Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.04.2008., 13:33   #21
Quote:
Mirjana80 kaže: Pogledaj post
Trebore, zaista si mi dao precizne informacije i hvala ti na tome.
No, sinoc je ponovo krenulo krvarenje i lekari su je operisali u toku noci. Medjutim, gotovo da nema nade da ce se izvuci jer je stanje stvarno tesko. Svesna sam toga i da je jako tesko davati prognoze. Ipak, negde na Internetu sam procitala da drugo krvarenje prezivi 40% pacijenata. Ostaje mi da se nadam da ce biti medju njima.
Medjutim, isto tako sam svesna fatalnih posledica i trudim se da budem realna i uvidim njeno stanje.
Lekar mi je rekao da je aneurisma skoro centrimetar bila velika i da se nalzi u hipotalamusu. To je zaista jako jako tesko.
Drži se i misli pozitivno i dalje
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 22:21   #22
Exclamation Puknuće aorte

Kako dolazi do toga? Kako spriječiti i kako liječiti?

Pročitala sam da je jedna cura od 26 godina umrla zbog toga 4 mjeseca nakon rođenja djeteta.
__________________
Nekim jajima prosto nije suđeno da ikada postanu kajgana. T.Pančić
njetočkanezvanova is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 23:00   #23
pa može biti posljedica aterosklerotskog proces na aorti koji dovede uglavnom do aneurizme koja onda puca, a može biti traumatski, uglavnom nastane proširenje aorte slabije stijenke koje onda pod opterećenjem visokog krvnog tlaka puca i dolazi do masivnog krvarenja. liječi se mjerama intenzivnog liječenja do definitivne kirurške korekcije ako se radi o prijetećoj rupturi, ili disekciji aorte, a ako rutpurira onda je jedina šansa za spas hitna kirurška korekcija, koja nosi visok peri i postoperativni mortalitet čak i u najvećim centrima, praktički ti je puknuće aorte izvan bolnice 100% smrtno.
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 08:22   #24
Da sve baš i nije uvijek tako crno jest primjer mog tetka kojem se to dogodilo na otoku. Pomagao je izvući čamac iz mora i u jednom trenu je osjetio jaku prodornu bol u prsima. Odveli su ga prvo gliserom u Split gdje su ustanovili da je ta vanjska stijenka aorte pukla i to u dužini od želuca do srca. Smjestili su ga u ambulantna kola i gombali po staroj cesti od St do Zg i to ravno u Dubravu. Zaprimio ga je dr. Biočina koji se, iskreno, dosta premišljao bili nebili operirao, ali ipak na kraju je i evo mog tetka živog i zdravog već petu godinu.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 21:34   #25
da disekcija aorte je izliječiva bolest, ali i sa viskom postotkom smrtnosti, naravno mnogo se toga može učiniti da se spriječi smrt prije dolaska na operacijski stol a onda jel i u tijeku operacije te poslijeoperacijiski, iako je cijeli proces izuzetno zahtjevan i svaki specifičan,al evo kod tvog tetka su vjerojatno stabilizirali tlak do bolnice dobro, i drago mi je zbog tetka a i tebe
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2008., 04:31   #26
prvo i osnovno: ti novinarski termini "puknuće aorte" i sl. najobičnija su budalaština jer nemaju veze s činjenicama a niti sa mozgom. Novine u RH su tako ozbiljne da ni za važnije teme nemaju stručne savjetnike, a kamoli za tako što periferno za kakvo drže zdravstvo.

Ti se referiraš vjerojatno na slučaj mlade žene o kojoj su pisali kao o donoru i spasitelju tri života. Da je njoj "pukla aorta" nebi bila nikakav donor (ni u jednom od scenarija koje je kolega Ante opisao) jer bi ruptura (puknuće) bilo kojeg tipa izazvala iskrvarenje od kojeg bi bila u takvom šoku da se organi nebi uspjeli održati nikakvim intenzivnim liječenjem. Da je dobila disekciju nebi bila kandidat za transplantaciju ponovo jer nitko nebi mogao biti siguran u kakvom su stanju žile koje bi uz organe trebale biti transplantirane.

A o opetovanom iznošenju u javnost identiteta primatelja i njegovog donora (što je protivno etičkim principima u postupcima transplantacije) da ne govorim. Na njihov (novinarski) mi se senzacionalizam i dilentantizam povraća
__________________
Mi smo stabilizaciju prihvatili-to nam je svetinja
doc_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2008., 23:42   #27
Pozdrav svima.
Razmisljam kako da to objasnim a da me shvatite sta pricam.
moj prijatel ima 48 god posa na skener otkrili su mu grudnu arteriju ili aortu dimenzija mu je 5.4mm oni su mu rekli da je zro za operaciju citali smo nesto o grudnoj aorti nije laka operacija ne radi se sfugdje komlikovana je slazemo se sa time dali moze neko da pise nesto vise o ovome bolestu kako se leci ko je na naj doktor za to i jos ovo doktor mu je rekao koji mu je otkrio to da to ne stane ne go si i dalje shiri on nije vaskularni hirurg sta predlazete hfala.
toni1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 10:58   #28
Predlažemo da napišeš točan nalaz CT-a pa da budemo pametniji mi kojima to nešto govori.

Ovako je bilo što govoriti neozbiljno i načelno
__________________
Mi smo stabilizaciju prihvatili-to nam je svetinja
doc_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 17:53   #29
molim misljenje,savjet

Vec 2 mjeseca imam tegobe, budjenje u snu sa simptomima infarkta, stezanje i pritisak u prsima, u glavi, osjecaj da cu past u nesvjest, tlak mi skoci valjda,( u hitnoj uvijek 150/80), puls ne tolko ili ga ja ne osjecam da mi srce nabija.
To mi se dogadjalo uvijek u snu, probudio bi se u noci i "pozlilo bi mi"
U hitnoj sva 4-5 puta nema koronarnih zbivanja, dr opce prakse veli anksiozni poremecaj sa panicnim napadima.OK to prihvacam , no uvijek imam osjecaj il simptome da mi nekaj s hercom ne stima, a i bas svaki dan u nazad 2 mjeseca se osjecam lose, umoran, pritisak u glavi, prsima ,valjda sad zbog brige.

Napravio ultrazvuk srca, ( radim ga i inace 1x godisnje radi sportskog pregleda ,jer na EKG veli nepotpuni blok desne grane,pa traze ponekad dodatni pregled, no to nije nikakav problem kak vele kardiolozi inace kaj se tice srca sve 5.) , holter uredan (jedino mije malo cudno kaj mi je puls u mirovanju izmedju 45-55 , a u snu 32, jel to normalno? nisam ipak takav profi sportas?)
(ergometriju sada nisam , a zadnji put sam je radio u 1. mj 2008 i nalaz odlican)
Tlak mi je OK, inace uvijek povisen kad mjerim kod dr,svi krvni nalazi i mokrace OK, radio gastroskopiju jer su me uputili da nemam mozda problema sa refluksom u jednjak ili brruh na zelucu, to je isto odlicno.


Jedino mi je 2x od nekih zadnjih 10-ak mjerenja nadjen dost razlicit tlak u rukama ...lijeva 130/80 , desna 160/80 ,na hitnoj nikad izmjerena ta razlika, nego jednom kod dr opce prakse ( tad me i uputila dalje jer da mozda nije sve od anksioznosti)
i kod kardiologa bas taj dan izjerena razlika u tlaku na moje inzistiranje da izmjeri i drugu ruku, pa sam upucen na MR angiografiju (prikaz aorte ascendens, arcusa aorte s pračenjem grana i aorte thoracalis descendens) zbog sumnje na "svrknutu subklaviju koja bi kao mogla prouzrocit te neke smetnje i te tlakove razlicite, a i kad sam kardiologu rekel da sam sportas i da po zimi dizem utege do 80 kg ( sto i nije tak puno po meni) on je skoro poludel i sumnjal na nekao napuknuce aorte ili nekih hematoma, kaj ja znam.

Napravim ja i taj MR,vec sam potrosio i previse love jer to sve nebi nikad napravil da sam cekal redove po bolnicama, sve dobro, jedino veli ovo na kraju:
DUž descedentne torakalne aorte prati se zadebljanje lateralne stjenke promjera do 4 mm, glatkih kontura, bez znakova ulceracije.
Nema perikardnog niti pleuralnog izljeva


Kaj to zadnje znaci, treba li me brinut, trebam li nesto mjenjat, moze li to biti arteroskleroza ili nekaj, vaskulčarna hipertrofija???
bubam na pamet, al bi molim nekog da mi veli za misljenje dok ne dodjem do strucne osobe.
jel me to treba brinut, trebam li se zbog tog suzdrzavat treninga, rekla mi je samo dr koja je snimala to da kao nebi bilo dobro da dizem 80 kg i pretjerivat, al sve normalno ostalo, no rekal je da to zadebljanje nije primjereno mojim godinama.
O kakvom se zadebljanju radi?

No ja se ne mirim s time jer ne smatram da sam dobio odgovor koji me zadovoljava, jer ako to nesto kasnije moze prec ili prelazi u nekaj drugo onda bolje da odma pazim na sebe, a imam i dvoje male djece pa moram i na njih mislit prije neg krenem trenirat, a to necu dok ne utvrdim postoji li stvarno fizicki uzrok tegobama ili je cisto samo psihicke naravi.
BTW imam 29 god.
hvala
Nik99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 14:51   #30
Di ste maheri za krvnozilni sustav, pls odogovor na ono zadebljanje aorte.

thnx
Nik99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 18:29   #31
Moš bit maher ovakav il onakav no za neki specifičan individualan slučaj teško je biti decidiran i reći "tako i tako" a da čovjeka nikad vidio. Tako da forumsko nagađanje niti približno nema važnost mišljenje koje moraš dobiti od kardiologa ili vaskularnog/kardijalnog kirurga.
To je nadam se sasvim jasno.
Ovako odoka, zadebljanje od najviše 4mm a bez ikakvih ostalih specifičnosti u MR nalazu ne čini mi se kao neka disekcija. Što je točno i što uopće dolazi u obzir teško je špekulirati. Za aterosklerozu si mlad. Neodređenu simptomatologiju ipak imaš. Nedefinirani bolovi u prsištu. Razlika ( povišenih ) tlakova. Puls u mirovanju od 40-tak i u snu 32 baš i nije skroz OK taman da si Michael Phelps....hm....Možda bi definitivno mogao razlučiti što i kako s tim zadebljanjem i uopće s stanjem herca ako bi uradio koronarografiju, odnosno "pravu" angiografiju velikih krvnih žila. Jasno, to je sad već ozbiljna invazivna pretraga za koju kardiolog mora imati što se kaže "opravdanu sumnju"....Ili da sakupiš svoje papiriće sa nalazima pa da odeš po drugo mišljenje?....Zbilja ne znam kakav suvisao savjet napisati a da nisu dr House gluposti....
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 21:02   #32
puls 32 u snu je ok, posebice sportašima, tako da nalaze ergometrije i ekg praktički zanemari, blok desne grane u tebe po ovom predstavljenom nema nikakvog značenja. a što se tiče aorte, pa sad to zadebljanje bi trebalo malo ispitat, mislim da bi bilo dobro uključit vaskularnog kirurga, te uradit ev aortografiju, koliko ja znam jako dobro invazivnu radiologiju radi hebrang u Zg. ne bih rekao da je u pitanju disekcija, prije neki vaskulitis ako išta.
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 08:49   #33
thnx na odgovorima.
Dr koja je to snimala (radiolog) rekla je da nebi trebal brinut , da eventualno napravim kontrolu za par mjeseci ponovno i da mi to definitivno nebi uzrokovale tegobe koje imam.
Vjerovatno sam razvio zbog tih tegoba anksioznost i napade panike, tako da mi sada niti jedan dan nije bas dobro, a da mi i je nekaj tak ozbiljno fizicki nebi se valjda vec 2 mjeseca osjecal tak lose.
No ja cu ipak ici trazit misljenje kardiologa, imate li gdje ili koga za preporucit.
Mogu jos bez cekanja napravit ergometriju..treba li mi uopce?
Nik99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 16:25   #34
tu indikaciju postavlja kardiolog, tako da ćeš više znat nakon njegovog pregleda, kad vidi koliko rizičnih faktora imaš... a što se tiče aorte, ne bi loše bilo posavjetovat se sa imunologom/reumatologom da vidiš jel to nešto autoimuno. nakon toga bi logično bilo potražit mišljenje vaskularnog kirurga osim ako internisti su sigurni što je.
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 20:36   #35
imam i ja jedno pitanje vezano uz zadebljanje aorte..
ovako, radi se o mojoj majci koja ima sljedeći nalaz nakon MR-a mozga,MR angiografije(3DTOF) i venografije(SWI)-

pa kaže:
vidljiva je proširena tentorijska vena s lijeve strane koja se vjerojatno ulijeva u Rosentalovu venu.
Nema jasnih znakova arterio-venskog shunta te se najvjerojatnije radi o razvojnoj venskoj anomaliji.
Ventrikularni sustav je urednog izgleda i položaja.
Nema znakova ekspanzivnog procesa kao ni akutne ishemije ili intrakranijskog krvarenja.
Područja optičke hijazme, kavernoznih sinusa, pontocerebelarnih kuteva i kraniocervikalnog prijelaza su uredne morfologije.
Diskretna masna degeneracija uz falks cerebri.

neurolog joj je nakon iščitavanja nalaza govorio o mogućnosti neke operacije sa ciljem otklanjanja tog zadebljanja..neko propuhivanje krve žile pa me zanima koliki su rizici za spomenuti zahvat i kada je on neophodan?
hvala unaprijed..
jagodica_bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 12:51   #36
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
puls 32 u snu je ok, posebice sportašima, tako da nalaze ergometrije i ekg praktički zanemari, blok desne grane u tebe po ovom predstavljenom nema nikakvog značenja. a što se tiče aorte, pa sad to zadebljanje bi trebalo malo ispitat, mislim da bi bilo dobro uključit vaskularnog kirurga, te uradit ev aortografiju, koliko ja znam jako dobro invazivnu radiologiju radi hebrang u Zg. ne bih rekao da je u pitanju disekcija, prije neki vaskulitis ako išta.

Evo ovak, u međuvremenu sam napravio još ergometriju,nema nikakavih poremečaja, zaključak kaže: nema bitnih promjena ST segmenta koji bi pokazivali znakove za koronarnu insufijenciju, poremečaja ritma nije bilo.
Dakle, pregledan sam od 4 kardiologa tokom ove godine, očigledno sa srcem problema nema . valjda bi se bar jednom našlo nekaj zbog čeg bi me uputili na daljnju pretragu.Dakle onda valjda nema druge nego da je to anksiozni poremečaj pošto ja uvijek imam neko osjećaj da mi je "slabo srce" i da se umaram brže.
Kolko sam skužio dr (dosta njih) ne priznaje te psihičke tegobe kao uzrok problema i vele da uvijek mora bit negdje fizički problem, pa mi s tim bacaju bube da idem dalje kopat i da bacim tablete za smirenje i antideprsive koje sam u međuvremenu dobio od psihijatra.

Dobio sam jedino napravit sad još hormone štitnjače.

Kaj se tiće zadebljana taj kardiolog mi je rekel da je to arteroskleroza ( kak zna ak nije ni pogledal slike magneta??)
Radiolog koji je snimal je rekel da nije arteroskleroza, dr opće mi isto veli arteroskleroza.Jedino kaj mi svi vele ne dizati teško u teretani (više od 50 kg)
dok mi je ovaj zadnji kardiolog rekel da dižem utege, ne previše teške, no da ne radim aerobno, dakle trčanje itd.... (kardiolog s rebra).
Zar nije veće opterečenje dizanje utega od trčanja?

E to me sad mući, dali tjelesna aktivnost, u kojoj mjeri, zašto ne trčat i opterečivat se ( valjda može doć do puknuća aorte??? ) .........moram li prekinut sportske aktivnosti kojima se bavim.
Nije bad sve prekinut i prilagodit način života ako trebam, no zašto to napravit ako to zadebljanje nije ništa zabrinjavajuće ili potencijalno opasno, a na to pitanje za sada ne nalazim zadovoljavajuć odgovor.
Može li se to dovoljno dobro vidjet sa MR pretragom uopće i imam li tu ikakve indikacije za koronografiju možda?
preporuka je da smanjim aktivnosti, barem na godinu dana kada bi opet trebao napraviti magnet da se vidi dal to zadebljanje napreduje.

Imam uputnicu za kardiologa i ima li nekakav negdje da mi može dati konkretne odgovore, upute, jel mi se možda isplati dat 300 kn i otić na konzultacije u magdalenu?

thnx
p
Nik99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 09:51   #37
trbusna aneurizma

zeljela bi s nekim kontaktirati koji je imao slican problem kao sta je moj...tata mi ima 64 godine...prije 7 dana operiran je trbusnu aortu..operacija je trajala oko 8 sati gdje je proglasena uspjesnom ali on je vec 7 dana na intezivnom ljecenju gdje lezi u izazavanoj komi u kriticnom stanju...
ljecnici nam neznaju nis konkretno rec..

zanima me dali je itko upoznat sa takvim slucajem?
jer nemogu vise bit neinformirana...
sheki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 18:06   #38
Kod takvih su operacija mogući najrazličitiji scenariji i svakojake komplikacije. Pretpostavljam da se radilo o operaciji aneurizme trbušne aorte. Ovisi puno o lokalizaciji aneurizme, jesu li ili nisu uključene bubrežne arterije (ili ako je veća i neke druge u trbuhu...).
Često takvi pacijenti imaju promjene i na drugim krvnim žilama (na srcu, u mozgu) tako da su mogući i loši ishodi unatoč dobro učinjenoj operaciji.

Nebih vas htio obeshrabriti i sve najbolje vama i vašem tati
__________________
Mi smo stabilizaciju prihvatili-to nam je svetinja
doc_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2009., 16:46   #39
Disectio aortae abdominalis

Pozz, dijagnosticirana je ova dijagnoza disectio aorte abdominalis da li je netko imao ovu dijagnozu i gdje se vrsi operacija ?
To je napuknuce aorte sto veze stomak i srce i rekli su mu da u ey yu nema nigdje da se opreise
akcija1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2009., 19:01   #40
Quote:
akcija1 kaže: Pogledaj post
Pozz, dijagnosticirana je ova dijagnoza disectio aorte abdominalis da li je netko imao ovu dijagnozu i gdje se vrsi operacija ?
To je napuknuce aorte sto veze stomak i srce i rekli su mu da u ey yu nema nigdje da se opreise
Spojio sam ti ovdje temu pa malo pročitaj što se piše. Odmah možeš zaključiti da se to operira na vaskularnim kirurgijama diljem zemlje no zapazi i to da je ova operacija veeelika i da sa sobom nosi ne baš premali rizik.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:00.