Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2012., 13:39   #61
moji su ostajali sami sa nekih 6 i 8 god(toliko je razlika),djed i baka su bili u istom dvorištu,ali su u biti bili sami po dva tri sata,dok bi ja otišla na posao a mm još ne dođe
znalo je bit svakakvih situacija al sve smo preživili,
npr ,jedan dan su mi smućkali sve šampone,gelove,pastu za zube da vide kakva će bit reakcija,pa su umiješali malo benzina
al smo imali razgovor
i poslije više nisu radili takve gluposti,sad već imaju 13 i 10 god
__________________
pilići moji :) P,D,J
mamamia79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 15:24   #62
Moj mali brat vec od 2. razreda ide sam iz skole. Kaze da ga je sram kad neko dolazi po njega kao i ostalu djecu i sam doma ostaje bez problema, nek se uci
Stipazje is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2012., 09:42   #63
Moj sin je bio oduvijek jako oprezno dijete tako da me nije nikad bilo strah ga ostaviti na sat, dva dok nas nije bilo doma. Nikad nije doašo u iskušenje dirati utičnice ( često sam mu ponavljala što stvarno ne smije dirati a manje zabranjivala neke "gluposti" koje mi se ne sviđaju ali nisu opasne).
Dok je on, sa svojih 6 već odlazi kod bake i nazad( ok, istina da nismo daleko ali je ipak bila cesta za preći)sa 9 godina išao sam na izvanškolske aktivnosti, sin jedne moje poznanice nije smio priviriti iz kuće bez nje a tako je i dan, danas.
Niti ja solim njoj pamet niti ona meni- svatko neka bude odgovaran za svoje dijete i svatko njega najbolje poznaje.
Problem kod mog djeteta je njegova...hmmm...neznam ni kako bi to nazvala,
potpuna nebriga, brzina,"sve mi je ravno" glavno da stignem na vrijeme u školu, što se tiče oblačenja i jela. Mogu mu ja servirati na posebno mjesto ,uredno složenu ,opeglanu i mirišljavu robu i novac za marendu , sto put iznova spomenut da ne zaboravi se dobro ujutro oprat.... ali izgubljena bitka.
On uzme prvo što mu se nađe pod ruku,uspije sve što je bilo ispeglano zgužvati i prije nego obuče( pa htio obuči,ali ostao još malo pogledati crtić i slučajno sjeo na majicu i hlače) ,redovito zaboravlja novac ili spremljenu marendu, mobitel a što se pranja tiče... majkomila, povuče dva puta češalj i to samo sprijeda jer iza ne vidi, opere lice ali čudom...krmelji ostaju i nije jedanput odjeću obukao krivo- okrenuto, naopako, svakako.
Šlampav je, da je milina jedna, i nikakvi razgovori,ljutnje,nagrade nit kazne tu ne mogu pomoći- provjereno.Ukratko nije opasan za sebe već samo za mene ( da mi jednom ne dođe socijala pokucati na vrata jer je mali,jelte...zapušten )
Samo bi mi, iz tog razloga trebala teta čuvalica, da dođe na pol sata da ga uredno spremi za školu
__________________
Nitko nezna što može dok ne pokuša
trenutna is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2012., 12:01   #64
Moj sad ima 5 i pol godina i kadkad ga ostavim samog doma na pol sata.sat dok odem u ducan...ostavim ga jer ne zeli ici sa nama,njemu je to dosadno tak...Al on je jako odgovorno dijete i zna sta smije i sta nesmije radit...obavezno ostavim mobitel njegov da nas nazove ako treba nesto...da nije takav kakav je nebi ga ostavljala nikad...on gleda crtice ili se igra...zna si sam napravit sendvic ako je gladan....
Sad gledajuci ovu svoju curicu od 19 mj mislim da nju nebi ostavila samu jer je zvrkasta i sva vrazija...samo gleda dice napravit kakvu glupost i za nju nema prepreka...
Sve to ovisi od djeteta do djeteta...poznas svoje dijete i znas sta moze a sta ne...nesto sumnjam da ce i ona bit takva,al ko zna...Imam frendicu ciji je malac pol god stariji od mog i ona kaze da ona nebi ovog ostavila samog nikako jer taj bi kroz prozor skocio...tak da to sve ovisi o djetetu
mene su u drugom razredu stavljali u dnevni boravak...ja sam redovno bjezala doma koja je od skole bila 5 km udaljena ili bi otisla mami na posao u centar grada...mrzila sam bit u tom boravku...zivila sam tad u vecem gradu...u trcem razredu su me prebacili u blizu skolu i od onda sam ostajala sama...al ja sam bila zvrkasta i vrazija ko i moja cura sada
Tak da znam da ova nece ostajat sama jos dugo,dugo....
__________________
Jel bas moras da dises dok sam nervozna !!!?HA!??
mafri is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 14:54   #65
Mene zanima (iako ne znam je li to i za ovi temu) s kome budu vaši školarci kad završi nastava recimo preko ljeta ili zimski praznici i proljetni?

Naročito ako bake i djedovi rade/daleko su kamo onda s djetetom? Nije mi to aktualno još ali vidim kako su roditelji predškolaca ljuti radi spajanja grupa, pa dežurnih vrtića i mijenjanja teta radi GO, ali to mi se čini još odlično u odnosu na to da dijete od 7, 8 godina bude doma samo cijeli dan (npr. do 16, 17, 18h) dok se roditelji ne vrate s posla, posebno po ljeti jer tad 2,5 mj. nema nastave pa treba smisliti što i kako
the redCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 16:34   #66
Quote:
the redCat kaže: Pogledaj post
Mene zanima (iako ne znam je li to i za ovi temu) s kome budu vaši školarci kad završi nastava recimo preko ljeta ili zimski praznici i proljetni?

Naročito ako bake i djedovi rade/daleko su kamo onda s djetetom? Nije mi to aktualno još ali vidim kako su roditelji predškolaca ljuti radi spajanja grupa, pa dežurnih vrtića i mijenjanja teta radi GO, ali to mi se čini još odlično u odnosu na to da dijete od 7, 8 godina bude doma samo cijeli dan (npr. do 16, 17, 18h) dok se roditelji ne vrate s posla, posebno po ljeti jer tad 2,5 mj. nema nastave pa treba smisliti što i kako
Ma joj
Nema nekog rjesenja. Moja je sad bila cijelo ljeto izvan vrtica jer su sva "njena" djeca isto otisla pa bi isla u spojenu grupu, i to bez ijednog poznatog. Sva je bila jadna, nismo je htjeli tjerati. Ionako joj je dosta stresno što kreće sad u školu.

A kako... Ne znam ni sama kako smo se organizirali. Moji žive 200 km odavde pa je ne mogu pričuvati na svakodnevnoj bazi, ali bila je kod njih tri tjedna, i hvala im na tome jer su nas spasili. Kod svog tate je bila 5 dana, i sad ovaj tjedan. Jedan tjedan kod muževe mame. Ostalo vrijeme smo ili ja ili muž na godišnjem.

Ne znam, grozno je. Prvo što nam je strašno teško kad tako ode na dugo kod bake (mi smo išli za vikende "u posjetu" da je vidimo, ali nije to to). Drugo, mi nikako ne možemo na more zajedno, ma čak ni provesti tjedan dana godišnjeg svi zajedno, jer ćemo utrošiti cijeli godišnji na ostajanje doma odvojeno (jedan ja, jedan on, jedan ja, jedan on...) Nismo ni imali cijeli jer je bila i bolesna prije, bili su praznici i prije...
A šta će biti za zimske praznike... A mi nećemo imati više ni dana godišnjeg... Ne želim misliti. Morat ćemo nešto iskemijati jer nema šanse da nam dijete ide na Božić baki.

A nekako mi se čini da to nikom osim nama nije problem. Svi imaju neke bake i djedove koji su u mirovini i blizu. Moji roditelji isto još rade pa si uređuju godišnji tako da budu s njom.

Za sljedeće ljeto... I svako ljeto još 3-4 godine... Iskreno, NEMAM POJMA što ćemo. Izgleda da isto ovako, kemijati i slagati i kombinirati.
__________________
A life-sentence sweeping confetti from the floor of a concrete hole..
Absolutely* is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2012., 18:38   #67
Quote:
mafri kaže: Pogledaj post
Moj sad ima 5 i pol godina i kadkad ga ostavim samog doma na pol sata.sat dok odem u ducan...
Otprilike isto tako. Otisao je dva puta do pekare da kupi hljeb i to mu je bio veliki zivotni uspjeh. Osim sto ovisi od djeteta isto tako se treba gledati i oko sebe. Ukoliko je dijete zrelo i moze se samo vracati iz skole, a po sve njegove vrsnjake dolaze roditelji opet on ostaje sam i izuzetak, a ni to nije dobro.
Tepif is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2012., 00:02   #68
Moje dijete će sada 9 godina i od ove godine nema više pb što znači škola u smjenama. I muž i ja radimo prijepodne. Doma smo oko 15.30.
Za početak sam skinula mikrovalnu s frižidera i pokazala kako radi uz upute da žlice ne idu unutra - mada to već zna.
Kupila sam posudice za nju da si može nešto podgrijati. Kupila čak i neki antomski nož za kruh da sam sigurnija.
Spustila sam na nižu policu u kuhinju šalice i sl. da se ne penje po stolcima jer ne može dohvatiti.
Ona je mirno dijete, vrlo savjesno, nikada se ne desi da nešto zaboravi, čak i mene nekada podsjeti na neke obaveze.
Ali..
U blizini živi njezina baka (moja ex svekrva) i vjerujem da će kći malo pokušati vrludati da dozove svoju baku.
Jako su vezane. Ok, baka nije na listi mojih prioriteta ali moja kći ju voli i ona nju.
Probali smo u prvom razredu s bakom ali ne funkcionira nikako a ja bih iskreno voljela da mi se kći više osamostali..
Ostaje sama nekada ali ovo je ipak drugačije.
Imam osjećaj koji me nikada ne vara da će zvati 1000 puta na posao - ispočetka - a meni je isto početkom šk. godine ludnica na poslu..
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2012., 01:43   #69
Hmm.. Koliko me pamćenje služi, početkom 4. razreda sam počeo ostajati sam, a prvi put se vratio pješke i otišao u školu prvi dan petog razreda
awesome43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2012., 13:10   #70
Quote:
awesome43 kaže: Pogledaj post
Hmm.. Koliko me pamćenje služi, početkom 4. razreda sam počeo ostajati sam, a prvi put se vratio pješke i otišao u školu prvi dan petog razreda
Tek u petom? Kako to? Daleko je bila, ili?
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2012., 16:44   #71
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Tek u petom? Kako to? Daleko je bila, ili?
20-25 min hoda.. A kako to? Ne sjećam se
awesome43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 03:30   #72
Quote:
awesome43 kaže: Pogledaj post
Hmm.. Koliko me pamćenje služi, početkom 4. razreda sam počeo ostajati sam, a prvi put se vratio pješke i otišao u školu prvi dan petog razreda
tek u petom

nas je bilo dosta klinaca u zgradi, i svi smo jedva čekali krenuti ,onako veliki, sami u školu
starci su nas vodali u školu jedan ili dva dana prvog razreda radi pokazivanja zebri i prijelaza na kojima obavezno treba stati. a i da vidimo gdje je škola
isto je bilo oko 20-30 min (dječjeg) hoda, ali smo znači od prvog razreda išli sami (ne svi grupno jer bili različiti turnusi). nikome se ništa nije dogodilo. također smo se vraćali sami.
starci su zbog posla, buraza i mene znali ostavljati po cijelo popodne doma (ja oko 3-4, on oko 6-7god tada, pa nadalje). dobili bi par zadataka što moramo obaviti, i nismo smijeli nikome otključavati vrata. nikad se ništa nije dogodilo, da bi nešto razbili ili napravili poplavu...bili smo mirna djeca...jer da se dogodilo dobili bi batine
pizdekalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 09:03   #73
Quote:
pizdekalo kaže: Pogledaj post
isto je bilo oko 20-30 min (dječjeg) hoda
Sad još samo nedostaje netko tko je išao do škole satima kroz mračnu šumu i kompletirali smo priču .
Quote:
ali smo znači od prvog razreda išli sami (ne svi grupno jer bili različiti turnusi). nikome se ništa nije dogodilo.
"Nije se ništa dogodilo" nijednom poginulom vozaču/suputniku u vozilu - mislim, prije poginuća. A onda su poginuli. Dakle, budući da se svim poginulima prije toga ništa nije dogodilo, statističko-logički možemo zaključiti da je "do sada se nije ništa dogodilo" garancija da će se nešto dogoditi .

Pustimo postrani razvlačenje statistike i logike: od vremena "mi smo ovako i onako" do današnjeg vremena štošta se u društvu izmijenilo: od intenziteta prometa pa do razine i pojavnih oblika kriminala i nasilja.
Quote:
...bili smo mirna djeca...jer da se dogodilo dobili bi batine
Ovo spominješ kao nešto preporučljivo?

BTW, sranje u kući se može dogoditi i "mirnoj djeci".
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 11:06   #74
Quote:
pizdekalo kaže: Pogledaj post
tek u petom

nas je bilo dosta klinaca u zgradi, i svi smo jedva čekali krenuti ,onako veliki, sami u školu
starci su nas vodali u školu jedan ili dva dana prvog razreda radi pokazivanja zebri i prijelaza na kojima obavezno treba stati. a i da vidimo gdje je škola
isto je bilo oko 20-30 min (dječjeg) hoda, ali smo znači od prvog razreda išli sami (ne svi grupno jer bili različiti turnusi). nikome se ništa nije dogodilo. također smo se vraćali sami.
starci su zbog posla, buraza i mene znali ostavljati po cijelo popodne doma (ja oko 3-4, on oko 6-7god tada, pa nadalje). dobili bi par zadataka što moramo obaviti, i nismo smijeli nikome otključavati vrata. nikad se ništa nije dogodilo, da bi nešto razbili ili napravili poplavu...bili smo mirna djeca...jer da se dogodilo dobili bi batine

Ma koliko se sjećam, ja svoje nikad ništa nisam ispitivao u nižim razredima što se tiče hodanja do škole, koliko se sjećam nisu htjeli da idem pješke jer ima 3-4 vrlo velikih raskrižja i dosta prelazaka pa su valjda bili preplašeni da idem pješke.
Kasnije sam počeo pješke i dan danas preferiram gdje god da idem da idem pješke, ne volim se vozikati haha

Batine? Batinama definitivno nećeš nikada ništa postići, osim što nabijaš svojoj djeci komplekse.
Dobro, jedina iznimka je kad nešto zaista počnu paničariti, derati se pa ako ništa drugo ne pomaže da ih vratiš u pravi svijet ali samo jedna po guzici ili tako nešto je dovoljno haha..

Nikad nisam bio zagovornik batina, niti svoju djecu kad budem imao ne planiram udarati, sve se može riješiti na miran način. Moji me nikad u životu nisu udarili, znadu moj stav.. Uvijek bio dobar, a slučajno nešto se dogodi ili tako nešto pa da dobijem udarac onda bih otišao na par sati negdje bih se muvao po gradu, čisto da razmisle što su napravili. Ali naglašavam, toga nikad nije bilo i odlično je
awesome43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 14:01   #75
eto moje dijete jučer bilo samo 3 sata.sve prošlo ok.nazvala sam ju 2 puta, imamo psa pa da vidim dal je i s te strane sve ok.inače je odgovorna i bez problema će biti sama ukoliko se ukaže potreba.eto sad sam malo mirnija kad vidim da je u ta 3 sata napravila samo ono kaj je bilo u planu i dozvoljeno.
lea321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 15:01   #76
Quote:
lea321 kaže: Pogledaj post
vidim da je u ta 3 sata napravila samo ono kaj je bilo u planu i dozvoljeno.
Hm, ako nemaš kamere u stanu, o ovome možeš samo nagađati .

Cijela priča s ostajanjem sâmog djeteta je u dva elementa: biti siguran da se dijete ne boji i biti siguran da se djetetu skrenula pozornost samo na stvarno opasne radnje (tj. ne izbombardirati ga s milijun "ne smiješ", nakon kojih mu se čini da je loženje vatre u dnevnom boravku podjednaki "ne smiješ" kao i gledanje crtića dulje od sat vremena).
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 19:19   #77
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Sad još samo nedostaje netko tko je išao do škole satima kroz mračnu šumu i kompletirali smo priču .

"Nije se ništa dogodilo" nijednom poginulom vozaču/suputniku u vozilu - mislim, prije poginuća. A onda su poginuli. Dakle, budući da se svim poginulima prije toga ništa nije dogodilo, statističko-logički možemo zaključiti da je "do sada se nije ništa dogodilo" garancija da će se nešto dogoditi .

Pustimo postrani razvlačenje statistike i logike: od vremena "mi smo ovako i onako" do današnjeg vremena štošta se u društvu izmijenilo: od intenziteta prometa pa do razine i pojavnih oblika kriminala i nasilja.

Ovo spominješ kao nešto preporučljivo?

BTW, sranje u kući se može dogoditi i "mirnoj djeci".
nepotrebno i krivo razvlačiš.
ne preporučam, naravno, batine, primjeti kojeg sam smajlila na kraju stavila ( -> ), i ne, nije mi to bilo normalno.
ja sam napisala kako je bilo kod mene i kod druge djece iz zgrade, s obzirom da smo išli istim putem u istu školu, da iako smo od prvoga razreda išli sami, da se nije ništa dogodilo (istrčavanja pod auto i sl.)..naravno, to ne znači da se nije moglo dogoditi, kao što ne znači da se neće dogoditi djetetu koje tek od petog razreda krene samostalno u školu. kao što ne znači da mene neće sutra pogaziti auto na pješačkom.
pizdekalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 19:23   #78
Quote:
awesome43 kaže: Pogledaj post

Batine? Batinama definitivno nećeš nikada ništa postići, osim što nabijaš svojoj djeci komplekse.
Dobro, jedina iznimka je kad nešto zaista počnu paničariti, derati se pa ako ništa drugo ne pomaže da ih vratiš u pravi svijet ali samo jedna po guzici ili tako nešto je dovoljno haha..
i dalje ne vidim gdje sam zagovarala batine, ja sam protiv toga.
napisala sam kako je bilo kod mene kad sam bila mala.
ili misliš , da sam kao dijete zagovarala se kod roditelja da me tuku
pizdekalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 20:07   #79
Quote:
pizdekalo kaže: Pogledaj post
nepotrebno i krivo razvlačiš.
Cijeli tvoj post počiva na -reakciji na nečiji samostalni odlazak u školu tek u petom razredu.

Tako formuliran, ostatak posta djeluje kao opisivanje poželjnog obrasca. Spominjanje "i nikom se ništa nije dogodilo", mirne djece koja bi inače dobila batine i tako to... sve izgleda kao opis "evo kako tio treba izgledati, a ne godinama s mamicom za rukicu".

Ako, pak, nije tako, onda je - za početak - to dobra vijest (doduše, čemu onda onaj za nekog čiju situaciju ne poznaješ?). Ali, u tom bi se slučaju trebala bitno preciznije izražavati .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 00:25   #80
Moje dijete se sa svojim odrastanjem susrela i s ružnim stvarima. Tipa dječaka iz parka a iz njezine škole - 7 razred - koji ju je verbalno seksualno zlostavljao. Ok, obratila se odmah nama, taj dio je naučila.
Ali sada su se otvorila mnoga druga njezina pitanja i strahovi.
Što kada nas ne bude?
Kome da se obrati?
Ko za vraga još je na našem katu nedavno bila provala u stan.
Eto, opet suočavanje i s tim.
Razgovarale smo o svemu i čini mi se da pomoglo. No, neću to znati dok sada ne počne ostajati sama kako će se nositi sa tim strahovima koje više ni ne spominje ali kada ostane sama bojim se da bi se mogli vratiti..
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:59.