Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2010., 11:57   #1
Cool Budućnost ratovanja

Kako zamišljate budućnost ratovanja? Dali razmišljate o Mechovima (LOL) ili o nekim malim, brzim daljinski upravljanim vozilima?
Ovdje se ne misli samo na naoružanje.


Ja recimo mislim da budućnost ratovanja se nalazi u PMC (private military company). Vojnici su opremljeni nanomachinama koje poboljšavaju njihova svojstva.

Na ovo me ponukala jedna igra, nemojte me popljuvati, ali mislim da je ta igra apsolutno točna.
Alsam Lud is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2010., 17:08   #2
Mechovi su za .

Koja igra?
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2010., 22:24   #3
Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
Mechovi su za .

Koja igra?
Zašto su mechovi ?

OT: Igra je Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots. Nisam ju igrao, ali sam gledao ju.
Alsam Lud is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 01:02   #4
Zasto bi imali Private Military Company i to placali, kad mozemo uzet neku religiju i pomocu nje regrutirat ljude besplatno...ili izmislit neku prijetnju i regrutirat ljude na temelju straha od bioloskog i nuklearnog oruzja u Iraq-u... eto to je moje misljenje... rat je jedna velika ekonomija...
runJa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 11:26   #5
Quote:
Alsam Lud kaže: Pogledaj post
Zašto su mechovi ?
Zato što su noge, iako jako prilagodljivo, jako neefikasno sredstvo kretanja. Trebaš jako mnogo snage da bi prenio malu težinu. Takvo vozilo može nositi mnogo manje oklopa i oružja od sličnog vozila na kotačima ili gusjenicama.

Uz to noge garantiraju veliku siluetu, znači veliku metu od vozila što je, nemoram objašnjavati, jako loša stvar.

Da ne ulazimo uz to u cijenu.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 12:19   #6
Quote:
runJa kaže: Pogledaj post
Zasto bi imali Private Military Company i to placali, kad mozemo uzet neku religiju i pomocu nje regrutirat ljude besplatno...ili izmislit neku prijetnju i regrutirat ljude na temelju straha od bioloskog i nuklearnog oruzja u Iraq-u... eto to je moje misljenje... rat je jedna velika ekonomija...
indeed it is...

ali i možeš ti otvoriti svoj PMC pa imati love
Alsam Lud is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 12:22   #7
Quote:
ljiga kaže: Pogledaj post
Zato što su noge, iako jako prilagodljivo, jako neefikasno sredstvo kretanja. Trebaš jako mnogo snage da bi prenio malu težinu. Takvo vozilo može nositi mnogo manje oklopa i oružja od sličnog vozila na kotačima ili gusjenicama.

Uz to noge garantiraju veliku siluetu, znači veliku metu od vozila što je, nemoram objašnjavati, jako loša stvar.

Da ne ulazimo uz to u cijenu.
Vidiš tu si u pravu, nego mali OT: na ovom linku su ti mechovi iz spomenute igre
(zovu se Metal Gear Gekko), njima netreba jaki oklop jer su brzi i okretni i agresivni. Video je malo duži, ali pogledaj

http://www.youtube.com/watch?v=b1B0qwDI64E
Alsam Lud is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 13:08   #8
Da budemo realni, od II. svjetskog rata prošlo je više od 60 god. a nekog revolucionarnog pomaka u ratovanju i naoružanju nije bilo, osim možda pojave "stealth" zrakoplova i donekle satelita.
Ajd' dobro, oružja su postala puno preciznija upravo zahvaljujući satelitima i laserskoj tehnologiji, više nije potrebno sasuti "tepih" bombi da bi se srušio npr. most, već je dovoljno izbaciti samo jednu-dvije.
Mislim da unatoč snažnom razvoju tehnologije, ne bi trebali očekivati neki ozbiljni "breakthrough" u bližoj ili daljnoj budućnosti, nedavno je bio neki zanimljivi dokumentarac o robotici i koliki su ustvari ozbiljni problemi stvoriti robota koji bi sam učio, shvaćao stvari oko sebe i to primjenjivao, tj. nadograđivao svoje znanje (tu govorimo o najjednostavnijim stvarima kao npr. prepoznavanje određenog predmeta i manipuliranje njime). Recimo, danas se puno govori o automatiziranim iliti robotskim zrakoplovima-bespilotnim letjelicama koje su uza sve moguće senzore i dalje dosta ogranićeno oružje i mislim da će znanstvenici morati popapati još puno, puno žganaca prije nego što će te letjelice imati sposobnosti i donošenja odluka usporedive zrakoplovima sa posadama.
Također, lasersko naoružanje mi se nikako ne čini izglednim zbog ogromne količine energije koja je potrebna za njegov rad, mislim da je raketna tehnologija tu još uvijek debelo ispred.

Što se tiće plaćenika i plaćeničkih vojski, toga je bilo i u dalekoj prošlosti, pa tu ne vidim ništa revolucionarno.
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 13:47   #9
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Da budemo realni, od II. svjetskog rata prošlo je više od 60 god. a nekog revolucionarnog pomaka u ratovanju i naoružanju nije bilo, osim možda pojave "stealth" zrakoplova i donekle satelita.
Ajd' dobro, oružja su postala puno preciznija upravo zahvaljujući satelitima i laserskoj tehnologiji, više nije potrebno sasuti "tepih" bombi da bi se srušio npr. most, već je dovoljno izbaciti samo jednu-dvije.
Mislim da unatoč snažnom razvoju tehnologije, ne bi trebali očekivati neki ozbiljni "breakthrough" u bližoj ili daljnoj budućnosti, nedavno je bio neki zanimljivi dokumentarac o robotici i koliki su ustvari ozbiljni problemi stvoriti robota koji bi sam učio, shvaćao stvari oko sebe i to primjenjivao, tj. nadograđivao svoje znanje (tu govorimo o najjednostavnijim stvarima kao npr. prepoznavanje određenog predmeta i manipuliranje njime). Recimo, danas se puno govori o automatiziranim iliti robotskim zrakoplovima-bespilotnim letjelicama koje su uza sve moguće senzore i dalje dosta ogranićeno oružje i mislim da će znanstvenici morati popapati još puno, puno žganaca prije nego što će te letjelice imati sposobnosti i donošenja odluka usporedive zrakoplovima sa posadama.
Također, lasersko naoružanje mi se nikako ne čini izglednim zbog ogromne količine energije koja je potrebna za njegov rad, mislim da je raketna tehnologija tu još uvijek debelo ispred.

Što se tiće plaćenika i plaćeničkih vojski, toga je bilo i u dalekoj prošlosti, pa tu ne vidim ništa revolucionarno.
Istina...
Kad ovako bolje gledaš, roboti imaju oooogromne probleme u vezi kretanja, nema još riješene probleme ravnoteže nogu. Misliti mu je jako teško, čak i jedna obična naredba poput odi od točke A do B se zakomplicira kad robot naiđe na prepreku ili na nešto sklisko, itd. Dok god ne riješe problem da robot analizira tijekom kretanja pa sam riješi problem, robotika ne ide dalje.

Ali mislim da ovo iz mog prvog posta (nanomachines) su budućnost ratovanja, one poboljšavaju reflekse i snagu. Recimo da su u obliku tablete i oni kolaju tijelom kad se ona proguta.
Alsam Lud is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 14:59   #10
Evo jedan od primjera kako je nama naizgled nešto potpuno jasno i jednostavno ustvari teško i komplicirano "pretočiti" u "umjetnu inteligenciju" te da to funkcionira kako treba, iako ovo nema veze sa vojnom tehnologijom (ili možda ima na nekoj drugoj razini za neku drugu primjenu), a riječ je o Volvovom City Safety sustavu za spriječavanje naleta na pješake. Dakle ono što se nama čini posve jednostavno: uoči prepreku - donesi odluku - pritisni kočnicu, tu se potpuno zakomplicira i ne djeluje 100% pouzdano.

http://www.youtube.com/watch?v=lcJ9x...layer_embedded

JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 18:23   #11
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Evo jedan od primjera kako je nama naizgled nešto potpuno jasno i jednostavno ustvari teško i komplicirano "pretočiti" u "umjetnu inteligenciju" te da to funkcionira kako treba, iako ovo nema veze sa vojnom tehnologijom (ili možda ima na nekoj drugoj razini za neku drugu primjenu), a riječ je o Volvovom City Safety sustavu za spriječavanje naleta na pješake. Dakle ono što se nama čini posve jednostavno: uoči prepreku - donesi odluku - pritisni kočnicu, tu se potpuno zakomplicira i ne djeluje 100% pouzdano.

http://www.youtube.com/watch?v=lcJ9x...layer_embedded

dobro je i letio
Alsam Lud is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 19:49   #12
Quote:
Alsam Lud kaže: Pogledaj post
Zašto su mechovi ?
Iz vise razloga, prvi je problem ravnoteze koji si vec spominjao. Drugi je sto drze covjeka prokleto izlozenim.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 19:52   #13
Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
Iz vise razloga, prvi je problem ravnoteze koji si vec spominjao. Drugi je sto drze covjeka prokleto izlozenim.
ok, ali mogli bi biti daljinski upravljani ili imati neki AI koji mu traži i identificira mete i govori mu što da radi u raz. situacijama
Alsam Lud is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 20:51   #14
Ja osobno mislim da roboti imaju budućnost, i to ne daleku. Vjerujem da najveći razlog zašto se danas ne koriste u većoj mjeri je politika i moralna odgovornost. Ako slučajno vojnik pobije civile ili vlastite vojnike lako se svali krivnja na vojnika koji se na koncu sam može opravdati time što je samo čovjek. Ako slučajno robot to učini, makar to činio mnogo rjeđe od vojnika, kriv je proizvođać i nitko neće opravdavati robota niti njegove stvaraoce. Ali to je slučaj u ovakvom manje više mirnodobskom svijetu. Da se slučajno, u ovom trenutku vodi nekakav rat do istrebljenja gdje se nebi toliko kritizirala prijateljska vatra, vjerujem da bi se borbeni roboti već štancali na veliko.

Naravno tu ne mislim na droide, androide, robote sa rukama i nogama, već na postojeće borbene sustave sa umjetnom inteligencijom, znači robotizirane tenkove, avione itd. Počevši od ovogh mališana:

http://www.youtube.com/watch?v=yliThCy3RxY


PS kada već pričate o ravnoteži pogledajte ovaj sustav:
http://www.youtube.com/watch?v=b2bExqhhWRI
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 21:11   #15
Quote:
Alsam Lud kaže: Pogledaj post
Vidiš tu si u pravu, nego mali OT: na ovom linku su ti mechovi iz spomenute igre
(zovu se Metal Gear Gekko), njima netreba jaki oklop jer su brzi i okretni i agresivni. Video je malo duži, ali pogledaj
U igri ne vrijede zakoni fizike. Npr. kubično kvadratni zakon koji kaže da nešto što je 10 puta veće je i deset puta krhkije u odnosu na svoju težinu. Zato npr. slon da padne sa visine od 1 metar velika je šansa da bi poginuo. Mutirana oklopljena cyborg krava (ili što god da je ona kreatura u igri) da je napravljena od najačih današnjih materijala da onako skoči pri dočeku nebi ništa ostalo od nje. S time da bi se vjerojatno potrgala pri samom skoku jer bi noge popucale da probaju lansirati takvu težinu u onaj skok. Da ne kažem da takve okretne noge nebi mogle izdržati ni pušćanu vatru.
Naravno možeš reći da će u budućnosti možda postojati supermaterijali koji bi omogućili da naša mutirana krava zaista tako skače i ostane čitava, ali opet imaš efikasniji koncept, npr. tenk koji bi sa istim takvim materijalom bio još mnogo efikasniji. Plus što se opet takva krava zbog lošeg koncepta vjerojatno nebi mogla oduprijeti oružju budućnosti, jer oni arapi tada više neće imati ak-47 ili ak-74, već neke Пушка Гаусса koje bi od takve krave napravile mljeveno meso.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2010., 22:04   #16
Čovječe pa ove noge u robota su stvarno dojmljive, još kad bi bio dvonožac

Nego... ono ti nije krava, već "žaba-krava" Noge su u igri napravljene od od umjetnih mišića koji se sami obnavljaju i pazi čega: nožnih stanica sisavaca poput ljama!!! Onda zbog toga skakuće i vidio si da ispušta kiselinu. Ta kiselina ti je nakupina u mišićima koju izluči. Tako i mi ljudi kada dugo trčimo, jednostavno postanemo želeasti zbog te sluzi u rukama. Da ju možemo izlučiti mogli bi dalje nastaviti trčati.

OT: što ti je ovo na ćirilici u zadnjoj rečenici?
Alsam Lud is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2010., 22:44   #17
Quote:
Alsam Lud kaže: Pogledaj post
OT: što ti je ovo na ćirilici u zadnjoj rečenici?
Gauss gun ili Coilgun
__________________
Pesimist je optimist s iskustvom!
“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
Hawk75 is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2010., 09:37   #18
Quote:
Hawk75 kaže: Pogledaj post
Gauss gun ili Coilgun


@Alsam Lud Btw ovo je dosadni krivac zašto nemožemo lako konstruirati velike i zanimljive stvari poput mechova i očekivati da će funkcionirati.
http://en.wikipedia.org/wiki/Square_cube_law

Pogledaj pod Engineering i Biomechanics.
__________________
_
Superjunak novog doba !

Zadnje uređivanje ljiga : 20.10.2010. at 10:16.
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2010., 19:23   #19
Glupa fizika

Piše da Godzilla iako je ogromna i jaka nebi mogla hodati i čim bi se pokrenula pala bi na pod

Zato i sve životinje trenutno na zemlji su savršene veličine, ako bi bile veće nebi se mogle kretati. Zanimljivo mi je da ako bi povećao orla on bi morao puno jače zamahivati krilima da bi išao istom brzinom kao originalni orao (to je i logično), ali to dokazuje da su sadašnje životinje savršene veličine za svoju "namjenu"
Alsam Lud is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2010., 19:28   #20
Quote:
Hawk75 kaže: Pogledaj post
Gauss gun ili Coilgun
pa ovo bi moglo čak imati primjenu u ratovanju

US Army pokušava napraviti Rail gun, imali su nekoliko pokusa, ali nedostatak je to što je skupo i troši goleme količine el. energije.
Alsam Lud is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:08.