Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2016., 00:24   #1
Bježanje od socijalnih interakcija

Već dosta vremena imam taj neki osjećaj da bježim od ljudi.
Jednostavno smatram kako nemamo o čemu razgovarati,a gluposti koje su se nekome dogodile jučer i sl. me ne zanimaju.
Ali ipak se pomučim barem malo saslušati ljude da ne ispadnem čudak i dr.
Kada nekoga pitam specifično pitanje zanima me samo odgovor a ne priča.
Npr.Ja pitam nekoga ima li vode? I on umjesto da samo odgovori da ili ne počne objašnjavati gdje je vodu ostavio,gdje ju je kupio itd.

Teško mi je glumit zainteresiranost ako nisam zainteresiran,a i u biti taj pritisak koji me tjera da komuniciram sa ljudima mi vjerojatno stvara stres.
Ima li još ljudi ovdje koji imaju sl. "probleme" ?
Kako se nosite sa time?
Jedini stvarni problem svega ovoga je taj što ću najvjerojatnije ostati sam,tj nisam poželjan suprotnom spolu.
blackdragons is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2016., 00:44   #2
Quote:
blackdragons kaže: Pogledaj post
Već dosta vremena imam taj neki osjećaj da bježim od ljudi.
Jednostavno smatram kako nemamo o čemu razgovarati,a gluposti koje su se nekome dogodile jučer i sl. me ne zanimaju.
Ali ipak se pomučim barem malo saslušati ljude da ne ispadnem čudak i dr.
Kada nekoga pitam specifično pitanje zanima me samo odgovor a ne priča.
Npr.Ja pitam nekoga ima li vode? I on umjesto da samo odgovori da ili ne počne objašnjavati gdje je vodu ostavio,gdje ju je kupio itd.

Teško mi je glumit zainteresiranost ako nisam zainteresiran,a i u biti taj pritisak koji me tjera da komuniciram sa ljudima mi vjerojatno stvara stres.
Ima li još ljudi ovdje koji imaju sl. "probleme" ?
Kako se nosite sa time?
Jedini stvarni problem svega ovoga je taj što ću najvjerojatnije ostati sam,tj nisam poželjan suprotnom spolu.
Eto nisi jedini. Slican slucaj je i kod mene, uglavnom nekako nemam naviku niti volju ulazit u takve razgovore, pa onda ispadne da uglavnom sutim i slusam.
Iako, ako i dode do toga, poslusam drugu stranu, osim u iznimnim situacijama kad jednostavno kazem "dobro da", onako nekim cudnim tonom pa uglavnom ahvate da mise neda to slusati. I zbog toga se nekako povlacim ave vise u svoj svijet, iako to ne zelim, ali se desava.
Svejedno tak ni nemam nekog s kim bi mogao normalno popricati o nekim stvarima, sve nesto bez veze, kad nesto kazes, dobijem neki bezveze odgovor i vec se okrenu dalje, a ja ostao na istom. Pa onda uglavnom i ne pricam nis kaj me muci i slicno. Uglavnom, skrenuo sam s teme malo, al u pravilu, osobno, napisao sam gore kak se znam postaviti u tim situacijama, iako bi volio da sam drukciji jer sve vise vidim da ovo vodi nekom samovanju, al sta ces
Gameman is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2016., 00:52   #3
Možda ovo?

http://www.mayoclinic.org/diseases-c...n/con-20029184
gigra is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2016., 01:01   #4
Quote:
gigranovic kaže: Pogledaj post
A tko će ga znati.
Postoji mali milion bolesti koje imaju jako slične simptome.
A možda ovo nije bolest nego jednostavno osobina.
Kada netko ima plave oči onda je on poseban,a kada netko nije socijalan dovoljno onda je on bolestan?

Hvala na utrošenom vremenu i doprinosu temi iako cilj teme nije taj da počnem piti tablete
blackdragons is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2016., 02:16   #5
Quote:
blackdragons kaže: Pogledaj post
Već dosta vremena imam taj neki osjećaj da bježim od ljudi.
Jednostavno smatram kako nemamo o čemu razgovarati,a gluposti koje su se nekome dogodile jučer i sl. me ne zanimaju.
Ali ipak se pomučim barem malo saslušati ljude da ne ispadnem čudak i dr.
Kada nekoga pitam specifično pitanje zanima me samo odgovor a ne priča.
Npr.Ja pitam nekoga ima li vode? I on umjesto da samo odgovori da ili ne počne objašnjavati gdje je vodu ostavio,gdje ju je kupio itd.

Teško mi je glumit zainteresiranost ako nisam zainteresiran,a i u biti taj pritisak koji me tjera da komuniciram sa ljudima mi vjerojatno stvara stres.
Ima li još ljudi ovdje koji imaju sl. "probleme" ?
Kako se nosite sa time?
Jedini stvarni problem svega ovoga je taj što ću najvjerojatnije ostati sam,tj nisam poželjan suprotnom spolu.
Većina tih "small talks" i je dozlaboga dosadna i ljudi to odrađuju, rijetko tko uživa ono u priči sa susjedom u liftu o vremenu. A što je čovjek inteligentniji manje mu se i da baviti takvim čvarljanjima jer ništa od njih. Ne bi te to trebalo zamarati uopće. Možda si jednostavno introvert i preferiraš kvalitetne interakcije sa bliskim ti ljudima, a ovi ostali ti očito ne pašu jer te iscrpe i nisu ti zanimljivi.

Članak čak sa takvim naslovom "Why introverts hate small talk"
http://introvertspring.com/introverts-hate-small-talk/

I onda jedan gdje ti potvrđuje da ne moraju svi biti ekstroverti, ljudi su različiti.
http://www.forbes.com/sites/christin.../#3c6c0fb62ec2

ps. ovo ostati ćeš sam, hm, ne misliš valjda da te niti zabavne inteligentne osobe ne zanimaju? Tipa da li uživaš u zabavi sa prijateljima, ljudima koje voliš i koji su ti super?
malin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2016., 09:23   #6
Quote:
malin kaže: Pogledaj post
Većina tih "small talks" i je dozlaboga dosadna i ljudi to odrađuju, rijetko tko uživa ono u priči sa susjedom u liftu o vremenu. A što je čovjek inteligentniji manje mu se i da baviti takvim čvarljanjima jer ništa od njih. Ne bi te to trebalo zamarati uopće. Možda si jednostavno introvert i preferiraš kvalitetne interakcije sa bliskim ti ljudima, a ovi ostali ti očito ne pašu jer te iscrpe i nisu ti zanimljivi.

Članak čak sa takvim naslovom "Why introverts hate small talk"
http://introvertspring.com/introverts-hate-small-talk/

I onda jedan gdje ti potvrđuje da ne moraju svi biti ekstroverti, ljudi su različiti.
http://www.forbes.com/sites/christin.../#3c6c0fb62ec2

ps. ovo ostati ćeš sam, hm, ne misliš valjda da te niti zabavne inteligentne osobe ne zanimaju? Tipa da li uživaš u zabavi sa prijateljima, ljudima koje voliš i koji su ti super?
Čitao sam nešto malo o introvertima ali nezz dal ja tamo spadam.
Godinama još od osnovne škole sam se povukao na komp i vjerojatno postao ovisan o njemu,a kasnije o internetu što je dovelo do toga da nemam prijatelje a i živim na selu sa malo ljudi.
Zanimaju me inteligentni ljudi samo nemogu procijeniti koji su ti ljudi jer se većina razgovora pokreće "small talkom" od kojeg se želim maknuti čim prije.

Ne izlazim vani ako pod to misliš opijanje po klubovima i party-ma.
Uvijek se to svodi na "ja ne želim ići jer mi je to bezveze" i "drugi će biti razočarani ako ne odem".
I onda ako odbijem osjećam se krivo jer su ljudi razočarani sa mnom.
Uz sve to mozak mi stane kada je poveće društvo ili kada se očekuje odgovor od mene odmah.

U prošlosti sam si znao kreirati razgovore u glavi prije razgovora sa nekime.(pretpostaviti koja pitanja će me netko pitati)
Npr. pitat će me za školu,posao,godine i sl predvidljive stvari.
To sve u slučaju ako mi mozak stane ili da ne moram dvaput razmisliti što ću reći jer obično dvaput razmislim prije nego nešto kažem kada nisam doma.
blackdragons is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2016., 11:46   #7
asocijalnost
-irrelevant is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2016., 13:42   #8
Quote:
blackdragons kaže: Pogledaj post
Čitao sam nešto malo o introvertima ali nezz dal ja tamo spadam.
Godinama još od osnovne škole sam se povukao na komp i vjerojatno postao ovisan o njemu,a kasnije o internetu što je dovelo do toga da nemam prijatelje a i živim na selu sa malo ljudi.
Zanimaju me inteligentni ljudi samo nemogu procijeniti koji su ti ljudi jer se većina razgovora pokreće "small talkom" od kojeg se želim maknuti čim prije.

Ne izlazim vani ako pod to misliš opijanje po klubovima i party-ma.
Uvijek se to svodi na "ja ne želim ići jer mi je to bezveze" i "drugi će biti razočarani ako ne odem".
I onda ako odbijem osjećam se krivo jer su ljudi razočarani sa mnom.
Uz sve to mozak mi stane kada je poveće društvo ili kada se očekuje odgovor od mene odmah.

U prošlosti sam si znao kreirati razgovore u glavi prije razgovora sa nekime.(pretpostaviti koja pitanja će me netko pitati)
Npr. pitat će me za školu,posao,godine i sl predvidljive stvari.
To sve u slučaju ako mi mozak stane ili da ne moram dvaput razmisliti što ću reći jer obično dvaput razmislim prije nego nešto kažem kada nisam doma.
Aha, komp. I mislio sam si. Jesi završio i neki fakultet tehničkog smjera koji se bavi računalima?
gigra is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2016., 13:51   #9
Quote:
gigranovic kaže: Pogledaj post
Aha, komp. I mislio sam si. Jesi završio i neki fakultet tehničkog smjera koji se bavi računalima?
Nisam,odustao sam od faksa trenutno.
Htio sam upasti na faks za umjetnike(crtanje,skulptovi i sl),ali je bilo teško pošto nisam bio u srednjoj u školi koja bi me naučila neke osnove da dođem pripremljen na taj faks.
U srednjoj sam išao u školu tehničkog smjera,a na faks sam išao informatiku kao druga opcija a zapravo me jedino zanimalo stvari tipa programiranje.
blackdragons is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2016., 14:00   #10
Aha. I kažeš nekoheretno komuniciraš s ljudima? Teško ti ih je shvatiti na prvu? Odnosno više voliš detaljni i koncizni opis onoga što ti govore umjesto da obraćaš pažnju na neverbalne znakove i asocijacije koje ti daju u govoru?
gigra is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2016., 14:20   #11
Quote:
gigranovic kaže: Pogledaj post
Aha. I kažeš nekoheretno komuniciraš s ljudima? Teško ti ih je shvatiti na prvu? Odnosno više voliš detaljni i koncizni opis onoga što ti govore umjesto da obraćaš pažnju na neverbalne znakove i asocijacije koje ti daju u govoru?
Jel ti to meni postavljaš dijagnozu? hehe
Nije meni teško shvatiti ljude nego jednostavno nisam zainteresiran za razgovore o pranju rublja nego za razgovore tipa kako je nastao svemir.
Moguće je i da sam sramežljiva osoba i introvert pa kada to dvoje spojiš nastane problem.
A što se tiče opisa najviše volim kada čovjek odmah pređe na bit,a ne objašnjava sve naokolo.
Imam solidno pamćenje tako da sam ti ja jedan od onih koji kažu "čuo sam taj vic već",pa tako i ako mi netko dvaput priča jednu te istu priču odmah ih prekinem.
blackdragons is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2016., 20:10   #12
Quote:
blackdragons kaže: Pogledaj post
Ima li još ljudi ovdje koji imaju sl. "probleme" ?
Kako se nosite sa time?
Imam ja. Žensko sam. Nisam asocijalna, niti imam ikakav poremećaj ličnosti koji pojedinci pokušavaju implicirati na ovoj temi.
Pokušavam izbjegavati druženja s ljudima koji imaju naviku 'puno pričati o ničemu' ili prepričavati jednu te istu stvar na više različitih načina. Ne zato što ne volim ljude, nego me takvi razgovori (doslovno) fizički iscrpljuju.
Odglumim 'pristojnost' kada nemam izbora, ali kad sam loše volje - vidi mi se na licu nelagoda, pa to ljudi znaju okarakterizirati kao nepristojnost/bahatost/nedruštvenost etc.
Inače volim pričati s ljudima, ali sa 'small talkovima' i ponekim beskrajnim prepričavanjima se zbilja teško nosim - ne mogu si pomoć, jednostavno mi stvaraju jaču (od prosjećnog) unutrašnju nelagodu.
Vezano uz romantične veze - ne mislim da bi to bio definitivni faktor zbog kojeg nebi nikad nikog našao. Moj bivši je npr. bio sličan tebi. Ja bi onda (kad bi nešto prepričavala), prilagodila priču za njega u nekoliko bitnih rečenica u koje bi sve sažela
Pigsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2016., 00:24   #13
Quote:
blackdragons kaže: Pogledaj post
Godinama još od osnovne škole sam se povukao na komp i vjerojatno postao ovisan o njemu,a kasnije o internetu što je dovelo do toga da nemam prijatelje a i živim na selu sa malo ljudi.
zadnji sam koji bi te mogo dobro savjetovat na ovu temu (pošto imamo sličan problem), ali meni je prava stvar ovoga trena dolazak u Zagreb. malo po malo obnavljam stare i stvaram nove kontakte s ljudima s kojima mogu pričat o onome što i mene i njih zanima.

imaš li ti kakvu mogućnost da promijeniš sredinu? ako imaš, imaš li volju za tim? i za jedno i za drugo pitanje naravno postoji mnogo različitih kočnica. ali ja da sam osto u svome mjestu mislim da bih totalno, ali totalno prodimio (kolko god mi, recimo, po određenim kriterijima moj rodni kraj zapravo bio jako drag).

ne znam, naravno, kakav je tvoj stav po tome pitanju? ali, ako bi imo mogućnost, možda bi ti to moglo bit dobro.

inače, evo jedan moj post s drugog topica na temu "small talk".

Quote:
Mikulenas kaže: Pogledaj post
(...) grozan osjećaj, posebno u društvu manje poznatih ljudi. nevolja zvana small talk.

svi ugodno i opušteno ćaskaju o "pizdarijama", bez po muke, a ja qrca živog ne znam šta reć, i ajde da je samo to da nisam trenutno ukomiran. ipak, upalim koncentraciju na 100% (ne bez truda i fizičkog osjećaja pritiska), pokušavam ulovit nit priče i napet čekam priliku da kažem nešto kolko-tolko smisleno na temu.

rečenicu brže-bolje formiram u glavi od početka do kraja, hitro je ali brižljivo oblikujem uz sitne modifikacije prilagođene tijeku razgovora. crvenim se, strašno mi je neugodno, upirem sile da ostanem miran. (teške su to i duge sekunde ebemu.)

i kažem ja to nešto napokon.

kasnije sam znao pomislit da bi ljudima tada možda evociro nekog nećaka il klinca iz susjedstva koji je tek naučio govorit. jer bi se onda stvarno znalo desit da se počnu pretvarat da sam reko nešto jako bitno pa me neverbalnom komunikacijom stat ohrabrivat da se uključim dalje u razgovor. to je biće sve iz sažaljenja (fejspalm je za mene, ne za te Samaritance i Samaritanke, moram ih se sjetit kad prođem kod Kamenitih vrata)

no, kod mene su ove situacije razmjerno rijetke iz najjednostavnijeg razloga što ih izbjegavam kolko god mogu. riječ je o situacijama u kojima s ljudima nemam nekih zajedničkih tema, slabije ih poznam, al smo se zbog okolnosti našli u situaciji da komuniciramo. situacija s ljudima s kojima se također slabije poznajem ali imam zajedničke teme sigurno da je lakša. al to ne znači da sam tada bez problema, uh, jer prije ili poslije eto opet small talk...

Zadnje uređivanje Mikulenas : 25.04.2016. at 00:35.
Mikulenas is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2016., 00:36   #14
Nema smisla bjezati od small talkova...ja volim cut i viceve koje sam vec i puno puta cuo ako se kod onoga koji prica vic osjeti ta pozitivna karizma.
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2016., 14:44   #15
Možda da probaš ovo pa da vidimo:

http://www.4degreez.com/misc/persona...sorder_test.mv
tina789 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2016., 04:07   #16
Quote:
blackdragons kaže: Pogledaj post
Već dosta vremena imam taj neki osjećaj da bježim od ljudi.
Jednostavno smatram kako nemamo o čemu razgovarati,a gluposti koje su se nekome dogodile jučer i sl. me ne zanimaju.
Ali ipak se pomučim barem malo saslušati ljude da ne ispadnem čudak i dr.
Kada nekoga pitam specifično pitanje zanima me samo odgovor a ne priča.
Npr.Ja pitam nekoga ima li vode? I on umjesto da samo odgovori da ili ne počne objašnjavati gdje je vodu ostavio,gdje ju je kupio itd.

Teško mi je glumit zainteresiranost ako nisam zainteresiran,a i u biti taj pritisak koji me tjera da komuniciram sa ljudima mi vjerojatno stvara stres.
Ima li još ljudi ovdje koji imaju sl. "probleme" ?
Kako se nosite sa time?
Jedini stvarni problem svega ovoga je taj što ću najvjerojatnije ostati sam,tj nisam poželjan suprotnom spolu.
E, ovo ko da sam ja pisala.
Ma nije da ja ne bi nikad ni s kim pričala, nego često naletavam na same dosadnjakoviće, bla, bla, bla, ja, ja, ja i tako u nedogled.
Što sam starija, to imam manje strpljenja za njih.

Ma nećeš ostati sam, naći ćeš neku sličnu sebi.
Bazinga9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2016., 19:56   #17
Quote:
Bazinga9 kaže: Pogledaj post
E, ovo ko da sam ja pisala.
Ma nije da ja ne bi nikad ni s kim pričala, nego često naletavam na same dosadnjakoviće, bla, bla, bla, ja, ja, ja i tako u nedogled.
Što sam starija, to imam manje strpljenja za njih.

Ma nećeš ostati sam, naći ćeš neku sličnu sebi.
Što nije suprotnosti se privlače?
blackdragons is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2016., 09:07   #18
Quote:
-irrelevant kaže: Pogledaj post
asocijalnost


ako se ne trpi bezvezne,
isprazne razgovore i brbljanja,
to sigurno nije asocijalnost, već inteligencija.

na žalost,
naše moralne vertikale i društvo,
sve manje obrazuju,
pa ljudima ostaje samo ispraznost.
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2016., 10:42   #19
S nekima mogu pričati stalno, a s nekim mi je ijedna riječ problem. Žviciraju me napadni, glasni, netaktični ljudi koji ne paze što pričaju, pa im se često razgovori svode na zlobno komentiranje o nekome ili znaju uvrijediti druge pa im je kao kasnije žao.Također me nervira primitivizam, s takvima isto ne volim imati posla. Ali s dragim, pozitivnim ljudima koji se ne petljaju u tuđe živote mogu uvijek razgovarati neovisno bili otvoreniji ili povučeniji.
black fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2016., 03:34   #20
Quote:
blackdragons kaže: Pogledaj post
Što nije suprotnosti se privlače?
Ako ti se sviđa neko sličan tebi onda možeš reći, slično privlači slično.
Ako ti se sviđa neko različit, onda se suprotnosti privlače.
Ima kod nas "mudrih izreka" za sve što ti padne na pamet, samo izaberi.
Bazinga9 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:08.