Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2014., 00:38   #1
Obrada zemlje u tuđem (nepoznatom) vlasništvu

Pozdrav svima!

Imam komad neobrađene zemlje u zabiti. Radi se o nasljedstvu koje se vuče još iz 19.st. od nekog mog neznanog pretka. Nikada nisam bio tamo (tek nešto načuh iz djedovih priča)... sve do nedavno, kad se rješavala neka ostavina pa mi je ta čestica zapela za oko.

Radi se o maloj parceli usred prekrasnog polja, ravnog kao stol, okruženog prekrasnim brdima... u daljini se naziru planinski vrhovi. Mirisni povjetarac povija svjetlucave travke obasjane suncem. Maleno jezerce pokraj šumarka. Raj na zemlji, nigdje žive duše, najbliži zaselak preko kilometar daleko, u njemu desetak staraca...

Ali izuzev divne prirode, ono što mi je zapelo za oko kao interesantna mogućnost jest da ta zemlja uopće nije obrađena - od skoro 100 ha koliko je otprilike velik ravni dio polja, pokošena su svega 1-2 ha... sve ostalo netaknuta livada.

Mogu doći do nešto kapitala pa sam pomislio kako bi ovo bilo krasno mjesto za pokrenuti kakvu poljoprivrednu proizvodnju. Negdje u mašti već vidjeh kućicu i spokojan život u prirodi i od prirode. Tragom te ideje uzeo sam uzorak za analizu zemlje i porazgovarao s agronomom koji je preporučio par kultura koje bi tamo mogle dobro uspijevati.

E sada, nadobudno pomislih na prvu - krasno, uzmem u zakup 40-50 hektara i eto sasvim solidne površine za rentabilnu proizvodnju. Tko zna, možda ta slika iz mašte i nije tako daleko! Ali jasno, kao što sam i predmnijevao - neće to tako lako: kakva je imovinsko-pravna situacija džabe trošiti puno riječi, dosta je reći da na 80-ak parcela koje zbrojene čine tih 50ha ima preko 300 vlasnika od kojih su, kako mi se čini, barem polovica i pokojni već pola stoljeća. Na nekolicini čestica situacija je upravo suluda - preko 40 vlasnika - od kojih neki posjeduju, pazite ovo - 2 m2 livade!

Jasno je da od zakupa ništa biti neće. Ali pitam se, mora li to biti kraj mojim snovima...

No koliko god da je divno na trenutak uroniti u romantičarsko sanjarenje o nekakvom drugačijem životu, realnost i ekonomska računicu nemoguće je izbjeći.
Stoga bih volio čuti Vaša mišljenja o par pitanja. Dakle:

1.) Ako obrađujem zemlju kojoj nisam vlasnik niti zakupnik, postoji li ikakva mogućnost dobivanja poticaja? Mogu li dokazati svoj "status" računima za repromaterijal? Bilo kako...

2.) Imam li isključivo pravo prikupljanja uroda ili može doći bilo tko drugi (ne vlasnik zemlje, nego netko sasvim treći) i pokupiti ga? Kako mogu to spriječiti?

3.) Pojavi li se kojim čudom vlasnik neke parcele, ima li temelja za tužbu/prijavu? Odnosno, je li vlasnik parcele ujedno i vlasnik uroda kojeg je svojim radom i kapitalom uzgojio netko drugi?
Dobro, budući da se radi o zbilja malim parcelama, ne vjerujem da će nekom tako nešto biti u interesu... konačno, uvijek se može dogovoriti zakup sa dotičnim vlasnikom.

4.) Jedno pomalo čudno pitanje: provjerava li netko porijeklo uroda... tj. može li se prilikom otkupa utvrditi da količina uroda ne odgovara prijavljenoj površini vlastite+zakupljene zemlje? Teoretski je naravno, moguće, jest da nije nikome u interesu, ali ipak...

5.) Jedno općenito: d.o.o., obrt ili OPG?

Unaprijed veliko hvala na odgovorima!


P.S. kao što ste mogli primijetiti, nemam iskustva u poljoprivredi, bavim se nečim sasvim drugim. Zato sam vjerojatno i napisao neku glupost. Ali, ukoliko bih se prihvatio tako nečega, išao bih na sigurno i radio sve po savjetu stručnjaka, nikako sam svoj majstor.
Buran is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2014., 01:22   #2
pitati ovdje https://www.forum.hr/forumdisplay.php?f=272
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2014., 01:26   #3
OPG.
Doctor B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2014., 09:17   #4
Kako ti je kolega rekao, prvo otvoriti OPG. Za otvaranje OPG-a moraš posjedovati barem 1,5 ha zemlje svoje ili u zakupu.

Zakup ne moraš platiti dovoljno je da sklopiš ugovor s nekim od vlasnika druge parcele, tj. da ti dozvoli korištenje zemljišta. Formulari se kupuju u NN.

Ako želiš te parcele koristiti ja bi preporučila da vlasnike ne tražiš iz gruntovnice, tamo ih vjerojatno i ima više od 200, pola pokojnih, kreni od katastra. Te ljude bi vjerojatno bilo moguće pronači.

Sve ljude i njihove adrese možeš izvaditi on line vidi ovdje.

Poticaji se prijavljuju do 15.05. dakle, kreni odmah riješenje za OPG se čeka 10-tak dana, a imaš posla i za prikupit ugovore, otvoriti žiro-račun, ucrtat parcele u arcode (računaj bar tjedan dana trčkaranja u dva navrata).

Količina uroda se ne kontrolira, poticaji se daju prema namjeni, za OPG u sustavu PDV-a (ako si zaposlen, bolje je krenuti van PDV-a) i nećeš ih dobiti unaprijed nego tek dogodine za ovu godinu, isto vrijedi i za karticu za plavi dizel tek dogodine.

Sve oko organizacije OPG-a bi trebao doznati u Agenciji za poljoprivredu u svojoj županiji, tj. županiji u kojoj je zemljište.

Što se krađe uroda tiče, to je kao i svaka druga krađa, uglavnom možeš im staviti soli na rep. Vlasnik parcele na kojoj sadiš, a s kojim to unaprijed nisi dogovorio te može tužiti i tražiti obeštećenje, ali ljudi su uglavnom voljni dogogovoriti se i dozvoljavaju da se radi na njihovoj zemlji. U stvari ljudi se više boje zakona dosjelosti nego da ti nešto tamo posadiš.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2014., 09:49   #5
Quote:
1.) Ako obrađujem zemlju kojoj nisam vlasnik niti zakupnik, postoji li ikakva mogućnost dobivanja poticaja? Mogu li dokazati svoj "status" računima za repromaterijal? Bilo kako...
Ne postoji mogućnost dobivanja poticaja. Moraš imati ovjereni ugovor da si zemlju dobio na korištenje.

Quote:
2.) Imam li isključivo pravo prikupljanja uroda ili može doći bilo tko drugi (ne vlasnik zemlje, nego netko sasvim treći) i pokupiti ga? Kako mogu to spriječiti?
Mogućnost da ti netko pokupi urod uvijek postoji. Nemoguće je to spriječiti, osobito ako ne živiš u blizini parcela.

Quote:
4.) Jedno pomalo čudno pitanje: provjerava li netko porijeklo uroda... tj. može li se prilikom otkupa utvrditi da količina uroda ne odgovara prijavljenoj površini vlastite+zakupljene zemlje? Teoretski je naravno, moguće, jest da nije nikome u interesu, ali ipak...
Zna se koliko se uroda može dobiti po jedinici površine...
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2014., 14:30   #6
Bez ugovora o zakupu,zaboravi na sve ostalo.
zvonahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2014., 22:50   #7
Ako zemlja nije u arkordu (sustavu poticaja ) msm da nista od poticaja do referentne godine tamo do 2015-16 kad se opet prijavljuje površina barem msm . Drugo na tih 50 hektara ako bus imal urod 7-8 tona budeš imali i prek 300 k kn prohoda od uroda budeš trebal ići u sustav PDV jer budeš presel tu granicu 100 % . Treba ti mehanizacije tu ti bude otišlo ohoho novca barem pola milijuna a ako kupuješ novo gledaj nor da ti traktor mf od 100 ks dođe nekih 60000 € . A gdje je gnojivo nafta sjeme da kanis Ratarstvo isto kao i Stočarstvo jedna junica ti je prek 10000 kn . Po mojemu ako neznas ni orat ni sadit ni kombajnirat bolje beži od toga , govorim iz iskustva
Podravec19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2014., 22:51   #8
To je moj savjet
Podravec19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2014., 22:55   #9
Pa sad čitam pitanja prvo zakupi tu zemlju ako možeš ako nisi vlasnik te zemlje nema poticaja moraš ju zakupiti ili ju kupiti da bi dobil poticaja . Pa drugo ti nemaš kaj Radit na tuđoj zemlji bez njihovoga znanja posadi tu da on uzme i kaj mu mores
Podravec19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2014., 09:46   #10
Quote:
Buran kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Imam komad neobrađene zemlje u zabiti. Radi se o nasljedstvu koje se vuče još iz 19.st. od nekog mog neznanog pretka. Nikada nisam bio tamo (tek nešto načuh iz djedovih priča)... sve do nedavno, kad se rješavala neka ostavina pa mi je ta čestica zapela za oko.

Radi se o maloj parceli usred prekrasnog polja, ravnog kao stol, okruženog prekrasnim brdima... u daljini se naziru planinski vrhovi. Mirisni povjetarac povija svjetlucave travke obasjane suncem. Maleno jezerce pokraj šumarka. Raj na zemlji, nigdje žive duše, najbliži zaselak preko kilometar daleko, u njemu desetak staraca...

Ali izuzev divne prirode, ono što mi je zapelo za oko kao interesantna mogućnost jest da ta zemlja uopće nije obrađena - od skoro 100 ha koliko je otprilike velik ravni dio polja, pokošena su svega 1-2 ha... sve ostalo netaknuta livada.

Mogu doći do nešto kapitala pa sam pomislio kako bi ovo bilo krasno mjesto za pokrenuti kakvu poljoprivrednu proizvodnju. Negdje u mašti već vidjeh kućicu i spokojan život u prirodi i od prirode. Tragom te ideje uzeo sam uzorak za analizu zemlje i porazgovarao s agronomom koji je preporučio par kultura koje bi tamo mogle dobro uspijevati.

E sada, nadobudno pomislih na prvu - krasno, uzmem u zakup 40-50 hektara i eto sasvim solidne površine za rentabilnu proizvodnju. Tko zna, možda ta slika iz mašte i nije tako daleko! Ali jasno, kao što sam i predmnijevao - neće to tako lako: kakva je imovinsko-pravna situacija džabe trošiti puno riječi, dosta je reći da na 80-ak parcela koje zbrojene čine tih 50ha ima preko 300 vlasnika od kojih su, kako mi se čini, barem polovica i pokojni već pola stoljeća. Na nekolicini čestica situacija je upravo suluda - preko 40 vlasnika - od kojih neki posjeduju, pazite ovo - 2 m2 livade!

Jasno je da od zakupa ništa biti neće. Ali pitam se, mora li to biti kraj mojim snovima...

No koliko god da je divno na trenutak uroniti u romantičarsko sanjarenje o nekakvom drugačijem životu, realnost i ekonomska računicu nemoguće je izbjeći.
Stoga bih volio čuti Vaša mišljenja o par pitanja. Dakle:

1.) Ako obrađujem zemlju kojoj nisam vlasnik niti zakupnik, postoji li ikakva mogućnost dobivanja poticaja? Mogu li dokazati svoj "status" računima za repromaterijal? Bilo kako...

2.) Imam li isključivo pravo prikupljanja uroda ili može doći bilo tko drugi (ne vlasnik zemlje, nego netko sasvim treći) i pokupiti ga? Kako mogu to spriječiti?

3.) Pojavi li se kojim čudom vlasnik neke parcele, ima li temelja za tužbu/prijavu? Odnosno, je li vlasnik parcele ujedno i vlasnik uroda kojeg je svojim radom i kapitalom uzgojio netko drugi?
Dobro, budući da se radi o zbilja malim parcelama, ne vjerujem da će nekom tako nešto biti u interesu... konačno, uvijek se može dogovoriti zakup sa dotičnim vlasnikom.

4.) Jedno pomalo čudno pitanje: provjerava li netko porijeklo uroda... tj. može li se prilikom otkupa utvrditi da količina uroda ne odgovara prijavljenoj površini vlastite+zakupljene zemlje? Teoretski je naravno, moguće, jest da nije nikome u interesu, ali ipak...

5.) Jedno općenito: d.o.o., obrt ili OPG?

Unaprijed veliko hvala na odgovorima!


P.S. kao što ste mogli primijetiti, nemam iskustva u poljoprivredi, bavim se nečim sasvim drugim. Zato sam vjerojatno i napisao neku glupost. Ali, ukoliko bih se prihvatio tako nečega, išao bih na sigurno i radio sve po savjetu stručnjaka, nikako sam svoj majstor.
Napisali ste puno istinitih problema ;

Zakon o nasljeđivanju - ići ćemo sa prijedlogom izmjene od kojih će jedna biti bitna ; da nasljednici moraju pokrenuti ostavinski postupak u roku 6 mjeseci od smrti vlasnika . Ako ga ne pokrenu smatra se da nasljeđe nikoga ne zanima i da nema nasljednika - tada bi sa izmjenom sadašnjeg članka ta imovina postala državna a to znači i zemlja .

Zakon o poljoprivrednom zemljištu - sadašnji daje mogućnost zakupa državne zemlje i prodaju do 1 ha .

Za privatnu daje mogućnost prodaje i zakupa

Zakon o vlasništvu - omogućava tužbu za smetanje posjeda i vlasničku tužbu ako radite privatnu zemlju bez pitanja
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:44.