Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2010., 19:59   #41
Quote:
Hugolina5 kaže: Pogledaj post
Za vrijeme prijašnjih godina,npr.40/50/60-tih su djeca koja bi ostala siročad od svojih umrlih roditelja bi preuzeli krsni kumovi pa ih hranili/odgajali kao svoju zakonitu djecu,konkretno znam par primjera iz svog sela..
dok danas to rade socijalne službe ili ustanove kako kod..
To je bila njihova dobra volja, a ne zakon. Zakon je bio isti u bivšoj Jugoslaviji kao i sada u Hrvatskoj.

Moja krizmena kuma je starija dvije godine od mene i bilo bi apsurdno očekivati nekakvu super odgovornost od nje, a kršteni kum ne razgovara s mojim roditeljima. Mamina vjenčana kuma trenutno živi na suprotnom kraju zemaljske kugle. Ne znam, nije mi to tragično, i tako su svi ti sakramenti i kumovima i kumčadi samo formalnosti, barem svima koje vidim uokolo.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2010., 21:45   #42
Quote:
Judy kaže: Pogledaj post
nije poanta kumstva doći na svaki dječji rođendan i donjeti poklon već shvatiti da je kumstvo lijepa gesta (po meni i čast) i da očito nekome nešto značiš kad te pozvao za kuma/u
mada u današnje vrijeme ljudi zovu za kumove i poznanike i znance,a mnogima bude neugodno odbiti pa kasnije kukaju kako su si nabili troškove za sve dječje rođendane, godišnjice braka i slično...
Slažem se sa svime što si napisala, a posebno ovo. Ja znam da se kumstvo kakti ne smije odbiti i zato nam se događa to što nam se i događa. Al kad bi mene pitala neka tako žnj osoba za kumu, sigurno bi odbila i objasnila zašto. Ja nekak sumnjam da bilo tko ima toliko dobrih prijatelja/prijateljica da bi mogao ostati u dobrim odnosima sa svim svojim kumovima kroz život. Ali za vjenčane i krsne smatram da stvarno treba izabrati one najbolje od najboljih, s kojima je najmanja šansa da ćeš se posvađati. A to bi značilo ili isti ili makar isti za svu djecu

e sad, pokretačici teme se dogodilo baš to da se s najboljom udaljila. Ja to ne bi tako primila k srcu, ona je tebe na neki način 'otkantala' i kaj sad, ne bu svijet zato propao, ima još frendova, očito boljih od nje

Za vjenčanu kumu sam odmah znala koja će biti, a za krsne smo jako dugo razmišljali jer sam htjela da smo si mi naravno jako dobri s njima, da sam sigurna da će ih dijete viđati često (jer ja sam svoje vidjela par puta u životu), i nadam se da nismo fulali I da napomenem da smo birali između moje sestre i V budućih kumova, dakle vrlo vrlo bliske osobe.
ina22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2010., 13:17   #43
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post

nije mi baš jasno ovo...

krsni kumovi služe da roditeljima pomažu odgoj djeteta u vjeri..
prvi put čujem da bi krsno kumstvo predstavljalo neki pravni čin po kojem bi to dijete nekome pripalo u slučaju da se roditeljima nešto dogodi...
pa nije pravni čin. po crkvi, dogodili se roditeljima nešto, kumovi su tu da odgajaju dijete u vjeri. dijete može dobiti druge skrbnike, ali kumovi imaju odgovornost. ne pravnu, već po RKC.

tako su nas učili
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2010., 13:31   #44
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post

nije mi baš jasno ovo...

krsni kumovi služe da roditeljima pomažu odgoj djeteta u vjeri..
prvi put čujem da bi krsno kumstvo predstavljalo neki pravni čin po kojem bi to dijete nekome pripalo u slučaju da se roditeljima nešto dogodi...
Quote:
Hugolina5 kaže: Pogledaj post
Za vrijeme prijašnjih godina,npr.40/50/60-tih su djeca koja bi ostala siročad od svojih umrlih roditelja bi preuzeli krsni kumovi pa ih hranili/odgajali kao svoju zakonitu djecu,konkretno znam par primjera iz svog sela..
dok danas to rade socijalne službe ili ustanove kako kod..
Da, baš.

Hebate, možeš izvest čovjeka iz sela, ali nikad selo iz čovjeka.
__________________
Fuck it!

Zadnje uređivanje 8472 : 28.08.2010. at 14:19.
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2010., 23:59   #45
Pa gle,moš se smijat koliko oćeš al je istina i ja smatram da je tako i bilo bolje,jer ove naše socijalne ustanove su u stanju da razruše jednu obitelj a ne da pomognu..ne želim ja sad da ispadne da bljujem po njima ima i predivnih primjera s njihove strane pomoći daleko od toga,al ja bi uvik stala na onu stranu kako su to znali prije ljudi sa sela činiti...
Hugolina5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 23:15   #46
i tako.....
vidim da ste manje više složni u tome da je tako kako jest
ali mije žao djeteta koje će patiti zbog okrutnosti osobe kojusam krivom procjenom izabrala za krsnu kumu
__________________
"Zlato provjeravamo vatrom, ženu zlatom, a muškarca ženom."
bella ragazza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 11:01   #47
...isuse šta dramiš, ne razumijem zašto bi dijete samo po sebi patilo zbog osobe koju kako kažeš ne poznaje?...ali da, patit će jer ćete mu vi roditelji i vjerojatno druga okolina stalno govoriti kako mu je kuma grozna i kako ga nikad ne posjećuje i svašta nešto...daj oladi ženo
...pusti kumu da sama razvija odnos sa svojim kumćetom, ako i kako želi, ti se u to ne trebaš petljat...naravno, dok god ti to ne ugrožava dijete...
...ja se iskreno uopće ne sjećam koliko su me često moje kume posjećivale, vodile na slaju, pričale sa mnom kad sam bila dijete...niti mi je to tko govorio i nabijao na nos meni i njima...ali sad znam s kojom sam dobra i bliska a s kojom baš i ne...i je situacija upravo obrnuta nego količina njihovih posjeta mene ko klinke
__________________
trebam novo telo
gica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 12:19   #48
Quote:
gica kaže: Pogledaj post
...isuse šta dramiš, ne razumijem zašto bi dijete samo po sebi patilo zbog osobe koju kako kažeš ne poznaje?...ali da, patit će jer ćete mu vi roditelji i vjerojatno druga okolina stalno govoriti kako mu je kuma grozna i kako ga nikad ne posjećuje i svašta nešto...daj oladi ženo
...pusti kumu da sama razvija odnos sa svojim kumćetom, ako i kako želi, ti se u to ne trebaš petljat...naravno, dok god ti to ne ugrožava dijete...
...ja se iskreno uopće ne sjećam koliko su me često moje kume posjećivale, vodile na slaju, pričale sa mnom kad sam bila dijete...niti mi je to tko govorio i nabijao na nos meni i njima...ali sad znam s kojom sam dobra i bliska a s kojom baš i ne...i je situacija upravo obrnuta nego količina njihovih posjeta mene ko klinke
__________________
Kad lopovi počnu braniti ono što su stekli, neće biti ljućih boraca za poštenje.
nemam pojma is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 14:33   #49
Quote:
gica kaže: Pogledaj post
...isuse šta dramiš, ne razumijem zašto bi dijete samo po sebi patilo zbog osobe koju kako kažeš ne poznaje?...:
nigdje to nisam napisala
već upravo suprotno
dijete PITA za kumu
a vidim, tvoja lokacija je rekla sve.

hvala na pažnji.
đenja.
__________________
"Zlato provjeravamo vatrom, ženu zlatom, a muškarca ženom."
bella ragazza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 17:08   #50
Quote:
bella ragazza kaže: Pogledaj post
ali mije žao djeteta koje će patiti zbog okrutnosti osobe kojusam krivom procjenom izabrala za krsnu kumu
...evo tu si napisala...ako dijete pita za kumu ne znači da pati za njom...uostalom, neka i pita, zašto ti moraš čekati da se ona javi vama...drugi put kad pita za nju, zavrti njen broj i daj joj dijete na telefon pa nek ona popriča s njim i eventualno mu objasni zašto ne ispunjava svoje obaveze kume...premda čisto sumnjam da će dijete to zanimati i da će je to pitati
...istina, vrlo je ružno barem ne nazvati i upitati kako je bolesno dijete tvoje prijateljice, ali to je trebala učiniti i da mu nije kuma...kumstvo nema veze s tim
...tebi bi bilo bolje da zaboraviš na to kumstvo ako si se već toliko razočarala u nju,a za dijete ne brini, neće ono patiti za nekim koga ne poznaje ukoliko mu okolina ne bude stalno nabijala na nos kako lošu kumu ima i kakva bi kuma uopće trebala bit...nadam se da će u životu imati puno drugih dragih ljudi (osim vas) koji će mu značiti više od kume na papiru
__________________
trebam novo telo

Zadnje uređivanje gica : 03.09.2010. at 17:17.
gica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 17:15   #51
Quote:
bella ragazza kaže: Pogledaj post
i tako.....
vidim da ste manje više složni u tome da je tako kako jest
ali mije žao djeteta koje će patiti zbog okrutnosti osobe kojusam krivom procjenom izabrala za krsnu kumu
dete više pati ako ga zapostavljaju roditelji nego što pati akoga zapostavlja kuma
__________________
that was just a dream
Maca Micko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 17:31   #52
Kad smo već kod kumstva.

Zanima me što bi Vi napravile da vaša vjenčana kuma svom djetetu inače vašem kumčetu objašnjava kako ste vi grozna osoba zbog toga što pušite i pijete kavu?

Dali bi rekli šta kumi? Ako da, šta?

Dali bi rekli djetetu išta?
__________________
"U paklu je Vrag pozitivna ličnost."
cicamaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 17:37   #53
...ajme ne znam...vjerojatno bi popizdila, al bi čekala da se oladim prije nego išta krenem govoriti...kumi ne djetetu...mislim, ona ima pravo prezirat pušače, al da baš ide govorit djetetu kako je neka osoba grozna samo zbog toga upitala bi je zašto me je uopće izabrala za kumu svom djetetu ako me prezire zbog toga
...ionako se mogu se zamislit u toj situaciji jer sam ja kao srednjoškolka sasvim slučajno čiketala svoje kumče (ne bebu) posred čela pa me nisu ubili
__________________
trebam novo telo
gica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 18:05   #54
Quote:
bella ragazza kaže: Pogledaj post
ali mije žao djeteta koje će patiti zbog okrutnosti osobe kojusam krivom procjenom izabrala za krsnu kumu
Bu hu.

Djeca obično jako pate kad se mamine prijateljice prestanu javljat.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 18:15   #55
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Bu hu.

Djeca obično jako pate kad se mamine prijateljice prestanu javljat.
Jemaš prav.

Misim da je očigledno bar iz mog pitanja gore šta sebi neke mame dozvoljavaju i onda se čude šta im se prijateljice nejavljaju, al eto nije digla njoj pozdrav nego njenom djetetu-moš mislit.
__________________
"U paklu je Vrag pozitivna ličnost."
cicamaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 18:20   #56
Quote:
gica kaže: Pogledaj post
...ajme ne znam...vjerojatno bi popizdila, al bi čekala da se oladim prije nego išta krenem govoriti...kumi ne djetetu...mislim, ona ima pravo prezirat pušače, al da baš ide govorit djetetu kako je neka osoba grozna samo zbog toga upitala bi je zašto me je uopće izabrala za kumu svom djetetu ako me prezire zbog toga
Hvala, to je definitivno pravo pitanje!??

Možda se odgovor krije u njezinom monologu rečenom prije_ "Ma kako bi ti rekla, ja sam njenom ditetu kuma i smatram da mi je dužnost njoj kupit nešto, al ona je na to ostala paf, kao ma netriba al ja sam inzistirala..."
__________________
"U paklu je Vrag pozitivna ličnost."
cicamaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 23:49   #57
e pa moram priznati da se slazem s tobom....
ja na svu srecu se mogu pohvalit izborom kumova...a metoda je bila jednostavna. Za prvu curku smo odabrali dugogodisnje prijatelje mm koji su dok sam jos bila trudna svako malo zvali i provjeravali da li smo nas dvije ok i dal nam kaj treba, cekali su u bolnici dok sam ja bila u radjaoni(cca nekih 6 sati) da saznaju kak je proslo, drugi dan dosli vidjeti malenu i mene,a njihova briga nije prestala ni nakon povratka kuci s malenom...i kad je doslo vrijeme za odabir nismo imali dilemu pa ko bi mogao biti bolji?!...i danas je tako...nesto malo rjedje zbog poslovnih putovanja i obaveza ali telefoni jos uviijek rade
Za sina sam birala ja i to po istom principu...i ako sam tu osobu upoznala godinu dana prije druge trudnoce ona je uvijek bila tu za mene, u vrlo kratkom roku smo se zblizile, jednostavno si legle i moram priznati da mi je ona bolja prijateljica odd vjencane kume s kojom se znam od 6 god. od prvog dana pomagala mi je oko prve curke, sivala joj haljinice za proslave, izradjivala ili joj kupovala sitnice koje su moju djevojcicu odusevljavale, poklanjala joj toliko paznje da danas na sam spomen njezinog imena moja curka zablista od srece...a onda sam ostala trudna sa drugim bebacem...zbog njene svakodnevne brige za mene u trudnoci,posjeta u bolnici i izvan nje i sve paznje koju je poklanjala mojoj starijoj djevojcici nisam ni sumnjala da je ona prava osoba za mog sincica...jer kumovi pomazu u vjerskom ali i svakodnevnom odgoju...stoga kad birate kumove za djecu gledajte odnos tih ljudi prema vama ali ponajvise prema vasem djetetu bilo dok je ono jos u utrobi ili poslje rodjenja...i ne zurite s krstenjem ako niste sigurni da imate prave osobe za kumove...ja sam svoje klince krstila sa 9 mj. i nis im nije bilo...a imala sam dovoljno vremena da se uvijerim u ispravnost odluke...
dakle uzmite si vremena pri odabiru jer birate za citav zivot svog djeteta
...a sve vi kaj napadate pokretacicu teme ocito niste bile u takvoj situaciji...to je zaista bolno...ako zivis po osjecajima...a danas je takvih malo...vecina je proracunata i dvolicna...
filipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 07:51   #58
Kako nekom reci da ipak ne želiš da bude kum/a tvome djetetu? Meni se jedna cura nametnula kad sam zatrudnila i sada ne znam kako da joj kažem da bi za kumu ipak nekog tko je bliži našoj familiji. Cura je stvarno ok, ali mi smo si poznanice, a ne frendice. Kad starijeg sina ostavim s njom na 5 minuta, on place, jednostavno jer nema feeling s djecom. Mislim da s curkom ne može imati bolji odnos.
__________________
Vision without action is daydreaming.
Alicia is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 07:54   #59
Quote:
Alicia kaže: Pogledaj post
Kako nekom reci da ipak ne želiš da bude kum/a tvome djetetu? Meni se jedna cura nametnula kad sam zatrudnila i sada ne znam kako da joj kažem da bi za kumu ipak nekog tko je bliži našoj familiji. Cura je stvarno ok, ali mi smo si poznanice, a ne frendice. Kad starijeg sina ostavim s njom na 5 minuta, on place, jednostavno jer nema feeling s djecom. Mislim da s curkom ne može imati bolji odnos.
Možda da joj kažeš da si s nekim dogovorila još prije trudnoće
__________________
Kad lopovi počnu braniti ono što su stekli, neće biti ljućih boraca za poštenje.
nemam pojma is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 08:47   #60
A možda da joj iskreno kažeš što i kako osjećas se i zbog čega minjaš tu svoju odluku...
jest da će se od tebe okrenit za 360 stupnjeva al ćeš bar biti na miru sa svojom odlukom
i odabirom..pazi samo da se nebi žderala za koju godinu tipa onog
"žasto nisan,a jesan glupa...!!!???"
Hugolina5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:00.