Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Kuhinja bez mesa

Kuhinja bez mesa Vegetarijanstvo, veganstvo, makrobiotika i ostala bezmesna prehrana

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2013., 13:20   #61
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Ribe izbace milijune jajašaca. Većina ih bude pojedena u prvih par dana. To su životinje koje za čitav morski svijet imaju značaj kao pšenica za ljude. Ne doživljavam ih jednako kao kravu koja cijeli dan stoji zatvorena u nekom objektu.

Možda griješim.

Sir, jaja, to valja izbaciti ne samo zato što životinje pate već i zbog toga što su kvaliteta i utjecaj na zdravlje upitni.

EDIT: S druge strane, morska bića isto postaju sve češće žrtve zagađenja. Zato sam si ostavila opciju da i njih prekrižim jednog dana.
Eto Došli smo do razloga .
Osim tog, mekušci jako dižu kolesterol i sl.
Tuna ima pun k žive.
Jedan lan (lanene sjemenke ) imaju više zdravih omega kiselina nego jedan losos /srdela itd.
__________________
To bring the pieces back together rediscover communication.
Elisea is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 13:31   #62
Zanima me jedna stvar kod vegetarijanaca koji su bas tvrdi u svojim stavovima. Dakle, vidim da dosta njih ima stav da djetetu nece davati meso niti sami jesti jer je to krivo i zivotinje pate. E sad, mene zanima jedna situacija i kako bi reagirali.

Nasli ste se negdje sa svojim djetetom i gladni ste i vi i dijete. Negdje na nekom selu, ajmo reci zatrpani snijegom i stvarno nema nista za jelo sto vi inace jedete i ne mozete otici danima. No, ta kuca u kojoj se nalazite ima eto malo stado koza, krava, ovaca, cega god.
Da li bi i dalje inzistirali na tome da se zivotinje ne smiju ubijati za jelo i pustili da vase dijete umre od gladi ili bi zaklali tu zivinu i tako ostali zivi?


Znam da je situacija ekstremna ali zanima me misljenje. Nadam se da me sad nece napasti sa svakakvim nebulozama jer nemam lose misljenje o vegetarijancima. Cisto me zanima dokle to uvjerenje ide.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 13:34   #63
Mekušce (lignja) ću jesti zbog B12 vitamina. Tuna je jako skupa. Nju nisam kupila jako dugo i ne bih.
Od riba jedem papaline i srdele. Prije sam i oslića, ali ovo je neki uvozni koji tko zna koliko dugo stoji po hladnjačama.

@ babarej, pročitala sam ovu temu od početka i nisam primijetila da je itko napisao da svoje dijete neće hraniti mesom.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 13:38   #64
On topic, bila bih i jesam .

Jednostavno trebala sam shvatiti da se ne loži svatko na ' moje teme' i na to da je bitno ponašat se humano prema svim životinjama, nbe biti specist, ne praviti razliku između mačke koju mazimo i svinje koju jedemo, već-> životinja= životinja

Al mi je najbitnije da osoba želi čut moje argumente, ne osuđuje, da je spremna odreći se možda jednog dana vlastitog komoda radi planetarne benefiti nekorištenja ničega životinjskog..
No i ako nije, neće to biti razlog za ostaviti nekog / ne biti s njim (barem trenutno tako razmišljam...) jer valjda znamo zašto smo s nekim i zašto smo sretni kad smo s nekim. Na ono što netko stavlja u svoja usta malo je teže djelovati.


Ali ja sam uvijek za edukaciju ljudi.
Svi govore 'način prehrane pojedinca ' je osobni izbor. Jest. Al da su mi objasnili davno ranije kako otkud hrana koju sam jela do postanka veganskom, pa ne bi ju u usta stavila već tad.
Ljudi ne znaju za drugi izbor, alternativno.
Znaju za ovo prvo, tako su zadojeni i ne vide drugačije.
Treba ih prvo educirati. Pa onda nek biraju, nakon što su čuli sve...
Oni koji pak ne žele se ni educirati, o takvima ne bih
__________________
To bring the pieces back together rediscover communication.
Elisea is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 13:43   #65
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Zanima me jedna stvar kod vegetarijanaca koji su bas tvrdi u svojim stavovima. Dakle, vidim da dosta njih ima stav da djetetu nece davati meso niti sami jesti jer je to krivo i zivotinje pate. E sad, mene zanima jedna situacija i kako bi reagirali.

Nasli ste se negdje sa svojim djetetom i gladni ste i vi i dijete. Negdje na nekom selu, ajmo reci zatrpani snijegom i stvarno nema nista za jelo sto vi inace jedete i ne mozete otici danima. No, ta kuca u kojoj se nalazite ima eto malo stado koza, krava, ovaca, cega god.
Da li bi i dalje inzistirali na tome da se zivotinje ne smiju ubijati za jelo i pustili da vase dijete umre od gladi ili bi zaklali tu zivinu i tako ostali zivi?


Znam da je situacija ekstremna ali zanima me misljenje. Nadam se da me sad nece napasti sa svakakvim nebulozama jer nemam lose misljenje o vegetarijancima. Cisto me zanima dokle to uvjerenje ide.
Da je stvarno u pitanju nekakva hipotetska, ekstremna situacija, poput ove tvoje ili, recimo, brodolom nakon kojeg sam završila na pustom otoku - naravno da ne bih prezala od ubijanja druge životinje ako bi to značilo preživljavanje. Pogotovo ako je u pitanju moje dijete. Pobogu, vjerojatno bih ubila i drugog čovjeka ako bi to značilo jedini spas za dijete.
Ne znam samo zašto ljudi imaju potrebe preispitivati "dokle to uvjerenje ide", odnosno zašto se veganstvo/vegetarijanstvo doživljava kao radikalno i abnormalno. Većina smo tek razumni, savjesni ljudi koji ne žele nanositi svjesno bol drugim bićima ako to nije neophodno (a benefiti za zdravlje i okoliš dolaze kao bonus). Pitanje preživljanja je nešto potpuno drugo.
Mene pak zanima koliko bi na svijetu ostalo mesojeda da sami moraju ubiti svoj idući obrok.
__________________
.
CommeDesGarçons is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 13:46   #66
barbareju, hvala na zanimljivom i provokativnom pitanju.
Odgovori su ti različiti. Netko bi nahranio samo dijete, netko i dijete i sebe, netko bi umro od gladi (možda netko tko je u veganstvu iz karmičkih razloga ).
Ja bi recimo u ludoj situaciji probala nać žitvotinje "evolucijski jednostavnije", npr. crviće, kukciće, pužiće, i to bi jela prije nego slasno janje. Janje bi pojela da nas zatvore u betonsku sobu na mjesec dana. Pojela bi i rođenog pesa ili mačku. Isto mi je. Dala bi i teoretskom djetetu. Hvala.
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 13:50   #67
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post

@ babarej, pročitala sam ovu temu od početka i nisam primijetila da je itko napisao da svoje dijete neće hraniti mesom.
hmmm, cini mi se da sam nesto tako vidio, mozda sam pogrijesio. Nebitno, i da se odnosi na zivot same odrasle osobe. Da se vegetarijanac/vegetarijenka nalazi u gladi i prijeti smrt od gladi i da bi prezivjela mora zaklati zivotiju i pojesti meso. Bi li to napravila ili bi i dalje isla po svojoj filozofiji i umrla od gladi? Mislim, zanima me misljanje sad jer kad bi dosla glad svi bi zaklali tu zivotinju jer to jednostavno tako ide. Ljudi kad su gladni jedu jedni druge pa bi i ovo.


Da nisam potpuno offtopic ja sam u obrnutoj situaciji od ove kakva je tema postavljena. Dakle, zena mi je vegetarijanka od kad je znam i nemamo apsolutno nikakvih problema. Niti ja od nje trazim da jede meso niti ona od mene trazi da prestanem. Imamo malo dijete koje jede meso.
Inace da je moja zena osoba koja inzistira na svojim stavovima i zeli ih nametnuti meni mislim da mi ne bi bila zena, davno bi prekinuli. Naravno, ne odnosi se to samo na stavove o vegetarijanstvu nego o bilo cemu kad netko ne dopusta tudje misljenje.
Upoznao sam par vegetarijanaca i kad su mi iz cista mira rekli da kako mogu jesti taj les moj razgovor sa njima je prestao.

Razliciti ljudi itekako mogu biti zajedno dok god uvazavaju razlike onog drugog i prihvacaju ih kao dio njih. Nece mi valjda u odabiru partnera biti vazno cime se hrani.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 14:05   #68
Quote:
CommeDesGarçons kaže: Pogledaj post
Ne znam samo zašto ljudi imaju potrebe preispitivati "dokle to uvjerenje ide", odnosno zašto se veganstvo/vegetarijanstvo doživljava kao radikalno i abnormalno. Većina smo tek razumni, savjesni ljudi koji ne žele nanositi svjesno bol drugim bićima ako to nije neophodno (a benefiti za zdravlje i okoliš dolaze kao bonus). Pitanje preživljanja je nešto potpuno drugo.
Mene pak zanima koliko bi na svijetu ostalo mesojeda da sami moraju ubiti svoj idući obrok.


Ne, ne dozivljavam vegetarijanstvo radikalnim i abnormalnim ali sam upoznao nesto vegetarijanaca koji bi na ovo pitanje odgovorili da bi radije oni umrli nego ubili zivotinju sto mi je smijesno pa me zanimalo u kolikom su postotku takvi.

Ne zelim ni ja nanositi nepotrebnu bol zivotinjama niti smatram ispravnim nacin na koji se uzgajaju ali necu zbog toga prestati jesti meso.

Quote:
peronja kaže: Pogledaj post
barbareju, hvala na zanimljivom i provokativnom pitanju.
Odgovori su ti različiti. Netko bi nahranio samo dijete, netko i dijete i sebe, netko bi umro od gladi (možda netko tko je u veganstvu iz karmičkih razloga ).
Ja bi recimo u ludoj situaciji probala nać žitvotinje "evolucijski jednostavnije", npr. crviće, kukciće, pužiće, i to bi jela prije nego slasno janje. Janje bi pojela da nas zatvore u betonsku sobu na mjesec dana. Pojela bi i rođenog pesa ili mačku. Isto mi je. Dala bi i teoretskom djetetu. Hvala.

Nije mi namjera provocirati, cisto me zanimaju misljenja.

Dakle, ti bi prije pojela crva, pauka ili stonogu nego janje? Pa sto nisu svi organizmi jednako vrijedni, ja sam bar tako nekako shvatio neka nacela vegetarijanstva? Koja je razlika u janjetu i puzu, na isto to dodje.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 14:13   #69
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Ne zelim ni ja nanositi nepotrebnu bol zivotinjama niti smatram ispravnim nacin na koji se uzgajaju ali necu zbog toga prestati jesti meso.
Ovo je kontradikcija.
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Dakle, ti bi prije pojela crva, pauka ili stonogu nego janje? Pa sto nisu svi organizmi jednako vrijedni, ja sam bar tako nekako shvatio neka nacela vegetarijanstva? Koja je razlika u janjetu i puzu, na isto to dodje.
Ako organizam ima ganglije ja ga jedem.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 14:23   #70
Evo ja ne bi pojela janje da preživim, isto ko što ne bi ni vlastitog ljubimca. Neznam zbog čega bi to bilo smiješno, ako ne jedem inače, onda ne bi nikad.
Zapravo prilično sam sigurna da i mnogi mesojedi da se nađu u takvoj situaciji ne bu ubili to janje.
__________________
This world ain't exactly what my heart expected...
... but I know it will be ...
Aarie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 14:27   #71
Quote:
Annari kaže: Pogledaj post
Evo ja ne bi pojela janje da preživim, isto ko što ne bi ni vlastitog ljubimca. Neznam zbog čega bi to bilo smiješno, ako ne jedem inače, onda ne bi nikad.
Zapravo priličnjo sam sigurna da i mnogi mesojedi da se nađu u takvoj situaciji ne bu ubili to janje.
U situaciji da umiru od gladi? Pa civilizirani ljudi su pribjegli kanibaliznu kad ih je stisla glad par tjedana a kamoli ne bi ubili i pojeli janje.
Da te onda upitam, bi li ubila to janje i dala svom djetetu ili bi ga pustila da umre od gladi?
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 14:35   #72
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
U situaciji da umiru od gladi? Pa civilizirani ljudi su pribjegli kanibaliznu kad ih je stisla glad par tjedana a kamoli ne bi ubili i pojeli janje.
Da te onda upitam, bi li ubila to janje i dala svom djetetu ili bi ga pustila da umre od gladi?
Na to ne mogu odgovoriti jer neznam. Tek u toj situaciji bi o tome razmišljala.
Ali recimo ako netko smatra da je ubojstvo životinje grijeh (isto kao i ubojstvo čovjeka) i da nosi lošu karmu (znači automatski vjeruje u više života) onda ne bi trebao ubiti to janje ni radi djeteta..

Inače u jednom filmu bila je skupina muškaraca negdje zalutalih u nekom rudniku čini mi se i bili su bez hrane. Dolutala im je srna, naravno htjeli su je pojesti, no ona se počela tresti od straha, popiškila se i oni su ju pustili.. ok to je film, ali misliš da nitko ne bi tako reagirao..

Ljudi su jako hrabri kad netko nešto čini umjesto njih..
__________________
This world ain't exactly what my heart expected...
... but I know it will be ...
Aarie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 14:36   #73
Kakva su ovo pitanja babarej. Pa naravno da bi. I sam si napisao da ljudi pribjegnu kanibalizmu. Nakon par tjedana ne bi jeli janjad već jedni druge.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 14:44   #74
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Kakva su ovo pitanja babarej. Pa naravno da bi. I sam si napisao da ljudi pribjegnu kanibalizmu. Nakon par tjedana ne bi jeli janjad već jedni druge.
Napisao sam vec, dozivio sam da su mi rekli da bi radije umrli nego ubili i pojeli zivotinju. Ja znam da bi svi ubili i pojeli kad bi dosla zajebana situacija ali me zanima koliko je onih koji misle da ne bi
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 14:53   #75
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Napisao sam vec, dozivio sam da su mi rekli da bi radije umrli nego ubili i pojeli zivotinju. Ja znam da bi svi ubili i pojeli kad bi dosla zajebana situacija ali me zanima koliko je onih koji misle da ne bi
Kao što bi i ti jeo hranu koja ti je sada možda nezamisliva, tipa ličinke, kukci, zmije, i sl.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 15:00   #76
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Kao što bi i ti jeo hranu koja ti je sada možda nezamisliva, tipa ličinke, kukci, zmije, i sl.
Nista meni nije nezamislivo, dapace, rado bih probao azijske specijalitete.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 15:24   #77
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Zanima me jedna stvar kod vegetarijanaca koji su bas tvrdi u svojim stavovima. Dakle, vidim da dosta njih ima stav da djetetu nece davati meso niti sami jesti jer je to krivo i zivotinje pate. E sad, mene zanima jedna situacija i kako bi reagirali.

Nasli ste se negdje sa svojim djetetom i gladni ste i vi i dijete. Negdje na nekom selu, ajmo reci zatrpani snijegom i stvarno nema nista za jelo sto vi inace jedete i ne mozete otici danima. No, ta kuca u kojoj se nalazite ima eto malo stado koza, krava, ovaca, cega god.
Da li bi i dalje inzistirali na tome da se zivotinje ne smiju ubijati za jelo i pustili da vase dijete umre od gladi ili bi zaklali tu zivinu i tako ostali zivi?


Znam da je situacija ekstremna ali zanima me misljenje. Nadam se da me sad nece napasti sa svakakvim nebulozama jer nemam lose misljenje o vegetarijancima. Cisto me zanima dokle to uvjerenje ide.
Kazu da nema glupih pitanja, al eto... evo ti jedan moguci odgovor

Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Ne zelim ni ja nanositi nepotrebnu bol zivotinjama niti smatram ispravnim nacin na koji se uzgajaju ali necu zbog toga prestati jesti meso.
Ovo je posvadjano s logikom
Odluci ili zelis jesti meso ili ne zelis nanositi nepotrebnu bol. Nema i jedno i drugo.

Zadnje uređivanje Zora : 19.03.2013. at 15:32.
Zora is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 15:35   #78
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Zanima me jedna stvar kod vegetarijanaca koji su bas tvrdi u svojim stavovima. Dakle, vidim da dosta njih ima stav da djetetu nece davati meso niti sami jesti jer je to krivo i zivotinje pate. E sad, mene zanima jedna situacija i kako bi reagirali.

Nasli ste se negdje sa svojim djetetom i gladni ste i vi i dijete. Negdje na nekom selu, ajmo reci zatrpani snijegom i stvarno nema nista za jelo sto vi inace jedete i ne mozete otici danima. No, ta kuca u kojoj se nalazite ima eto malo stado koza, krava, ovaca, cega god.
Da li bi i dalje inzistirali na tome da se zivotinje ne smiju ubijati za jelo i pustili da vase dijete umre od gladi ili bi zaklali tu zivinu i tako ostali zivi?


Znam da je situacija ekstremna ali zanima me misljenje. Nadam se da me sad nece napasti sa svakakvim nebulozama jer nemam lose misljenje o vegetarijancima. Cisto me zanima dokle to uvjerenje ide.
Jel ti stvarno mislis da si originalan, da nisi smislio pitanje koje nam svako malo netko postavi misleci da je originalan?

Ajmo ovako. Ti se nalazis u tom istom selu, u toj istoj situaciji, sa svojim djetetom, ali nema ni krava, ni koza ni ovaca. Ima samo jedna stara baka. Hoces li pustiti da tvoje dijete umre od gladi ili ces zaklati tu baku i tako ostati ziv?

I, da te preduhitrim (sto vec napisah na drugoj temi) da sam na pustom otoku s covjekom i svinjom, pojela bih onog tko me prije raspizdi.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 15:36   #79
Quote:
Zora kaže: Pogledaj post
Kazu da nema glupih pitanja, al eto... evo ti jedan moguci odgovor

One ovce iz situacije koju sam ja opisao jedu slamu. Situacija je kuca na selu zatrpana snijegom i ne moze se vani ni do druge hrane.

Ovo je posvadjano s logikom
Odluci ili zelis jesti meso ili ne zelis nanositi nepotrebnu bol. Nema i jedno i drugo.
Pa kad bih povoljno mogao nabaviti meso od zivotinja koje su se mazile i pjevalo im se svaki dan a zaklane su u snu sa nekim plinom onda bih jeo to. Posto ne mogu jedem sto ima.

Zar je nemoguce biti protiv odvratnih uvjeta na tim farmama i jesti meso? Kad jedem meso ne razmisljam kako je ta zivotinja provela zivot niti me je briga. Kad bih o svemu mislio na taj nacin izludio bi u tjedan dana.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 15:37   #80
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Mekušce (lignja) ću jesti zbog B12 vitamina.
Sto ces nakon pedesete godine, kad se zbog smanjene apsorpcije vitamina B12 iz hrane svima, neovisno o nacinu prehrane savjetuje uzimati suplement B12?
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:23.