Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2013., 16:28   #1
Prehrana u osnovnim školama

Rasprava na drugoj temi me potaknula razmisljanje pa sam skuzila da nemam pojma ni kakav je hrana momentalno u skolama, niti koliko obroka djeca uopce dobiju.
ono cega se ja sjecam iz davnih 80tih nije bas aktualno.
Dakle, kaj jedu djeca u skolama i jel zbilja imaju automate sa slatkisima unutra?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 17:39   #2
Kod nas nema nikakvog automata.

Imaju doručak (mlijeko, čaj ili kakao + kruh i mliječni namaz ili šunka ) iza prva dva sata, ručak i užinu (voće, puding, voćni jogurt itd)

Tjedni meni je izvješen u hodniku i, uz iznimku petka, hrana je manje više OK.
Ima špageta, piletine, juha, rižota itd

Bude i dosta variva koja očito dobro kuhaju budući da ista ta, doma, meni ne jede

Petak sam spomenula jer kada nisu ribice ili špinat, otprilike jednom mjesečno bude ono što djeca zovu tijesto sa šećerom a službeno je tijesto sa sirom i taj ručak mi je jedini pa ga obično preskočimo.
__________________
--------------------------------
Peek-a-Boo! is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 22:43   #3
Automati sa slatkišima su već podosta godina (sigurno 5) strogo zabranjeni u školama.
Sve škole dobile su naputak Gradskog ureda već isto odavno od čega se trebaju sastojati obroci. U zadnje vrijeme je to još postroženo.
Iskreno, znam škole koje se toga pridržavaju a znam i škole tipa škole moje klinke koje ne mare za to.
Nema nikakvih provjera osim klasičnih pregleda čistoća od strane Zavoda za javno zdravstvo.
Na žalost djeca nisu navika na recimo žitarice za doručak. Nisu naučeni ni na voće pa po školama može se naći u svakom košu odbačeno voće.
Istina, variva se kuhaju na veće količine nego kod kuće pa samom količinom dobivaju nešto na toj svojoj posebnosti (tipa graha - stvarno je odličan kao i kelj, mahune)
Recimo stvara se i problem jer djeca ne vole kukuruzni kruh, kruh sa žitaricama..
Naravno da donesu navike od kuće i neki se strogo toga drže da je nešto jako fuj a ima i velik broj teta kuharica koje ja poznajem da će doslovno animirati djecu da pojedu.
Tjesto sa sirom zna se zalomiti jednom mjesečnom i to obično u svim školama petkom. Inače su u pravilu ribe.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 00:05   #4
Kod moje djece u školi je bio aparat sa slatkišima, ali je, hvala bogu maknut.
Jedu iza drugog sata, dva puta tjedno je nešto na kruhu ( sendvič, lino lada, abc sir ), a tri puta tjedno kuhano ( rižoto, špagete bolonjez, pileća ragu juha, grah i ričet, čufte, pečena piletina+mlinci, gris, pizza..., ponekad voće, ponekad kolač )
__________________
Borna
Goga_fina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 09:03   #5
Aparata sa slatkisima nema. Ujutro je nesto kao mlijecni obrok, obicno neke pahuljice ili cokolino, a iza drugog ili treceg sata uzina. Jelovnik je svakakav (ima ga na web stranici skole pa ga cesto pogledam), ima variva, pilecih medaljona, ribljih stapica, hrenovki, tjestenine... Klinka kaze da kad su variva ili neki gulasi, cesto bude doslovno nejestivo: bljutavo, neukusno, krumpir napol skuhan, meso zlundrasto... Cesto se zali i na kolicinu, kaze da su vise dobivali u vrticu.

Ono sto me je ugodno iznenadilo je spontana suradnja izmedju malih i velikih. Kaze da su veliki (cak sedmasi i osmasi) jako pristojni prema njima, prvasicima, da cesto jedni drugima daju ono sto je jednima malo, a drugima fino... Npr.moja mrzi kobasice i kad je na jelovniku kobasa, ona pojede samo kruh, a kobasu daje nekome od velikih koji ih obozavaju. Zauzvrat kad su pileci medaljoni ili riblji stapici, veliki dobivaju vise pa podijele sa malima. Toga u moje vrijeme nije bilo... Tko kaze da su danasnji klinci losi?
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 11:20   #6
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Aparata sa slatkisima nema. Ujutro je nesto kao mlijecni obrok, obicno neke pahuljice ili cokolino, a iza drugog ili ]treceg sata uzina.
Imaju i dorucak prije nastave i uzinu pod vellikim odmorom? Pa kada je taj dorucak, kada dolaze u skolu, kada pocinje nastava?
Sto je s djecom koja nisu na boravku, oni dobiju samo uzinu?
Quote:
Goga_fina kaže: Pogledaj post
Jedu iza drugog sata, dva puta tjedno je nešto na kruhu ( sendvič, lino lada, abc sir ), a tri puta tjedno kuhano ( rižoto, špagete bolonjez, pileća ragu juha, grah i ričet, čufte, pečena piletina+mlinci, gris, pizza..., ponekad voće, ponekad kolač )
Ovo zvuci kao da iza drugog sata - dva puta tjedno dobiju kruh s namazom, a ostala 3 dana kuhano.
Pretpostavljam da se kuhano odnosi na rucak.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 13:51   #7
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Imaju i dorucak prije nastave i uzinu pod vellikim odmorom? Pa kada je taj dorucak, kada dolaze u skolu, kada pocinje nastava?
Sto je s djecom koja nisu na boravku, oni dobiju samo uzinu?
Nemamo mi boravka, mlijecni obrok je prije nastave, posebno se placa i koriste ga uglavnom klinci-putnici, oni koji zbog reda voznje skolskog autobusa dolaze ranije.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 14:02   #8
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
Rasprava na drugoj temi me potaknula razmisljanje pa sam skuzila da nemam pojma ni kakav je hrana momentalno u skolama, niti koliko obroka djeca uopce dobiju.
ono cega se ja sjecam iz davnih 80tih nije bas aktualno.
Dakle, kaj jedu djeca u skolama i jel zbilja imaju automate sa slatkisima unutra?
Kod nas djeca imaju mogućnost jesti tri puta (doručak, ručak, popodnevna užina). Jelovnik sastavlja profesorica biologije zajedno s kuharicama i ravnateljicim. Ako je na jelovniku neko manje omiljeno jelo (npr. za doručak kruh s namazom od slanutka, maslaca i jaja), tada neka djeca slabo jedu ili ne jedu pa do ručka žive na mlijeku (koje je uz to). Jedanput u dva tjedna je za doručak pizza i tada se, naravno, traži zalogaj više.
Izbacili smo prije šest-sedam godina hrenovke, paštete, od salama dobiju jedinu šunku sa sirnim namazom, čokolino isto ne postoji zbog ogromne količine šećera. Za ručak nema nikakvih tijesta i šećera, a ako je varivo, koje malo manje vole, za deset je kolač (npr. griz -jabuka i sl.).
Obilno, kvalitetno. Uglavnom se naviknu. Tko se ne navikne, roditelji mu spremaju gablec.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 10:09   #9
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ovo zvuci kao da iza drugog sata - dva puta tjedno dobiju kruh s namazom, a ostala 3 dana kuhano.
Pretpostavljam da se kuhano odnosi na rucak.
Tako i je kako ti zvuči , nema ručka, samo je ... oni to zovu užina! U jednoj smjeni je za 1. i 2. razred poslije drugog sata, a za 3. i 4. poslije trećeg sata. A u drugoj smjeni su poslije drugog sata 5. i 6. razred, a poslije trećeg 7. i 8.
__________________
Borna
Goga_fina is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 14:48   #10
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Imaju i dorucak prije nastave i uzinu pod vellikim odmorom? Pa kada je taj dorucak, kada dolaze u skolu, kada pocinje nastava?
Sto je s djecom koja nisu na boravku, oni dobiju samo uzinu?

Ovo zvuci kao da iza drugog sata - dva puta tjedno dobiju kruh s namazom, a ostala 3 dana kuhano.
Pretpostavljam da se kuhano odnosi na rucak.
Nema dobivanja. Ima plaćanja.
Istina, subvencioniranoga. ali svejedno tko plati, dobije. Izuzetak su socijalni slučajevi.
Svi, gdje uopće postoji boravak, mogu kupiti jutarnji obrok, ručak i popodnevnu užinu. Gdje boravka nema, mogu kupiti i dobiti doručak, ako su ujutro, ili užinu ako su popodne u školi.
To nije upitno, ili ne bi trebalo biti. Upitna je kvaliteta obroka u nekim školama, ako sam dobro shvatila.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 15:14   #11
Quote:
Goga_fina kaže: Pogledaj post
Tako i je kako ti zvuči , nema ručka, samo je ... oni to zovu užina! U jednoj smjeni je za 1. i 2. razred poslije drugog sata, a za 3. i 4. poslije trećeg sata. A u drugoj smjeni su poslije drugog sata 5. i 6. razred, a poslije trećeg 7. i 8.
U pol 10 ujutro za uzinu dobivaju cuspajze i jela tipa pečena piletina+mlinci...hm, meni je to cudno. Pa koliko im traje odmor? Inace je veliki odmor za uzinu bio 15min (ako se dobro sjecam), ja za to vrijeme ne bih stigla nis pojesti.

Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Nema dobivanja. Ima plaćanja.
Istina, subvencioniranoga. ali svejedno tko plati, dobije. Izuzetak su socijalni slučajevi.
Pod "dobiti" nisam mislila dobiti zabadava.
Quote:
Svi, gdje uopće postoji boravak, mogu kupiti jutarnji obrok, ručak i popodnevnu užinu. Gdje boravka nema, mogu kupiti i dobiti doručak, ako su ujutro, ili užinu ako su popodne u školi.
To nije upitno, ili ne bi trebalo biti. Upitna je kvaliteta obroka u nekim školama, ako sam dobro shvatila.
Pod jutarnji obrok mislis na onaj pod velikim odmorom, iza drugog ili treceg sata?
Jer, cini mi se da drugi to nazivaju "uzina", bas kao i obrok u isto vrijeme (pod velikim odmorom) u popodnevnoj smjeni.
A dorucak neki dobivaju prije nastave, ako u skolu dolaze ranije.
Mislim da je Summer pitala i to...koliko ima obroka:
"Rasprava na drugoj temi me potaknula razmisljanje pa sam skuzila da nemam pojma ni kakav je hrana momentalno u skolama, niti koliko obroka djeca uopce dobiju."
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 15:33   #12
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
U pol 10 ujutro za uzinu dobivaju cuspajze i jela tipa pečena piletina+mlinci...hm, meni je to cudno. Pa koliko im traje odmor? Inace je veliki odmor za uzinu bio 15min (ako se dobro sjecam), ja za to vrijeme ne bih stigla nis pojesti.
Ako pitas moju balavicu, tih 15 min.je taman dovoljno da pojedu tu kolicinu koju dobiju...

I da, i meni je to malo bez veze da dobiju obrok poslije drugog ili treceg sata, a onda oni koji imaju vise sati (neki i do 8 - to bi bilo skoro do 15 sati) nista... Ali bar kod nas je tako.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 15:57   #13
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Ako pitas moju balavicu, tih 15 min.je taman dovoljno da pojedu tu kolicinu koju dobiju...

I da, i meni je to malo bez veze da dobiju obrok poslije drugog ili treceg sata, a onda oni koji imaju vise sati (neki i do 8 - to bi bilo skoro do 15 sati) nista... Ali bar kod nas je tako.
Ma nije meni cudno sto je uzina iza drugog/treceg sata, nego mi je cudno da za uzinu dobivaju takve stvari.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 09:46   #14
I kod mojih je odmor 15 min, ne žale se da ne stignu pojesti, ponekad čak i dupliciraju. I ne žale se ni najmanje na grah i ričet ili juneće šnicle u saftu + pire u pola 10. Oni nisu ljubitelji grisa, abc sira, štrukla...
Druga je stvar kaj meni nebi bilo dosta 15 min. za pojesti, a niti mi ujutro ne paše ništa osim krafne, kroasana...
__________________
Borna
Goga_fina is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 15:10   #15
Kad se prije godinu dana pocelo pricati o uvođenju zdrave prehrane u skole bas sam se razveselila, misleci kako vise nece biti stalno salame na kruhu od koje je moje djete redovito imalo probavne smetnje. Ali u nasoj skoli je sve ostalo na prici. I dalje je jelovnik salama i namaz u varijacijama.
Jako mi je zao sto nasa skola nema niti mogucnost rucka, osim za djecu na boravku koji je do 2 razreda. Svi iznad 2 razreda nemaju pravo na rucak u skoli iako bi ga roditelji platili. Tako da djete kad ima skolu poslijepodne bude do 6 navecer na sendvicu.
Kad sam se u tajnistvu raspitivala za mogucnost placanja rucka, tajnica mi je odbrusila da bi onda svi slali djecu u skolu na rucak, a doma se nebi kuhalo.
Toliko o organizaciji prehrane u jednoj zagrebackoj skoli.

Zadnje uređivanje ananica : 27.02.2013. at 15:12. Reason: pravopis
ananica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 21:53   #16
Quote:
Goga_fina kaže: Pogledaj post
I kod mojih je odmor 15 min, ne žale se da ne stignu pojesti, ponekad čak i dupliciraju. I ne žale se ni najmanje na grah i ričet ili juneće šnicle u saftu + pire u pola 10. Oni nisu ljubitelji grisa, abc sira, štrukla...
Druga je stvar kaj meni nebi bilo dosta 15 min. za pojesti, a niti mi ujutro ne paše ništa osim krafne, kroasana...
Meni ne bi bilo dosta ni sat i pol, a isto...ne bih mogla takvo sto jesti tako rano ujutro.
Ako je to kao uzina, pa koliko to kosta...skuplje nego drugdje gdje jedu za uzinu nesto nalik na uzinu?
Quote:
ananica kaže: Pogledaj post
Toliko o organizaciji prehrane u jednoj zagrebackoj skoli.
Bas bezveze. U "nasoj" skoli za rucak se oduvijek mogao prijaviti tko zeli, bez obzira na boravak, znaci i osmas, jednako kao i prvasic na boravku.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 22:14   #17
meni je šok bio kad sam došla u zg vidjeti da škole imaju kantine

ja sam išla krajem 90ih i početkom 00ih u osnovnu, i kantine nisu postojale ni u jednoj školi koliko znam (dubrovnik). eventualno sendvičarnica, ako to prolazi pod kantinu, ali nije bilo kuhanih/pečenih/prženih obroka. najbliže tomu je bio hamburger u sendviču ili hotdog

odmor je bio do 4. razreda iza 2. sata a dakon toga iza 3. sata, po pola sata, isto kao i u srednjoj i bio je smješten tako jer niži razredi imaju uvrh glave 6 sati i to iznimno. viši imaju uglavnom po bar 6, ponekad i po 8, pa je odmor iza 3. sata

automate mi nismo imali, kasnije sam ih viđala po školama, prije par godina možda

kako je danas, ne znam, ali drago mi je vidjeti da postoje kantine sa kuhanim obrocima svakako bolje nego sendviči
__________________

moj mali mačić
anonymous_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 22:32   #18
Ajme kako sam stara
Anonymus, vi tamo niste imali a ako se ne varam ni danas nema dnevnog boravka
U zg cini mi se vecina skola ima dnevni boravak bar jedan razred prvi razred
Zato ima i kuhinja

Ovo da jedu junece snicle u saftu u pol deste ujutro mi je totalno ludo ja sam si razmisljala o vrticu kako je jako rano kuhani obrok a on je u 11
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 10:12   #19
Mislim da plaćamo kuhinju 100 kn mjesečno. Šta ja znam, kako god to smješno zvučalo ( kuhana hrana u 9,30! ) ja sam zadovoljna, a i moja djeca. Oni su tipovi za kuhano u bilo koje doba dana ( 6. raz. su ), i draže mi je da jedu tako nešto, nego da je svaki dan nešto tipa sendvič, krafna, lino lada, gris... Tako bi moj sin ostao najčešće gladan jer ne voli baš ništa mliječno!
__________________
Borna
Goga_fina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 10:40   #20
PONEDELJAK PIZZA, ČAJ
UTORAK PURETINA NA SAFTU,TJESTENINA
SRIJEDA PILEĆI MEDALJONI,RIZI-BIZI
ČETVRTAK RIČET, JABUKA
PETAK KLIPIĆ, JOGURT

PONEDELJAK EUROKREM- KAKAO
UTORAK PUŽIĆI S MLJEVENIM MESOM
SRIJEDA PILETINA, POVRĆE
ČETVRTAK FINO VARIVO
PETAK GRIZ S BENKOM, BANANA

ovo je primjer jelovnika u školi kod moje najmlađe.svakog petka objavi se jelovnik za slijedeći tjedan.mjesečna cijena je 80 kn (zapravo ovisi o broju radnih dana, ali tu negdje).začudno sve je fino i dobro prolazi osim eurokrema.sve to jedu poslije 2.sata dakle od 9.35 do 9.50.
lea321 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:12.