Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2017., 18:06   #41
Quote:
Indigo Girl kaže: Pogledaj post
Jojo21, spustite na 15?!! I nije vam hladno? Pitanje: bi li spustali na 15 da imate veca primanja?
primanja su nam i više nego dovoljna i nije to razlog spuštanja temperature. nije nam hladno pod toplim pokrivačem. baš smo nedavno zaboravili spustiti grijanje prije spavanja (ja sam mislila da je on, on je mislio da sam ja ) i probudili se usred noći znojni, bilo nam je vruće. mene boli glava ako je pretoplo u stanu i stalno nam je jedan prozor otvoren na kip, čak i na velikim minusima.
jojo21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 18:07   #42
Quote:
Indigo Girl kaže: Pogledaj post
U stanu od 85 kvadrata na moru se grijem na struju (radijatori), preko dana na 22, preko noci 20, kad me nema spustim na 18. Grijem sve prostorije jer mi je nepojmljivo svakodnevno se smrzavati u kupaonici i spavacoj sobi i smatram da se to radi jedino onda kad se zbilja ne mogu pokriti troskovi grijanja. Jucer sam bas isla do Elektroprimorja po racun za zadnja tri i pol mjeseca - 5100kn. Dakle, oko 1200kn po mjesecu. Samo za grijanje. A gdje su tek ostale rezije...

Moj decko i ja zivimo s cca 9000kn mjesecno, i to nam nije ni pribilizno dovoljno, uvijek nam fali. A ne jedemo po fensi restoranima, nit idemo na putovanja, nit izlazimo van. Vecinu vremena provodimo kod kuce. Vecinu odjece nam kupe roditelji jer mi za to nemamo sredstva. Registracije auta su nam na ljeto i vec nas sad hvata panika od kuda izmisliti taj novac. Tako da mi nikako nije jasno kako svi vi tako lagodno zivite s iznosima koji su tu negdje (ili manji). Jedino pod pretpostavkom da nemate automobile, da jedete "kruh i pastetu" svakodnevno, da si prakticki nikad nista ne priustite osim tih nekih osnovnih potrepstina i da ne pusite. Tu bih ajde mogla ustedjeti 700kn mjesecno, ali da je to neki ogroman novac, nije.

Jojo21, spustite na 15?!! I nije vam hladno? Pitanje: bi li spustali na 15 da imate veca primanja?
Niste podstanari? Na što onda potrošite toliko? Grijanje mada skupo, svjedno nije dakle više od 600 mjesečno u prosjeku....
A uglavnom ste doma. Puno mi zvuči.
violeta1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 18:54   #43
Quote:
violeta1980 kaže: Pogledaj post
Niste podstanari? Na što onda potrošite toliko? Grijanje mada skupo, svjedno nije dakle više od 600 mjesečno u prosjeku....
A uglavnom ste doma. Puno mi zvuči.
Ni meni nije jasno na što potroše te novce i da još ne mogu ni odjeću kupit možda imaju kredit za stan, makar bi to valjda spomenula.
Zbrajam si svoje:
2500 najam
1000 rezije
250 auto
Ajde da to zaokružim na 4000kn. Ostalo mi je još 4000kn ak racunam na mjesecno 8000kn. Pa ne potrošimo toliko na hranu za dvoje ljudi. Gablec na poslu nas košta za nas dvoje 1200, a to je stavka na kojoj bi se dalo ušparat da nosimo od doma. Još tolko da potrošimo za špeceraj to je 2400, da i zaokružim na 2500 ostalo mi još 1500 kn. Za taj ostatak uracunam npr registraciju za auto, obleku i slično. Ok, mobitele imamo službene a da nemamo to bi nam račune podiglo za cca 300 kn, da idemo sa autom na posao i to bi koštalo cca 1000kn. Al opet da smo dalje od posla i da moramo autom bi nam i najam bio manji.
Nyameria is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 19:13   #44
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Meni se 9000 čini taman za jednu osobu, bez stanarine i kredita.
Nemam toliko, al mislim da bi mi toliko bilo taman za sve što trebam.
Ne znam jesam li rastrošna (kad čitam ovo)?

iznos primanja je jedna vrlo relativna kategorija. i to isto onoliko koliko je relativan pojam kvalitete života. to sam shvatila posebno zahvaljujući ovom forumu.

meni su kroz život jako varirala primanja i uvijek se sve svelo na to da se čovjek nekako rastegne koliko može. ako je nužno uglabi se u manje, a ako su primanja veća, porastu nekako i apetiti. ili ponekad i veća primanja uvjetuju neka dodatno nužna ulaganja, stil života i krug aktivnosti se mijenja.

mislim da su obično ljudi s malo većim primanjima više komotni i manje štedljivi (osim one kategorije škrtih, koji imaju upravo zato, jer su škrti).

što se tiče troškova u dvoje, mislim da je nekih 9-10 soma vrlo lako potrošiti u dvoje.
ja solo trošim cca 1500-1600 samo na hranu. ok, gledam jesti normalno i kvalitetno i tu ne štedim nikada. kada smo bili u dvoje na hranu je odlazilo nekih 2 soma minimum.

što se režija tiče, nisu mi jasni neki astronomski iznosi na temi.
ja se recimo grijem na struju; grijem 70 kvadrata cca sa 2 klime turbo. kuham na struju, bojler, perilica, ostali aparati, dakle sve je na struju. najviše struje platim upravo za prvi mjesec, jer sam tada uvijek najviše doma zbog godišnjeg (a plaćam po potrošnji, jer javljam stanje brojila) i to je onda iznos od 500-600 kuna.
druge mjesece imam 200-250 kuna struje.
prosječno me kućne režije dođu 500 kuna mjesečno, ako ću gledati cijelu godinu, ali tu doduše ne ubrajam mobitel i net. isto je bilo u životu u dvoje, možda sitno nešto više struje i vode.

mogu reći da je neki veći trošak auto, jer tu je osiguranje (ja plaćam i kasko, jer sam ziheraš), redovan godišnji servis, izmjena guma, kupnja seta zimskih/ljetnih guma svake 3 godine cca...nabere se s autom pun kufer troškova, to stoji. ali opet; ne mogu se osobno zamisliti bez auta. ono. komocija. u dvoje su bila dva auta, pa je to bio dosta veliki trošak, tu je možda pametno dijeliti. ali opet ne imati prijevozno sredstvo zbog manjih troškova u dislociranim sredinama? teško da se to može nazvati kvalitetnim životom.

tako.. ima tu pregršt varijacija na temu. može se i s manje kada treba, ali ja sam uvijek za onu; a zašto bi... radit ću više da mogu i trošiti više...i sama, a i u dvoje sam imala tu filozofiju.
bitno je da se s partnerom možeš timski posložiti i dogovoriti i da imate isti stupanj odgovornosti.

ja sam si unazad dosta godina napravila jednostavnu excel tablicu; prihodi i rashodi i krenula pisati na što trošim. čisto da sama sebe kontroliram, da vidim kako i na čemu mogu štedjeti i da li mogu, a da mi to ne utječe na kvalitetu života. novac se jako lako potroši na svašta i što nam treba i što nam realno ne treba.
wild rider7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 19:35   #45
Quote:
wild rider7 kaže: Pogledaj post
iznos primanja je jedna vrlo relativna kategorija. i to isto onoliko koliko je relativan pojam kvalitete života. to sam shvatila posebno zahvaljujući ovom forumu.

meni su kroz život jako varirala primanja i uvijek se sve svelo na to da se čovjek nekako rastegne koliko može. ako je nužno uglabi se u manje, a ako su primanja veća, porastu nekako i apetiti. ili ponekad i veća primanja uvjetuju neka dodatno nužna ulaganja, stil života i krug aktivnosti se mijenja.

mislim da su obično ljudi s malo većim primanjima više komotni i manje štedljivi (osim one kategorije škrtih, koji imaju upravo zato, jer su škrti).

što se tiče troškova u dvoje, mislim da je nekih 9-10 soma vrlo lako potrošiti u dvoje.
ja solo trošim cca 1500-1600 samo na hranu. ok, gledam jesti normalno i kvalitetno i tu ne štedim nikada. kada smo bili u dvoje na hranu je odlazilo nekih 2 soma minimum.

što se režija tiče, nisu mi jasni neki astronomski iznosi na temi.
ja se recimo grijem na struju; grijem 70 kvadrata cca sa 2 klime turbo. kuham na struju, bojler, perilica, ostali aparati, dakle sve je na struju. najviše struje platim upravo za prvi mjesec, jer sam tada uvijek najviše doma zbog godišnjeg (a plaćam po potrošnji, jer javljam stanje brojila) i to je onda iznos od 500-600 kuna.
druge mjesece imam 200-250 kuna struje.
prosječno me kućne režije dođu 500 kuna mjesečno, ako ću gledati cijelu godinu, ali tu doduše ne ubrajam mobitel i net. isto je bilo u životu u dvoje, možda sitno nešto više struje i vode.

mogu reći da je neki veći trošak auto, jer tu je osiguranje (ja plaćam i kasko, jer sam ziheraš), redovan godišnji servis, izmjena guma, kupnja seta zimskih/ljetnih guma svake 3 godine cca...nabere se s autom pun kufer troškova, to stoji. ali opet; ne mogu se osobno zamisliti bez auta. ono. komocija. u dvoje su bila dva auta, pa je to bio dosta veliki trošak, tu je možda pametno dijeliti. ali opet ne imati prijevozno sredstvo zbog manjih troškova u dislociranim sredinama? teško da se to može nazvati kvalitetnim životom.

tako.. ima tu pregršt varijacija na temu. može se i s manje kada treba, ali ja sam uvijek za onu; a zašto bi... radit ću više da mogu i trošiti više...i sama, a i u dvoje sam imala tu filozofiju.
bitno je da se s partnerom možeš timski posložiti i dogovoriti i da imate isti stupanj odgovornosti.

ja sam si unazad dosta godina napravila jednostavnu excel tablicu; prihodi i rashodi i krenula pisati na što trošim. čisto da sama sebe kontroliram, da vidim kako i na čemu mogu štedjeti i da li mogu, a da mi to ne utječe na kvalitetu života. novac se jako lako potroši na svašta i što nam treba i što nam realno ne treba.
Je, točno, mudro zboriš. Taj točan pregled, makar kadikad, jako razbistri situaciju. Točno je i da se automatski više potroši kada više ima i kada se ne mora misliti na novac.
violeta1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 20:13   #46
Mislim da je 10 somova za jedno ili dvoje neka lijepa brojka sa kojom možeš ko car fino živjeti. Stan 3500 kuna. Režije 1500. Hrana 2 soma i još 3 soma za kaj hoćeš.
Joshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 21:03   #47
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Sada si me zaintegrirala sa tim malim iznosom za grijanje.
Ja živim u kući, i obzirom da su spavaće sobe u kojima su nekada spavala djeca prazne, grije se samo stotinjak kvadrata. Račun za dvanaesti mjesec je bio 1200 kn, termostat je danju i noću na 23 (s time da je u spavaćoj nešto manja nego u boravku gdje je tremostat)- fasada od termo žbuke - nažalost, nije stiropor, pred trideset godina toga nije bilo - ali imam tridesetak kvadratnih metara prozora.
Meni to sada nije puno obzirom da mogu platiti, no, za koju godinu ćemo zbog mirovine mijenjati način života i odlučili smo kupiti stan - nekih pedesetak kvadrata.
Zanima me kakva je fasada na zgradi u kojoj ti je stan, kao i položaj stana - jug, istok.....pozicija stana - jedan vanjski zid, dva.....kolika ti je površina dnevnog boravka?
evo ti iskustva nekoga tko je iz stana otišao u kuću sličnu tvojoj

stan 55 kvadrata, istok/jug, B energetski razred - potrošnja plina nam je za cijelu godinu istovjetna potrošnji plina samo u 12 mjesecu u kući, 90 kvadrata, fasada obična - 1300 kuna

s time da je stan bio grijan na 21 danju / 17 noću, kuću u prosincu i siječnju nismo niti jedan dan uspjeli zagrijati na 21
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 22:17   #48
Quote:
violeta1980 kaže: Pogledaj post
Niste podstanari? Na što onda potrošite toliko? Grijanje mada skupo, svjedno nije dakle više od 600 mjesečno u prosjeku....
A uglavnom ste doma. Puno mi zvuči.
Meni isto zvuci puno i gotovo..
Sta da imaju jos i koje djete,oni bi valjda skapavali..

Ne znam jesam dobro shvatila,ali 1200kn za struju???ko da imaju tvornicki pogon..
__________________
"Gledam te kako stojiš,ljubiš me i zvijezde brojiš,kako kažeš da su naše sve.."
plavi-safir is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 22:22   #49
Imaju trosobni stan koji griju sa radijatorima na struju. Više bi im se isplatilo maknut te radijatore i staviti kvalitetne inverterske klime. Žive u primorju gdje klima fino može grijati. Isto tako,hajcaju po danu i po noći. Previše kvadrata,loš sustav grijanja i puno griju. Uz to,2 automobila na plaću od 9000 kn? Žive iznad svojih mogućnosti.
Grimko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 22:38   #50
dečko i ja budemo živjeli u 21 kvadrat, mali jednosoban stan.

stanarine pošteđeni, nismo podstanari
režije - kad se taj stan iznamljivao, mislim da više od 600 kn režija nije bilo. ipak je to mali prostor i brzo se zagrije i ljeti ohladi

hrana za dvoje - mislim da se sa 1.500 kn maksimalno pokrijemo (tu računamo sve - i voće i povrće i slatkiše i piće)

mobiteli - oboje za 90 kn imamo bon za mob

higijena stana (domestos, sanitar, vlažne maramice, stelex, pronto, prašak za veš i omekšivač - maksimalno 150-200 kn)

higijena nas dvoje - sve skupa 300 kn maksimalno

za odjeću i obuću - ne kupujemo svaki mjesec, ali izdvajamo cca 70 kn mjesčno i onda jednom u pola godine si kupimo neki komad nečega, po potrebi

auto - još ga nemamo ali budemo izdvajali svaki mjesec kroz godinu dana 3500 - 4000 kn na stranu za kupnju i onda ako budemo htjeli neki auto koji je možda malo skuplji od ušteđenog iznosa, na maximalno godinu dana još dignuti kredit.
Kad ga budemo imali: 750 kn (100 eura) na njega, što benzina , što sa strane ostavljati za tehnički/registraciju a ostatak - za kupnju tamo nekad nekog drugog dok nam ovaj rikne/odlučimo ga prodati.

izlasci,razonoda , slobodno vrijeme - 300 kn pa koji mjesec više , koji manje! prosjek !

štednja (obiteljska) - 1000 kn mjesečno - dio od toga ide za renoviranje stana,kupnju novog, štednju za djecu i tako.....po potrebi

nadam se da sam realna.
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 23:07   #51
Quote:
mrafica kaže: Pogledaj post
Ovisi što trebaš.
Ako imaš neki skup hobi, onda mi je razumljivo.
Meni bi to bilo (i jest) puno više nego što mogu mjesečno potrošiti (uz stanarinu).

.
hrana 1500
računi 1000
sitni troškovi (tipa WC papir, deterdženti....) i mobitel 500
auto (benzin, osiguranje) 1000
tu smo došli na 4000 i to je samo najnužnije preživljavanje

kozmetika, izlasci i izleti, yoga, frizerka, pokloni, sitni popravci = bar još 1000
odjeća, knjige, ponešto za stan, hobije = još 1000
došli smo na 6000

a onda bi još trebalo nešto uštedit, ostavit za putovanja i neke eventualna preuređivanja stana (po 1000 za svaku od tih stavki).

Zadnje uređivanje mantisa : 01.02.2017. at 23:25.
mantisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 23:17   #52
Quote:
Grimko kaže: Pogledaj post
Imaju trosobni stan koji griju sa radijatorima na struju. Više bi im se isplatilo maknut te radijatore i staviti kvalitetne inverterske klime. Žive u primorju gdje klima fino može grijati. Isto tako,hajcaju po danu i po noći. Previše kvadrata,loš sustav grijanja i puno griju. Uz to,2 automobila na plaću od 9000 kn? Žive iznad svojih mogućnosti.
Upravo tako.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 23:36   #53
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
hrana 1500
računi 1000
sitni troškovi (tipa WC papir, deterdženti....) i mobitel 500
auto (benzin, osiguranje) 1000
tu smo došli na 4000 i to je samo najnužnije preživljavanje

kozmetika, izlasci i izleti, yoga, frizerka, pokloni, sitni popravci = bar još 1000
odjeća, knjige, ponešto za stan, hobije = još 1000
došli smo na 6000

a onda bi još trebalo nešto uštedit, ostavit za putovanja i neke eventualna preuređivanja stana (po 1000 za svaku od tih stavki).
500 kn mobitel?
To računaš cijenu uređaja ili što?
Pa to nije stalan trošak, to bi u mom slučaju bilo 4 mjeseca, inače na mobitel potrošim 35kn mjesečno (tj. 50, jer kupim bon od 50kn, ali mi je tarifa 35).

Zapravo, sad vidim da pišu sitni troškovi i mobitel, svejedno mi je to previše, jer se to ne kupuje svaki mjesec i ne bi mi bilo 500kn mjesečno kada bih gledala godišnju razinu.

Umorna sam sada za analiziranje ostalog, znam samo da se tvoja teorija i moja praksa ne slažu, a nisam od onih koja se "pokriva koliko može", nego se pokrijem baš koliko mi paše, i još ostaje viška (značajno).
__________________
...Free your mind and the rest will follow...
mrafica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 23:55   #54
Quote:
mrafica kaže: Pogledaj post
500 kn mobitel?
To računaš cijenu uređaja ili što?
Pa to nije stalan trošak, to bi u mom slučaju bilo 4 mjeseca, inače na mobitel potrošim 35kn mjesečno (tj. 50, jer kupim bon od 50kn, ali mi je tarifa 35).

Zapravo, sad vidim da pišu sitni troškovi i mobitel, svejedno mi je to previše, jer se to ne kupuje svaki mjesec i ne bi mi bilo 500kn mjesečno kada bih gledala godišnju razinu.

Umorna sam sada za analiziranje ostalog, znam samo da se tvoja teorija i moja praksa ne slažu, a nisam od onih koja se "pokriva koliko može", nego se pokrijem baš koliko mi paše, i još ostaje viška (značajno).
mobitel (uključujući i parking koji platim mobitelom) mi bude oko 120-150
ostatak od tih 500 su su ti sitni troškovi i to ispadne oko 300 ili nešto više (izračunam to na kraju svakog mjeseca) a u to spada recimo: sredstva za čišćenje, bilježnica, olovka, žarulja, parking na automatu, flasteri, tablete, časopisi ili novine, higijenske potrebštine, participacija kod doktora, .......
mantisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 06:02   #55
Ljudi koji zive od 9000 kn i jedva sklapaju kraj s krajem su neorganizirani strasno. Ja poznam ljude koji zive s daleko manje normalno. Sve se moze i bitni su prioriteti i ciljevi. Nekome je to visoka kvaliteta zivota, nekome neki cilj poput stednje.
MKay is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 09:30   #56
Jos se ona pita kako mi svi lagodno zivimo
Jer oni ne mogu s 9.000kn..
Takvima bi i placa ministra bila premalo..

Poslano sa mog Lenovo A1000 koristeći Tapatalk
__________________
"Gledam te kako stojiš,ljubiš me i zvijezde brojiš,kako kažeš da su naše sve.."
plavi-safir is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 09:46   #57
Quote:
plavi-safir kaže: Pogledaj post

Ne znam jesam dobro shvatila,ali 1200kn za struju???ko da imaju tvornicki pogon..
loša (nikakva) izolacija, grijanje na gutače struje i bez problema se dođe 1200 kn

apropo troškova općenito, sve je stvar prioriteta i životnog stila. netko troši više na hranu, manje na odjeću i izlaske, pa si povremeno radije priušti neko malo dalje putovanje. u svakom slučaju je pametno imati nekakav plan i računicu na papiru, te biti realan.
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 09:49   #58
Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post
loša (nikakva) izolacija, grijanje na gutače struje i bez problema se dođe 1200 kn
Kuzim ja to.
Mi smo dobili račun 1400kn za 9mj 2012g..
Grijanje na lozu,koje nije ni pocelo..
Dakle,nije bilo potroseno,vec odokativno..
Svi odbili platiti..
__________________
"Gledam te kako stojiš,ljubiš me i zvijezde brojiš,kako kažeš da su naše sve.."
plavi-safir is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 09:54   #59
Ne znam gdje zivite vi kojima rezije 1000kn dodju,to je zbilja odlicno
meni na stan od 60ak kvadrata dodju 2000kn nekad i vise,tu nije uracunato ciscenje stubista to posebno placam 25 kn tipu koji cisti i ne racunam bonove za mobitele
Znaci plin,struja,voda,pricuva,tv,tel-net.i bez centralnog!
u mom gradu su inace najskuplje rezije gledala neki dan na tv
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 10:11   #60
Koji to točno grad? Meni u Zagrebu, Osijeku, Makarskoj i Zadru, nigdje nisu bile iznad 1000 kn.

A bogami kad treba grijati, grijem, zimogrozan sam skroz, te se volim i tuširati malo duže, uz povremeno kupanje u punoj kadi.

Ako ti se da razložiti troškove, pa da vidimo na što to ode toliko para.

Ok, ja sam živio sam, pa možda zato manje, ali iznad 1200 ne bi trebali biti i da sam u paru. Stanovi uglavnom 40-45 kvadrata.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:46.