Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2007., 20:48   #81
Quote:
castanea kaže: Pogledaj post
.
šaran na milion načina. mnogi će reći da je mastan, ali ja ga obožavam
šaran je zakon
uglavnom ga jedemo na badnjak.. pijani šaran u bijelom vinu.. predobro!!!
čak i dimljeni šaran mi je jaaako fin
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 15:00   #82
Bar jednom tjedno ju jedem. Ukusna je riba, sve stoji ali ju nevolim radi čišćenja kosti. Ufff.
Ri3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 22:57   #83
Quote:
tough_cookie kaže: Pogledaj post
...ovak mi to sve bude prevelika tlaka, jer meni sve mora bit savrseno, a da bi bilo savrseno treba otic u ribarnicu, kupit dobru svjezu ribu, posteno je ocistiti (grozno mi je kad je riba napol ociscena ) i pripremit je na mastovit nacin (sto ja ne znam ).

tako da ju na kraju stvarno prerijetko jedem, kad odem u dobar restoran
Ma nije to tak komplicirano uopće, samo po inerciji mislimo da je to tako.
Da, treba kupiti svježu ribu na ribarnici...jednako kao i svježe voće i povrće na tržnici. Za one "s manje vremena" (čitaj: kojima se ne da) postoje i druge (nešto lošije) opcije: kupovina u shoping centrima, kupovina smrznute ribe ili plodova mora... Nije ni to katastrofa, a ipak se jede morsko...Dobro je to za "početnike", dok ne postanu ovisnici o ribi , onda im se za vrhunsku i svježu ribu više neće bit problem povremeno i malo ranije ustati...
Čišćenje: pa čini mi se da u ribarnicama uglavnom čiste ribu...ili ne?
Što se tiče maštovite pripreme, tu si totalno u krivu: ribu je najjednostavnije spremiti, daleko jednostavnije nego neko mesno jelo...Evo, npr. ja sam danas spremala zubaca (donio muž očišćenog svježeg zubaca s ribarnice): obrišeš ga da bude suh, namažeš ga dobro maslinovim uljem izvana i iznutra, posoliš izvana i iznutra, staviš u nauljeni lim, pokriješ folijom i pečeš...Gotovo jelo preliješ s mješavinom maslinovog ulja, sjeckanog češnjaka i peršina. Uz to skuhani krumpir, posoliti, preliti istom mješavinom ulja. Komplicirano? A kad vidiš koliko je to jednostavno i fino (neovisno o ribi, iako ne sporim ljubav prema zubacu ), sama ćeš s užitkom eventualno "nadograđivati" recepte i priloge Daj si malo truda, nećeš požaliti. Ni ja nisam dugo godina skoro uopće jela ribu (iako ju oduvijek volim), upravo zbog glupog uvjerenja kako ja ne mogu spremiti nešto "tako savršeno" . A danas mi je žao što nisam pokušala prije...jelovnik bi mi bio daleko bogatiji, zanimliviji, i što je najvažnije, zdraviji. (Danas kad imam ribu za ručak smatram da imam "jednostavniji" dan u kuhinji...jer ju spremam baš na jednostavne načine - to mi je najbolje).
A sad, pošto sam se zbilja potrudila animirati te, daj se odluči...
A ja ću još danas otvoriti temu s jednostavnim receptima za ribu, glavonošce i plodove mora...
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 23:06   #84
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
Ma nije to tak komplicirano uopće, samo po inerciji mislimo da je to tako.
sve stoji kaj pišeš, samo....
ja recimo stvarno volim ribu, nije mi ju problem čistit čak to rađe sama napravim nego da mi čiste u ribarnici, nemam problema s kostima,...
ali ribica mi je ipak rezervirana za vikend ili negdivani
jer dolazim kasno doma i kuha se danas za sutra
ić se igrati s ribom u 7, 8 navečer nakon cijelog dana van kuće baš i nije neki doživljaj
a još manje bi mojima bio doživljaj da čekaju ručak do tada
istina je da se riba brže sprema nego sarma ili grah čušpajz, ali to možeš jesti i drugi dan, a bome i više dana
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 23:17   #85
Pa, bilo bi super da ljudi jedu ribu i jednom tjedno...! Iako po našoj anketi ispada drugačije, ja mislim da se kod nas riba jede daleko rjeđe...koliko znam, i po nekim istraživanjima smo zemlja u kojoj se (u prosjeku/po glavi stanovnika) nevjerojatno malo jede riba...daleko manje nego u nekim zemljama koje uopće nemaju more! A to su uglavnom vrlo razvijene zemlje, pa pretpostavljam da imaju i "žešći" dnevni i radni tempo od nas...Istina, možda oni jedu više ribe i u restoranima, što je za nas i naš standard teško ostvarivo...Kod nas se uglavnom riba jede u "kućnoj radinosti" i ovisi o trudu (ali - treba priznati - i o navikama i volji da se one promijene) "domaćica".
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2007., 08:52   #86
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
Pa, bilo bi super da ljudi jedu ribu i jednom tjedno...! Iako po našoj anketi ispada drugačije, ja mislim da se kod nas riba jede daleko rjeđe...
na gastronomiji ti nije reprezentativni uzorak stanovništva
tu dolaze oni koji razmišljaju što jedu
go2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2007., 12:51   #87
Quote:
castanea kaže: Pogledaj post
obožavam ribu. i jedem uglavnom slatkovodnu.
šaran na milion načina. mnogi će reći da je mastan, ali ja ga obožavam (zadnji puta radili šarana na rašljama i skoro sam se raspametila koliko je to fino).
zatim obožavam smuđa. mogla bih ga svaki dan jesti.
a o pravome ljutom fišu da ne pričam
šarani su masni ak su preveliki i stari. nekak su najbolji oni do 2-2,5 kile (neočišćeni), preko toga je izvjesno da budu masni, a riblja mast nije fina. inače, najbolja težina za šarana je oko kilu. samo se takvi ne prodaju i rijetko se uhvate. a ja sam ih jeo kad smo ko klinci znali krast ribu na ribnjaku trohaklicu na štap, zabaciti i cukati dok ga ne zakvačiš za leđa

a od šarana mi je finiji amur - on može bit i velik, a da nije mastan.

naravno, grabežljivci su zakon, smuđ i som pogotovo! (štuke su mi presuhe)
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2007., 13:06   #88
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
šarani su masni ak su preveliki i stari. nekak su najbolji oni do 2-2,5 kile (neočišćeni), preko toga je izvjesno da budu masni, a riblja mast nije fina. inače, najbolja težina za šarana je oko kilu. samo se takvi ne prodaju i rijetko se uhvate. a ja sam ih jeo kad smo ko klinci znali krast ribu na ribnjaku trohaklicu na štap, zabaciti i cukati dok ga ne zakvačiš za leđa

a od šarana mi je finiji amur - on može bit i velik, a da nije mastan.

naravno, grabežljivci su zakon, smuđ i som pogotovo! (štuke su mi presuhe)

recimo da meni ne smeta i ako je šaran masniji. tako da ne bi raspravljala o ribljoj masti. ako ga se dobro spremi zna i takav biti jako ukusan. nedavno sam s društvo radila šarana na rašljama. svi primjerci su bili iz ribnjaka, masniji, ali pripremljeni na takav način ta mast ne dolazi do izražaja.

i inače, masniji su oni iz ribnjaka. imala sam sreću pa sam dobar dio života jela direktno upecane iz dunava. još nisam naišla na takvom masnog šarana.

o smuđu, naravno sve najbolje

a o somovima bi mogla raspravljati. jela sam primjerke teško po nekoliko desetaka kila, do onih malih. i naravno da je okus drugačiji. nekako od svih riječnih riba, som mi je najmanje drag.
__________________
Mis enteroscas estallan del entusiasmo!
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2007., 16:40   #89
ak ne jedem svježu ribu, barem iz konzerve.

mogao bih se kompletno bacit na ribe.

super recept za puno ribe:
očisitite srdele, lagano začinite, i u pećnicu

to sam jeo na jednom rođendanu, za čas posla, a puno toga
Mladenac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2007., 21:36   #90
Quote:
castanea kaže: Pogledaj post
recimo da meni ne smeta i ako je šaran masniji. tako da ne bi raspravljala o ribljoj masti. ako ga se dobro spremi zna i takav biti jako ukusan. nedavno sam s društvo radila šarana na rašljama. svi primjerci su bili iz ribnjaka, masniji, ali pripremljeni na takav način ta mast ne dolazi do izražaja.

i inače, masniji su oni iz ribnjaka. imala sam sreću pa sam dobar dio života jela direktno upecane iz dunava. još nisam naišla na takvom masnog šarana.

o smuđu, naravno sve najbolje

a o somovima bi mogla raspravljati. jela sam primjerke teško po nekoliko desetaka kila, do onih malih. i naravno da je okus drugačiji. nekako od svih riječnih riba, som mi je najmanje drag.
Ne vidim smisao uzgajanja šarana u ribnjacima na način kako se to danas radi. Taj šaran je totalno bezukusna masna riba i nije ni čudo što ljudi ne vole ribu ako su ga imali prilike probati ili ih je mama pokušavala natjerati jesti to smeće Treba puno truda za napraviti nešto jestivo od tih uzgojenih šarana.

Divlji šaran je totalno druga priča i to je vjerojatno jedna od najboljih riječnih riba
Martinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2007., 22:03   #91
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
Ma nije to tak komplicirano uopće ...
svaka cast

kako da se sad izvucem? izgovora vise nemam

(hvala, bum probala )
__________________
Bože molim cuvaj nase klince
To love and be loved is to feel sun on both sides. D.V.
tough_cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2007., 22:05   #92
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
...
jer dolazim kasno doma i kuha se danas za sutra
ić se igrati s ribom u 7, 8 navečer nakon cijelog dana van kuće baš i nije neki doživljaj
a još manje bi mojima bio doživljaj da čekaju ručak do tada
...
e, na ovo sam skroz zaboravila. da, tak i kod mene.
__________________
Bože molim cuvaj nase klince
To love and be loved is to feel sun on both sides. D.V.
tough_cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 01:37   #93
Jednom tjedno!
U vezi stalnog kuhanja danas za sutra: ne vjerujem da se npr. krumpir kao prilog sprema baš dan ranije... A valjda se jede i preko tjedna, pa zaključujem da se sprema na dan kad se jede...I zbog toga vas uvjeravam da se fileti ili fete ribe, ili prženje manjih riba kompletno obavi dok se skuha krumpir...ko šnicli na naglo, npr., ništa duže. (A fina je i riba samo s kruhom i hrpom salate, srdelice posebno...)
Zaključak: ne priznajem nikakve izgovore da se bar jednom tjedno ne spremi riba ! (Jasno, ako se riba voli jesti. A ako ne, onda nikom niš...)
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 02:04   #94
inace ne jedem meso pa sam cesto na ribi, barem 3-4x tjedno, a nekad i 10-ak puta (kad me uhvati manicno-riblja epizoda). uglavnom oslic filete (kuham) ili tunu u konzervi (glavno da je spanjolska, volim calvo, pakira ju i spar, nije skupa k'o rio mare, a isto mi je dobra). volim tu i tamo i dobru riblju pastetu. rijecnu ribu ne volim. nazalost, kupujem uglavnom smrznutu jer mi je tako lakse drzat' u fridgeu vecu kolicinu - sama sam pa mi je prtljancija za svaki rucak trckarat' i kupovat' 2 svjeza komadica. tu i tamo kad sam puno u gradu kupim sendvic s lososom, a najveci gust mi je zasmrdit' zrak nekome tko mrzi ribu. a lososa bih se najedala najradije do besvijesti, al' nemam bas para. volim i tu i tamo srdelice. panirano vise nista ne jedem, to mi je shit. rizoto s racicima je fajn, al' kad mi drugi naprave.

a kakvi su morski pas i skarpina? jel' itko prob'o? fala.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 11:54   #95
malo je zaostala tema...a meni treba hint.
tražim jegulje za kupit u zagrebu i to mogu obavit sutra do 12h.
di ih mogu kupit (adresa) i do kolko radi ta ribarnica.
i dal znate jel ima svježih jegulja i po kojoj cijeni!?

hvala najljepša
__________________
if it's raining and you are running don't slip in mud because if you do you'll slip in blood {O-O}
spiral stair is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 13:28   #96
i da, kak da prepoznam svjezu od manje svjeze jegulje?
__________________
if it's raining and you are running don't slip in mud because if you do you'll slip in blood {O-O}
spiral stair is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 23:17   #97
(asti kolko muke za pronać ribu na ovom forumu )

ne volim meso, volim ribu, al stvarno ne znam kaj bih s njom
ne znam ju ni kupit, ni čuvat, ni pripremit. a tu je još i gospodična stara dve godine zbog koje mi i ono malo entuzijazma brzo ishlapi... ne da mi se čistit joj
pa mi se Riba uvijek nekako svede na pastrvu, koju obožavam, ali već mi je, moram priznat, dosadna.
a i ne volim češnjak i ono s čim ljudi inače preljevaju ribu. ne volim. ne mogu.
probala sam skušu nekidan. oke. nema kosti, al nije mi baš ni fina (u foliji, s povrćem, pećnica).
i tuna iz konzerve, volim pizzu s njom, i tjesteninu s umakom od paradajza.
čak ni srdelu iz konzerve nisam jela od djetinjstva
a ni svježu ne jedem jer nisam baš sretna s dubokim uljem.
svi pričaju o tom listu, al za sad sam samo čula da ga na dolcu ima. kod mene u lokalnoj ribarnici nema.
nemojte me ignorirati pomozite da obogatim svoju prehranu. i prehranu dvogodišnjeg djeteta, prije svega, naravno, to je najvažnije!!!!
__________________
B612
alapača is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 23:48   #98
pržene lignje
ninjanippon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 00:32   #99
Quote:
alapača kaže: Pogledaj post
(asti kolko muke za pronać ribu na ovom forumu )

ne volim meso, volim ribu, al stvarno ne znam kaj bih s njom
ne znam ju ni kupit, ni čuvat, ni pripremit. a tu je još i gospodična stara dve godine zbog koje mi i ono malo entuzijazma brzo ishlapi... ne da mi se čistit joj
pa mi se Riba uvijek nekako svede na pastrvu, koju obožavam, ali već mi je, moram priznat, dosadna.
a i ne volim češnjak i ono s čim ljudi inače preljevaju ribu. ne volim. ne mogu.
probala sam skušu nekidan. oke. nema kosti, al nije mi baš ni fina (u foliji, s povrćem, pećnica).
i tuna iz konzerve, volim pizzu s njom, i tjesteninu s umakom od paradajza.
čak ni srdelu iz konzerve nisam jela od djetinjstva
a ni svježu ne jedem jer nisam baš sretna s dubokim uljem.
svi pričaju o tom listu, al za sad sam samo čula da ga na dolcu ima. kod mene u lokalnoj ribarnici nema.
nemojte me ignorirati pomozite da obogatim svoju prehranu. i prehranu dvogodišnjeg djeteta, prije svega, naravno, to je najvažnije!!!!
Kreni sa molom, lešo, nema puno kostiju i za malu super.

List (švoj) je dobar ako je malo veći jerbo je tanak i ako ga se ne zna spremiti ispadne loše. Inaće ni on nema puno kosti tako da i on paše za malu.

Sipe, lignje, muzgavci?

Očistiš škampe pa rižot.

Šampjer (kovač) dušu dao za djete, lešo, bez kosti, a juha za
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 01:01   #100
List na sve moguće načine. To mi je najdraža riba.
__________________
Groundhog day - the groundhog has blue eyes
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:40.