Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2012., 21:54   #41
Priznajem, bio sam "zaveden" navodima iz prvih par postova
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 21:55   #42
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Ova informacija poprilično mijenja moj stav o halal-prehrani za osobnu uporabu...
A ovdje imaš popis svih halal i haram aditiva. Koliko vidim skoro svi su halal uz ogradu "ako ne potječe iz svinjskih kostiju" ili u "suhom ili krutom stanju je halal, a u otopini je haram ukoliko sadrži alkohol.", dakle nije u pitanju nikakva eko osvještenost nago su razlozi isključivo vjerske prirode.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 22:14   #43
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
A ovdje imaš popis svih halal i haram aditiva. Koliko vidim skoro svi su halal uz ogradu "ako ne potječe iz svinjskih kostiju" ili u "suhom ili krutom stanju je halal, a u otopini je haram ukoliko sadrži alkohol.", dakle nije u pitanju nikakva eko osvještenost nago su razlozi isključivo vjerske prirode.
U to ime iz ovih stopa idem provesti temeljitu eko-špekizaciju uz dodatak eko-čvarkizacije i eko-sirizacije&vrhnjizacije uz dodatak,nažalost, aditiviziranog kruha (naravno, sve uz eko-luk ) A,stvarno sam skoro nasjeo na bajke o MANJE nezdravoj prehrani od uobičajene koja nam je dostupna...
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 23:55   #44
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
svi su halal uz ogradu "ako ne potječe iz svinjskih kostiju" ili u "suhom ili krutom stanju je halal, a u otopini je haram ukoliko sadrži alkohol."
dakle, sve bez alkohola i svinjetine (uključivši želatinu koja se dobija od svinjskih kostiju) je halal
a meso je halal ako onaj koji kolje izvrši određeni rutual

sa gastronomske strane je potpuno svejedno dali je onaj koji je držao nož bio okrenut prema Meki ili ne, meso će imati isti okus
ne znam što ova tema radi na Gastronomiji
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2012., 00:14   #45
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
ne znam što ova tema radi na Gastronomiji
Naravno da ne znaš. Zato pročitaj još jednom uvodni post gdje sam zatražio iskustva korisnika vezana uz naslovni termin, jesu li se sretali s ovom vrstom hrane, naveo neke restorane i hotele koji to imaju ili će uskoro imati kod nas u menijima... Misle li ljudi da će takvo proširenje gastro ponude u restoranima i hotelima doprinijeti privlačenu nove klijentele u restoranima i hotelima, treba li to nama uopće, osvrnuo se na članak u Jutarnjem itd.

Nemoj mi trolati na mojoj temi, sprašit ću ti karton po halalu ili bez.
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2012., 00:16   #46
Ok ovo za meso mi je jasno ali ajde recimo - secer - da li on moze biti ne-halal?
Ili su svi seceri halal?
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 20:30   #47
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Ok ovo za meso mi je jasno ali ajde recimo - secer - da li on moze biti ne-halal?
Ili su svi seceri halal?
hotel u kojem radim ima HALAL certifikat. svo povrce i voće je automatski halal. ne vidim zašto šećer isto nebi bio halal
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 21:34   #48
Ako se bijeli secer radi od secerne trske treba ga filtrirati. Cesto ga se filtrira kroz zivotinjski ugljen. Secer od secerne repe ne treba filtrirati.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 22:38   #49
Ne znam sad točno od životinja kojeg podrijetla je taj životinjski ugljen, ali evo linkova na wiki pojašnjenje o halal hrani, pomoći će u razumijevanju namirnica koje jesu, a koje nisu halal (i kako pripremiti npr. meso da bude halal (dopušteno), a ne haram (zabranjeno):

http://bs.wikipedia.org/wiki/Haram_i_halal_u_islamu

i na engleskom:
http://en.wikipedia.org/wiki/Halal
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2012., 18:39   #50
Moze li i puran tj meso purana biti halal ? dal to netko otkupljuje, prodaje , sta je s tim ?
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 19:16   #51
Quote:
MMachéte kaže: Pogledaj post
Moze li i puran tj meso purana biti halal ? dal to netko otkupljuje, prodaje , sta je s tim ?
naravno da može. svo meso osim svinjetine, bitno je da u hrani koju jede nebi bilo sastojaka svinjskog mesa što može biti u koncetratu( mljevene kosti i slično) i da se kolje po halal standardu. neznam dali ko ima halal puretinu u hr, znam da Vindija( Koka) ima halal piletinu u ponudi
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 09:39   #52
Za razliku od miroljubivog i ugodnog, pače ugodnog klanja? Džizz
__________________
-
"There is no love sincerer than the love of food."
o-killed is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 10:47   #53
Koliko god to nekom ružno zvučalo, mislim da razlika postoji između:

a) klanja u kojem bakica na selu tupim nožem pili vrat kokoši dok joj stoji na krilima, pa nakon toga ova još nemilice trči odrubljene glave po dvorištu

b) profesionalnog klanja u kojem je životinja usmrćena brzo i bezbolno (uvjetno rečeno)
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 12:03   #54
prije svega, pojam halal ne odnosi se samo na hranu, a detalje možete vidjeti ovdje

http://halal.hr/nova/
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 12:21   #55
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Koliko god to nekom ružno zvučalo, mislim da razlika postoji između:

a) klanja u kojem bakica na selu tupim nožem pili vrat kokoši dok joj stoji na krilima, pa nakon toga ova još nemilice trči odrubljene glave po dvorištu

b) profesionalnog klanja u kojem je životinja usmrćena brzo i bezbolno (uvjetno rečeno)
Prvo: kokici nije važno kako je usmrćena kad joj je ta sudbina namjenjena ,mrtva je i .. pojedena
Drugo: kokica trči po dvorištu bez glave samo u lošim američkim filmovima ;nitko ne trči bez glave po dvorištu, ni kokice ni ljudi!
ben2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 12:34   #56
Quote:
ben2010 kaže: Pogledaj post
Prvo: kokici nije važno kako je usmrćena kad joj je ta sudbina namjenjena ,mrtva je i .. pojedena
Drugo: kokica trči po dvorištu bez glave samo u lošim američkim filmovima ;nitko ne trči bez glave po dvorištu, ni kokice ni ljudi!
Sreća pa ti znaš to bolje do mene koji sam to vidio na vlastite oči, preko nekoliko puta
No fulao si poantu - naglasak je bio na samom načinu ubijanja, razlika je u tome koliko dugo traje i koliko je bolno usmrćivanje.

No dat ću ti drugi možda jasniji primjer - klanje svinje nožem kod kojeg minutama prije nego izdahne svinja cvili u boli i bacaka se; u odnosu na usmrćivanje omamljene svinje metkom.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 13:27   #57
A tebe ta njena bol jako dira kad je iza toga mrtav-hladan pojedeš! Nisi je oplakao, ukopao,karmine i slično? Ta licemjernost mi zaista ide na živce! Ili si mesožder ili nisi! Odluči!
Poštujem oba izbora. Ja sam mesožder,svežder ali poštujem i vegetarijance i vegane. Samo oni mogu tako govoriti! Jer nisu licemjerni,ne jedu meso!
ben2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 13:36   #58
Quote:
ben2010 kaže: Pogledaj post
Ja sam mesožder,svežder ali poštujem i vegetarijance i vegane. Samo oni mogu tako govoriti! Jer nisu licemjerni,ne jedu meso!
Većinom su i oni licemjerni jer istovremeno nose kožne cipele i sl. Ne svi, ali dio njih svakako.
tweetee is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 14:13   #59
Nije mi jasno za onog ortodoksnog židova, što nije čovjek nešto vegansko pojeo?

Ako je bez alkohola, povrće je i halal i košer.

Jeste ga zakomplicirali...
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 14:29   #60
Quote:
ben2010 kaže: Pogledaj post
A tebe ta njena bol jako dira kad je iza toga mrtav-hladan pojedeš! Nisi je oplakao, ukopao,karmine i slično? Ta licemjernost mi zaista ide na živce! Ili si mesožder ili nisi! Odluči!
Poštujem oba izbora. Ja sam mesožder,svežder ali poštujem i vegetarijance i vegane. Samo oni mogu tako govoriti! Jer nisu licemjerni,ne jedu meso!
Opet offtopičariš, ne pričamo ovdje o mesožderi vs vegetarijanci već o halal prehrani i što ona podrazumijeva, počevši od načina klanja, i da tu postoje razlike.

A kad si ti već tako beskompromisni i nelicemjerni mesožder(ka), vjerujem da takvima smatraš i one koji u Kini jedu pse? Kao nelicemjerni mesožder, to vjerojatno sasvim podupireš

Svaki posao ima (barem bi trebao imati) određenu etiku, pa tako i klanje životinja koje se uzgajaju za prehranu.

Ako sam licemjeran zbog toga što mi se ne sviđa da životinja čije ću prerađeno meso jesti umire dugo i bolno, a ne kratko i relativno bezbolno, pa neka sam licemjeran.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:37.