Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2012., 20:43   #801
Ja ih nisam namakao, ali sam ih gurnuo u vrečicu i natopio salvetu s vodom i u istu salvetu sam umotao smemenke. Tako sam ih držao par dana i veći dio njih je već u takvim uvjetima proklijao. Koliko znam, taj proces je samo potreban zbog toga da se sjemenke omekšaju i olakša klijanje, makar i bez toga sam imao dobre uspjehe
pklicov is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2012., 22:46   #802
Nigdje ne stoji da se mora namakati niti ce ubrzati klijanje svjezeg sjemenka ili annuma koji ionako jedva cekaju da mogu proklijati. Bit price je s tvrdoglavim chinesisima koji ponekad znaju daviti tjednima pa i mjesecima, kod njih svaka pomoc dobro dode.

Najgore je da se to ne moze predvidjeti pa su npr. netom osusene TSBT sjemenke proklijale unutar pet dana sve do jedne, a dva mjeseca stare sjemenke iz iste te serije gnjave po dva tjedna.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 01:51   #803
Jel ovo zatisje na forumu znak da vam paprike ne dozrijevaju kao meni? Koliko bi bilo dovoljno ostaviti plod Jolokie na stabljici nakon sto pocrveni? Moji plodovi, bar oni koji su ranije krenuli i uspjeli dostici punu velicinu, su vec 10-ak dana onako srednje crvene boje i paprika je jos tvrda na dodir. Da li da ostavim bez bojazni da dozrijeva jos koji dan? Ove manje valjda vise ne mogu cekati da se razviju u veliki polod i pocele cu srveniti na nekih 70% pune velicine. Bas me zanima hoce li postici kakvu ljutinu.
miskozd is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 02:16   #804
Papricice (chinesisi, kod annuma je drukcije) najvecu koncetraciju ljutine dostignu netom prije nego sto pocnu mijenjati boju iz zelene u konacnu, promjenom boje vise ne dobivaju na ljutini nego samo na aromi. Taj stadij se moze primjetiti tako sto plodovi postanu sjajni dok su oni koji jos nisu dostigli kulminaciju bez sjaja, gotovo pa mat. U ovim uvjetima slabe prirodne rasvjete nema smisla crvene plodove drzati na stabiljci jer ce prije poceti truliti nego dozrijeti do kraja.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 13:17   #805
Nepoznate ljute papričice

Pozdrav ljubiteljima ekstermno ljutoga.
Imam neke ljute papričice, samo neznam kako se točno zovu, pa ako tko zna koje su vrste ili kakav info o njima, molio bih.

*Proljetos sam kupio sjemenke ljutih papričica, ali nije ono što sam očekivao kod jedne vrste. Kupio sam sjemenke "T-Butch trinidada" i posijao, pa presadio u veće tegle negdje krajem 4. mjeseca ove godine (što sam jednom i napisao na ovoj temi), ali one su sredinom 10. mjeseca pocrvenile, iako su još krajem 10. mjeseca neke bile zelene. Unosom u kuću su i ove preostale su pocrvenile .
Ali te tzv. T-Butcevi škorpioni nisu izgledom kao oni što imaju onaj "žalac" na kraju , nego su kao obične crvene feferone. Međutim, kako sam saznao od nekih to jesu trinidadi, ali nisu u srodstvu s onima s žalcem. Po vremenu dozrijevanja, od 4 do 10 mjeseca neka vrsta takvih ekstremno ljutih jesu, što se i okusom može osjetiti da gori u ustima.

Zanima me da li itko ima kakvih službenih informacija o toj vrsti, jer sam tražio po internetu i ne mogu ništa naći o njima.

*Slijedeća ljuta papričica je "ukrasna stožasta ljuta" , koja je dozrijevala oko 4 mjeseca, mijenjala boje od žute, naranđaste do crvene jako ljuta je, ali ne ekstremno, pa također ako netko zna nešto o njoj kako se službeno zove ili ikakav info.

*Slijedeća ljuta papričica je "ukrasna naranđasta ljuta" , također dozrijevala oko 4 mjeseca, također jako ljuta, mijenjala boje iz zelene u crvenu pa također ako netko zna nešto o njoj kako se službeno zove ili ikakav info.
(Ne mogu postaviti slike direktno, pa stavljam na linkove)

Zahvaljujem.
ovo sam ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 13:33   #806
Quote:
ovo sam ja kaže: Pogledaj post
Ali te tzv. T-Butcevi škorpioni nisu izgledom kao oni što imaju onaj "žalac" na kraju , nego su kao obične crvene feferone. Međutim, kako sam saznao od nekih to jesu trinidadi, ali nisu u srodstvu s onima s žalcem. Po vremenu dozrijevanja, od 4 do 10 mjeseca neka vrsta takvih ekstremno ljutih jesu, što se i okusom može osjetiti da gori u ustima.

Zanima me da li itko ima kakvih službenih informacija o toj vrsti, jer sam tražio po internetu i ne mogu ništa naći o njima.

To je obican Cayenne, siroko dostupan pa ga uvaljivaci laznog sjemenja vole podvaljivati jer je jeftin i dostupan. Uvalilo ti.

*Slijedeća ljuta papričica je "ukrasna stožasta ljuta" , koja je dozrijevala oko 4 mjeseca, mijenjala boje od žute, naranđaste do crvene jako ljuta je, ali ne ekstremno, pa također ako netko zna nešto o njoj kako se službeno zove ili ikakav info.
*Slijedeća ljuta papričica je "ukrasna naranđasta ljuta" , također dozrijevala oko 4 mjeseca, također jako ljuta, mijenjala boje iz zelene u crvenu pa također ako netko zna nešto o njoj kako se službeno zove ili ikakav info.
(Ne mogu postaviti slike direktno, pa stavljam na linkove)
Zahvaljujem.[/QUOTE]

Papricice su izrazito sklone krizanju, a posto se te ukrasne vrste cesto drze na hrpama tu su varijacije boja i oblika vec nakon par generacija neogranicene i sam naziv na sto slice jednostavno nema nikakvog smisla - kao da pustis zenku labradora medu seoske pse pa kad se stenci izlegu ustvrdimo da su i oni labradori jer imaju mamine oci

Vrijeme dozrijevanja kod chinesisa isto tako nije neko znacajan faktor jer ovisi o podosta okolnosti.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 11:17   #807
dogovorio sam prodaju suhe mljevene jolokie u jedan fast food restoran

koja bi bila realna cijena?
kekovz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 01:20   #808
Quote:
kekovz kaže: Pogledaj post
dogovorio sam prodaju suhe mljevene jolokie u jedan fast food restoran

koja bi bila realna cijena?
U kozumu je vrecica chili scotch bonetta od 25g mljevenog zacina oko 12 kn. Znaci nesto manje od 500 kn za kg u maloprodaji. Ti imas mrvu vrijedniju robu. Eto, mozda ti pomogne za nekakav okvir. Nisu to jeftine stvari
miskozd is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 20:44   #809
Jedna prigodna uoci pocetka nove sezone:


AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 08:03   #810
hahahaha, ziva istina!


sto se mene tice, imam dvije vrste (jalapeno i jos jedna kojoj ne znam ime) koje su mi predobre za jesti i njih cu i uzgajati, jos samo da iskopam hungarian wax iz nekog dobrog izvora i sjetva moze krenuti!
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2013., 18:45   #811
Ja sam s obzirom na toplu klimu odpeljao ovaj vikend par sadnica na more pa ćemo vidjeti hoće li koja preživjeti vani u vrtu . Doma sam ostavio jedan jalapeno, jednu bhut jolokiu i jednu purriru koje unatoč zimskom vremenu rastu vrlo dobro na prozoru
pklicov is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2013., 18:59   #812
Prije par dana sam kupio i dobio sa 'semillas.de' neke vrste sjemenki od ljutih papričica, škorpiona, moruga, fatalli itd. samo da dođe bolje vrijeme pa da vidim što će biti, hoće li biti originalne ili opet kakvi falsifikati.
Kakva su vaša iskustva s tim prodavačem, ako ste kupovali?

Zadnje uređivanje ovo sam ja : 01.01.2013. at 19:12.
ovo sam ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2013., 19:36   #813
I mi cekamo da stigne posiljka od premier seeds-a, kroz dva tjedna krecemo saditi.
Opet habanero, i jos jolokiu i onu sarenu, bolivian rainbow.

Muz je ostavio jednu biljku da prezimi u kuci, ali su se u zemlji izlegle nekakve musice, nista od toga. Zalimo za velikim akvarijem kojeg smo poklonili, bio bi nam sad savrsen za sadnju.


Malo nam je ovo sto nam je ostalo mljevenih papricica, nece nam biti dovoljno do iduce berbe (bilo bi dosta da nam ono netko nije ukrao dok su se susile).
Iako, moram priznati da su meni bolje svjeze papricice za konzumaciju, bilo bi ih super stalno imati na dohvat, cijele godine.
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2013., 20:42   #814
Quote:
ovo sam ja kaže: Pogledaj post
Prije par dana sam kupio i dobio sa 'semillas.de' neke vrste sjemenki od ljutih papričica, škorpiona, moruga, fatalli itd. samo da dođe bolje vrijeme pa da vidim što će biti, hoće li biti originalne ili opet kakvi falsifikati.
Kakva su vaša iskustva s tim prodavačem, ako ste kupovali?
Klijavost cak i problematicnih sorti gotovo pa 100%, za autenticnost je jos prerano ali koliko sam vidio nitko se ne zali.

Nego nisam vec dugo posliknuo napredak projekta "bez umjetne rasvjete" pa evo detalja

TSB-T zasijan 15.8, rastu kao blesavi i svi do jednog prezivjeli, tako da sam slabije eutanizirao te ostatak razdijelio:


Douglah koji je niknuo sredinom rujna:


Maduncad u obliku Morouge, 7Pot Primo, Orange Jolokia i ostalih su ipak malo prekasno zasijani (sredina listopada) pa nisu uspjeli uloviti sunca u prvoj fazi rasta zbog cega su prvih mjesec dana proveli pod umjetnom rasvjetom (dupla neonka iz Bauhausa, 99 kn);


Nakon mjesec dana pod neonkama:


Ovdje sam shvatio kako sam po tko zna koji put pretjerao te odabrao po par najjacih od svake sorte i ciljano presadio u prevelike posude (5 litara) kako bi bez daljnje brige i uz minimalno zaljevanje, uz juzno usmjeren prozor, docekale travanj/svibanj.

U prvom planu Jalapenosi, pa Sweet Chocolate, pa Morouga, 7Pot Primo i Bhut Jolokia orange.
Od ljutih Morouge nevjerojatno brzo napreduju u odnosu na ostale dok je Orange Bhut standardno najsporiji ali kazu da u sezoni brutalno raste i rodi.


Toliko za sada, ja sam svoju sezonu 2013. vec odradio
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 19:17   #815
Pozdrav svima i sve najbolje u 2013. Moj eksperiment s 4 x 20 W CFL rasvjetom je svega 4 tjedna nakon klijanja rezultirao biljčicama kojima je sad već krajnje vrijeme za presađivanje. Ovo je fotka od prije 4-tak dana:



Tad sam se taman vratio sa 7-dnevnog skijanja, pa nisam mogao ni pratiti ni reagirati na promjenu boje listova (u neku zagasito ljubičastu), ali nakon što sam ih nastavio zalijevati i prihranjivati, novi listovi su zdrave boje.

No sad već korijen nema mjesta, moram ih presaditi. Trenutno su u tresetu (nekakva Pflanz "zemlja" iz Bauhausa, čini mi se treset), ali budući da za sljedeći eksperiment namjeravam isprobati kantu s konstantnom vodom u tanjuriću, bojim se hoće li treset previše vode zadržavati? Svugdje piše "dodati perlit", ali zna li tko gdje ga kupiti u Zagrebu? Nemaju ni Bauhaus, ni Baumax, ni Pevec, a ni Google.

I još jedno pitanje, ima li tko iskustva s www.teraristika.hr? Prije 4 dana sam naručio Trixie kabelski grijač u nedostatku boljeg rješenja za grijanje klijališta, ali ne javljaju se, narudžba je "u obradi".

Još jednom sretna i ljuta 2013!

Zadnje uređivanje md1 : 02.01.2013. at 19:22. Reason: Nije fotka prije 10-tak dana nego prije 4 dana.
md1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 19:27   #816
Bauhausova vreca zemlje za travnjake od 35 kn je savrsena za papricice.

Perlit vjerojatno imas na svim navedenim mjestima samo na pogresnom odjelu - koristi se u gradevinarstvu u raznim smjesama i razlima je samo u granulaciji i ambalazi.

Ako bas zelis vrtnu verziju onda guglaj agroperl koji se da naci po raznim trgovinama, mojeg sam nekad davno kupio u Gramatu (ako to jos radi).
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 11:04   #817
Hvala Andrej! Budući da je to tek uranjeni eksperiment, pokušat ću s najjeftinijom varijantom, dakle s tom "zemljom za travnjake". Ionako tek za koji mjesec počinje sve što planiram, pa lako i ovo ponovim ako treba.

Korjenju ne bi trebala smetati ta oštra granica stare/nove zemlje, odnosno treseta/zemlje nakon što presadim? Lp!
md1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 13:02   #818
Nema problema s drigom vrstom, bez problema ce se rasiriti - prilikom predzadnjeg presadivanja nisam promijesao slojeve glistenjaka i zemlje pa se tocno vidjelo kod vadenja iz casice kako ima nekoliko razlocitih slojeva i kroz sve je najnormalnije rastao podzemni dio.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 15:24   #819
Meni jučer stigle sjemenke sa semillas

Kako me nije bilo par dana doma, poštar je kuvertu ostavio u kasliću, valjda im nije naškodila hladnoća zadnjih par dana


Inače obožavam ljuto i rekao sam si da ću si kad tad uzgojit ljute papričice, krećem sa ovom sezonom


U kuverti sam gratis dobio i ove Brazilian Bonanza, pojma nemam kaj je to, valjda ću se pozitivno iznenadit

mijur is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 15:33   #820
Hladnoca nije naskodila sjemenkama tako da nema brige
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:58.