Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.06.2005., 15:19   #41
za meso je već sve rečeno, a uz balancane i tikvice, ja obožavam kapulu (izrezanu na kolutove, malo deblje) i papriku na grilu, i gljive...
magriz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2005., 23:52   #42
luk na rostilju je mrak!

na ove marinade nema se vise kaj dodati, osim da bi bilo idealno da imas okomiti rostilj. lignje npr ako su punjene maslinovim uljem dosta kaplju, a spojevi koji nastaju su prilicno kancerogeni.
jedino ako ne peces na elektricnom rostilju...
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2005., 12:49   #43
Steakovi, rostbeef etc..

Čitam danas u Vjesniku nekakav rostbif sa kaparima, ali nema recepta (kao hladno predjelo). Neki dan u playboyu od 9-og mjeseca recepti ponajboljih kuhara u US za meso s roštilja. Krasni recepti ali nisam stigel prepisat.
Volio bih kada bi netko stavio koji dobar recept za meso na roštilju (bilo koje meso), umake ili pac za to isto meso ili za hladno predjelo tipa tatarski etc.
Na posebnoj su cijeni mali trikovi sa začinima ili neki dobar umak za mesinu.
Ovo sam zamislio kao mesni topic, pa molim vegeterijance, vegane i ribojedce da se suzdrže Osim ako nemaju mesni recept.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2005., 21:38   #44
ja nisam ljubitelj maslinovog ulja, ali krmići za roštilj dan ranije natrljani sa češnjakom i natopljeni maslinovim uljem su prefini
ne pretvore se u trešće kao što je to inače slučaj s njima

na roštilju mi je najbolja vratina, mislim da je to meso stvoreno za roštilj i da je roštilj izmišljen zbog njega

probaj jednom od filetiranih karabataka napravit ražnjiće
meso je fino sočno i uglavnom niko ne skuži da je to picek

ja za roštilj baš ne volim puno začina, sol i malo češnjaka mi je čisto dosta
volim kad osjetim zgoretinu a ne začine

a kad sve to zbacaš na roštilj, možeš usput i koju tikvicu i patliđan dodat
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2005., 09:46   #45
Meni je vegeta zakon za roštilj! ističe aromu svakog mesa u koje se natrlja. Inače marinade uglavnom radim kad roštiljam ribu, meso eventualno ako sam raspoložen natrljam grubo mljevenim paprom, ili tu i tamo curryjem. kako polly kaže, roštilj daje aromu sam za sebe.

S obzirom da nisi pitao za mesa u tavi, začine i umake za njih ću ostaviti za neko drugo mjesto
__________________
Optimist says this is the best of worlds. Pessimist believes him.
Khan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2005., 12:35   #46
Hvala, hvala ja obično pacam sa vegetom, biberom, crvenom paprikom, solju, ružmarinom i krupno rezanim češnjakom.
Slažem se da je apsolutno najbolja vratina zbog savršenog omjera meso-masnoća. Zadnji put sam napravio i teleće ražnjiče. Kupil kilu telećeg buta i napravio ražnjiće, isuse kriste samo su se topili u ustima. Nisam sklon ražnjićima koji uz meso još nekaj stavljaju. Tikvice ne volim na roštilju ali gljive, papriku i luk itekako.
Piletina se da dobro speći i bez filetiranja (treba mao strpljenja) a ja volim onaj dio oko kosti jer kost također daje mesu kod pečenja tak da ne volim filetirati. Jesemti već sam gladan.
Morat ću zaroštiljat za vikend. Ajmo još recepata JOOOOŠŠŠ.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 22:31   #47
Probaj paradajz na roštilju. Samo ga malo zarežeš ukriž na vrhu i ostaviš dok ne uskuha. meni je super
__________________
Optimist says this is the best of worlds. Pessimist believes him.
Khan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 07:49   #48
Arrow Roštiljada

Za 10-ak dana planiram napraviti neku feštu za svoj 22. rođendan u maksimiru ili na nekoj drugoj lokaciji na području Zagreba (primam i prijedloge za lokaciju). Na fešti bi trebalo biti 15-20 gladnih ljudova i tu sada trebam vašu pomoć.
Zamislio sam to kao neko normalno druženje uz roštilj ili nešto u tom stilu dok mi se netko ne napije pa padne u vatru

Nemam pojma s čim bih nahranio te ljudove niti koliko mi čega treba za 15-20 ljudi. Može li mi netko pomoći? Novac naravno igra ulogu u tome jer treba kupiti još i piće i ostale điđe-miđe
5LO8OD4N is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 15:36   #49
Prvo, budi jako oprezan sa lokacijom jer nemreš baš napičiti roštilj di ti padne na pamet.. ..da ne bi i vi i roštilj malo kružili maricom po metropoli..

a onda.. na roštilj:

- marinirana krilca i bataci
- oni kak se zovu..ono na štapiću.. Filetino!
- pacani krmići
- kobasičke
- ćevapi
- ražnjići
- tanko rezane tikvice
- tanko rezani patlidžani
- klip kuruze
- paprike

a uz to:

- grah salata
- krumpir salata
- paradajz s mozzarellom
- miješana salata

itd itd... pa bar je roštilj carstvo raznih mogućnosti...

a i jeftino je sve..

edit: bum ti se ja raspitala..tam negdje oko Zaprešića ima neko mjesto gdje pecaju pastrve i imaju roštilje koje se može koristiti d ispečeš ono kaj upecaš ili kaj doneseš.. a ima i neki restač pokraj, za slučaj potrebe..nemrem se sjetiti kak se to zove i gdje je točno.. ak netko zna, nek napiše..ak ne, pitam ja svoju ekipu..
__________________
"The body can be a deadly weapon... when the body is a lethal weapon." (Rage and Honor II, 1993.)
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 15:57   #50
Odite na Bandek ili Jarun, mislim da u Maksimiru ne možeš roštiljati! Kod nabavke vodi računa o tome koliko ima muškaraca a koliko žena. Mjerilo ti je nekih pola kile mesa po čovjeku. Ako nisi vješt u pečenju izbjegavaj batke i karabatke (zbog krvi). Radije uzmi meso tipa carsko ili vratina (koje je malo masnije pa nije bed ako ga malo prepečeš). I povrče na žaru bude dobro kao osvježenje. Sve mariniraj dan prije..

Zaboravi ove fensi-šmensi stvari kao salate itd., glavno da imate mesine i piva..
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 19:28   #51
Na Jarunu s južne strane (znači nasuprot ulazima, uz nasip) imaš hrpu mjesta za roštiljanje i male kućice, kao i na livadici preko puta Aquariusa.

Koliko ja znam, u Maksimiru se ne smije roštiljati.
Gabyca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 23:35   #52
Ako nemas iskustva sa rostiljem, savjetujem ti da izbjegavas piletinu (kao sto je to vec receno). Iako meni jedan od najdrazih pripravaka na rostilju, treba je izbjegavati ukoliko se nema iskustva posto moze ostati suha ili krvava oko kostiju (piletina se dugo pece i na laganijoj vatri).
Stoga, preporucam ti da nabavis svinjece vratine, carskog mesa (ovo ti je jeftino a super ukusno), malo cevapa (svi ce ti pojesti par cevapa bez obzira na musko ili zensko) i nesto kobasica rostiljki (just in case ili da nakon ispijanja pive mozete opet nesto gricnuti).

Najvaznija ti je, naravno, vatra. Obavezno uzmi ugljen u briketu (drveni prebrzo izgori) posto na njemu mozes ispeci vise tura mesa. Vazno ti je da se taj briket zazari, a to ces postici tako da nalozis dobru vatru i kad plamen padne i skoro se pocne gasiti na taj zar stavis briket. Nakon toga sacekati da se briket zazari i sto je jako vazno - sacekaj dok temperatura malo ne padne posto ces sprziti meso (ne brini, sa briketom se zeravica dosta dugo drzi). Dobro je i dodatno nauljivati meso sa kistom ili nekom grancicom.

Kruh izrezi na snjite i malo prepeci na rostilju tako da se uhvati korica.

Od priloga, pripremi crveni luk i sol. Pive navuci u vecim kolicinama. Zenama koje ne piju kupi par Kola.

Preporuka:
Kad ce vas vec biti vise, zaduzi jednog "majstora od rostilja" da ti to pece i jos jednog pomocnika. Pomocnik ce i gasiti plamen (naspi vodu u bocu i nozem izbusi rupu na cepu kako bi mogao spricati plamen). Ti ces biti previse zauzet otvaranjem pive, sokova, trazenja salveta, kruha, luka i ako jos budes pekao rostilj - sve ce ti zagoriti ili se osusiti.

Sretan rodjendan i dobar tek.

Flo
Flo_Master is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2009., 09:18   #53
Quote:
German kaže: Pogledaj post
Ako nisi vješt u pečenju izbjegavaj batke i karabatke (zbog krvi). Radije uzmi meso tipa carsko ili vratina (koje je malo masnije pa nije bed ako ga malo prepečeš). I povrče na žaru bude dobro kao osvježenje. Sve mariniraj dan prije..

Zaboravi ove fensi-šmensi stvari kao salate itd., glavno da imate mesine i piva..
Slažem se sa svime, pogotovo ovo s batacima..nije mi palo na pamet da nisi baš doma sa pečenjem (ali netko od frendova možda je? a bataci su mrak..)..ali s krilcima ne bi smio imati problema..

A ovo sa salatama se ne slažem.. ziher imaš ili curu ili frendice koje dolaze na ročkas.. sigurna sam da će im biti drago pobrinuti se za salate.. vi njima pečete meseko, a one na sebe uzmu da naprave par vrsta salata.. pitaj ih, ako su imalo slične meni i gotovo svim curama koje poznam, ne samo da im neće biti teško nego će im biti drago pomoći.
__________________
"The body can be a deadly weapon... when the body is a lethal weapon." (Rage and Honor II, 1993.)
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2009., 10:06   #54
Dobra opcija ti je svinjska vratina.
Nije skupa i jako je ukusna.
Kupi je dan ranije pa napacaj u mješavini ulja,vina češnjaka,soli i paprike (po želji).
Uz ćevape ili pljeskavice bit će super jer je zasitna i ukusna.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2009., 23:57   #55
čuj, ako bi mi bili pozvani, tad bi mi spremili naš dalmatinski roštilj - LINK u srcu Zagreba
__________________
ribari
bibanum is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 01:36   #56
Quote:
5LO8OD4N kaže: Pogledaj post
...treba kupiti još i piće i ostale điđe-miđe
ako sam dobro shvatio, a mislim da jesam, prvo SVE PRIPREMI, onda điđe dok se peče, pa je onda meso najbolje na svijetu, pa makar bilo potpuno izgoreno
Shoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 12:13   #57
ja bih samo rekla da obozavam rostilj, ali mrzim pivo. i ne bi voljela da se ponuda cuge svede na pivo
i colu. da sam pozvana, naravno radije pitaj ekipu sto pije
Lola is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 13:16   #58
Ako do sada nisi radio roštilj često onda ga nemoj niti sada pogotovo ne za 25 ljudi. Daj nekome tko je to radio iz društva, on će ti najbolje savjetovati i koje meso. Uzmi dva roštilja da na jednom možeš peći recimo čevape i povrće (šampinjone, tikvice, papriku) dok na drugom peci meso. Nema šansi da na jednom roštilju pečeš za 25 ljudi, presporo je. Roštilj za čevape i povrće treba imati slabiju vatru. Za vratinu niti jedna temperatura nije prejaka. Čim veća to bolja, mazanje uljem vratine, ražnjića i krmića je nepotrebno, ako je jaka vatra minuta-dvije na jednoj strani isto toliko na drugoj i to je to. Dugo pečenje, suši meso. Prvo ide vratina i krmići, poslije kobase, carsko, ražnjići i sl jer je bolje da su na nešto slabijoj vatri.
Bitno je da meso nasoliš, pac može i ne mora. Ako pacaš, stavi krupno narezan češnjak, papar, malo crvene paprike i ulje. Skini češnjak s mesa prije pečenja jer će biti gorko. Ako imaš žena, svakako stavi ražnjiće.
Pola kg po glavi je previše jedino ak nečeš peći u dva puta (razmak par sati). Do 10 ljudi ti treba 0.4 po glavi a preko toga 0.3 po glavi jer ima i žena ajd 0.4 da se ubijete klopom
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain

Zadnje uređivanje kumek : 25.03.2009. at 13:21.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 14:26   #59
Ideja- da svak sebi pece, znaci na nekom stolu je razvrstano meso-piletina, svinjetina, pljeskavice, raznjici, ljudi sebi izaberu komad, dva, okupe se oko rostilja i peku sebi. U toj varijanti treba imati veci rostilj, ili vise malih. Na drugoj strani je stol sa kruhom, svjezim salatama i salatama od krompira ili makarona, sa ispecenim mesom krenes do tog stola, navadis si u tanjur sta ti se jede, i jos samo trebas naci gdje i skim sjesti. Druzenje oko rostilja dok se meso pece, uz pivicu ili sok je fun, a ne da se neko sjebe dok napece za toliko ljudi, a onda jos da prigovaraju, te ovo si mogao jos malo zapec, ovo izgorilo...
Branwen is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 14:31   #60
Quote:
Branwen kaže: Pogledaj post
Ideja- da svak sebi pece, znaci na nekom stolu je razvrstano meso-piletina, svinjetina, pljeskavice, raznjici, ljudi sebi izaberu komad, dva, okupe se oko rostilja i peku sebi. U toj varijanti treba imati veci rostilj, ili vise malih. Na drugoj strani je stol sa kruhom, svjezim salatama i salatama od krompira ili makarona, sa ispecenim mesom krenes do tog stola, navadis si u tanjur sta ti se jede, i jos samo trebas naci gdje i skim sjesti. Druzenje oko rostilja dok se meso pece, uz pivicu ili sok je fun, a ne da se neko sjebe dok napece za toliko ljudi, a onda jos da prigovaraju, te ovo si mogao jos malo zapec, ovo izgorilo...
Dobra ideja, nemoguća za izvesti jer večina ljudi ne zna peći roštilj, samo smetaju jedni drugima uz to da netko treba kuriti roštilje a za 25 ljudi bi ih trebao imati barem 4-5....jedino da su plinski....ne, ne, mislim da je to loša ideja radi slabe izvedivosti. Nebrojeno puta sam radio roštilj za veliki broj ljudi. Najbolja opcija je dva roštilja i dva pekača koji znaju kaj rade, zabrana pristupa dok nisu barem dvije ture gotove....ježi ga na tulumu uvijek netko potegne više od drugih....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:22.