Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.07.2006., 22:06   #1
Lijekovi u trudnoći-združeni topic

Migrena mi dođe nekoliko puta godišnje. Do sada sam je uspješno liječila Kafetinom, no, kako sam u 9. tjednu trudnoće bojim se smijem li to piti ili ne?

(a hitno je jer me upravo sada rastura glavobolja...svi koji imaju migrenu, znaju da neće stati ako ne budem razmišljala o njoj ili nešto tome slično...)

Zadnje uređivanje SaveAss : 21.07.2006. at 22:18. Reason: ..
SaveAss is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2006., 22:19   #2
Popi Paracetamol, koliko znam on je najsigurniji u trudnoci.
Nazovi fino Hitnu, bolnicu ...pa pitaj nekog doktora tamo, to se valjda moze.
__________________
Im Himmel geht es weiter ...
bibobu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2006., 22:27   #3
Hvala na odgovoru bibobu.
Inače, iz bolnice kažu smije se popiti...

A u međuvremenu sam iskopala po netu još toga, pa evo čisto ako se neko nađe u sličnoj situaciji.

Glavobolja je vrlo čest simptom u trudnoći, kao i van nje. Uzrok može biti psihosomatske prirode (na nervnoj bazi), koji je i najčešći, fizičke (povrede, trauma, saobraćajne nesreće...) i organske prirode /tumori u glavi/. U svjetskoj ljekarskoj praksi postoji stav da se kod trudnica u prvih 70 dana od prvog dana posljednje menstruacije izbjegava korištenje bilo kojeg lijeka zbog embrio i organogeneze. U tom periodu, ako su prisutne jake glavobolje pribjegava se tradicionalnim metodama. Naprimjer masaže u predjelu vrata i slepoočnih krvnih sudova, mirisanje nekih lijepih mirisa (jabuka, narandža, limun...), šetnja, aerobik ili neke druge fizičke aktivnosti. Ako se ipak mora primjeniti neki lijek, onda se uzima lijek koji ima najmanje teratogeno (štetno) dejstvo na embrion. Naprimjer, koristi se novalgetol, kafetin, aspirin od 100 miligrama ili paracetamol (koji se može koristiti do kraja trudnoće). Od sedamdesetog dana, kada je završena organogeneza i plod prerasta u fetus, mogu se koristiti i ostali lijekovi protiv glavobolje, a u najtežim slučajevima može se koristiti i brufen dražeje od 200 ili 400 miligrama 3 x dnevno, pod uslovom da trudnica nema problema sa želudcem / gastritis ili čir na želudcu/, s napomenom da je ovaj lijek, kao i aspirin, strogo zabranjen u zadnjih dvanaest sedmica trudnoće, odnosno strogo zabranjen pred sami porođaj. Takođe, u toku jakih glavobolja ne konzumirati alkohol ili cigarete jer oni stimulišu glavobolju.
NAPOMENA; Primjena lijekova u trudnoći mora biti strogo kontrolisana od nadležnog ginekologa. Nipošto samovoljno uzimati terapiju, koliko god ona izgledala bezazleno, jer lijekovi mogu da imaju veoma štetan uticaj na stanje ploda, u smislu njegovog sporijeg rasta i razvoja.


SaveAss is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2006., 23:03   #4
Uzmi bilo što na bazi paracetamola, npr. Plivin Plicet.

Izbjegavaj sve što ima actetilsalicilnu kiselinu, tipa Andol, Aspirin i to. Koliko znam ni Voltaren. Brufen ni Ketonal se ne preporučuju.

Ali isto tako znam da ne trebaš paničarit ni ako si uzela nešto od gore navedenog. Time se fakat treba šorat redovito da bi bilo razloga za paniku.
__________________
Kod nas je najvažnija žena ŽM-56, SMB boje koja služi za razmožavanje žive sile i vatrenih sredstava, a sastoji se samo od spolnog organa i šapke.
te@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2006., 02:05   #5
Ubila sam migrenu uspješno hvala na savjetima

Zadnje uređivanje putnica : 31.05.2007. at 16:15.
SaveAss is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 22:42   #6
Dabroston

Nedavno sam provela skoro 2 tjedna u bolnici zbog krvarenja. Ispalo je da imam placenta praevia. Krvarila sam dva puta u dva tjedna. Nakon toga vise nisam krvarila ali imam svijetlo smedji iscjedak. Doktor u bolnici mi nije prepisao nikakvu terapiju osim strogog mirovanja i lezanja. Prije dva dana sam bila na kontroli kod istog doktora i rekla sam mu da i dalje imam isti iscjedak i on mi je rekao da i dalje samo lezi i mirujem i da dodjem za 3 tjedna opet na kontrolu.

Danas mi je muz konacno pronasao ginekologa koji me htio primiti (dugujemo bolnici hrpu uputnica) i sad ce nadalje to biti moj ginic. I taj je ginekolog po mom muzu meni poslao dva paketa dabrostona. Ja nikad cula za isto pa sam se odlucila obrazovati na netu, i iskreno sam se prepala kad sam procitala o nuspojavama i za sto se sve koristi. Sad mi nije jasno zasto mi isto nisu dali u bolnici jer kad sam dosla s krvarenjem bila sam 13 tjedana, sad sam vec u 16. tjednu i procitala sam da se on daje u prvom trosmjesecju kad je u pitanju prijeteci pobacaj. Nekako sam sva nepovjerljiva i jos ga nisam pocela uzimati.
Ne kuzim zasto mi doktor na zadnjem pregledu nije prepisao isto kad sam mu rekla da i dalje imam iscjedak. Jer taj ginic je odmah pitao mog muza da li imam smedji isckedak i kad mu je ovaj potvrdio, rekao je da onda moram uzimati dabroston.

Sad sam sva zbunjena i neznam sto da cinim?
*Zoe* is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 22:44   #7
to je dabroston, i koristi se za zadrzavanje trudnoce.
ful lagani hormoni, ne brini.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 22:51   #8
pa citala sam da se koristi za to, ali u prvih 12 tjedana.
*Zoe* is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 23:17   #9
ja sam uzimala Utrogestan (ista stvar) ali do 13 tjedna, jar posli nema koristi jer posteljica počinje proizvoditi progesteron u dovoljnoj količini.
ako ga odlučiš uzimati, neka bude oralno zbog infekcija.
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 00:36   #10
Hm...ja sam naišla na podatak da ga se daje čak i do 14 tjedna...
No, draga Zoe, nemoj se dodatno uzrujavat...I malo vjere u liječnika će ti dobro doći! Ipak, ako ćemo sumnjati u svaku njihovu...pa zašto onda uopće idemo kod njih?
(možemo se ovako preko neta liječiti - još da recepte možemo ovim putem dobiti, ne bi nam bilo kraja! karikiram malo, nemoj zamjeriti )

Dilemu ćeš riješiti najbolje ako potražiš pojašnjenje kod doktora (nazovi ga ili pošalji nekog da se umjesto tebe raspita)...A do tada...
Odmaraj se i misli pozitivno
SaveAss is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 07:52   #11
ja sam daroston pila prije trudnoce i da njega nije bilo pitanje je da li bi uopce zatrudnila. ne znam, do kada je pozeljno u turdnoci ga piti, ali kao sto ti cure rekose, malo vjere u doktora i sve bu dobro. A i mozes nazvati onog doktora koji ti je dao otpusno pismo i reci da ti je tvoj primarni ginekolog dao dabroston i sta on misli o tome
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2006., 09:10   #12
ja sam isto tako pila dabroston prije trudnoće jer bez njega vjerojatno nebi zatrudnjela. kad sam išla na more doktor mi je rekao da svakako uzmem dabroston sa sobom ukoliko ću krvariti i napisao mi je još Utrogestan. no, nisu mi na sreću trebali. slažem se sa curkama da pitaš doktora za pojašnjenje. ili traži drugo mišljenje.
chiara is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2006., 20:52   #13
persin i nistatin u trudnoci

Trenutno pijem ampicilin vezano za infekciju e. coli , medjutim dobila sam predlog od par devojaka da napravim prirodni lekod limuna i persuna koji pomaze u resavanju problema.

Pitanje : da li je persun zaista stetan u trudnoci kao sto pise po nekim ne toliko strucnim sajtovima?

Takodje imam gljivice zbog antibiotika ampicilin a sada mi je doktor prepisao i nistatin vaginalete a za njih pise oprez u trudnoci.

Sve sto treba da koristim ispada da je moguce stetno???

Kakva su vasa iskustva?

hvala

buduca mama, 13 nedelja
artcoocai is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2006., 21:06   #14
Ne bih ja persin na tvom mjestu, on je malo nezgodan i za ne-trudne ak se pogresno dozira.
Limun moze.
Za e. coli ti je super caj od brusnica, susene brusnice ili sok od njih.
Pisalo se na ovom podforumu o tome, al ne mogu se sjetit u kojem topiku.

Istina je da su i antibiotici i vaginalete potencijalno stetni, al jos je stetnije da se bestije bakterijske razmnoze pa da dobijes upalu bubrega, ili nedajboze infekciju plodne vode.
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2006., 21:12   #15
nije li bolje piti brusnicu? ugodnog okusa, natocis ju u flasicu i mozes furati i na posao pa cuclat po cijeli dan
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2006., 08:57   #16
Piti što više tekućine da se te bakterije "isperu" i čaj od brusnice koji nikako nije štetan za bebu ni za što drugo.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2006., 09:43   #17
Ni ja ne bih peršin u trudnoći. Kao ni npr. kadulju (žalfiju), čula sam od onih koji se u trave razumiju bolje od mene.

Meni je čaj od brusnica pomogao za neke druge bakterije (uz geonistin), isto u trudnoći, a moja prijateljica je čaj od brusnice davala svojoj jednoipogodišnjoj kćeri kad je imala e. coli i pomoglo je.



Sretno.
vesela sova is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 20:51   #18
Geomycin u trudnoći

Prijateljica je trudna, cetvrta sedmica, a pila je geomycin (sadrzi tetracyclin). Sad svi kazu da on je on jako stetan za plod i da bi obavezno trebala da pobaci, ali ona nije za to. Je li ima ko kakva iskustva ili zna nesto o ovome? Je li bas toliko opasno?
SteficaCvek is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 20:53   #19
uf
ko to kaze?
lijecnik ili babe na trac partiji?
__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 20:54   #20
Ja vjerujem da ce se priroda sama pobrinuti za taj plod, ako je nesto krenulo krivo.
Pahuljica79 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:55.