Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2011., 13:16   #41
Moj slučaj.
Krajem 2007. godine sam dobio ovrhu zbog duga po Mastercadu (ostao bez posla i sve sjelo na naplatu odjednom). Nakon par mjeseci se zaposlio i podmirio cjelokupno dugovanje te zatvorio račun u Zabi. Prije dva tjedna nađem se na jednom prodajnom mjestu i želim platiti karticom, kad ono šok, ne prolazi. Zovem PBZ i kažu blokiran račun. Slijedeći dan jurim s posla do Fine, al' naravno kasnim 15 minuta (rade do 15:30). Drugi dan dolazim tamo i na moj upit što, kako, zašto, doživljavam veću neugodnost gdje mi teta na šalteru pred 20-ak ljudi govori kako sam naglo dobio amneziju kad su dugovanja u pitanju. Tražim na uvid tko i zašto mi je blokirao račun i vidim, Zaba i moj davno vračeni dug!!
Nakon par dana igranja gluhog telefona i odlazaka do poslovnica, zovu iz Zabe da je sjela uplata na moj račun koji je davno zatvoren i pitaju šta je to i zašto. Ti mater i vama, vi ne znate što je, a vi ste mi blokirali račun, tu već pucam. Srećom teta je bila relativno ljubazna i obećala sve istražiti te da će mi se netko javiti. Nakon par dana, tj. jučer, zove lik iz Zabe i kaže da su oni prekinuli suradnju s dotičnim odvjetnikom te je vjerojatno tu nastao problem, te obećao da će sve riješiti kroz 3-4 radna dana. Naravno, ja već dva tjedna bez svojih novaca, i što je najgore, bez novaca svoje firme jer kako mi firma nije iz ZG-a, redovito mi uplačuju pare za tekuće troškove na moj račun.
I nakon svega, vjerojatno neću ni obično OPROSTITE dobiti ni od Fine ni od Zabe.
Par Excellence is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 01:39   #42
Par postova prije opisala sam svoj slučaj.
E pa sada imam drugih problema.otišla sam u pbz neki dan da pitam jeli mi sjela uplata i dali je fina skinula ovrhu,jer bankomat ne daje nikakve informacije kada je račun u blokadi.Šuga u banci(oprostite na izražavanju) me jedva pogledala a kamoli dala informaciju,samo me sprašila u centralnu banku.Ok odem ja i u centralnu banku,i ponovno objašnjavam na šalteru da su me poslali jer ima blokiran račun i da pitam zasto fina nije skinula ovrhu da se to konačno riješi i da mogu do svojih novaca.Službenica mi žvaće o nekom drugom računu da otvorim i šalje me u finu.I odlazim ja i u finu,objašnjavam da ne želim drugi račun nego da mi ovrhu skinu u cijelosti.Službenici objašnjavam da na računu imam 7190,00 kn(dajem i izvadak iz banke da vide),i pitam zasto nisu automatski skinuli dugovanje od 3100,00 kn i odblokirali račun,kako mi je rečeno da će učiniti kada sam prvi puta bila.E ova sirota i fina službenica objašnjava da im moja banka nije poslala poruku o oplati srestava da skinu ovrhu,i da ne mogu ništa.Kaže da dođem u ponedjeljak,ili utorak pa da će ima poslati opomenu.
Međutim danas mi je došla poruka od pbz-a da na računu imam 3990,kn i mislim si ja super skinuli su ovrhu,i odblokiran je račun.Kad ono op na bankomatu ista priča opozvane trasankcije.Zašto ja ne mogu do svog novca još uvijek.Mislim fina je odblokirala račun da skinu ovrhu u potpunosti,i rekli su mi da će ostati odblokiran istog trena kada naplate ovrhu.Tko tu sada koga???Što da ja sada radim???Helppppppp.......

I još nešto,fina je bila punaaaaaaa mislim odjel gdje su blokade,i nisam baš zabadalo,ali čujem kako službenica govori jednom čovjeku kako se printanje ovrhe naplačuje 50kn po stranici,rekla je to više klijenata ne samo jednom,i glasno,pa ne vjerujem da si to ona hoće u đep.Koma.
jelena0702 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 00:55   #43
Info o tome tko i zašto je poslao ovrhu, naplaćuje se 52 kn (info od prije desetak dana). Po meni porez na budale (bez uvrede ikome) jer čovjek bi po meni MORAO pisanim putem biti obaviješten da će se pokrenuti ovrha ukoliko u roku x ne plati dug i kad se pokreće, da se pokreće.

Komunikacija FINA => Banka i obrnuto je katastrofalna. Jedni prebacuju lopticu na druge. Postoji propisano pravilo u kojem roku i na koji način FINA obaviještava banku o ovrsi, rok u kojem banka mora poslati info o sredstvima na računu te rok u kojem se ovrha naplačuje (kad dođe priliv) kao i rok u kojem se skida blokada. ALI praksa je drugo.
Isto tako lova se s računa ne smije skidati niti kada se radi o dozvoljenom minusu, a pogotovo da se čovjeka dovede u nedozvoljeni minus. ALI praksa kaže da to nije tako.

I naravno, još jedna stvar koja je dobro zamišljena, ali neprovediva jer nitko nije bilo kvalitetno pripremljen. Prošlo je više od 3 mjeseca ove prakse. Koliko je to puno ili malo ali greške, propusti su se već mogli uočiti. O tetama u FINI uopče ne želim diskutirati jer koliko čujem, čitam takva razina komunikacije i "kulture" viđa se samo tamo. Jasno mi je da rade kakao rade i da im nije lako, ali ono, kućni odgoj nula bodova.
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 18:34   #44
Eh pisala sam i na temi blokada računa ali vidim da se i ovdje vodi ista rasprava.

Mojo frendici se desila isto blokada radi dugovanja prema dinersu ali je sve riješila u tjedan dana, otišla u Finu ispunila zahtjev za otvaranje pomoćnog računa, nakon tri dana došla joj je obavijest na kućnu adresu da je otvoren pomoćni račun, ista obavijest je stigla u firmu gdje je zaposlena i evo plaća je obračunata njoj je skinuta 1/3 i uplaćena na blokirani račun, a ostatak na pomoćni.

Dakle, svi se bune da je stvar jako spora a kod nje je sve riješeno u 5 dana.

Također kad je išla u Finu vidjeti za blokadu, jer u banci su joj rekli samo broj ovrhe te je za daljne informacije uputili u Finu, teta joj je rekla tko ju je blokirao i koliki je dug, i to bez ikakvih problema.
__________________
Vatra,voda,kralj,žena,glupan i zmija kobni su po čovjeka ako ih izazove.
Cijeni riječi. Svaka od njih može biti tvoja posljednja.
Čovjek je jedina greška prirode.
pikica mala is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2011., 01:17   #45
Quote:
Marlea kaže: Pogledaj post
Info o tome tko i zašto je poslao ovrhu, naplaćuje se 52 kn (info od prije desetak dana). Po meni porez na budale (bez uvrede ikome) jer čovjek bi po meni MORAO pisanim putem biti obaviješten da će se pokrenuti ovrha ukoliko u roku x ne plati dug i kad se pokreće, da se pokreće.

Komunikacija FINA => Banka i obrnuto je katastrofalna. Jedni prebacuju lopticu na druge. Postoji propisano pravilo u kojem roku i na koji način FINA obaviještava banku o ovrsi, rok u kojem banka mora poslati info o sredstvima na računu te rok u kojem se ovrha naplačuje (kad dođe priliv) kao i rok u kojem se skida blokada. ALI praksa je drugo.
Isto tako lova se s računa ne smije skidati niti kada se radi o dozvoljenom minusu, a pogotovo da se čovjeka dovede u nedozvoljeni minus. ALI praksa kaže da to nije tako.

I naravno, još jedna stvar koja je dobro zamišljena, ali neprovediva jer nitko nije bilo kvalitetno pripremljen. Prošlo je više od 3 mjeseca ove prakse. Koliko je to puno ili malo ali greške, propusti su se već mogli uočiti. O tetama u FINI uopče ne želim diskutirati jer koliko čujem, čitam takva razina komunikacije i "kulture" viđa se samo tamo. Jasno mi je da rade kakao rade i da im nije lako, ali ono, kućni odgoj nula bodova.
A da malo smiriš strasti...?
Dakle, gdje piše da ti, sudskim sporom dodijeljeno riješenje o ovrsi ne smije uzimati sredstva sa računa, bez obzira radilo se o dozvoljenom ili nedozvoljenom minusu? To ti je greška u koracima.
Dalje, upravo iz razloga što nitko ne smije uzimati više od jedne trećine, pa svi koriste to pravo dok klijent sam ne stane tome na kraj, ali to opet nije pitanje ovršenika ili tužitelja nego Potrošačkog koda i prava potrošača u RH. Dakle, greška druga.
FINA obaviještava banku o mogućoj ovrsi, ali se tad blokada sudskim putem računa dužnika provodi isti dan, i nitko još do dan današnjeg nije isti dan dobio rješenje o sudskoj ovrsi na kućnu adresu poštom prije nego li je račun blokiran. Upravo iz razloga što ne smiju uzimati više od jedne trećine postoje 358... računi na koji poslodavac uplaćuje sredstva izuzeta iz blokade. Sve što klijent mora napraviti je otići do FINE u Vukovarskoj, iznijeti svoj slučaj, i FINA u roku 5-7 dana šalje nalog banci da se klijentu pod sudskom blokadom otvori račun posebnih namjena za uplatu sredstava izuzetih iz sudske blokade. Jedno rješenje dobiva FINA, jedno poslodavac, i stvar je riješena, samo što za takve račune ne postoje niti se izdaju bankomat kartice, nego klijent mora svaki mjesec (ili po uplati) doći do neke od poslovnica svoje banke i podići sredstva.
Ne bi vjerovala koliko slučajeva sam već vidio i koliko ih je prošlo preko mene, ali ljudi UVIJEK ZNAJU tko ih je blokirao i zašto. Samo je pitanje trezvenosti u datom trenutku i njihove reakcije po odlasku u poslovnicu FINE da se stvar pokrene i riješi dosta brzo i efikasno. Ako klijent i ne zna o čemu je točno iječ i kakva je blokada u pitanju, vjeruj mi, "tete iz FINE" će mu vrlo lijepo objasniti o čemu se točno radi; tko, kada, zašto i u kolikom iznosu.

Jedino ostaje pitanje prava potrošača koji očekuje da će biti obaviješten sa bilo koje strane o blokadi njegovog računa. Obavijest će doći, ali opet ponavljam; 99,5% klijenata znaju i sami da je blokada nastupila kad prvi put uđu u banku pitati što je sa njihovim sredstvima.
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2011., 22:15   #46
Da smirim strasti??
U kojem dijelu to točno dijelu da smirim strasti?

Potpuno je jasno da velika većina zna o čemu se radi, i da mali postotak zaista ne zna. Dešavaju se i pogreške.

Isto tako ovo je jedna od pozitivnih stvari u smislu naplate od okorjelih neplatiša (mada smo svi svjesni da prave neplatiše ovim načinom neće biti riješene).

Ispravi me ako griješim. Da li je u slučaju dugovanja npr 1ooo kn potrebno na x tjedana blokirati SVA sredstva na svim računima čovjeka? Ta stvar povlači još xy stvari koje zbog tromosti sustava dovode čovjeka do još većih problema. Da bi se poslala obavijest čovjeku da će mu račun blokirati ili da mu je blokiran treba koliko dana? Svi slučajevi za koje ja znam nikada nisu dobili pisanu obavijest o blokadi već su info dobivali u FINI s time da su odslušali prodike teta u FINI. Svaka čast izuzecima, ali nešto su vrlo rijetka.
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2011., 21:27   #47
blokada računa

eo da se i ja požalim...i podijelim svoje iskustvo sa vama...drage kolege sa foruma imam istu stvar imam kao i vas većina....znači blokiran račun...minimalne inf tko je blokirao itd...ugl saznam ja lijepo tko je blokirao račun i odlučim opet otići u finu i pitati zašto mi odmah nisu rekli o čemu se radi, no dobro...imam ja živaca i strpljenja ali, stvar je u tome da sam ja uredno platio tu ovrhu još prošle godine u 9 mj. i pomislio ajde stvar je gotova prošla jel, a gospoda meni lijepo opet sve naplaćuju...kome da ja idem društvo??? što da ja radim??...slobodno mi savjete pošaljite na mail...zvao sam naravno i gospodu u zg al nikakvog odg nema još su mi stavili i zabranu poziva dakle kad god nazovem sa svog broja mreža samo izbaci....KATASTROFA
GSi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 10:58   #48
pozdrav svima,ja imam obrnuti problem,kako mogu saznati u fini kada će meni na račun sjesti novci koje mi duguje jedna osoba(zadužnica je predana putem odvjetnika u finu 1.3)?dotična osoba je zaposlena ali neznam dali ima još ljudi kojima duguje novce...
lega_iz_osijeka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2011., 11:22   #49
FINA-ovrhe plaće

Kolega sa posla napravio duga na Diners kartici preko 30.000kn i sad mu je sjela ovrha FINE na plaću i to cijelu kaže da za prošli mjesec nije dobio ni lipe od plaće.

Zar je moguće da mu uzmu cijelu plaću bez da mu ostave za osnovne potrebe?
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2011., 11:24   #50
Pa valjda si računaju da može u minus po tekućem....
Toxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2011., 11:32   #51
u minusu je odavno
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2011., 11:34   #52
Pitanje je how low can he go, tj. da li je u minusu do ibera...
Toxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2011., 11:40   #53
Kada je račun pod sudskom blokadom tj ovrhom, svaki priljev sredstava ide u namirenje tražbine, čak iako je taj priljev u svrhu namirenja dozvoljenog/nedozvoljenog minusa po računu.
Neka ode u FINU i zatraži otvaranje računa za zaštičena primanja.
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 21:42   #54
Zar ne bi bilo jednostavnije da se blokira 1/3 priljeva na račun ,automatski( a ne otvaranje novog i još papirologije), a priljevi izuzeti od ovrhe neka idu na poseban račun ili na isti,ako vlasnik želi otplaćivati 1/3 ovrhe.

Nema kompletne pljeidbe, ovrhe se otplaćuju...život ide dalje.
bubab is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2011., 11:10   #55
sve je to teška pokvareština........ako se zna da se više od trećine plaće ne smije uzimati(što je i logično jer od zraka se ne može živjeti) i ako meni npr: otimaju od 3000 kn već 2000 kn kako mi onda mogu zablokirati račun?
__________________
...I'll be back!
dos santos is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2011., 06:46   #56
Quote:
lega_iz_osijeka kaže: Pogledaj post
pozdrav svima,ja imam obrnuti problem,kako mogu saznati u fini kada će meni na račun sjesti novci koje mi duguje jedna osoba(zadužnica je predana putem odvjetnika u finu 1.3)?dotična osoba je zaposlena ali neznam dali ima još ljudi kojima duguje novce...
kako si uspijeo doci do toga ako si privatna osoba. ja bi trebao neke dugove izgurat ali su me javni biljeznici razuvjerili od toga jer sam privatna osoba pa da ne mogu vrsiti ovrhe i sl. sa odvjetnikom jos nisam probao...
RYOU is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2011., 07:20   #57
Pa rekao ti je, zadužnicom se privatne osobe mogu naplatit...
boky1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2011., 20:04   #58
Quote:
boky1979 kaže: Pogledaj post
Pa rekao ti je, zadužnicom se privatne osobe mogu naplatit...
kako doci do zaduznice. tko ovjerava? biljeznik je rekao ako duznik ima stalna primanja da mogu sjedat na njih. ali da mi potpise mjenicu ili nesto, nekakav dokument pa da ja mogu pljenit kad hocu i odakle hocu to mogu samo banke i bla bla... a osoba nema stalan posao.
RYOU is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 17:53   #59
da li ima kakvih pomaka prema boljem što se tiće blokada računa,jučer mi blokirali račun danas stavio na račun dovoljan iznos da se to naplati koliko če trajati procedura da se odblokira racun...
karlito is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 20:23   #60
Quote:
RYOU kaže: Pogledaj post
kako doci do zaduznice. tko ovjerava? biljeznik je rekao ako duznik ima stalna primanja da mogu sjedat na njih. ali da mi potpise mjenicu ili nesto, nekakav dokument pa da ja mogu pljenit kad hocu i odakle hocu to mogu samo banke i bla bla... a osoba nema stalan posao.
zaduznica moze glasiti isto na fizicku osobu...sa zaduznicom se pljene sva novcana sredstav duznika...tvoj duznik mora zaduznicu ovjeriti kod javnog biljeznika...nikakva mjenica jer mjenica nema moc ovrhe a zaduznica ima....zaduznicu mozes kupiti u narodnim novinama
BoniZG is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:45.