Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.05.2012., 21:05   #21
i obavezno otić rano ujutro, ono što je najbolje odmah i ode
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 21:48   #22
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
niti ja ali ponekad ga ne mogu izbjeć
ide mi ta atmosfera na jetricu, a naročito ono zivkanje i pregovaranje prodavaćica, da jte zemite, pa kak je lijepo, pa je domaće, pa bum vam dala jeftinije,.....
potpis!
ne bi me plac ni vidio da nema sira i vrhnja
a i to u zadnje vrijeme sve manje kupujem na placu.

a babe i te kak preprodaju
coflek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 21:58   #23
Na placu postoji hrpa proizvoda koje ne možeš naću u dućanu ili veletržnici. Za to se isplati ići na plac. Po takve stavi i najčešće idem na plac. Postoje stvri koje su uvozne i mogu se jeftinje naći na policama.
Neugodnosti po dućanima su jednako česte kao i na placu i ne vidim to kao neki minus za bilo koju soluciju.
vladjan1901 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 22:28   #24
pa, općenito, pričamo o nabavci hrane iz našeg podneblja

Jasno je da ananas nije sinoć ubran u Zaprešiću

Za sve ostalo jednostavno treba napisati gdje i kako kupite dobro, kako prepoznate prevaru, preprodavača i sl. Svima nam je u interesu kupiti što svježije, čak bih rekla i da je novac pri tome sekundarna stvar,

Zato sam i napisala tips and tricks, nije sad da trebam vodič da razikujem sir od kelja . Ono, kako vi prepoznate je li svježe, je li baba sipala vode u vrhnje, itd.

Uglavnom .. držim se onih koji imaju male količine, sezonsko i ne dao Bog da s nekim piju kavu.
I idem odmah sutra u Veronikin dućan da vidim što je to (btw, imaju i dostavu, evo stranice koga zanima http://www.veronika.hr/ )
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 22:46   #25
Najdulji red ne znači i najbolji i najdomaćiji proizvodi - to sam na vlastitoj koži probala tu na placu, gdje je dugo vremena najdulji red bio kod banka na kojem prodaje jedan zgodušni mladac I priča je bila uvjerljiva, imaju puno toga jer se cijela familija time bavi, bla bla - dok mi kolega na poslu, inače rodom iz istog mjesta kao i spomenuti, nije otkrio pozadinu tog entrprajza Sad obično kupujem kod proizvođača koji imaju eko certifikate, iako je nema dugo bilo u novinama da u inspektori napravili pregled i, ako se dobro sjećam, 47% prodavača na placu s eko certifikatom nije zadovoljavalo uvjete. Možebit da sam malo kiksnula, al tu smo negdje.

Osim na glavnoj tržnici kupujem i na maloj kvartovskoj blizu posla, tamo je izbor daleko manji ali se nekako točnije zna tko prodaje svoje a tko preprodaje. A o (mnogim) starijim prodavačicama i autentičnosti njihovih proizvoda mogu reć samo to - tko ih ne zna, skupo bi ih platio

(Ni jedna ni druga tržnica nije u Hr, tako da ne navodim druge detalje o tome kod koga i što kupiti jer sumnjam da vam mogu koristiti )
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 00:18   #26
Quote:
sunčica kaže: Pogledaj post
....
Zato sam i napisala tips and tricks, nije sad da trebam vodič da razikujem sir od kelja . Ono, kako vi prepoznate je li svježe, je li baba sipala vode u vrhnje, itd.

.....
zato sam ti i napisala da kažeš na kojoj strani svijeta kupuješ kako bi mogla dobiti savjete
ja sam dosta povrća posadila , presadila, okopala, opljevila,..... da bi mogla prepoznat jel dobro ili ne
dugo godina sam lovila ribe pa nema šanse da mi netko uvali onu koja nije savršeno friška
isto tako i meso a i mliječni proizvodi
kako ti sve to objasniti ne znam, ali može te se uputiti na kojim mjestima te sigurno nitko neće prevariti za kvalitetu i cijenu
isto su jako osjetljivi mliječni proizvodi, nakon svega što sam vidjela ne bi se baš usudila kupovati od kumica bez preporuke
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 07:54   #27
nema univerzalnog odgovora na ovo pitanje.
Prije 10-15 godina plac je doista i bio mjesto za male proizvođače i većinom su prodavali svoje proizvode.
Sada to nije tako.
Samo iskustvo i metoda pokušaja i pogrešaka mogu pomoći da prepoznaš dobar proizvod.
Na plac ne idem često,a kada idem kupujem samo nekoliko stvari i dobro razgledam štandove.A ipak mi se desi da kupim špinat od bakice u rupcu i kad ga stavim kuhati kuhinjom mi se proširi miris koji podsjeća na Pitroid.Naravno da je odmah završio u smeću.Jagode ne kupujem uopće jer smo se lani kćer i ja otrovale.
Ribu kupujem samo na placu.
Mliječne proizvode dijelom od Veronike na Britancu,dijelom nabavljam drito od proizvođača.
Imam sreću da moj mali vrt u Zagorju daje dovoljno zeleniša da možemo uživati u pravom okusu i mirisu.
Ubrali smo i prve jagode.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 09:56   #28
zapravo i meni ide na k.. malo atmosfera na placu . To usiljeno umiljavanje ponekad Al tu se ja onda držim ko da sam smrznuta ili gluha/mutava. Al ak igdje dobro dođu communication skills, onda je to između ostalih mjesta-plac. Jer ak se upustiš u blebetanje preko svoje volje, to nije dobro

I istina je da iskustvom i metodom pokušaja i pogrešaka, zapravo stječeš znanje.

kad kupujem sir, gledam da je onak u listićima to mi je fino

pazi na novčanik

BTW: da meni cijena nije presudan faktor, kao što ti kažeš da tebi nije, ja bih voće i povrće kupovala iz ekološke proizvodnje u bio&bio ili gardenu ili na onim nekim štandovima na dolcu. još bih si ih dala dostavit do doma. Da, kupila bih si češnjak za 116 kn/kg

Zadnje uređivanje Nessadha : 28.05.2012. at 11:02.
Nessadha is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 11:05   #29
Treba kupovati sezonsko. Npr. sada svi prodaju "domaći" pomidor a neki izgleda i ima okusa a znam za činjenicu da još nitko nema domaćeg pomidora i da se izto koji ljudi plaćaju i do 25kn/kg proda okolnim objektima za 6kn

Ovaj vikend sam u Rijeci na glavnom placu uzeo bob (očišćeni 20kn/kg), mladi krumpir 8 (iz istre, odličan je), blitvu 1/4kg=2kn, škarpinu 200kn/kg i porcijaške škampe 240kn/kg.

Sve odlično. Bob pogotovo ne moš zajebat. Miriši ko bog i ta zadranka je ok ima i ona gluposti sa veletržnice ali iskreno kaže.
__________________
Pravila o oblikovanju potpisa
Frank Zappa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 11:17   #30
"domaceg" pomidora ima iz plastenika, ako je to domaci uzgoj i ima ga da okusom i mirisom stvarno lici na pomu. Sad si me zamislio sto je domace?
Rijetko tko tko prodaje na pazaru ima uopce ista domace, ako uzmemo da je domace onako kako se nekad uzgajalo ili kako bi sami za sebe uzgajali, al vecina produkata je jos uvijek mirisnija od one u shopping centrima i vise kvalitete.

osobno obozavam ici na pazar, imam par "provjerenih", koji me svako toliko ozene, al mene sav taj dekor veseli i odmara. U biti u ducanima ne kupujem skoro nista. Kad sam dosla u zgb pazar je bio jedino mjesto di su mi ljudi normalno govorili

Mlijecni proizvodi def Veronika i ako sam sub na Kvatricu jedna kumica, ostale su me previse puta zeznile

Voce i povrce, ako trebam vece kolicine za zimnicu/marmelade, kupujem direktno na zelenoj trznici, imam tamo vezu - rodica vlajna
Tavanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 12:20   #31
Quote:
"domaceg" pomidora ima iz plastenika, ako je to domaci uzgo
Ma u Rijeci je sve španija. Ne mogu biti 100% siguran ali znam ugostitelje koji kupuju na tržnici i svi govore isto. Nemaju me razloga lagati.

Ja obožavam atmosferu i bazaranje.

Probate li se kada cjenkati?
Birate li sami ljutiku, papriku, krumpir?

Meni ako nešto priseru ostavim sve i odem. Pod obavezno užicam nešto pa makar kapulu uz grincajg ili malo pastrnjaka
__________________
Pravila o oblikovanju potpisa
Frank Zappa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 12:23   #32
Nisam se nikad cjenkala na placu ali desi mi se da mi daju jeftinije, ne znam zašto ili uz kupljeno dobijem još pušlek nečega, ali nije mi neugodno sama si napunit vrećicu.
Nessadha is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 12:27   #33
Primjetio sam da zgodnim ženama poklanjaju

Meni nažalost ostaje bazarenje.
__________________
Pravila o oblikovanju potpisa
Frank Zappa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 12:34   #34
kod nas ima domaćeg paradajza iz plastenika, na kilometar ga vidiš kak je ružan ali je 100 puta bolji od ovih uvoznih koji izgledaju ko da ih sve štancaju iz istog kalupa...
spic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 12:40   #35
na Kvatricu mi redovito poklanjaju i pod obavezno sve sama stavljam u vrecicu tako da vidim sta uzimam, jer koliko se god volimo, bas ne znaci da si i vjerujemo

sta god je moguce da probam: lubenica, jagode, tresnje, obavezno i probam, a cjenkanje je pod obavezno
Doduse u st na pazaru kad sam prosle godine probala tresnju zena se za mnom drecila preko citavog pazara, a ne znam da sam tamo ikad dobila ista na poklon. Takodjer im bas i nije drago da sam biras sta ces uzet

tako ako zgodne dobivaju, mozda meni ipak bolje da stojim u zgb
Tavanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 12:44   #36
ja sumnjam da sam zbog zgodnoće dobivala, više mislim da sam im djelovala ko "siroto dijete" koje ne zna kupus skuhat. "Ajd, evo ti,mala, da si imaš vitamina"
Nessadha is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 13:04   #37
Quote:
Tavanka kaže: Pogledaj post
Kad sam dosla u zgb pazar je bio jedino mjesto...
off: u zg nema pazara, samo placevi i tržnice

on: plac mi je apsolutno prvi izbor za sve. dućan je nužno zlo.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 20:51   #38
Quote:
Frank Zappa kaže: Pogledaj post
Probate li se kada cjenkati?
Birate li sami ljutiku, papriku, krumpir?
sve sama biram, pitam vrećicu i sama uzimam! niti jagode u onim košaricama ne uzimam, na površinu stave zdrave i lijepe, a ispod stare i pocrnile!
cjenkam se redovito uglavnom kažem kako su im tikvice sitne i malo ranjenje, nek mi smanje cijenu! ili pitam pošto je nešto, a kad oni kažu cijenu, ja kažem da je skupo...pa mi snize!
kod voća uvijek užicam nešto gratis! imam dva provjerena voćara, jedan stariji dragi čovik, koji mi uvik uvali još jedan limun, jabuku, naranču! a ovaj drugi je mlađi, njemu sam simpatična pa mi jagode uvik prodaje 'za tebe po 15kn'

inače, volim ići na pazar! one babe koje me skoro pa vuku za rukav, ignoriram! jedna takva je na štandu do mog povrćara...i uvik se dere da su u nje dobre i svježe tikvice, poriluk, ovono! kod nje sam možda jednom kupila nešto, antipatična mi je!

imam svog pilećara! sam uzgaja kokoši, znam ga, susjed je na selu...i uvik dobijem koje krilce mukte!
imami ribara, njega tek odnedavno...provjeren je, u njega je uvik svježa riba i u njega i restorani kupuju!
__________________
Ne zanima me kakav mi novčanik ima dragi - ja nisam površna i vanjština mi nije tako bitna, važno mi je ono unutra. :o :D (© Nica)
Kad narastem, bit ću moderator! :lux:
MalaMulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 21:21   #39
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
off: u zg nema pazara, samo placevi i tržnice

on: plac mi je apsolutno prvi izbor za sve. dućan je nužno zlo.
Ovo potpisujem i boldam tri puta.

Ako odem u trgovački centar znači da sam nešto zaboravio ili toga ima samo tamo. Špeceraj kao ulje, obična brašna, mineralnu, pivo, rižu i sl. nabavljam putem web shopa Konzuma jednom mjesečno. Sve ostalo na placu.

Na zagrebačkim tržnicama još uvijek ima za nabaviti prave domaće hrane; od sira i vrhnja preko jaja do mesa. No, prave proizvođače treba poznavati. Oni imaju robu koju nećete ni vidjeti u bilo kojem trgovačkom centru.
Za pravo poznavanje placa i stalnih prodavača s trajno zakupljenim štandovima placeve treba voljeti. Razumijem sve vas koji od njih bježite jer vas nešto smeta, takva mi je žena. Ja sam takav kad treba šopingirat obleku. Zato mi žena kupuje i gaće, a meni nije teško otići i po jedan pušlek luka ili glavicu prajzerice. Ako u tome ne uživate, tržnice i nisu za vas i danas uglavnom nećete dobro proći. Zato imate pdf gasto. Pitajte, mi stari zagrebački dinosauri koji na sveopće čuđenje nekih novih klinaca, volimo subotom popiti kavicu s kumicama i piće sa "svojim" mesarom sigurno ćemo vas dobro uputiti, barem ja.

Godinama sam gravitirao Branimircu, no to je teško bolestan plac na palijativnoj skrbi za kojeg čujem da mu Bandić već uzima parkirališne mjere. Branimirac je danas zombi plac od kojega nije ostalo ništa. Ovoga trena na vanjskom dijelu voća i povrća imate samo dva proizvođača onoga što se prodaje. Dobar poljoprivrednik iz Donje Zeline - Banje selo, Senad Hujić s eko certifikatom i gospođu Ankicu koja uzgaja i prodaje najkvalitetnije povrće zagrebačkog kruga od 100 km. Ako se želite prisjetiti kako je kuhinja nekada mirisala od tek narezanog paradajza kupite kod nje jednu od starinskih sorti i šljivar s nekog drugog svijeta. Tikvice, blitva, cikorija, rikola, mizuna, matovilac... gđe Ankice okusima me vraćaju u djetinjstvo.
Vidio sam na Branimircu i staru babu s rupcem, simbolom "domaće hrane" kako iz vrećice vadi zemlju i kokošji drek, moči ju da dobije šaku blata i njime prlja tog trena kupljena farmska jaja. Čim su se blato i drek osušili, jaja su postala "domaća". Kakav joj je sir i vrhnje nisam probao. Poznam i jednu koja povrće uzgaja blizu Jakuševca. Strašno !!!

Na Kvatriću isto ima svega, ali dok tamo prodaju "Žumberčanka", OPG Moravec koji imaju više od 70 medalja za kvalitetu kozjih sireva od čega više od 30 zlatnih uz 3 apsolutna šampionata, dok god bude bilo štandova s 20-tak različitih svježih začina, dok gđi Kseniji ne usahne crna murva (koja samo što nije počela), dok OPG Masnec bude imao pedesetak raznih buča, tikvi i bundeva, dok Kruno i Ivka budu prodavali toga dana ubrane šumske jagode, borovnice, šumske maline, drijenak, kupine, vrganje, lisičarke, za mene i blagve trgovački centri me neće vidjeti.

Njoj smo s razlogom podigli spomenik, ne dozvolimo da nam se u Zagrebu dogodi gastronomska tragedija Pariza od kojega pravim Parižanima i danas stoji suza u oku. Ne dozvolimo da trbuh Zagreba doživi sudbinu Les Hallesa, to ne zaslužujemo mi , a ni Ona.


Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 21:37   #40
meni je plac hvala bogu na putu do faksa pa onda svaki dan prije i poslije faksa idem pogledati kaj ima i kupim svašta puno mi je draži od supermarketa

ribe riječne kupujem u ribarnici ili sami ulovimo, a morske iz uzgoja kupujem u mercatoru jer su jeftinije od ribarnica

perad i zečeve kupujem od poznanika koji doma uzgajaju, a imam u planu početi uzgajati patke
spic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:44.