Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2012., 22:49   #21
Prvi korak ka osamostaljivanju djeteta i prije nego što će ostati samo je - ohrabrivati ga, dati mu samopouzdanje da može, da je sposobno za neke stvari (odrediti koje), dati mu neke sitne zadatke koji ga ujedno vesele jer pomaže i čini se sam sebi velik.
Onaj tko djetetu od 7-8 godina još uvijek veže žnirance na tenisicama, nije ga naučio na sat (nije lako ali da se strpljenjem), nije ga naučio da se svima ne otvaraju vrata, da si uzme sam jesti, sok, natoči mlijeko, kako se otključavaju, zaključavaju vrata i sl. (još bih ja mogla puno toga navesti gledajući društvo oko sebe) unaprijed je popušio i s pravom ga je strah.
Meni su to bile neke osnove a ima ih još kojim sam započela da se moje dijete osjeća ugodno i samostalno i da ju nije strah kada je sama kod kuće.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 23:55   #22
Fala, Lord, cookie, prosvijetlili ste me.

Ja sam valjda posebno osjetljiva na to poradi specifične situacije u vezi njenog oca koji samo čeka da se na nešto pozove, pa sam iznimno oprezna- ali zbilja cijenim što ste mi pojasnili, dobro je znati zakonsku stranu, pogotovo jer nisam bila sigurna- još u prvom postu kažem da mi se "čini".

To je svrha svega ovog- da procijenimo i zaključimo što je zakonski, a što razumski opravdano.

Inače, ostavila sam je nekoliko puta samu u stanu na nekoliko minuta- da vidim kako će proći, dok skoknem baciti smeće ili na kiosk.

Bilo je sve ok, osim jednom kad sam je našla usred pranja mačaka

Računam, bolje da pričekam nekoliko godina, da budem sigurna da će mačke preživjeti njeno osamostaljivanje
__________________
A life-sentence sweeping confetti from the floor of a concrete hole..
Absolutely* is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 12:13   #23
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Prvi korak ka osamostaljivanju djeteta i prije nego što će ostati samo je - ohrabrivati ga, dati mu samopouzdanje da može, da je sposobno za neke stvari (odrediti koje), dati mu neke sitne zadatke koji ga ujedno vesele jer pomaže i čini se sam sebi velik.
Onaj tko djetetu od 7-8 godina još uvijek veže žnirance na tenisicama, nije ga naučio na sat (nije lako ali da se strpljenjem), nije ga naučio da se svima ne otvaraju vrata, da si uzme sam jesti, sok, natoči mlijeko, kako se otključavaju, zaključavaju vrata i sl. (još bih ja mogla puno toga navesti gledajući društvo oko sebe) unaprijed je popušio i s pravom ga je strah.
Meni su to bile neke osnove a ima ih još kojim sam započela da se moje dijete osjeća ugodno i samostalno i da ju nije strah kada je sama kod kuće.
Uza sve ovo potrebno je djete istrenirat sto napravit u slucaju potresa,pozara ili neke druge opsnosti.
Moje djete je tek negdje sa 12 godina pocelo ostajati samo jer je prije toga sa nama zivila nasa kucna pomocnica/teta cuvalica.Bez obzira na to puno prije nego je poceo ostajati sam naucio je sto treba napravit ako je neka frka.Mi smo u stanu imali na tri mjesta "panic button",i on je sa sest godina tocno znao di je koji i kad ce ga koristit.Generalno pravilo je da pokupi mobitel (u kojem su svi vazni brojevi i koji inzistiramo da je uvjek pun i kod njega kad ostaje sam),pasica i da pozarnim stapenicama side ispred zgrade.Prije par mjeseci nam se dogodilo da je bio sam a susjedi se zapalilo ulje na stednjaku.Zvao me na telefon da je ispred zgrade jer se u zgradi upalio alarm.Vjerujte mi alarm je stravican....cula kad je bila vjezba ....tuli zlokobno sirena i nekakav metalni glas ponavlja da je pozar u vasoj sekciji i da odete na pozarne stepenice.Sa njim je bio pasic Moje djete je tada polozilo ispit.Moram priznat da sam sad mirnija.
LuckyD is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 02:05   #24
Ja sam već od 2. osnovne ostajala sama doma, sestre su bile suprotna smjena u školi i ja bih pola dana bila sama u kući. Kasnije, u 5.,6. osnovne bi me znali na par dana ostaviti samu kad bi otišli na put.

Nisam ništa spalila ni uništila.
__________________
It's only a walk of shame if you're capable of feeling shame.
Dumber is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2012., 22:33   #25
Moja starija nije bila sama nikad do kraja prvog razreda. Od drugog do četvrtoga bila je katkad sama najviše sat-dva. Kasnije, postupno sve duže, no ne duže od četiri sata. Navečer nikad u toj dobi. Noću nikad do punoljetnosti.

Ideja za roditelje školaraca. Osnujte udrugu - čas posla. Tražite od nadležnoga ureda za odgoj i obrazovanje besplatno korištenje školskog prostora u suprotnoj smjeni. Zaposlite honorarno učitelja/učiteljicu kojeg/koju platite po satu. I imate produženi boravak, čak i ako škola to nema. Prehranu riješite u školi - na to sva djeca imaju pravo, bila u boravku ili ne.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2012., 22:53   #26
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Moja starija nije bila sama nikad do kraja prvog razreda. Od drugog do četvrtoga bila je katkad sama najviše sat-dva. Kasnije, postupno sve duže, no ne duže od četiri sata. Navečer nikad u toj dobi. Noću nikad do punoljetnosti.

Ideja za roditelje školaraca. Osnujte udrugu - čas posla. Tražite od nadležnoga ureda za odgoj i obrazovanje besplatno korištenje školskog prostora u suprotnoj smjeni. Zaposlite honorarno učitelja/učiteljicu kojeg/koju platite po satu. I imate produženi boravak, čak i ako škola to nema. Prehranu riješite u školi - na to sva djeca imaju pravo, bila u boravku ili ne.
Ja jesam za za sve što si rekla definitivno. Ali - vjeruj da bi svakom roditelju prisjela i sama pomisao na sve to kada bi se susreo s našom birokracijom...
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2012., 00:07   #27
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Kasnije, postupno sve duže, no ne duže od četiri sata. Navečer nikad u toj dobi. Noću nikad do punoljetnosti.
Je li ovo bilo slucajno, splet okolnosti, nije ni bilo neke prilike...ili bas namjerno nije bilo dozvoljeno djetetu od 16-17 godina da ostane "samo" cijelu noc?
Odnosno da ostane negdje drudje cijelu noc? S prijateljima, nakon tuluma ili sl.?
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2012., 21:51   #28
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Ja jesam za za sve što si rekla definitivno. Ali - vjeruj da bi svakom roditelju prisjela i sama pomisao na sve to kada bi se susreo s našom birokracijom...
To je ostvareno. Upravo tako kako sam napisala. Bez birokratskih zavrzlama. Osnovati udrugu može tko god želi. Molba lokalnom uredu za odgoj i obrazovanje također ne bi trebala predstavljati problem ako škola ima prostorne uvjete (sobu ili učionicu u kojoj bi se održavala aktivnost (čitaj boravak). Ako komu ustreba, poslat ću na pp ime škole u kojoj je to ostvareno da se na to mogu pozvati u Zagrebu).
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2012., 21:56   #29
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
To je ostvareno. Upravo tako kako sam napisala. Bez birokratskih zavrzlama. Osnovati udrugu može tko god želi. Molba lokalnom uredu za odgoj i obrazovanje također ne bi trebala predstavljati problem ako škola ima prostorne uvjete (sobu ili učionicu u kojoj bi se održavala aktivnost (čitaj boravak). Ako komu ustreba, poslat ću na pp ime škole u kojoj je to ostvareno da se na to mogu pozvati u Zagrebu).
Hajde pohvalno. Jel to neka škola u Centru Zg - ne treba mi ime - samo me zanima jel u Centru? Osobne je naravi.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2012., 21:56   #30
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Je li ovo bilo slucajno, splet okolnosti, nije ni bilo neke prilike...ili bas namjerno nije bilo dozvoljeno djetetu od 16-17 godina da ostane "samo" cijelu noc?
Odnosno da ostane negdje drudje cijelu noc? S prijateljima, nakon tuluma ili sl.?
Slučajno. A ako bi ostala sa 17 negdje, tada je uvijek ondje bio i netko punoljetan.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 11:04   #31
Moj prvijenac je ostajao doma sam od 3. razreda, budući da je 1. i 2. bio boravak. U početku mu je bilo i zanimljivo jer se osjećao "velikim" ali nakon mjesec dana je počeo nazivati na tel. mene i mm-a da ga je strah, da mu netko hoda po prizemlju (naravno da je izmišljao) i sl., pa smo mu (budući da je bilo ljetno ferje) poslali 6 g. starijeg bratića da mu preko ljeta radi društvo. I to je bio pun pogodak. Zajedno su si gledali tv, igrali se, otišli u šetnju, podgrijali si skuhano jelo i sl. tako da je do jeseni, tj. kretanja u 3. razred sinak bio pravi mali izdrilani čovjek.

Carla Bruni - pa i ja bih na tvom mjestu ostala doma; budući da financije nisu problem, da je tvoj suprug dosta odsutan i tsl. - uživaj doma u djeci, djeca u mami, a i tvom suprugu je lakše kad zna da si s djecom 0-24, a ne npr. da si zapela negdje u prometu i tsl. Bit će poslova i poslova kad djeca porastu.
winnerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 12:21   #32
Zašto su ti boravci samo do drugog razreda?

Sjećam se da je prije bilo do četvrtog čak.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 12:25   #33
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
Zašto su ti boravci samo do drugog razreda?

Sjećam se da je prije bilo do četvrtog čak.
Kod nas su do 3.razreda.
__________________
المقابر مليئة الرجال لا غنى عنه. سيد رامشتين
Carla B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 20:18   #34
mene su počeli ostavljati dosta rano, i to cijelo popodne, znači od nekih 3 sada popodne do 7 sam bila savki dan sama, a do 2 u školi. i tako sam svaki dan.

djecu pokušavajte priviknuti na sve što ih čeka, sto manji krenu učiti to bolje shvate, iz iskustva znam...

djetetu neće bit ništa od 2 sada dnevno samome. vrlo vjerovatno.

moji djever (mužev brat) od 14 ostaje sam kod kuće prespavati je stvarno zna brinuti se o sebi, čak sebi kuha (skoro) bolje nego ja,kad mu dolazi društvo u istu tu kuću navečer uredno javi svojima, kad mu nešto nije jasno na zove svoje.

stvar je u svemu kako djete odgajamo, ako ono od malena uči bit samostalno, nema onog povuci potegni oblačenja, vezanja vezica, pranja zubića s njim ono će počet svaćat da je tako sa svime u životu.
uplašena-123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2012., 18:07   #35
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Slučajno. A ako bi ostala sa 17 negdje, tada je uvijek ondje bio i netko punoljetan.

Znači sa 17 godina nije smjela ostat nigdje bez nadzora,a sa 18 smije raditi što želi ili ste nastavili sa strogim odgojem i sa 18 smije otići na rođendan do ponoći?
__________________
Let it be.
Corazondemelon is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2012., 23:11   #36
Quote:
Corazondemelon kaže: Pogledaj post
Znači sa 17 godina nije smjela ostat nigdje bez nadzora,a sa 18 smije raditi što želi ili ste nastavili sa strogim odgojem i sa 18 smije otići na rođendan do ponoći?
Nije u pitanju bio strog odgoj niti sam napisala da nije smjela biti bez nadzora do 17. ili 18. Molim te čitaj pažljivije.
To što nije bila noću nikad sama do 18., uzrokovale su okolnosti. naime, moj djed, koji je živio s nama, umro je kad je njoj bilo 18.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 09:46   #37
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Nije u pitanju bio strog odgoj niti sam napisala da nije smjela biti bez nadzora do 17. ili 18. Molim te čitaj pažljivije.
To što nije bila noću nikad sama do 18., uzrokovale su okolnosti. naime, moj djed, koji je živio s nama, umro je kad je njoj bilo 18.
To sto je djed zivio s vama nema bas neke veze s tim da li je dijete nekad negdje ostalo spavati kod nekog (bez odraslih) bilo samo radi zajednickog prespavljivanja/druzenja ili recimo....nakon nekog tuluma/Nove godine/na izletu/moru
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 14:18   #38
Mene su moji počeli samu doma ostavljati s 6 godina, a ovo noću sam - ne do punoljetnosti mi je smiješno
Ja sam od 16-te godine vikendima često sama ostajala kada bi moji otišli negdje na vikend, nikakvih problema nikad nije bilo..
__________________
Yes, I have a dirty mind and I refuse to clean it!! :)
mIšIca:P is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 14:36   #39
sve mi je jasno osim ovog da do punoljetnosti nesmiju ustajat sami doma preko noći, a sto im se može dogoditi sa 17 i pol godina a ne s 18? molim vas sami mi to odgovorite.

svoje wsinove od 14-15 ostavljam same preko noći doma, imam povjerenje u njih, nevučem ih na vikende sa sobom, nevučem ih na poslovna putovanja. znaju sebi podgrijat znaju da nestavljaju prste u struju, znaju da neostavljaju ništa uključeno u struju kadd zgotove, znaju podić novce na bankomatu, znaju stavit žlicu usta.

i ovo nisam skužila buditedobro tvoja kćer nije ostajala sama jer je tvoj djed živio s vama, i onda je umra pa je ostala, nekužim al qrca ovog posta, ako ti nije problem objasniti mi ovo
piliceva mamica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 14:43   #40
zena je rekla da mala nije stjecajem okolnosti ostala sama doma do punoljetnosti jer je deda zivio s njima
pitanje je kada su djeca pocela ostajati sama doma, nejna nije nocu do punoljetnosti.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:44.