Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Kuhinja bez mesa

Kuhinja bez mesa Vegetarijanstvo, veganstvo, makrobiotika i ostala bezmesna prehrana

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.12.2009., 13:19   #1
Vegi blagdani

Dragi forumaši,

Približavaju se blagdani, tradicionalna jela ne idu nam u prilog.
Što kuhate/pravite? Imate li dostojne borce uz sarmu, riblju paštetu i pečenke?

Podijelite sa nama receptiće!

Osobno, planiram praviti vege-sarmu, zapečeni grah i zelje, restani...
MyNameIsModesty is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 13:26   #2
Meni je jedno od najdražih marinirani seitan pečen s krumpirom u pećnici. To mi je za prste polizati. Samo seitan stavim u marinadu dan prije da bude onak fino sočan.

Kako radiš vege sarmu? Sa sojinim ljuskicama?

Ja zelje napunim smjesom ljuskica, riže i luka. Bude fino, ali ako ima neki drugi recept ja ću probati
Suzanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 13:30   #3
Sarmu radim jednom godisnje, jer cesce mi ju se ne jede.

Probala sam ovu, ali nisam bila odusevljena:

Sarma s grahom i lećom

Sastojci: glavica kiselog zelja, riža, grah, leća, sojine ljuspice, luk, češnjak i začini
Priprema: Sojine ljuspice prokuhamo u slanoj vodi i ocijedimo te ih popržimo na luku i češnjaku. Skuhamo grah i leću. Rižu i ostale sastojke pomiješamo, začinimo paprom, mljevenom paprikom te posolimo po želji. Pripremljenu smjesu umatamo u listove kiselog zelja i slažemo ih u lonac. Kad smo poslagali, zalijemo sve vodom začinjenu soja sosom, paprom, mljevenom paprikom i dodamo malo narezanog zelja. Kad je sarma kuhana možemo je poslužiti sa sojinim vrhnjem ili uz pire krumpir.

http://www.prijatelji-zivotinja.hr/animalist/15.html

Ako ces nju raditi, svakako stavi i rizu.


Ovu sam radila par godina i jako je fina:

Sarma

Blagdanski recepti - Sarma [2] [ 41.97 Kb ]Sastojci:
300 g sojinih ljuspica, 500 g kiselog kupusa, 200 g dimljenog seitana, 50 g riže, malo peršina, žlica mljevene crvene paprike, žlica brašna, 1/2 dl ulja, žlica koncentrata rajčice, sol i papar

Priprema:
Popržiti rižu i sojine ljuspice na malo ulja, dodati sjeckani peršin i crvenu papriku te sve dobro izmiješati. Listove kiselog kupusa oprati i nadjenuti smjesom te saviti i dobro učvrstiti krajeve. Dno posude obložiti preostalim listovima kupusa i na njih posložiti sarme. Između sarmi posložiti komadiće dimljenog seitana. Odozgo posložiti listove kupusa te sve preliti vodom i kuhati oko sat vremena na laganoj vatri. Na ulju popržiti žlicu brašna, dodati razrijeđeni koncentrat rajčice, prokuhati i preliti preko sarma.

http://www.prijatelji-zivotinja.hr/index.hr.php?id=998 (na toj stranici ima jos blagdanskih recepata)


Ovu sam radila lani:

Sarma

Sastojci: 1 manja glavica kiselog kupusa, 300 g smeđe riže, 150 g dimljenog tofua, 2 glavice luka, 2 žlice sjeckanog peršina, 2 žlice neke zamjene za vegetu (npr. alnatura), 1 žlica mljevenog zrna gorušice.

Priprema: Rižu kuhati 30 minuta. Tofu nasjeckati na kockice. Na luku propirjati prokuhanu rižu, tofu i začine. Ohladiti. Stavljati smjesu na listove kupusa i savijati sarme. Kuhati u 1.5 l vode zajedno s narezanim kupusom 30 minuta.

http://www.prijatelji-zivotinja.hr/index.hr.php?id=271



Ovu jos nisam probala:


Sarma od bukovača
(za 4 do 6 osoba)

Sastojci: 40 dkg bukovača, 1 glavica kiselog kupusa srednje veličine, 1 luk, 2 režnja češnjaka, 4 jušne žlice ulja, 15 dkg riže, 1 žlica brašna, 1 žlica mrvica, crvena paprika, peršin, sol i papar
Priprema: Na 2 žlice zagrijanog ulja propržite sitno kosani luk i češnjak, dodajte narezane bukovače, te miješajući pirjajte nekoliko minuta. Posolite i popaprite, te ostavite da se ohladi. Tada umiješajte rižu, mrvice i kosani peršin. Smjesom punite listove kiselog kupusa, savijte ih i slažite u posudu u kojoj ste napravili laganu zapršku od ulja, brašna i mljevene paprike. Zalijte s malo vode, prema potrebi još posolite i poklopljeno kuhajte na laganoj vatri oko sat vremena. Poslužite vruće uz pire krumpir.


http://www.prijatelji-zivotinja.hr/animalist/4.html
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 13:35   #4
Nikad nisam jela riblju pastetu, ali vjerujem da se okus moze imitirati izblendanim kuhanim slanutkom (mnogima draza imitacija tune nego tofu) i algama. Nazalost, kod nas se samo nori pahuljice mogu kupiti iako mnogi u mnogim receptima pise da treba staviti i kelp prah i nori pahuljice. Pogledajte i ovu temu:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=486920
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 15:03   #5
E super, probat cu uzeti koji od ovih dostupnih prahova pa javim kako je prošlo
Daj mi samo otkrij koja ti je marinada za sejtan...
MyNameIsModesty is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 18:06   #6
Evo ideja - Francuska salata napravljena od Omegol vajoneze, krumpira, limuna, peršina, graška, malih slatkih mrkvi, jabuka, kiselih krastavaca, malo crvenog luka, papar, možda i komadiće šejtana da bude više kao Ruska.
Bez sarme, ne ide. Sojina šunka, ljuspice, ljute i slatke crvene paprike, papra, luka, češnjaka. Kad nema Fanta i bjelanjaka treba pazit kod rolanja da se dobro zamotaju jer se znaju poslije razletit pogotovo ako je previše riže. Sejtan i tu ide.
Mali sendviči s namazom od patlidžana, omegola, rezanih, maslina i rikule itd..
Hladan pjenušac & Red Bull u shaker
__________________
Raj na Zemlji postoji, no ljudima ipak treba neko prikladnije mjesto.

Zadnje uređivanje Slaven : 21.12.2009. at 18:11.
Slaven is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 18:08   #7
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
ali vjerujem da se okus moze imitirati izblendanim kuhanim slanutkom
Meni je tako ispala skroz dobra imitacija bakalara bianco.
__________________
Raj na Zemlji postoji, no ljudima ipak treba neko prikladnije mjesto.
Slaven is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 20:40   #8
Moze recept?
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 22:20   #9
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Moze recept?
Pa niš posebno, temelj je slanutak a drugo radiš isto kao i s ribom, samo malo podebljaš začine. Mislim ako inzistiraš na gramaži, mogu ti je dat kad slijedeći put budem radio jer nikad ne kuham na vagu
__________________
Raj na Zemlji postoji, no ljudima ipak treba neko prikladnije mjesto.
Slaven is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 22:23   #10
Ali sto se radi s ribom i koji uopce zacini idu?
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 22:27   #11
Hvala što ste me podsjetili na sarmu i francusku salatu

Jel radite sarmu s kiselim kupusom ili svježim?
Ako sa svježim, kako omekanite listove? Kratkim prokuhavanjem?
bluebox is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 22:31   #12
Ovo je okvirno ono što se radi s ribom. Improviziraj, bude li ti pregust dodaj malo tofu namaza da klizne. Obzirom na pripremu mislim da je ovaj bez ribe puno jednostavniji jer nema gnjavaže s namakanjem i smradom norveške ribarice po cijeloj kući
http://www.coolinarika.com/recept/ba...jiljin-bakalar
__________________
Raj na Zemlji postoji, no ljudima ipak treba neko prikladnije mjesto.
Slaven is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 22:35   #13
Quote:
bluebox kaže: Pogledaj post
Hvala što ste me podsjetili na sarmu i francusku salatu

Jel radite sarmu s kiselim kupusom ili svježim?
Ako sa svježim, kako omekanite listove? Kratkim prokuhavanjem?
Kiselim. No ako si pri materijalu i volji, možeš se pozabavit posnim sarmicama u lozi koje su prilično popularne u Bugarskoj i Grčkoj. To je fino, no ja ih nikad nisam pripremao.
__________________
Raj na Zemlji postoji, no ljudima ipak treba neko prikladnije mjesto.
Slaven is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 22:36   #14
Hvala

Ajme sto je ovo komplicirano. Nadam se da sa slanutkom ide samo: izblendaj i izmijesaj.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 22:36   #15
Quote:
bluebox kaže: Pogledaj post
Hvala što ste me podsjetili na sarmu i francusku salatu

Jel radite sarmu s kiselim kupusom ili svježim?
Ako sa svježim, kako omekanite listove? Kratkim prokuhavanjem?
S kiselim. U rukavicama. Jako nagriza.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 22:39   #16
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Hvala

Ajme sto je ovo komplicirano. Nadam se da sa slanutkom ide samo: izblendaj i izmijesaj.
Otprilike. Nemoj zaboravit krumpir
__________________
Raj na Zemlji postoji, no ljudima ipak treba neko prikladnije mjesto.
Slaven is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 22:42   #17
Necu. Krumpir mi je najdraza namirnica, a slanutak i cokolada se tuku za drugo mjesto
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 22:53   #18
Quote:
Slaven kaže: Pogledaj post
Kiselim. No ako si pri materijalu i volji, možeš se pozabavit posnim sarmicama u lozi koje su prilično popularne u Bugarskoj i Grčkoj. To je fino, no ja ih nikad nisam pripremao.
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
S kiselim. U rukavicama. Jako nagriza.
Thnx

Pošto ne volim baš kiseli okus, radila sam sa svježim kupusom. Ispalo je vizualno katastrofa al dobar okus.

Jedan doprinos što se tiče smjese: neka kombinacija gljiva, i kruha (kao za knedle od kruha); ne sjećam se točno ali ako netko želi isprobavati...
bluebox is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2009., 15:05   #19
Quote:
Slaven kaže: Pogledaj post
Evo ideja - Francuska salata napravljena od Omegol vajoneze, krumpira, limuna, peršina, graška, malih slatkih mrkvi, jabuka, kiselih krastavaca, malo crvenog luka, papar, možda i komadiće šejtana da bude više kao Ruska.
Jabuka u francusku salatu! To jos nisam cula/probala..

Kako dugo otprilike moze stajati francuska kad je pravljena s jabukom?
Ja kada je pravim (bez jabuke) onda je najmanje 4 dana jedem..
Bunny is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2009., 15:21   #20
Kad smo vec kod veganskih majoneza, je li tko u zadnje vrijeme vidio Dijamant Light (prodavala se u Konzumu)?
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:56.