Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.06.2013., 09:01   #2021
Ako si bez prekida bila na komplikacijama, uzima se prosjek plaće isplaćene mjesec prije otvaranja komplik. U prosjek rodiljnog dopusta ne idu komplkacije.
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 09:07   #2022
Quote:
klara6 kaže: Pogledaj post
Ako si bez prekida do rodiljnog bila na komplikacijama, uzima se prosjek plaće isplaćene 6 mj. prije otvaranja komplik. U prosjek rodiljnog dopusta ne idu komplkacije.
Npr. da otvaraš danas komplik. gleda se plaća isplaćena u 5mj. za 4.mj
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 09:12   #2023
Klara6, hvala, pretpostavljam da je to odgovor meni .

Ajmo konkretno - ako mi je npr. plaća 6000 kuna i recimo da sam radila do otvaranja porodiljnog (bez komplikacija), moj prosjek plaće bit će 6000 kuna (naravno, obračunato po satu), u ER-1 imat ću 6 isplata po 6000 kuna.

Ako sam 2 mjeseca prije otvaranja rodiljnog bila na komplikacijama, to znači da imam 4 isplate plaće po 6000 kuna i 2 mjeseca bez isplate plaće (0 isplaćenih kuna i 0 odrađenih sati?). Ako naknada ne ulazi u prosjek, po ER-1 moj je prosjek bi i dalje morao biti 6000 kn?

(isprike što pilam, ali stvarno sam nevjerni Toma po ovom pitanju, toliko su me napumpali svi s tim prosjekom i komplikacijama koje ga smanjuju da sam ).

edit: vidim da si dodala još jedan post...kod mene je stvar u tome što bih predala novi ER-1 za rodiljni. Za kompl. je bilo tako kako ti kažeš, a sad mi za rodiljni traže ER-1 koji je do 31.5. što znači da mi ulaze i 2 mjeseca komplikacija u njega (želim predati novi ER-1 jer bi trebao biti povoljniji za mene obzirom da su me uputili da mi još jedna uplata (bonus na plaću) može ući u prosjek).
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 11:22   #2024
U prosjek ti ulazi uvijek samo plaća koju ti je isplatila firma. Ponavljam , naknade za kompl. ne ulaze u prosjek. Gleda se od isplate plaće unazad 6 mj. Daj knjigovođi da ti to izračuna.
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 12:05   #2025
Da se uključim...
Komlikacije ti neće smanjiti prosjek, budući da će se plaća dijeliti sa satima rada, a ne sati rada + sati komplikacija. Ako si bila na komplikacijama manja ti je plaća, ali se i djeli s manjim brojem sati.

Da li si imala prekid između komplikacija i porodnog (možda godišnji odmor)? Ako se ide na porodni dopust odmah sa komplikacija bez ijednog dana prekida, zadržava se ER-1 od komplikacija. Ako imaš prekid samo jedan dan ide novi ER-1.
Pozdrav!!!
Pero-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 22:16   #2026
Stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa

Da li je za osobe koje su primljene na stručno osposobljavanje potrebno voditi sate stručnog osposobljavanja? Po meni ne. Sati nam služe za obračun plaće. A ove osobe nisu u radnom odnosu. Da li sam u pravu????
Pero-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2013., 17:27   #2027
Quote:
Pero-zg kaže: Pogledaj post
Stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa

Da li je za osobe koje su primljene na stručno osposobljavanje potrebno voditi sate stručnog osposobljavanja? Po meni ne. Sati nam služe za obračun plaće. A ove osobe nisu u radnom odnosu. Da li sam u pravu????
Sate stručnog osposobljavanje ne, ali podatke iz članka 4. Pravilnika o sadržaju i načinu vođenja evidencije o radnicima (NN 37/2011) trebaš voditi, ali pretpostavljam da to i sam znaš.

Članak 4.
(1) Osim evidencije o radnicima iz članka 3. ovoga Pravilnika, ako koristi njihov rad, poslodavac je dužan voditi i posebne evidencije o:
1) osobama koje se kod poslodavca nalaze na stručnom osposobljavanju za rad,
2) redovitim studentima koji kod poslodavca rade posredstvom ovlaštenih studentskih centara,
3) redovitim učenicima koji kod poslodavca rade posredstvom ovlaštenih srednjoškolskih ustanova,
4) redovitim učenicima ustanova za strukovno obrazovanje koji kod poslodavca pohađaju praktičnu nastavu i vježbe.
(2) Evidencija o osobama iz stavka 1. ovoga članka sadrži podatke od kojih ovisi ostvarenje njihovih prava, a najmanje sljedeće podatke:
1) ime i prezime,
2) OIB,
3) spol,
4) dan, mjesec i godina rođenja,
5) prebivalište ili uobičajeno boravište,
6) naziv akta temeljem kojeg osoba iz stavka 1. ovoga članka radi kod poslodavca,
7) naziv posla,
8) mjesto rada,
9) dan početka rada,
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 08:37   #2028
Quote:
klara6 kaže: Pogledaj post
U prosjek ti ulazi uvijek samo plaća koju ti je isplatila firma. Ponavljam , naknade za kompl. ne ulaze u prosjek. Gleda se od isplate plaće unazad 6 mj.
Quote:
Pero-zg kaže: Pogledaj post
Da li si imala prekid između komplikacija i porodnog (možda godišnji odmor)? Ako se ide na porodni dopust odmah sa komplikacija bez ijednog dana prekida, zadržava se ER-1 od komplikacija. Ako imaš prekid samo jedan dan ide novi ER-1.
Pozdrav!!!
Hvala, ekipa!!! Što bih ja bez foruma !

Pero-zg, nisam imala prekid između komplikacija i rodiljnog, ali bih priložila novi ER-1 za porodiljni (rekli u HZZO-u da može) jer je povoljniji za mene (neka isplata bonusa koju mi u firmi u prvi ER-1 (onaj kojeg sam priložila za komplikacije) nisu stavili), a na HZZO-u su rekli da bi mi to priznali u prosjek. Naravno, novi ER-1 je povoljniji za mene samo uz uvjet da komplikacije NE ulaze u prosjek, a to ste mi i potvrdili.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 10:52   #2029
Nikako ne mogu dobiti regos pa da probam ovdje.

Imam situaciju kad radim ispravak obracuna place za 2, 3 i 4mj jer je jedan radnik izostavljen.

Za ID cu nazvati referenticu u poreznu i poslati joj ispravke netom, a ona neka stornira stare obrasce uz eventualno pismeno obrazlozenje sto se dogodilo ako ce biti potrebno.

A R-Sm me malo buni...

Koliko sam shvatila, ne mogu se ispravljati podaci za one osiguranike kojih nije bilo na izvornom R-Smu (tako da onaj korektivni obrazac sa 99 otpada) nego treba napraviti novi obrazac sa novim identifikatorom i odgovarajucom vrstom obracuna/ispravka...

Onda bi to bilo ovako nekako na stranici A:
- identifikator - iduci u nizu
- podaci za - 02/2013
- vrsta obracuna/ispravka - 01
- broj osiguranika za koje se podnosi obrazac - 1

i tako jos dva za 03/2013 i 04/2013.

Molim da mi netko potvrdi da li je ovo u redu ili me uputi u eventualne izmjene.
Hvala unaprijed.
LaTiTeA is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 23:40   #2030
Baš tako, kako si zamislila. Sve je OK.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 08:01   #2031
Hvala.
LaTiTeA is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 16:28   #2032
Molim vas za pomoć! Dobila sam prvu plaću u novoj firmi. Prijavljena sam na minimalac od bruto 2845 kn. Kad se oduzmu mio 1 i 2 stup, porez (faktor odbitka 1) i prirez 18% ostane mi 2256 kn koliko sam i dobila plaćeno na račun.

Sad...ja radim svaku nedjelju i svaki blagdan. Radila sam u tom mjesecu 4 nedjelje koje bi trebale biti plaćene još 35% i 2 blagdana 50%, imam i 2 sata noćnog rada..

Plus imam dodatak na minuli rad 3%, dodatak za smjenski rad 10% , osnovnu stimulaciju 30%.
To sve piše na platnoj listi kao da mi je isplaćeno. Ali ja mislim da su oni samo raščlanili minimalac kako bi to sve prikazali.

Nema logike jer da su mi sve to dali kako piše na platnoj listi plaća neto bi mi bila preko 3000 kuna a ne 2200..

Može li mi netko objasniti što su oni meni napravili na tom obračunu? Ja sam sve po netu istraživala ali ne kužim se u obračune i logika mi govori da nedjelje i blagdani nisu u tom minimalcu nego bi to trebalo biti posebno dodano na bruto minimalac? Dali to tako funkcionira?

Hvala i pozdrav!

Zadnje uređivanje Jasmina86 : 21.06.2013. at 16:41.
Jasmina86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2013., 18:35   #2033
Quote:
Jasmina86 kaže: Pogledaj post
Molim vas za pomoć! Dobila sam prvu plaću u novoj firmi. Prijavljena sam na minimalac od bruto 2845 kn. Kad se oduzmu mio 1 i 2 stup, porez (faktor odbitka 1) i prirez 18% ostane mi 2256 kn koliko sam i dobila plaćeno na račun.

Sad...ja radim svaku nedjelju i svaki blagdan. Radila sam u tom mjesecu 4 nedjelje koje bi trebale biti plaćene još 35% i 2 blagdana 50%, imam i 2 sata noćnog rada..

Plus imam dodatak na minuli rad 3%, dodatak za smjenski rad 10% , osnovnu stimulaciju 30%.
To sve piše na platnoj listi kao da mi je isplaćeno. Ali ja mislim da su oni samo raščlanili minimalac kako bi to sve prikazali.

Nema logike jer da su mi sve to dali kako piše na platnoj listi plaća neto bi mi bila preko 3000 kuna a ne 2200..

Može li mi netko objasniti što su oni meni napravili na tom obračunu? Ja sam sve po netu istraživala ali ne kužim se u obračune i logika mi govori da nedjelje i blagdani nisu u tom minimalcu nego bi to trebalo biti posebno dodano na bruto minimalac? Dali to tako funkcionira?

Hvala i pozdrav!
Zaista ne znam kako izgleda ta vaša isplatna lista,ali po zakonu,a to se i navodi u ugovorima o radu, nedjelje,prekovremeni,noćni rad,blagdani i slično su dodaci na plaću,odnosno taj postotak uvećava osnovnu brutto plaću. E sad...ne znam kakav vam je ugovor o radu. Ali u svakom slučaju ako je vama u ugovoru određena brutto plaća od 2.845 kn i ako su navedeni postoci za nedjelje,blagdane,noćne sate onda mi tu nekaj smrdi da nije dobro obračunato ili da su nekaj smuljali. Vi ste dobro shvatili zakon,ali ne znam što su vam naveli u tu listu.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2013., 22:23   #2034
Radnik koji će raditi na određeno mjesec dana ne bi otvarao tekući račun zbog kompliciranja oko brzog zatvaranja istog, bankarskih naknada... Da li mu se može plaća isplatiti u gotovini preko blagajne?
Huda baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2013., 22:54   #2035
Quote:
Huda baba kaže: Pogledaj post
Radnik koji će raditi na određeno mjesec dana ne bi otvarao tekući račun zbog kompliciranja oko brzog zatvaranja istog, bankarskih naknada... Da li mu se može plaća isplatiti u gotovini preko blagajne?
Može.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 11:48   #2036
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Zaista ne znam kako izgleda ta vaša isplatna lista,ali po zakonu,a to se i navodi u ugovorima o radu, nedjelje,prekovremeni,noćni rad,blagdani i slično su dodaci na plaću,odnosno taj postotak uvećava osnovnu brutto plaću. E sad...ne znam kakav vam je ugovor o radu. Ali u svakom slučaju ako je vama u ugovoru određena brutto plaća od 2.845 kn i ako su navedeni postoci za nedjelje,blagdane,noćne sate onda mi tu nekaj smrdi da nije dobro obračunato ili da su nekaj smuljali. Vi ste dobro shvatili zakon,ali ne znam što su vam naveli u tu listu.

Ma i mislila sam da se brutto uvećava, hvala na odgovoru. Nisam ih htjela zvati dok ne budem sigurna da sam u pravu
Jasmina86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 12:02   #2037
Novosti:
http://www.porezna-uprava.hr/Lists/V...lovnica%2Easpx
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 12:15   #2038
ohohho, znači neto plaće radnicima nema više preko isplatnice direkt iz blagajne. kada je taj 8 dan tj od kada to stupa na snagu?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 14:42   #2039
Isplata zaostalih plaća

Molim odgovor, ako netko zna:
Imam isplatu zaostalih plaća po sudskoj nagodbi bivšem radniku koji nije više u radnom odnosu, u nagodbi je neto iznos na koji se trebaju izračunati doprinosi i porezi. Isplata se odnosi na razdoblje od prije nekoliko godina. Kako popunjavam ID obrazac, kako RSm? Da li uzimam u obzir sve propisane stope doprinosa i poreznih razreda koje vrijede trenutno ili za to razdoblje za koje isplaćujemo zaostale plaće? Mooooolim pomoć, danas Regos dobiti nikako, imaju neki remont na serveru, RRIF savjetnici radili do 13h a poprilično mi je hitno ujutro imati iznose
HVALA unaprijed!!
Donna_DaVifes is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 15:49   #2040
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
ohohho, znači neto plaće radnicima nema više preko isplatnice direkt iz blagajne. kada je taj 8 dan tj od kada to stupa na snagu?
Gledala sam danas u NN, al nije još objavljeno. Valjda bude ovih dana.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:24.