Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2007., 17:58   #61
Quote:
abilan kaže: Pogledaj post
Tako su i meni radili. Dobila sam punu čašu te nekakve tekućine. BLJAK!! I onda sam za dva sata morala opet doći i opet su mi iz vene vadili. Danas posli 10 moram po nalaze pa ću vidjeti kako je ispalo
Do 6,1 ti je normalan nalaz 2 h nakon.
Isto kao i natašte.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 18:00   #62
Quote:
tete kaže: Pogledaj post
McGrubi, a kako da ja znam jel mi šećer visok zbog inzulina ili nečega drugog?! To ti meni nitko nije spominjao, samo znam da mi je glu-0' normalan a glu-120' povišen. A što znače ove oznake brojkama, pojma nemam! Samo mi je još željezo, hemoglobin i eritrociti ispod normale pa ga to još više brine, ali ovaj put to nisam vadila, samo šećer. Bezveze
Ovo su ti nove oznake (stare jedno 30 godina ). Dobiješ ih iz starih tako da staru vrijednost podijeliš s 18.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 18:45   #63
Banderas, ne slažem se.
Normalan GUK u OGTT-u još uvijek je nakon 2 h 7.8 mmol/l. A Glu-0' znači vrijednost glukoze na tašte, a glu-120'- vrijednost glukoze nakon 120 min od uzimanja 75 g glukoze na usta. U RH se ne koriste mjerne jedinice u mg/dl kao u Americi.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 22:58   #64
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
Banderas, ne slažem se.
Normalan GUK u OGTT-u još uvijek je nakon 2 h 7.8 mmol/l. A Glu-0' znači vrijednost glukoze na tašte, a glu-120'- vrijednost glukoze nakon 120 min od uzimanja 75 g glukoze na usta. U RH se ne koriste mjerne jedinice u mg/dl kao u Americi.
Nije. 2h nakon OGTTa bi u krvi trebala biti otprilike ista razina, a referentne vrijednosti imaju potpuno iste granice kao natašte. Evo ti po minutama:

0 do 6,1
30 do 7,7
60 do 8,8 (vrhunac sat vremena nakon oralnog uzimanja glukoze)
90 do 7,7
120 do 6,1

Naravno, postoji sad hrpa izuzetaka, pa i to da potpuno zdravi ljudi nakon što se prejedu kremšnita, baklava i slične zdrave hrane imaju glukozu u urinu (što znači da im je u krvi probila bubrežni prag koji je oko 10 mmol/l), ali nekakve referentne vrijednosti su ove koje sam napisao.

Kad se gleda vrhunac, dakle 60 minuta od uzimanja, u redovnim okolnostima sve preko 8,8 je oštećena tolerancija glukoze (latentni dijabetes), sve preko 11 je diabetes, odnosno, dijagnosticira se kao diabetes mellitus.

I u Hrvatskoj su se koristile stare jedinice mg/dl do prije 20-25 godina, starije medicinske sestre još uvijek govore da je normalan šećer oko 100 Na SI jedinice se prešlo prije 20ak godina, ali i tako je dobivanje jednih iz drugih jednostavno, dijeljenje odnosno množenje s 18 (jer je molarna masa glukoze 180, zbog decilitara se miče jedna nula, pa se zbog toga dijeli s 18).
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 11:28   #65
Ne znam od kuda ti te vrijednosti no, kako se stvari mijenjaju, provjerih u 17. izdanju Harissonovih Principa interne medicine. Dakle, nakon 2 h tj. 120 min od uzimanja 75g glukoze intolerancija glukoze je kad je šećer u plazmi između 7.8-11.1 mmol/l. Dakle, nalaz ispod 7.8 mmol/l je uredan i govori u prilog normalnoj toleranciji glukoze.
I po Harrisonu je glukoza na tašte normana do 5,6 mmol/l. Također referentne vrijednosti ovise da li je vađeno iz venske krvi ili iz kapilarne. Ovdje govorimo o plazmi.
Ove vrijednosti koje si dao moguće je da se odnose na vrijednosti šećera nakon pokusnog doručka.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 23:45   #66
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
Ne znam od kuda ti te vrijednosti no, kako se stvari mijenjaju, provjerih u 17. izdanju Harissonovih Principa interne medicine. Dakle, nakon 2 h tj. 120 min od uzimanja 75g glukoze intolerancija glukoze je kad je šećer u plazmi između 7.8-11.1 mmol/l. Dakle, nalaz ispod 7.8 mmol/l je uredan i govori u prilog normalnoj toleranciji glukoze.
I po Harrisonu je glukoza na tašte normana do 5,6 mmol/l. Također referentne vrijednosti ovise da li je vađeno iz venske krvi ili iz kapilarne. Ovdje govorimo o plazmi.
Ove vrijednosti koje si dao moguće je da se odnose na vrijednosti šećera nakon pokusnog doručka.
Pa, tek bi za pokusni doručak trebalo biti obrnuto jer se on raspada ipak dosta sporije od glukoze, pa bi referentne vrijednosti trebale biti više za dulji period (2 sata). Nema razloga da 2 sata nakon uzimanja glukoze u krvi bude traga tome.

U Vuk Vrhovcu ti na svim formularima referentnih vrijednosti za OGTT piše tablica koju sam ja napisao, skenirat ću ti ako ne vjeruješ

5,6 (nekad je pisalo 5,55) se već preko 10 godina ne uzima kao gornja granica, iz koje godine je izdanje Harrisona iz kojeg si ovo prepisala?
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2007., 09:23   #67
Harrison izlazi iz tiska u 3/2008.g.
Ja zbilja ne znam kaj piše u njhovim tablicama, nisam radila s time, no raspitat ću se.
Pitanje je i koliko je opterećenje glukozom,a u OGTT-u sa 75 g glukoze je veće nego u pokusnom doručku.
Pregledala sam i stranice WHO pa sam našla definicije koja jedino, za razliku od Harrisona kaže da je normala GUk na tašte 6.1. Ostalo je isto.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2007., 14:49   #68
Ah, to sad ovisi i o tome koliki je pokusni doručak, nekad je to bio jogurt i kruh, priblizno 1 jedinica mlijeka i 2 jedinice kruha, i to je svakako manje od 75 g čiste glukoze, ne znam kako je sad, a moguće je da se OGTT vrši i s 50 g glukoze. Budem pogledao i ja još jednom te formulare pa stavim kad nađem, mislim da smo malo preduboko ušli za ovu temu
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2007., 14:58   #69
lipo je od vas dvoje da pokusavate sta vise razjasnit "medicinski" dio trudnickog dijabetesa. ali mislim da je to o cemu pisete malo vise za topic zdravlje. ovde su vaznija zivotna iskustva. dajite nam savjete sta jest. koliko cesto? jel se isplati uzet aparatic za mjerenje secera u krvi?....
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2007., 19:16   #70
Quote:
njasa kaže: Pogledaj post
lipo je od vas dvoje da pokusavate sta vise razjasnit "medicinski" dio trudnickog dijabetesa. ali mislim da je to o cemu pisete malo vise za topic zdravlje. ovde su vaznija zivotna iskustva. dajite nam savjete sta jest. koliko cesto? jel se isplati uzet aparatic za mjerenje secera u krvi?....
Mi smo na žalost zapeli u osnovnom dijelu, a to su definicije i uopće nismo konstruktivni. Na ova pitanja mislim da će ipak ginekolog ili dijabetolog bolje odgovoriti nego mi ovdje. Osobno mislim da je glukometar dobra stvar.
Banderas bi mogao pomoći oko dijabetičke dijete, ja bih rado, ali time se ne bavim.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2007., 19:50   #71
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
Mi smo na žalost zapeli u osnovnom dijelu, a to su definicije i uopće nismo konstruktivni. Na ova pitanja mislim da će ipak ginekolog ili dijabetolog bolje odgovoriti nego mi ovdje. Osobno mislim da je glukometar dobra stvar.
Banderas bi mogao pomoći oko dijabetičke dijete, ja bih rado, ali time se ne bavim.
meni su u otpusnom pismu napisali da se drzim preporucene djete od 1800 kcl, a niko mi nije da nikakvu djetu!!! da nema par cura ovde sa foruma ostala bi sama sa svojim pretpostvakama, a ovako znam konkretno sta smin a sta nesmin.
zivile cure da foruma
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2007., 00:21   #72
Quote:
njasa kaže: Pogledaj post
meni su u otpusnom pismu napisali da se drzim preporucene djete od 1800 kcl, a niko mi nije da nikakvu djetu!!! da nema par cura ovde sa foruma ostala bi sama sa svojim pretpostvakama, a ovako znam konkretno sta smin a sta nesmin.
zivile cure da foruma
Gdje su ti odredili tu dijetu?
Odi u Vuk Vrhovac, tamo bar imaju nešto što bi se moglo nazvati dijetetičarom koji ti sve lijepo objasni i nije mu teško provesti s nekim pola sata-sat da ga uputi u osnove, za razliku od ostalih klinika.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2007., 09:34   #73
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Gdje su ti odredili tu dijetu?
Odi u Vuk Vrhovac, tamo bar imaju nešto što bi se moglo nazvati dijetetičarom koji ti sve lijepo objasni i nije mu teško provesti s nekim pola sata-sat da ga uputi u osnove, za razliku od ostalih klinika.
to sam dobila napisano na otpusnom pismu iz KB Split.
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2007., 13:46   #74
Quote:
njasa kaže: Pogledaj post
to sam dobila napisano na otpusnom pismu iz KB Split.
Krasno
Dolje nažalost ne znam kome bi se mogla obratiti.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2007., 14:38   #75
ja sam bila prošli tjedan na Vuk Vrhovcu i razgovarala sm s nekom super doktoricom... imala je srpljenja i rekla mi je ( uzmimo u obzir da su moji nalazi pokazali da nemam šećer) da i dalje moram biti na dijeti, od sada pa do kraja života, jer u obitelji imamo šećer pa mi je u genima isti zapisan, no mogu prehranom smanjiti opasnost od toga da i sama završim na inzulinu (i ja i moje dijete i svi nadalje)...
kako izgleda ta dijeta?! jedita malo, jedite cjelovite žitarice, slatko možemo jesti, ali samo u posebnim prilikama (Božić, rođendan i sl) alkohol jednako tako, ali najbitnije je što ona ističe JEDITE MALO......
__________________
I,M i F ja sam na ovoj planeti da sretne Vas učinim......
Mijaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2007., 15:10   #76
Quote:
mijaja kaže: Pogledaj post
kako izgleda ta dijeta?! jedita malo, jedite cjelovite žitarice, slatko možemo jesti, ali samo u posebnim prilikama (Božić, rođendan i sl) alkohol jednako tako, ali najbitnije je što ona ističe JEDITE MALO......
u 100 obroka
onda bolje da se odmah ubijem...
u mandarini...
a tebi su mijaja sad dijagnosticirali trudnički šećer ili ...

vidim da imaš sklonosti...
tarmiqua is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2007., 15:12   #77
Quote:
njasa kaže: Pogledaj post
meni su u otpusnom pismu napisali da se drzim preporucene djete od 1800 kcl, a niko mi nije da nikakvu djetu!!! da nema par cura ovde sa foruma ostala bi sama sa svojim pretpostvakama, a ovako znam konkretno sta smin a sta nesmin.
zivile cure da foruma
a koliki su ti izmjerili šećer na kraju?
tarmiqua is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2007., 15:48   #78
Quote:
tarmiqua kaže: Pogledaj post
u 100 obroka
onda bolje da se odmah ubijem...
u mandarini...
a tebi su mijaja sad dijagnosticirali trudnički šećer ili ...

vidim da imaš sklonosti...

moj gin je rekao da ga imam, a dok. na VV da nemam (ipak ona ima više iskustva s tim) - zadnji mi je bio 7.4 a najviši 8., ali moram za tri tjedna na kontrolu...
i netreba jesti u 100 obroka, nego još gore, malo ali u 3 obroka.....
__________________
I,M i F ja sam na ovoj planeti da sretne Vas učinim......
Mijaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2007., 22:00   #79
e lipe moje cukrene
meni se u bolnici uspostavilo da neman secer, niti jedna vrjednost mi nije bila preko 6,4 dok sam jela u bolnici (spiza je bila ka i za ostale trudnice). ali moram pazit ka i ti mijaja na prehranu jer postoji genetska i fizicka (ili kako se vec kaze) predispozicija da kad tad dobijem dijabetes. danas sam bila kod mamine prije koja radi na ginekologiji i obecala mi je iz bolnice donit djetu od 1800 kcl, koju su naveli u otpusnom pismu, ali mi je pametnjakovici nisu dali. pa kad je dobijem i ako vas zanima, mogu vam je napisat.
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 10:05   #80
Ogtt

Evo jučer sam bila i na tom testu! U 35 tjednu. I nije bilo toliko gadno koliko sam mislila da ce bit nakon sto sam pročitala teme nekih forumasica.Uglavnom, najgora stvar koja se desila je da sam morala popit onaj gnjusni slatki koktel. Ruka mi sad izgleda kao narkomanki, imam 4 uboda u razmaju od 2-3 mm. Izgleda strasno!
E da i da napomenem, kako inače imam niski tlak nakon prvog vadenja krvi pala sam u nesvijest. Ali to menui nije neki problem jer mi se cesto dogadaju takve stvari.
cool baby is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:33.