Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.03.2014., 17:31   #1
Gradski vrtovi - Zagreb

Ima li tko tu, da je vec korisnik jednog od postojecih vrtova u N. Zagrebu, Sesvetama, Borovju, Trnju?
Kako to funkcionira, koji su opci dojmovi?
Je li 50 kvadrata puno/malo za malu obitelj?
Navodnjavanje?
Kompostiranje u spremnicima?
Navodno zemlja bude uzorana?
Sve me zanima

Navodno bi trebao u ovom mjesecu biti objavljen poziv za novu lokaciju u Stenjevcu, 400 novih korisnika. Predat cu zahtjev, pa sta bude.

Temu koja se tice ovog projekta sam nasla na PDF-u Zagreb, ali tamo pricaju o tom je li to kulturno ili ne, potrebno ili ne, gradski ili ne...

Mene vise zanima prakticna strana, iskustva i mozda pomoc onih koji su profesionalno u poljoprivredi, drugima (nadam se i meni) kojima je to hobi, i jos su k tome relativno novi na zemlji.
kaj kaj kaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2014., 21:57   #2
Šta podrazumjevaš pod pojmom - mala obitelj? Predpostavljam 2 do 3 člana.
50 kvadrata je dovoljno za obitelj sa 2 do 3 člana. Ipak, ne očekuj čuda sa tako male površine.
Navodnjavanje se svodi na zalijevanje kantama.
Kompostiranje bio otpada je dobra ideja.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 01:51   #3
50 kvadrata je ugrubo malo, no nije da se ne može baš ništa izvuči iz toga za tročlanu obitelj, već za četvreočlanu obitelj može biti malo osim ako se baš neradi o dvoje maloljetne djece koja inače slabo jedu povrće pa bi opet moglo biti dosta.

50 kvadrata je jednako kao i 7x7m

Ali Bože moj možeš uvaliti na 7x1m, jedan red paradajza čisto da jedeš organsko i prođeš jefitnije. Zatim uvališ ostalo povrće koje konzumirate, papriku baš i nepreporučujujem jer njoj treba nonstop vode tj. svaki dan, dok recimo rajčica i zelena salata oće preživjeti i tri dana bez vode u sušnom razdobolju bezikakvih briga da će se posušiti.

Najbolje bi bilo da uzmeš nekakvu knjigu o vrtu pa ćeš sve saznati šta se da iskemijati i što bi bilo dobro da posadiš što ćete konzumirati.


A ove koji drže nekakve prodike jel to kulturno nije bla bla jednostavno ih ignoriraj to su ljudi koji obično nisu nikad taknuli zemlju, i nemaju namjeru taknuti jer je to za njih prljav posao ! Radije bi sjedili za kompom i držali prodike tipkajući na forumu umijesto da rade što ima veze sa zemljom i hranom.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 08:19   #4
3 clana smo obitelj i svi volimo i jedemo puno povrca, ali dijete je tek 3 godine staro, tako da njegove potrebe i nisu tolike.

Nemam ambiciju uzgajati bas sve za nase potrebe na tako maloj povrsini, ali neke osnovne kulture, da. Ono sto sam uspjela naci do sad je, da voda dolazi dva puta tjedno na ostalim lokacijama, pa cu se morati i ponasati u skladu s tim.
nista od paprika

Krastavci pretpostavljam takodjer traze vise vode? U nekakvoj viziji su mi, pored paradajiza, i mrkva, persin, celer, tikvice, zelena salata, matovilac. A mozda cemo kasnije u sezoni razmisljati i o jesensko/zimskom povrcu.

Sto jos preporucujete za kontinentalnu klimu a da nije zahtjevna biljka (da je ne ubijem )
Luk?
kaj kaj kaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 16:20   #5
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
50 kvadrata je ugrubo malo, no nije da se ne može baš ništa izvuči iz toga za tročlanu obitelj, već za četvreočlanu obitelj može biti malo osim ako se baš neradi o dvoje maloljetne djece koja inače slabo jedu povrće pa bi opet moglo biti dosta.

50 kvadrata je jednako kao i 7x7m

Ali Bože moj možeš uvaliti na 7x1m, jedan red paradajza čisto da jedeš organsko i prođeš jefitnije. Zatim uvališ ostalo povrće koje konzumirate, papriku baš i nepreporučujujem jer njoj treba nonstop vode tj. svaki dan, dok recimo rajčica i zelena salata oće preživjeti i tri dana bez vode u sušnom razdobolju bezikakvih briga da će se posušiti.

Najbolje bi bilo da uzmeš nekakvu knjigu o vrtu pa ćeš sve saznati šta se da iskemijati i što bi bilo dobro da posadiš što ćete konzumirati.


A ove koji drže nekakve prodike jel to kulturno nije bla bla jednostavno ih ignoriraj to su ljudi koji obično nisu nikad taknuli zemlju, i nemaju namjeru taknuti jer je to za njih prljav posao ! Radije bi sjedili za kompom i držali prodike tipkajući na forumu umijesto da rade što ima veze sa zemljom i hranom.
Ne prigovaramo mi koji imamo zemlju i koji znamo da na deset kilometara od Zagreba postoje cijela gospodarstva za smješne novce...
I na onu stvar nam idu "jadnici" u stanovima od 100-200 pa i više tisuća € koji se mlate za 50 kvadrata tamo neke livade u centru grada jer bi kao uzgajali svoje a nemaju gdje...
Kuča od 250 kvadrata i 2000 kvadrata zemlje se prodaje za 27 000 €. Smješno ...
Na 50 kvadrata nebuš uzgojio ni za dva poštena ručka...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 22:30   #6
Quote:
kaj kaj kaj kaže: Pogledaj post
3 clana smo obitelj i svi volimo i jedemo puno povrca, ali dijete je tek 3 godine staro, tako da njegove potrebe i nisu tolike.

Nemam ambiciju uzgajati bas sve za nase potrebe na tako maloj povrsini, ali neke osnovne kulture, da. Ono sto sam uspjela naci do sad je, da voda dolazi dva puta tjedno na ostalim lokacijama, pa cu se morati i ponasati u skladu s tim.
nista od paprika

Krastavci pretpostavljam takodjer traze vise vode? U nekakvoj viziji su mi, pored paradajiza, i mrkva, persin, celer, tikvice, zelena salata, matovilac. A mozda cemo kasnije u sezoni razmisljati i o jesensko/zimskom povrcu.

Sto jos preporucujete za kontinentalnu klimu a da nije zahtjevna biljka (da je ne ubijem )
Luk?
Peršin je začinski dodatak jelima tako da je njega dosta za 1m2, toliko inače imam i ja za četveročlane ukućane, a svi su odreda punoljetni ! Peršinu režeš samo vrhove i onda on obnavlja vrhove tako da ga imaš praktički skoro cijelo ljeto.

Krastavci traže vode, ali budu oni preživjeli u vrijeme suše da ih zaljevaš tri puta tijedno uz davanje roda. Samo imaj obavezno na umu da krastavce nesmiješ ni u kom slučaju polijevati po lišću već iskučivo po zemlji blizu korijena inače odu krastavci, dok si rekla keks ! Jako su osjetljivi na poljevanje po lišću, jednostavno se lišće posuši, bar je takva situacija kod mene pa sam složio sustav kap po kap.

Imaš tu okvirni kalendar sadnje povrća pa vidi šta ćeš i kada posaditi.

http://www.povrce.com/?A=HOB&HOB=str...lendar_sijanja


Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Ne prigovaramo mi koji imamo zemlju i koji znamo da na deset kilometara od Zagreba postoje cijela gospodarstva za smješne novce...
I na onu stvar nam idu "jadnici" u stanovima od 100-200 pa i više tisuća € koji se mlate za 50 kvadrata tamo neke livade u centru grada jer bi kao uzgajali svoje a nemaju gdje...
Kuča od 250 kvadrata i 2000 kvadrata zemlje se prodaje za 27 000 €. Smješno ...
Na 50 kvadrata nebuš uzgojio ni za dva poštena ručka...
Dodatnu nekretninu više nitko ne želi kupovati iz prostog razloga jer Linić pokušava napasti s porezom na nekretnine već dokraja ove ili početkom iduće godine. To što bi netko kupio nekretninu plus uzgajao samo za hobi potrebe nebi mu se nikad isplatilo stime baviti. Zato što Linić oće uz postojeću nekretninu gdje ljudi žive, za dodatnu nekretninu koja se vodi kao vikendica naplatiti i do 1000kn godišnje za pišljivih 70 kvadrata kuće !

Evo ti linka

http://www.narodni-list.hr/posts/13065001


Baka, ujak i ujna imaju u hr zagorju hrpetinu zemlje, i više nemogu raditi kao nekad jer su se razboljeli i mehanizacija im je otišla. Tako da bi oni meni mogli takoreći pokloniti hektar zemljišta da radim kaj oću stime, a meni se to naravno neisplati niti podignuti voćnjak kada je od moje kuće udaljeno u jednom smjeru 80km !
Tam i nazad ode mi 100kn goriva prema postojećem cijeniku goriva !
Danas jabuke mogu kupovati već po 3-4kn/kg, a za prvu klasu na zelenoj tržnici već se nude po 4-5kn/kg, i koliko bi se meni uopće isplatilo vozikati tam i nazad da imam svoje jabuke ? A tek vrt mi se nebi nikad isplatio.


Općenito ako bi vikendica bila udaljena 20-30km u jednom smjeru od prebivališta onda se neisplati baviti sa vrtom za hobi potrebe jer bi bio više u minusu nego u plusu s novcima zbog goriva plus imaš tu troškove porez na nekretninu. Ovo kaj nude uz vezi 50 kvadrata radi se o tome da bi ljudi u ovoj krizi malo popravili novčani budžet jer je danas prevelika nezaposlenost i nemogu si više priuštiti niti kupnju zdrave hrane, a kamoli dodatnu nekretninu i plaćati porez na to !

Ma da mi ko i pokloni tu nekretninu u vrijednosti od 27 000€ koju si spomenu odmah bi ta nekretnina završila u oglasniku, jer vrlo vjerojatno takva nekretnina mi nije unutar 10km udaljena od moje kuće s javnim prijevozom. Šta će mi to kada mi se neisplati, tu ide trošak goriva s svojim autom i dodatni porez na nekretninu ?
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 11:42   #7
Hvala na linku za kalendar. I sa mrkvama sam htjela pokusati na par kvadrata samo, pa vidjet cemo.

A toliko bi se toga moglo reci na post ispred, da ne znam odakle bi pocela. Tako da ni necu.

Namjera mi je takodjer malo istraziti kako najbolje dohraniti zemlju prije nego ista pocnem, bar nekoliko dana prije.
kaj kaj kaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 16:14   #8
Quote:
kaj kaj kaj kaže: Pogledaj post
Hvala na linku za kalendar. I sa mrkvama sam htjela pokusati na par kvadrata samo, pa vidjet cemo.

A toliko bi se toga moglo reci na post ispred, da ne znam odakle bi pocela. Tako da ni necu.

Namjera mi je takodjer malo istraziti kako najbolje dohraniti zemlju prije nego ista pocnem, bar nekoliko dana prije.
Slobodno reci...
Živjeli bi u gradu a željni ste sela...Odite živjeti na selo a ne grad pretvarati u seljačiju...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 17:17   #9
ne mogu vjerovat... čemu to?
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 13:53   #10
televizija zagreb je prije 30 godina napravila jednu zanimljivu seriju o malim gradskim vrtovima i oni su tamo radili čuda na par kvadrata....

u praksi, ništa od toga. uzgojit ćeš par kilograma povrća ( a tvoj će paradajz stići u vrijeme kada je na placu 3 kune)
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 21:43   #11
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
televizija zagreb je prije 30 godina napravila jednu zanimljivu seriju o malim gradskim vrtovima i oni su tamo radili čuda na par kvadrata....

u praksi, ništa od toga. uzgojit ćeš par kilograma povrća ( a tvoj će paradajz stići u vrijeme kada je na placu 3 kune)
Pa cuj nije niti 3kn/kg za odbaciti za paradajz, to kroz 30 dana branja po kg ispada 180kn ustede samo na paradajz, a prvu kilu imas vec od sredine 7mj. do sredine 9mj. onako okvirno.
Zatim tu imas persin za cijelu sezonu do 11mj., ostalo uberes i spremis kao zalihu u malu skinjicu kojeg ima frizider pa opet imas preko citave zime.
Osim persina i paradajza imas jos i rotkvice koje u sezoni znaju kostati i preko 10kn po kg sa hrpu mokrog lisca koji se nejede, a na vagi dobi kilazu.
Ide tu i zelena salata i matovilac da se tu svekupa ustedijeti i da to uzgojis bez pesticida minimum 200kn/mj. za dvije osobe sa ulaganjem.
Njih je dvoje, na dijete se neracuna jer ima tek tri godine tako da tih 50 kvadrata bi im trebalo biti dosta, naravno ako se prime posla i rade u vrtu.

Na takvom malo vrtu je najbitnije od svega dobra vremenska organizacija sadnje, ja imam po ljeti cistih 120 kvadrata obradenog vrta i ono prehranjuje 5 osoba ! Voda je iz bunara tako da mene kosta jedino kupljeno sijeme i malo struje zbog 300w pumpe za vodu koja radi svega pola sata svaki drugi dan.

200kn u ovo krizno vrijeme je puno, znaci mogu si svo troje cak za taj novac u tom mjesecu priustiti odlazak u kino i gledati 3D film sa kokicama !
Kad odes na trznicu ispod 10kn/dan neces proci za dvije osobe taman da se postavis na trepavice jer moras sve kupiti !
10kn kroz 30 dana to je 300kn !


Tapatalk 2 using mobile - Samsung Galaxy Fit S5670
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 21:58   #12
U ova krizna vremena mislim da gradski vrtovi i nisu nešto...osim ako se ne čuvaju 24 sata dnevno. Taman kad se veseliš prvoj berbi netko te preduhitri.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 10:32   #13
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
U ova krizna vremena mislim da gradski vrtovi i nisu nešto...osim ako se ne čuvaju 24 sata dnevno. Taman kad se veseliš prvoj berbi netko te preduhitri.
tu si u pravu....iako nije stvar u kriznim vremenima vec u ljudskom bezobrazluku....uostalom, nekoliko puta sam imala priliku naletjeti na te što kradu ...i, ono što je zanimljivo, nitko od njih nije sirotinja za koju bi mogli reci, kradu jer su gladni, vec upravo suprotno, ljudi srednje i u vecini slucajeva višeg sloja....srednjih do starijih godina....cak, i kad te vide da ideš, uzimaju ono što su pobrali i idu dalje kao da ništa nije bilo
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 14:17   #14
@tanita ti imas svoj vrt? jesi li zadovoljna? jesu li krali s tvog ili tudjeg?

pa te kradje su jedini razlog zbog kojeg bi mogli odustati, ali ako dobijemo svoj vrt, najvece su sanse da cemo pokusati, pa sta bude.
ja ne radim pa cu imati malo vise vremena baviti se tim, a i blizu mi je.
kaj kaj kaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 15:07   #15
Quote:
kaj kaj kaj kaže: Pogledaj post
@tanita ti imas svoj vrt? jesi li zadovoljna? jesu li krali s tvog ili tudjeg?

pa te kradje su jedini razlog zbog kojeg bi mogli odustati, ali ako dobijemo svoj vrt, najvece su sanse da cemo pokusati, pa sta bude.
ja ne radim pa cu imati malo vise vremena baviti se tim, a i blizu mi je.
da, i kradu gdje god da vrt imaš...cak i ak je negdje na selu a, nisi svaki dan od jutra do mraka na njemu, naci ce se netko tko ce ga obrstiti....zato ne zamaraj se tim....

moj vrt je u okolici zgb, na brdu...osobno, ne bi ga dala za ništa, to mi je odušak od ovog ludog tempa života i koliko toliko zdrava hrana na tanjuru....u svakom slucaju ako ga dobiješ, probaj...iducu godinu možeš odustati ili ako neko odustane, uzmeš i njegovu parcelu...
ak si bez posla, taj vrt ce ti koliko financijski toliko i psihicki pomoci, vjeruj mi...ceprkanje po zemlji je veliki odušak a, skupljanje uroda izmami i najtužnijoj faci osmijeh na lice.....neka godina ce biti super za ovo, neka za ono , neka za sve, neka za ništa al, opet uvijek ce biti da imaš šta skuhati i samim tim nešto i ušparati....
prošle godine su mi totalno obrstili grašak al, zato su mahune rodile da ih još uvijek imam u škrinji...(mahune valjda ne vole)...i tu si nitko od nas nemre pomoci....uostalom ak, necemo saditi da nam drugi ne poberu, necemo ni mi imati šta brati....
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 16:49   #16
Ako imate mogućnost dobiti gradski vrt, idite u to. Da će vam nešto pokrasti - hoće. Neka Vas to ne obeshrabri. Obilazit ćete vrt, skompati se s nekim tko će paziti Vaš vrt i Vi njegov.
Nemojte biti malodušni da nećete uspjeti. Uspjet ćete sigurno - u nekim kulturama više, u nekima manje. Svaki zanat ima svoje cake, pa i vrtlarstvo. U svakom slučaju, osjetit ćete zadovoljstvo kad proizvedete nešto svoje. Pogotovo kad ste nezaposleni. Bolje prčkati po vrtu nego visiti u birtiji.
Sretno vam u vrtlarenju !
123Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 16:55   #17
Predlažem da uz vrt nabavite i jednog dobermana...
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2014., 08:23   #18
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Predlažem da uz vrt nabavite i jednog dobermana...
rado al, nemrem jadnu životinju ostaviti tamo samu....ove godine cu probati tjedan dana prije berbe, pokrit gredicu onom mrežom protiv ptica i na nju staviti natpis "špricano, ne diraj...otrovno" pa me baš zanima dal ce netko imati petlje obrstit...ak to ne upali, iduce cu smisliti neš drugo
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2014., 09:19   #19
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
rado al, nemrem jadnu životinju ostaviti tamo samu....ove godine cu probati tjedan dana prije berbe, pokrit gredicu onom mrežom protiv ptica i na nju staviti natpis "špricano, ne diraj...otrovno" pa me baš zanima dal ce netko imati petlje obrstit...ak to ne upali, iduce cu smisliti neš drugo
Zakaj se ne dogovorite sa susjedom/susjedima da ponekad oni, a ponedad Vi obiđete vrt? Ili imate vrt na osami ?
123Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2014., 09:21   #20
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Ne prigovaramo mi koji imamo zemlju i koji znamo da na deset kilometara od Zagreba postoje cijela gospodarstva za smješne novce...
I na onu stvar nam idu "jadnici" u stanovima od 100-200 pa i više tisuća € koji se mlate za 50 kvadrata tamo neke livade u centru grada jer bi kao uzgajali svoje a nemaju gdje...
Kuča od 250 kvadrata i 2000 kvadrata zemlje se prodaje za 27 000 €. Smješno ...
Na 50 kvadrata nebuš uzgojio ni za dva poštena ručka...

10 km od grada Zagreba nema bas kuca od 200 m2 i 2000 m2 zemlje za te novce.... Eventualno mozes naci neke poluraspadnute nekretnine u koje moras dosta novca uloziti, gdje dolazimo do toga da 27000 eur nije bas realna cifra.
Vecina nas ''jadnika'' radimo u zg i putovanje na posao i sa posla obavljamo javnim gradskim prijevozom, autom, biciklom ili pjeske
A tu opet moramo uzeti u obzir da cijena pokaza za zet je za radnike cca 400-500 kn mjesecno, koliko kosta pokaz za samoborcek ili cazmatrans da bi se doslo do posla/skole?
Naravno zna se da je vrijeme = novac, ja do posla imam pol sata ( pjeske, tram, pjeske) suprug i manje jer iide autom pa mu do posla treba max 15 min ( sa uljkucenim vremenom za parkiranje u hodanje do ulaza u zgradu) koliko treba vremena nekom iz recimo D. sela da se doslepa do posla? ( kad sam zivjela u S. Kraljevcu u jednom smjeru mi je trebalo min 1,5 sat i morala sam promijeniti 3 prijevozna sredstva)

Kad zbrojis svo vrijeme koje si dnevno proveo na putovanje ispada da si min 2-3 sata dnevno na putu na/s posla sto znaci da, ako si se digao ujutro u 6, spremio se za posao u 8, radio do 16 ( naravno bez prekovremenih) doma si stigao najranije u 17-17:30, skuhao za jesti, pojeo, i vec je 19 sati navecer. Mos se j... sa 2000 m2 kvadratnih zemlje jer nemas je kad obradjivat osim eventualno vikendom ( pod uvjetom da vikend ti je neradni dan)
50 m2 vrta nije puno, ali ce sluzit svrsi za jednu malu obitelj, po uvjetom da ne sadis povrce koje u sezoni je jako jeftino a zauzima puno prostora ( npr krumpir, zelje i sl). Isto tako taj mali gradski vrt je dobar i za nas ''jadnike'' koji nemamo kud osim dubit u stanu ili se setuckat po shoping centrima.
gefunken is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:26.