Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2014., 15:15   #41
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. razgovaram se kao da znam što .. ? .. .. kao da znam .. da u tebi ima neko ko nije čovjek .. ?
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
... zato što ti sebe .. moraš .. odvajati od tjela .. .. najprije od kose i nokta .. pa od ruke .. pa od svih organa .. pa od riječi .. pa od misli ..
.. zato što tvoja svijest nije niknula na zemlji ..
.. ne brini .. i na .. temeljnijem nivou ima problema ..
.. pa ti ne vredi nikakav pokušaj ..
.. silu si davno odvojio od materije .. .. i još nisi otkrio šta je ..
Što ostane od čovjeka ako makneš ono materijalno?
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 16:06   #42
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Što ostane od čovjeka ako makneš ono materijalno?
.. ono nematerjalno ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 16:54   #43
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. ono nematerjalno ..
Dakle, to nije čovjek...
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 18:47   #44
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Dakle, to nije čovjek...
.. ako je čovjek .. materjalan ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 23:02   #45
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. ako je čovjek .. materjalan ..
Je, čovjek je materijalan, sve dok je materijalan, čovjek je, dok je čovjek, tjelesan je, materijalan.

Ta je njegova materijalnost nositelj, kuća informacija, knjižnica memorije evolucije. Čovjek je sredstvo evolucije, istureni napadač svjesnosti.

Dakle, materija nosi duh, duh mijenja materiju, a čovjek je jedno i drugo, i duh i materija.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 10:02   #46
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Je, čovjek je materijalan, sve dok je materijalan, čovjek je, dok je čovjek, tjelesan je, materijalan.

Ta je njegova materijalnost nositelj, kuća informacija, knjižnica memorije evolucije. Čovjek je sredstvo evolucije, istureni napadač svjesnosti.

Dakle, materija nosi duh, duh mijenja materiju, a čovjek je jedno i drugo, i duh i materija.
.. koji vam je kurac .. da ste tako malo logični ..
.. pa pizda mu materina .. sve moram ja .. .. i matematiku i logiku i vjeru i iracionalnost .. i vračeve .. sve ..
.. pa zar u cjeloj toj jebenoj državi nema nikog ko bi zbrojio dva i dva ..
.. pa zar ti stvarno ne vidiš kako ne uspjevaš ništa ni složiti .. ni poredati .. ?

.. a šta je poslije .. ?
.. dok je čovjek .. materjačan je .. .. a šta je poslije .. ?

.. njegova je materjalnost nositelj .. .. ali on je istureni napadač svijesnosti ..
.. pa ko je ta svijesnost .. .. i za koje to pare igra taj .. čovjek .. ?

.. materija nosi duh .. a duh mjenja materiju .. .. e jebiga .. srećno se oni složili .. vidim .. ?
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 13:02   #47
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. a šta je poslije .. ?
.. dok je čovjek .. materjačan je .. .. a šta je poslije .. ?
Poslije? Poslije nije čovjek.

(ti bi da vrijedi ono "I poslije Tita - Tito!")
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 13:44   #48
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Poslije? Poslije nije čovjek.
.. a šta je .. ?

.. ti si čovjek .. ? .. misliš li to prestati biti .. ? .. i šta misliš postati .. ?
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 15:03   #49
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. a šta je .. ?
Sjećanje.
E, moj alime, ti meni ništa ne vjeruješ. Teško je pod takvim uvjetima pisati.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 16:11   #50
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Sjećanje.
Možeš li ovo malo pojasniti?
Anemona is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 16:21   #51
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Sjećanje.
E, moj alime, ti meni ništa ne vjeruješ. Teško je pod takvim uvjetima pisati.
.. sve ti vjerujem .. a bio bi si uštedio nešto pisanja da si bio .. kooperativniji ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 16:59   #52
Quote:
Anemona kaže: Pogledaj post
Možeš li ovo malo pojasniti?
Jedno je sjećanje Zemlje, na čovjeka. To je trag čovjeka u materijalnom svijetu, tvoja krv i tijelo u tvojoj djeci, tvoj DNK, kuća koju si izgradila, pjesma koju si napisala, tvoj smijeh i grimase, drvo koje si posadila, usađena u sjećanje ljudi koji pamte tvoj vic, s mržnjom ili ljubavi, sve što si sobom pronijela kao živo sjeme (ti si to sjeme) i očuvalo se u svom tragu u Zemlji, a povezano s tvojim identitetom čovjeka.

Drugo je sjećanje duše.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 17:03   #53
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. sve ti vjerujem .. a bio bi si uštedio nešto pisanja da si bio .. kooperativniji ..
Nisam ja lijenčina, da mi je žao pisati, kakva štednja, nego mi je žao kad nema jeke...
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 17:07   #54
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Nisam ja lijenčina, da mi je žao pisati, kakva štednja, nego mi je žao kad nema jeke...
.. hm .. a ja vjerujem da je štednja .. jedna od ključnih situacija ..
.. to da se ne rasipaš .. da ne iscuriš ..
.. ja volim pričati .. ali .. onako .. kao stara budala .. .. razumiješ .. ?
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 17:18   #55
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. hm .. a ja vjerujem da je štednja .. jedna od ključnih situacija ..
.. to da se ne rasipaš .. da ne iscuriš ..
.. ja volim pričati .. ali .. onako .. kao stara budala .. .. razumiješ .. ?
Razumijem.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 22:45   #56
Quote:
bozoou kaže: Pogledaj post
? Naš jezik je očito izmišljen ..pokušaj da što bolje taj misaoni jezik oblikujemo, kako bi ga međusobno mogli razmjenjivati. Ali životinja koja ne govori našim jezikom, također razmišlja i traži (unutar svojih mogućnosti) najidalniju opciju. Također se i kod njih očituju određene razine inteligencije.
Dali je njihova misaona forma isto što i naša? Tj. jeli ta misaona komunikacija na nekom univerzalnom jeziku??

I dali stvarno iz ničega nastaje nešto.... tj. iz ne znanja nastaje znanje, samo tako što razgovaramo sami sa sobom?

Sudionik u misaonom razgovoru je zapravo više nego očigledan, bez obzira hoćemo li to promatrati mistično pa reći da taj sudionik priča. Ili ćemo biti malo manje mistični, pa zaključiti da pričamo sami sa sobom, ali da je bitan ključ inteligencije promatranje tog sudionika. Koje god od toga bilo, sudionik je nužan, ali i očigledan...
Nisi me uvjerio.

Naša znanja, tj ideje, tj odgovori na pitanja koja smo postavili, također dolaze od analogija tj od uspoređivanje od ranije upoznatih sličnih situacija koje su ostale negdje u podsvjesti i iz podsvjesti su izvađene "trigeriranjem" svjesnog pitanja na koje pokušavamo dati odgovor.

Ja npr imam hrpu ideja, ali te ideje su isto proizašle iz komunikacije samog mene sa sobom u vidu postavljanja pitanja i dobivanja odgovora - kao munjom pogođen.

No nikad do sad, barem se ne sjećam, nisam dobio ideju koja nije proizašla iz nekih mojih prethodnih znanja ili spoznaja ili sličnih situacija ili barem elemenata prijašnjih situacija koji su nadograđeni mogućnostima koje pruža trenutna situacija.

Razmisli, je li političar koji se nikad nije bavio elektronikom ikad dobio ideju koja rješava neki elektronički problem, a da se radi o konkretnom rješenju koje nije "vid ovo, pa to bi trebalo automatizirat bogati"?

Je li elektroničar koji se nikad nije bavio politikom niti ga politika zanima ikad dobio rješenje na goruće državno pitanje o zaduženjima i rezanjima troškova, a da to nije rješenje u stilu "vid ove glupane, pa šta ne srežu sebi plaće"?

Ja mislim da nije ili barem nemam saznanja da je.

Nego uvijek smišljaš rješenja u području kojim se baviš, ili u kojem si prisutan ili o kojem razmišljaš tj u kojem imaš iskustva i nekih ranijih spoznaja i saznanja i informacija.

Često su filmovi nekima inspiracija za nove ideje tj poduzetništva.

Zašto?

Pa upravo zato jer su ti ljudi iz filmova razmišljali out of the box i u nekoj drugoj sferi u kojoj neki "kruti" inženjeri nisu razmišljali.


Ideje mogu doći i u snovima i u slikama - impulsima, nekakvim vizijama, ali te vizije su opet evocirano neko ranije sjećanje kojeg nismo bili svjesni a mozak ga je iz nekog katrana eto baš tad smatrao prikladnim izvući, ne znam po kojem principu ali po nekom trigeru koji ga je iz okoline potakao da to učini.

Univerzalni misaoni jezik sigurno postoji, misao ne mora biti jezična, često je slikovna ili nekako neopipljiva, samo te pogodi kao impuls da iz neke ladice pokreneš neki obrazac ponašanja kojeg nisi ni bio svjestan.

Univerzalna znanja rekao bih da postoje u vidu genetskih predispozicija tj to su više one fore - patka zna plivati iako je nitko nije naučio kako da to radi....

Zašto?
Zato jer ima mozak a mozak pri rođenju nije prazan nego je napunjem obrascima tj molekulama koje su u interakciji po nekom ključu kojeg je posložio majčin organizam prema svojem organizmu, tj kao da imaš hrpu tetris kocki koje zauzimaju 10% ekrana i posložene su na isti način kao u majčinom mozgu, ali majka osim tih početnih 10% ima ispunjenih i drugih 30% kocaka, a dijete nema.

ono na prvih 10% gradi budućnost tj stječe iskustva i popunjava rupe u ekranu najbolje kako može i kako mu odgovara mehanizmom nagrade i kazne - skupljanja bodova.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 23:09   #57
Quote:
bozoou kaže: Pogledaj post
To je upravo onaj dio što ljudi misle kako im se nešto "slučajno" dogodilo i dalo im traženi odgovor..a zapravo svemir nas uči kroz iskustva i zato privlačimo ono o čemu razmišljamo.
Najmanji problem mu je "slučajno" nam dati neko iskustvo, kad je "slučajno" uspio posložiti cijelu evoluciju da svatko dobije ono što mu je trebalo. Zato kažem, isti proces je u pozadini.
Ali evolucija nije posložena, nego je do trenutnog rezultata evolucije došlo mehanizmom pokušaja i pogrešaka unutar uvjeta koji su postavljeni:
okoliša.

Tj imaš uvjete u svemiru, parametre, da li je u njima moguće gomilati sitne čestice bilo gdje? nije, nego samo tamo gdje su uvjeti povoljni - npr kod drugih sitnih čestica.

S vremenom se te čestice organiziraju i stabiliziraju a od njih se stvori veća čestica koja izvana izgleda kao cjelina, iznutra to nipošto nije.

Taj se proces ponavlja, gdje god je moguće tj gdje god parametri dopuštaju, čestice će se skupljati i formirati cjeline i organizirane jedinice - živa bića, a ona će se ponašati onako kako moraju da bi preživjeli - inače ne prežive.

I na kraju dobiješ rezultat, dakle nitko nije zapisao od ranije kako taj rezultat mora izgledati, što ne znači da se on ne bi mogao predvidjeti ako se poznaju svi parametri uvijek, do u detalje, beskonačno točno.

Evolucija nije popločena cesta koju mi pratimo, evolucija je rijeka koja te odnese i ako imaš sreće isplivaš, ako nemaš, utopiš se a ona nastavlja dalje bez tebe i nikad ne presuši.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2014., 00:23   #58
U prvi mah mi se činila glupa tema , ali nije tako. Jako mi se svidjela. Istina , ako je inteligencija snalaženje u novom, onda nema razmišljanja. Jedostavno nemaš na temelju čega zaključivati, nemaš prethodnih iskustava jer stvar je potpuno nova. Da , inteligencija bi bilo nešto gdje nemaš što razmišljati. Po tome bi inteligencija bila onda intuicija.
zacuden is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2014., 13:39   #59
krivo, imaš na temelju čega zaključivati.
primjer, bace te iz aviona padobranom u džunglu, prvi put u životu.
snaći ćeš se.
kako?
pronalazit ćeš slične stvari koje si ranije koristio u civilizaciji, npr od nekakvog šupljeg drveća i klada ćeš raditi posuđe, ili od lijana užad pa od užadi košare ili mreže ili krevete i slično.
dakle ono što ti je dostupno ćeš prilagoditi onom što ti je poznato od ranije, a ono što nije, ispitivat ćeš i vidjeti kakva svojstva ima i tek onda od toga stvoriti nešto.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 22:44   #60
Postoji i još nešto : kolektivna svijest .
Uzimanje iz nje na svijesnoj ili nesvijesnoj razini je omogućilo mnogima da nađu odgovore .
atroxlemona is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:24.