Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2013., 10:12   #61
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
meni je isto zapravo nevjerojatno da dijete nikad nije pitalo kaj su to tamponi i ulosci mamu
i tu dolazimo do neceg sta je meni nekidan palo na pamet, ja imam mirenu pa nemam ni uloske ni tampone po kuci, kako cu joj ja objasniti da je menstruacija normalna stvar kad ju ja nemam?
A kako samohrani tate objasne?
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 10:22   #62
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
A kako samohrani tate objasne?
a ta 4 samohrana oca koji imaju curice ispod 10 ce se valjda snaci
salim se, vjerujem da cu nekako spontano, preko reklama ili tako nekako poceti temu
ali svakako mi se prije cinilo kao najnormalniji slijed da dijete pita sto su ulosci pa da mu objasnis
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 18:09   #63
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
meni je isto zapravo nevjerojatno da dijete nikad nije pitalo kaj su to tamponi i ulosci mamu
i tu dolazimo do neceg sta je meni nekidan palo na pamet, ja imam mirenu pa nemam ni uloske ni tampone po kuci, kako cu joj ja objasniti da je menstruacija normalna stvar kad ju ja nemam?
Isto ovako je i kod nas pa je pitala tek kada je vidjela na reklamama

Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Sa 7,8 godina uce u skoli sto su ulosci, tamponi (pa cak i menstruacija)?
Ne uče.
__________________
--------------------------------
Peek-a-Boo! is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 10:20   #64
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
meni je isto zapravo nevjerojatno da dijete nikad nije pitalo kaj su to tamponi i ulosci mamu
i tu dolazimo do neceg sta je meni nekidan palo na pamet, ja imam mirenu pa nemam ni uloske ni tampone po kuci, kako cu joj ja objasniti da je menstruacija normalna stvar kad ju ja nemam?
Quote:
Peek-a-Boo! kaže: Pogledaj post
Isto ovako je i kod nas pa je pitala tek kada je vidjela na reklamama
Lako za to...ali sto kad vam kaze "hocu i ja mirenu, kupi i meni, kupi, kupi..."
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 10:34   #65
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Lako za to...ali sto kad vam kaze "hocu i ja mirenu, kupi i meni, kupi, kupi..."
kupice ti mama srce moje, cim rodis bebusu
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 10:35   #66
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Sa 7,8 godina uce u skoli sto su ulosci, tamponi (pa cak i menstruacija)?
nisam ja rekla da sa 7,8godina uče to u školi, več ako ne čuju to od roditelja, čuti če i učiti to u školi (u budućnosti) ... Uvijek u razredu ima curica koje dobiju jaaako rano menstruaciju, pa onda tako si međusobno i pričaju, ne znam kada točno uče u školi, meni mala ide u 8razred i ne sječam se kada je to bilo točno, možda u četvrtom razredu tako nešto.
saska111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 10:45   #67
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
meni je isto zapravo nevjerojatno da dijete nikad nije pitalo kaj su to tamponi i ulosci mamu
i tu dolazimo do neceg sta je meni nekidan palo na pamet, ja imam mirenu pa nemam ni uloske ni tampone po kuci, kako cu joj ja objasniti da je menstruacija normalna stvar kad ju ja nemam?
ima puno situacija kako možeš djetetu reči za menstruaciju... Evo jednog primjera, na televiziji se znaju reklamirati ulošci... pa tako započneš nekako priču o menstruaciji...(zavisi i o momentu, da li ste sami ili ne....) Ili misliš da ako recimo majka nema mjesečnicu da onda jednostavno ne bi trebala niti pričati sa svojom kčerkom o menstruaciji? Neke žene zbog hormonskih poremečaja nemaju menstruaciju, pa i o tome se treba pričati naravno, pogotovo ako mama ima taj problem, treba se razgovarati, aaaaa sad kako če tko pristupiti svom djeteu, to zavisi i od djeteta i o odnosu koji imate s djetetom, nemamo svi isti odnos sa djecom, neki odnosi su otvoreniji, neki su konzervativniji....
saska111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 11:02   #68
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
A kako samohrani tate objasne?
eh sad, ima isto puno načina... Svaki otac koji je normalan nači če način koji je najbolji kada i kako reči svojim kčerima, ja osobno nisam za varijantu - ajmo sada sjesti, jer moramo ozbiljno razgovarati baš o toj temi, to nekako zna doči spontano na ovaj ili onaj način, pa se polako lijepo sve objasni...
Kčer i ja kući jako puno razgovaramo, ja skuham čaj kad smo same i lijepo se uvalimo na kauč i tako pričamo, pustim je da ona priča... o svojim frendicama, o školi, o tome kad se koja poljubila od frendica sa dečkom, pa se ja nadovezujem i pitam je onda onako šta ona misli da li je prerano da se one ljube u 8razredu sa dečkom .... i traalalala i nekako ne osuđujem je nit se pjenim na nju kad pričamo, več to je ležerno, samo se tako može doprijeti do djece, puno strpljenja i razgovora koji se počinje voditi još dok su mali,(ne o menstruaciji i tako o ozbiljnim temama ) da se oni od malih nogu nauče razgovarati sa roditeljima, da to bude normalno- razgovarati!
Mislim da roditelji koji inače ne komuniciraju sa svojom djecom, to im neče niti baš u pubrtetu uspjeti!
Sa djecom se radi od početka, kad se tako pristupi, onda i ta menstruacija nije neki problem, kao i kasnije zaštita, sexualnost, ...
saska111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 11:07   #69
Quote:
saska111 kaže: Pogledaj post
ima puno situacija kako možeš djetetu reči za menstruaciju... Evo jednog primjera, na televiziji se znaju reklamirati ulošci... pa tako započneš nekako priču o menstruaciji...(zavisi i o momentu, da li ste sami ili ne....) Ili misliš da ako recimo majka nema mjesečnicu da onda jednostavno ne bi trebala niti pričati sa svojom kčerkom o menstruaciji? Neke žene zbog hormonskih poremečaja nemaju menstruaciju, pa i o tome se treba pričati naravno, pogotovo ako mama ima taj problem, treba se razgovarati, aaaaa sad kako če tko pristupiti svom djeteu, to zavisi i od djeteta i o odnosu koji imate s djetetom, nemamo svi isti odnos sa djecom, neki odnosi su otvoreniji, neki su konzervativniji....
ma daj, pa salila sam se ali svakako nemam taj inicijalni moment koji mi je uvijek u glavi bio kao najuobicajeniji pocetak razgovora.
naravno da cu joj objsniti, pa vec sam u sljedecem postu spomenula reklame
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 09:04   #70
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ma daj, pa salila sam se ali svakako nemam taj inicijalni moment koji mi je uvijek u glavi bio kao najuobicajeniji pocetak razgovora.
naravno da cu joj objsniti, pa vec sam u sljedecem postu spomenula reklame
ma znam da si se šalila
ma dođe to spontano
saska111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 13:20   #71
Ja sam s 5 godina znala šta je menstruacija iako ne u detalje, ali znala sam da to curi krv iz pizde i da to imaju samo žene par dana u mjesecu.
Mislim da sam gledala neki film dok me čuvala sestra i njezine frendice pa sam se okrenula i pitala ih šta je to menstruacija.
Istina, nisu mi rekle da je to krv što curi iz pizde...al ono...objasnile su mi nekako.

Onda sam iščekivala tu svoju menstruaciju godinama jer mi je bilo super kul.
Čak sam žicala sestru da mi pokloni jedan uložak da ga imam tamo kad sam imala nekih 7 godina.

A dobila sam ju zadnja u razredu. Tamo s 14 godina.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2013., 09:54   #72
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
Ja sam s 5 godina znala šta je menstruacija iako ne u detalje, ali znala sam da to curi krv iz pizde i da to imaju samo žene par dana u mjesecu.
Mislim da sam gledala neki film dok me čuvala sestra i njezine frendice pa sam se okrenula i pitala ih šta je to menstruacija.
Istina, nisu mi rekle da je to krv što curi iz pizde...al ono...objasnile su mi nekako.

Onda sam iščekivala tu svoju menstruaciju godinama jer mi je bilo super kul.
Čak sam žicala sestru da mi pokloni jedan uložak da ga imam tamo kad sam imala nekih 7 godina.

A dobila sam ju zadnja u razredu. Tamo s 14 godina.

pa da !!! nisu djeca glupa
saska111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2013., 22:31   #73
dame, ja sam sokirana!
imam 22 god. nisam udata i nemam dece, ali mi je jaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaako cudno ako je sve to sto ste napisale tacno (da pricate sa svojim devojcicama o menstruaciji) ...
moja majka nikada nije pomenula tu temu, a ni sex, kontracepciju itd (naravno, malo kasnije). sada vec nema smisla nacinjati tu temu ali mi je stvarno jako cudno da o tome tako otvoreno pricate sa svojim curicama
maria 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2013., 10:05   #74
Quote:
maria 8 kaže: Pogledaj post
dame, ja sam sokirana!
imam 22 god. nisam udata i nemam dece, ali mi je jaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaako cudno ako je sve to sto ste napisale tacno (da pricate sa svojim devojcicama o menstruaciji) ...
moja majka nikada nije pomenula tu temu, a ni sex, kontracepciju itd (naravno, malo kasnije). sada vec nema smisla nacinjati tu temu ali mi je stvarno jako cudno da o tome tako otvoreno pricate sa svojim curicama
Kaj ti je čudno ?
Na roditeljima je da pričaju sa svojom djecom o intimnim stvarima ( naročito ako dijete postavi pitanje).
Nadam se da ćeš ti sa svojim djetetom moći otvoreno razgovarati, ako već tvoja majka nije mogla s tobom.
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2013., 12:07   #75
Quote:
maria 8 kaže: Pogledaj post
dame, ja sam sokirana!
imam 22 god. nisam udata i nemam dece, ali mi je jaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaako cudno ako je sve to sto ste napisale tacno (da pricate sa svojim devojcicama o menstruaciji) ...
moja majka nikada nije pomenula tu temu, a ni sex, kontracepciju itd (naravno, malo kasnije). sada vec nema smisla nacinjati tu temu ali mi je stvarno jako cudno da o tome tako otvoreno pricate sa svojim curicama
pa meni je čudno kako tvoja majka sa tobom nije o tome pričala
mislim.... ???
saska111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2013., 12:38   #76
Quote:
saska111 kaže: Pogledaj post
pa meni je čudno kako tvoja majka sa tobom nije o tome pričala
mislim.... ???
Jos cudnije je da joj je to ok i da se cudi onima koji s djecom razgovaraju. Ajde, ima svakakvih roditelja, ali kako to da nakon toga, netko takve stvari usvoji kao ok, ne bude ni malo kritican i ne nastoji biti bolji/moderniji u svojim razmisjanjima/stavovima/postupcima
@maria
Sto tu ima biti cudno? Zar je tesko shvatiti da je cudno upravo to da netko u danasnje vrijeme kaze da je cudno da se s djecom razgovara - o njihovom tijelu, o normalnim promjenama...koje dolaze vec i sa 9-10 godina.
Cudno je (ne samo cudno nego ) da se netko tome cudi i smatra da je u redu onako kako su radili "nasi stari"...pa da se onda dijete prenerazi/preplasi kad otkrije da krvari.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2013., 15:45   #77
cudno mi je zato sto mi nikada nismo nie nacele tu temu, pa mi je to neshvatljivo (nema razloga da se zgrazavate )
mislim da je dobro sto tako razgovarate sa svojim decom, ali kod nas mama nikada nije ni reci progovarala o menstruaciji pa mi to dodje cudno, eto....
mozete da nastavite da me pljujete i osudjujete
maria 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2013., 16:23   #78
Quote:
maria 8 kaže: Pogledaj post
cudno mi je zato sto mi nikada nismo nie nacele tu temu, pa mi je to neshvatljivo (nema razloga da se zgrazavate )
Sorry, ali ako tebi moze biti nesto cudno, onda moze valjda i meni/nama.
A sto je meni osobno za zgrazanje, odlucujem sama.
Quote:
mislim da je dobro sto tako razgovarate sa svojim decom, ali kod nas mama nikada nije ni reci progovarala o menstruaciji pa mi to dodje cudno, eto....
Ako mislis da je dobro, pa sto si onda sokirana?
Quote:
mozete da nastavite da me pljujete i osudjujete
Nitko ne osudjuje tebe, nego stav. A pogotovo nitko po nikome ne pljuje.
Tvoja je stvar kako ces se odnositi prema svom djetetu.
A moja sto cu (eventualno) o tome misliti.
Ako me ne pitas sto mislim, necu ti ni reci, ali...ovo je forum, a ti si napisala da si sokirana...necim (danas) sasvim uobicajenim i normalnim.
Jasno da to nije bas moglo proc bez komntara. Imas 22 godine, mlada, moderna generacija... a sokira te da se netko prema djetetu ponasa ...dobro. (sama si rekla da je dobro)
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2013., 16:35   #79
naravno, svako moze da izrazi svoje misljenje ali samo kazem da mi je cudno da tako otvoreno razgovaras/razgovarate sa svojim cerkama, iz prostog razloga sto ja to nisam dozivela. i kad jednom budem imala cerku, verovatno ce mi biti problem da nacnem ovu temu jer necu znati kako da pocnem.
maria 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2013., 16:44   #80
Quote:
maria 8 kaže: Pogledaj post
naravno, svako moze da izrazi svoje misljenje ali samo kazem da mi je cudno da tako otvoreno razgovaras/razgovarate sa svojim cerkama, iz prostog razloga sto ja to nisam dozivela.
Pa nisam ni ja, ali to ne znaci da je to dobro i da tako treba...
Quote:
i kad jednom budem imala cerku, verovatno ce mi biti problem da nacnem ]ovu temu jer necu znati kako da pocnem.
Ne mora biti. Ako malo poslozis stvari u glavi i ako ti postane jasno koliko je dobro i korisno s djetetom razgovarati o svemu biti prisan s njim...otkrivati mu svijet oko njega, na nacin da ga upoznaje polako...bez sokova. Da o svemu sto ga mozda ceka u zivotu moze cuti od mame i tate, da se nicega ne treba sramiti i da su roditelji uz njega bez obzira na sve...da se uvijek moze povjeriti i pitati sto zeli...
Kad to osvjestis, a vjerujem da ce to doci samo po sebi kada rodis bebaca... naci ces nacina. Ne dodje to odjednom, rastes s djetetom od kada se rodi, ucis se razgovarati s njim, pa kad dodju takve teme na red...do tada ste vewc stvorili vezu...dobru komunikaciju. Koja je preduvjet sretnog djetinjstva i zadovoljnog roditeljstva. A postoje i knjige o odgoju, pa ako malo zapne, informiras se ...
A dosta mozes nauciti i na forumu. (ali savjete s foruma treba ipak uzimati s rezervom, preispitati ih i dobro razmisliti dal' odgovaraju tebi i tvom djetetu)
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:26.