

Inace moj status je:

- Oduvijek imam problem s dlakavoscu i tenom.
- Prirodno sam mrsava.
- Cesto su me dermatolozi slali vadit hormone ali nitko mi nikada nije dijagnosticirao niti hormonalne probleme niti pcos.
- Imam trudnocu iza sebe, prirodnu iz prvog pokusaja.
- nemam u obitelji probleme sa dijabetesom.

Inace idem na redovite godisnje preglede kod ginekologa i evo sad u 33-oj godini mi je dr. vidila ciste. Dijagnozu jos cekam ali otisla sam na pregled zbog sumnje da nesto hormonalno ne stima tako da vjerujem da ce dijagnoza biti potvrdjena.
__________________
Objektivno ne postoji, subjektivno se ne broji.
greyish is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 09:07   #6528
Bok, cure, kod mene je situacija ovakva, imam PCOS, nemam cisti na jajnicima, imam prekomjernu težinu i tu i tamo akne. menga mi dolazi svakih 60 dana, a htjela bih uskoro zatrudniti, dakle ne mogu piti hormonsku kontracepciju ... kad me ginekologica gledala na uzv, nisam imala vodećeg folikula i razina lh mi je veća od fsh ... upućuje li to da nemam ovulaciju ?? Što mogu učiniti da stabiliziram odnos fsh i lh (odnosno snizim lh) a bez kontracepcije? Silno želim bebicu! Molim nekoga za odgovor, puno hvala unaprijed.
Molly K Darling is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 23:56   #6529
Smanjiti postepeno težinu. Ni slučajno ne gladovanjem već manjim obrocima koji će biti kroz dan raspoređeni na 5-6 puta. Smanjiti unos loših ugljikohidrata, jesti više cjelovitog (namirnice od integralnog brašna), a prednost dati povrću (sirovom, kuhanom), juhama, salatama i voću. Ubaciti ribe, nešto mesa. Što manje jesti puste prerađevine. Praktički probaj jesti namirnice koje imaju niski i srednji glikemijski indeks. Kretati se dovoljno dnevno, boraviti na svježem zraku (treba ipak prirodnog d vitamina ), možeš uz to piti i neki dobar čaj za ovakve probleme. Ima tu svega od vrkute do ginekola.

Upravo je lani jedna moja poznanica zatrudnila gotovo iz prve. Taman se vjenčala i rekla da će se odmah pokušati bacit na bebu jer tko zna kad će joj upalit s obzirom na PCOS. Borila se dugo s prekomjernom težinom (i sad još ima za skidat) i tih zadnjih mjeseci je lagano gubila mjesečno po 2 kg, a ciklus je sa svakih 50 dana pao na svakih 35 . Napredak je bio vidljiv relativno brzo u obliku jednog lijepog plusa na testu. Tako da, samo naprijed! Možeš ti to.
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 21:06   #6530
Silvery, nisam ti zahvalila na detaljnom odgovoru - hvala ti
Ereshkigal isto

Inače, stekla sam dojam da je većini ljudi pcos=problem/poteškoća s začećem/trudnoćom. Što svakako između ostalog i je, i od srca mi je drago zbog svake žene koja s ovim sindromom ostane trudna i dobije dijete.

Ali samo bi htjela napisati da pcos nije (jedino) problem s trudnoćom, niti je s trudnoćom borba s pcos-om gotova.
Ne želim strašiti ni širiti paniku, ali problem s trudnoćom je samo jedan output složenog metaboličkog, sistemskog problema. Isto kao što su akne, hirsutizam, debljina, gubitak kose... (ne uspoređujem to po težini i važnosti u životu)

Ukoliko je uzrok pcos-a inzulinska rezistencija, ako se nekako ne tretira i ne sanira, vrlo je moguć/vjerojatan nastanak dijabetesa i hrpe drugih boleština o kojima ne želim ni razmišljati, samo želim naglasiti ono što susrećem cijeli život, a žestoko se ne slažem:

PCOS nije:

- malo sam dlakavija, valjda sam se genetski bacila NA TATU
- imam akne, malo mi je koža osjetljivija
- ispada mi kosa, pod stresom sam
- teško mi je ostati trudna, xyz razlog

Hoću reći - pcos, po svemu do čega sam imala prilike doći i čitati, nije neki sitni problemčić - tipa ne sviđa mi se kako izgledam, niti je isključivo reproduktivni problem...pcos je način na koji nam tijelo govori da nije u svom normalnom funkcioniranju, da je out of balance, i da nije u stanju održati normalne procese, nego nas nekim svojim backup/kriznim mehanizmima održava iz dana u dan.
daneejela is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 23:13   #6531
Danči, ne trebaš se zahvaljivat.

Skažem se sa tobom. PCOS je malo kompleksniji problem i tek mu se zadnjih godina (koliko sam stekla dojam) pristupa ozbiljnije, nije baš da se samo liječe simptomi (kako to obično biva kod klasične medicine). To je nešto čemu se treba pristupiti holistički i individualno (po deafultu tako bi trebalo ići i kod drugih bolesti i stanja).

kako u obitelji imam dijabetes, tj. sa majčine strane genetsku sklonost (cijeli niz njih ima dijabetes, uključujući i nju), te kako sam naposlijetku i ja u trudnoći dobila gestacijski dijabetes, vrlo sam svjesna što mogu očekivati i zašto je sve to kod mene tako razvijalo i kako je sad. Na meni da ga pokušam odgodit što kasnije. Sam naš način i tempo života doprinose razvitku svega i svačega. Prehranu i ono što stavljaju u prehrambrene proizvode (čak i u hranu za bebe) da ne spominjem. Sve je prepuno šećera, a bebe nam moraju izgledati ko bucmaste loptice, a sve je više pretilih, djece sa ADHD-om, ženama i muškarcima koje imaju problema sa raznim bolestima, hormonima, začećem...autoimune bolesti. Tako da se dosta stvari može dovest u red samo prehranom, a di je tek ostalo.
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2015., 18:16   #6532
Quote:
Silvery kaže: Pogledaj post
Danči, ne trebaš se zahvaljivat.

Skažem se sa tobom. PCOS je malo kompleksniji problem i tek mu se zadnjih godina (koliko sam stekla dojam) pristupa ozbiljnije, nije baš da se samo liječe simptomi (kako to obično biva kod klasične medicine). To je nešto čemu se treba pristupiti holistički i individualno (po deafultu tako bi trebalo ići i kod drugih bolesti i stanja).

kako u obitelji imam dijabetes, tj. sa majčine strane genetsku sklonost (cijeli niz njih ima dijabetes, uključujući i nju), te kako sam naposlijetku i ja u trudnoći dobila gestacijski dijabetes, vrlo sam svjesna što mogu očekivati i zašto je sve to kod mene tako razvijalo i kako je sad. Na meni da ga pokušam odgodit što kasnije. Sam naš način i tempo života doprinose razvitku svega i svačega. Prehranu i ono što stavljaju u prehrambrene proizvode (čak i u hranu za bebe) da ne spominjem. Sve je prepuno šećera, a bebe nam moraju izgledati ko bucmaste loptice, a sve je više pretilih, djece sa ADHD-om, ženama i muškarcima koje imaju problema sa raznim bolestima, hormonima, začećem...autoimune bolesti. Tako da se dosta stvari može dovest u red samo prehranom, a di je tek ostalo.

Da, istina je, sjecam se kad sam ja bila u osnovnoj skoli, prije nekih 15ak godina, imali smo u cijelom razredu jednu bucmastu curicu. A do srednje skole nitko nije ni znao za rijec "dijeta" ili se suzdrzavao od jedenja.
Danas je vecina djece koju srecem na ulici, kod susjeda, prijatelja, barem lagano bucmasta.
Mislim, meni cu cakana kad ih vidim, bili buckasti ili mrsavi, ali ocito se dosta toga promijenilo u environmental faktorima/uvijetima zivota jer mi se ne cini bas moguce da je 80% djece prije bilo genetski mrsavo/normalno, a danas pretilo.


I meni mama ima dijabetes, tako da suosjecam s tobom
Ja sam prije uvijek bila onaj neki flegma tip - od necega se mora umrijeti, kad sam imala neku bolestinu to bi mi bio razlog za zezanje, i ono neku dramaticnu pricu Nekako nisam nikad previse se brinula za to sto ce biti.
Sve do napretka PCOS-a.
Prvo su dosle te dlake, i kad sam ih se naucila prihvatiti, i usavrsila sve metode depilacije, nedavno sam primjetila da mi se kosa povlači, ono dobivam zaliske. A kosa mi je inace moj no.1 sto se istice na meni ko lipo i privačno. Tako da, nekako me taj pcos uvijek opali tamo gdje sam najranjivija.
Dijabetes bi mogao doci taman kad me krenu one prve krize o smrtnosti

Tako da sam sad suprotno nekom svom dosadasnjem pristupu totalno zabrijala na prehranu, nacin zivota, i podsjecam sama sebe na neku bakicu sa svim tim zabrijavanjima o zdravom ali nekako izgleda da je danas takvo vrijeme. Nekad je paziti na sebe znacilo cuvati bubrege od promaje danas je citanje ingredients liste i igranje detektiva kemicara.
daneejela is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2015., 12:37   #6533
Evo još jedne s PCOSom. Čitajući vaše priče, moram reći da sam ja prava sretnica. Naime, kod mene su hormoni, štitnjača, šećer, općenito sve što se tiče krvi uredu. Imam tek pokoji prištić, dlakavost ništa previše, meni je višak kg stran pojam (28 g/50 kg/170 cm). Kod mene je najveći problem što ja imam mengu (osim kad nisam na terapiji) 15 i više dana. I tako godinama. Obišla sam doktora i doktora, popila tableta i tableta, raznih čajeva i meda. I sve štima, a kad prestanem kaos. I onda sam pokušala posljednju šansu, redovito vježbanje. I koliko toliko se menga dovela u red.
Doduše, ovo je sve ukratko opisano, ali vidi se bit
Sad me zanima, ima li ikoja od vas sličan problem i da ga je vježbanjem (i možda prehranom) uspio riješiti...
ludimish is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2015., 18:58   #6534
Tebi su svi hormoni uredni, baš svi? A jajnici, uzv slika? Na temelju nečeg ti se morao dijagnosticirat PCOS ili makar PCO.

Ovo što ti opisuješ ne liči na pcos nego na menoragiju. Jesi radila uzv maternice? Ako je želkezo u krvi super nakon takvih krvarenja, onda si prava čelična lady jer obično kod produljenih krvarenja to flopne samo tako.
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2015., 19:57   #6535
Hormoni, štitnjača, željezo su dobri. Jajnici policističnih izgleda. Uvz maternice homogen i pravilan. Uvz endometrija 3-4mm. Jajnici nejednaki.
Mozda sam se krivo izrazila, Menga tj krvarenje traje par dana, a poslije toga nekakav smećkasti iscjedak.
ludimish is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2015., 21:38   #6536
Quote:
Silvery kaže: Pogledaj post
Smanjiti postepeno težinu. Ni slučajno ne gladovanjem već manjim obrocima koji će biti kroz dan raspoređeni na 5-6 puta. Smanjiti unos loših ugljikohidrata, jesti više cjelovitog (namirnice od integralnog brašna), a prednost dati povrću (sirovom, kuhanom), juhama, salatama i voću. Ubaciti ribe, nešto mesa. Što manje jesti puste prerađevine. Praktički probaj jesti namirnice koje imaju niski i srednji glikemijski indeks. Kretati se dovoljno dnevno, boraviti na svježem zraku (treba ipak prirodnog d vitamina ), možeš uz to piti i neki dobar čaj za ovakve probleme. Ima tu svega od vrkute do ginekola.

Upravo je lani jedna moja poznanica zatrudnila gotovo iz prve. Taman se vjenčala i rekla da će se odmah pokušati bacit na bebu jer tko zna kad će joj upalit s obzirom na PCOS. Borila se dugo s prekomjernom težinom (i sad još ima za skidat) i tih zadnjih mjeseci je lagano gubila mjesečno po 2 kg, a ciklus je sa svakih 50 dana pao na svakih 35 . Napredak je bio vidljiv relativno brzo u obliku jednog lijepog plusa na testu. Tako da, samo naprijed! Možeš ti to.

Ajme, jedan od najopsežnijih i najboljih odgovora koje sam ikada dobila, puno puno hvala!
Molly K Darling is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2015., 22:56   #6537
Ma ne trebaš se zahvaljivat ženo.
Prolistaj malo temu, dosta važnih i zanimljivih iskustava ćeš naći kao i brojne korisne i opširene informacije koje su pisale mnoge drage žene i cure.

Samo glavu gore, probaj promijenit nešto od nabrijanog i idemo korak po korak ka cilju.
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 23:27   #6538
Question Help curee

Cure imam pitanje.. Imam 18 godina i otkako imam češće seksualne odnose (nekad koristimo kondom nekad ne),primjetila sam nešto čudno.Znači kad si gurnem prst () osjetim nešto čudno, kao neka ''jaja'', ne boli me na dodir niti me ikad bolio stomak pa tako to prije nisam ni primjetila. Kao da u sebi imam nekakva (3 sam osjetila na opip) jaja. Prije možda pola godine napipala sam tu jednu bila je manje veličine i samo je nestala. Otkako sam krenula sa seksualnim odnosima kao da se vrate. Znači ne bole,ne smetaju (meni) ali me zanima šta je to i želim ih se riješiti. Kod ginekologa još ne mogu jer trenutno zdravstvenu nemam (duga prica)..pa uglavnom ako netko zna može li mi otprilike reći o čemu se tu radi. Hvala punooo <3
lorimeyers is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 23:34   #6539
Question Curee help

[QUOTE=lorimeyers;54726327]Cure imam pitanje.. Imam 18 godina i otkako imam češće seksualne odnose (nekad koristimo kondom nekad ne),primjetila sam nešto čudno.Znači kad si gurnem prst () osjetim nešto čudno, kao neka ''jaja'', ne boli me na dodir niti me ikad bolio stomak pa tako to prije nisam ni primjetila. Kao da u sebi imam nekakva (3 sam osjetila na opip) jaja. Prije možda pola godine napipala sam tu jednu bila je manje veličine i samo je nestala. Otkako sam krenula sa seksualnim odnosima kao da se vrate. Znači ne bole,ne smetaju (meni) ali me zanima šta je to i želim ih se riješiti.Iscjedak mi je normalan a menga mi kasni najviše 3 dana. Kod ginekologa još ne mogu jer trenutno zdravstvenu nemam (duga prica)..pa uglavnom ako netko zna može li mi otprilike reći o čemu se tu radi. Hvala punooo <3
lorimeyers is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2015., 01:01   #6540
[QUOTE=lorimeyers;54726403]
Quote:
lorimeyers kaže: Pogledaj post
Cure imam pitanje.. Imam 18 godina i otkako imam češće seksualne odnose (nekad koristimo kondom nekad ne),primjetila sam nešto čudno.Znači kad si gurnem prst () osjetim nešto čudno, kao neka ''jaja'', ne boli me na dodir niti me ikad bolio stomak pa tako to prije nisam ni primjetila. Kao da u sebi imam nekakva (3 sam osjetila na opip) jaja. Prije možda pola godine napipala sam tu jednu bila je manje veličine i samo je nestala. Otkako sam krenula sa seksualnim odnosima kao da se vrate. Znači ne bole,ne smetaju (meni) ali me zanima šta je to i želim ih se riješiti.Iscjedak mi je normalan a menga mi kasni najviše 3 dana. Kod ginekologa još ne mogu jer trenutno zdravstvenu nemam (duga prica)..pa uglavnom ako netko zna može li mi otprilike reći o čemu se tu radi. Hvala punooo <3
Cerviks?
Yamas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:29.