Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Kuhinja bez mesa

Kuhinja bez mesa Vegetarijanstvo, veganstvo, makrobiotika i ostala bezmesna prehrana

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.04.2013., 17:39   #21
Evo savjet za vegiće studente: sc zaobilaziti u širokom luku i otpeljati se dvije stanice niže na Cvjetno naselje - otkad su prije 7-8 godina imali incident sa salmonelom menza je zakon. Paze na kontaminaciju mesom (da je ne bude, jel) i ne izbečuju oči. Također, kratki redovi (max 15 min).
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 18:23   #22
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Društvo nikada nije voljelo drugačije.

Jer ne znaju što bi s drugačijim, pa iz neznanja eksalira strah, i eto paranoje i mržnje.
A bezveze.

Opišeš postupak i nek osoba bira hoće li jesti takvo ili neće. Ako si restoran, vidiš jel ti takva mušterija bitna ili nije. Ako si klijent, vidiš jel ti paše ili ne. Uputiš želju da ubuduće dodaju ovo/ono i to je to.

Kod frendova kod kojih ideš jesti, ne bi trebalo biti teško pojasniti što je ok, što nije. Ako njima ne paše udovoljiti, ok, nećeš jesti i nije smak svijeta.
Treba objema stranama dati pravo na izbor da nešto NE naprave.

Kao što je izbor vegetarijanca da ne jede meso, i to treba poštivati, u situaciji da je sva hrana mesna, jednostavno treba prihvatiiti i da vegetarijanac iz priče to ne želi jesti. I razumjeti ako domaćin ne može/ne želi raditi posebno.

Oni pak koji imaju volje i želje za experimente s odvojenim priborom, daskama za rezanje, namirnicama, paziti dok se 4 lonca krčkaju kojeg se miješa s kojom kuhačom itd... nek se igraju. Često sam u toj skupini zaigranih, jer me veseli ugoditi.

Osobno garantiram da imam neke granice i da ima stvari koje bez beda radim i nije mi teško, i da ima onoga što ne bih napravila. Što je to - ovisi o tome koje je jelo u igri, koliko mi 'komplicira život', jel mi se sve skupa da, koliko mi je stalo do osobe itd.

Ono što mogu i želim, rado pripazim, što ne mogu/ne želim, to je tako. Tko mi to odluči zamjeriti, a široko mu polje.

Osobno, ne pijem mlijeko, ni svježi sir. Izbjegavam i mahunarke.
No, kad mirno nastupiš sa 'ne bi ovo', fakat nije bed. Da, pitaju me kako to, pitaju me jel jedem ovo ili ono... i nije bed. Isto tako i prihvate da jednostavno, radije ne bih ništa.
Ovo moje nije iz uvjerenja, nego iz stanja organizma. No, ne radim razliku radi li se o medicinskim ili osobnim razlozima.

Podivljam na to kad se ljudima ide nešto smjestiti sa 'neće skužiti'. Sama ni ne jedem stvari za koje ne znam što su sastojci. Prevara nije moj stil.

A da se nasmijem onima koji mi tvrde da ne jedu ovo ili ono, a ne čitaju deklaracije i u drugoj klopi to veselo pojedu, a nasmijem
I moram priznati da od takvih ljudi daljnje inzistiranje da nešto ne jedu, ne shvatim ozbiljno i prođe me volja za ugađanjem. Ono, daj barem reci 'ne jedem to i to jelo', a nemoj mi se vaditi na sastojke, kad očito oni nisu problem
Jednostavno ću zaključiti sa 'a sorry, ovo nije za tebe, da ti naručimo nešto?' i to je to.

Tricky mi je recimo ideja svadbe... jer masovno je tamo hrpa mesnog, i nemam pojma koliko se pazi na razdvajanje... Frendica je rekla da se ne brinem oko nje, al ono, ne mogu ne brinuti i to je svakako stavka koju jednog dana želim imati na umu, samo ovog trenutka još ne znam (nisam se raspitivala, nije na redu) što pitati, na što paziti i kako organizirati sve skupa.
Verzija da se 'nosi od doma' mi nekako nije mila, iako je ona i to predložila...

No, kako vi hendlate svadbe?
enigma in red is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 19:54   #23
Znaci ti nisi vegan, i automatski NEMAS POJMA sta to vegani jedu. Izbacis meso, jaja i mlijecne proizvode..i napravis SVE sto ti padne na um..zar je to stvarno toliko zahtjevno ? Zar se tvoj svaki obrok sastoji iz mesa, ili neceg od navedenog...
__________________
Albert Einstein: " Nothing will benefit human health and increase the chances for survival of life on earth as much as the evolution to a vegetarian diet"
Lastdayonearth is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 21:50   #24
Tako je! Mislila sam na to da istim šefljama grabe sve i svašta bez da ih operu prije, ili da imaju različite šeflje, kuhače, žlice za različite namirnice. I da na kraju dobiješ sladoled sa umakom od paradajza je super primjer! Svaka čast! Ziher da ne očekujem „svoj“ tanjur negdje, pa opere se pobogu. A kod tava mi smetaju one teflonske koje kao ni ne treba oprati kako treba jer se time skida zaštitni sloj a i znaju izgledati grozno kad se naprži (vidjela svakakvih tava u životu) zato i kod kuće imam svoju tavu, dok mi normalan svijetli lonac ne smeta da se očisti kako spada nakon kuhanja bilo čega.

A i kad sam bila gost mi je uvijek smetalo kad su stavili 5 salata na stol a bila je jedna žlica…ljudi počeli vlastitim vilicama grabati salatu (što znaju raditi i kad ima svaka salata vlastiti pribor…aaaargh), što je i odvratno da i jedem meso ili da je hrpa vegana za stolom…ono, imao si to u ustima i sad ideš time hvatat nešto što bi možda netko drugi jeo…mislim, to je kao da si pljunuo unutra…

A što se vegana tiče, mogu si misliti kakve se znaju frke dignuti. Kakav problem napraviti nešto što ne sadržava ništa životinjskog porijekla (meso, životinjska mast, jaja, mliječni proizvodi u što spada i maslac, med, želatina), ne očekujemo da sad za nas stojite u dućanu kao mi i čitate sitno tiskane deklaracije na pojedinim proizvodima, ali nije teško ispržiti neko smrznuto povrće na ulju uz kuhani krumpir, za vegan gosta koji dođe možda jednom na tri mjeseca sasvim solidan ručak.

Ali upravo to, ljudi forsiraju (kod nas se kaže „trucaju te“) da ti ponude nešto a znaš da nije kako (tebi!) treba i onda se uvrijede kad odbiješ jesti. Naravno na pristojan način, ali ne, ne daju ti mira. Pa zašto pa zašto, a pa zato jer znam da se kod većine jednom kuhačom kuha i da se, pogotovo tu kod nas u Međimurju, još često koristi svinjska mast za prženje jer ljudi kolju doma i jeftinije im je to nego koristi ulje koje moraju ekstra kupiti i koje štede kad već imaju mast kod kuće. Ali te uvrijeđene face, mislim….ili ti nude neke parfe kolače a znaš da je tri tone želatine unutra, pa lijepo pristojno veliš da ne možeš, ali moraš probati, pa veliš da ne jedeš želatinu, pa te samo široko gledaju šta je sad to opet, mislim, ko da će svijet propasti ako ja sad ne jedem kolač uz kavu, više će ostati za one koji ih možda obožavaju. Hallo?
Ili imala jednom momka. Pozvala ga kod sebe na ručak, kao volimo obojica meksičku hranu i ja složila vegetarijanske burritose (bez graha jer ne jedem grah), sa umacima i sama napravila tijesto i sve pet. on dođe kod mene, jede, jede, i počne kao kako je jaka hrana…da bi mi na kraju priznao da mu je mama prije odlaska k meni kupila ogroman sendvič da dječačić ne bi umro od gladi, jer vegetarijanskom hranom se ne možeš najesti. E, čovjek je skoro pukao. Bilo mu je dobro, barem je rekao, ali čovječe…pa mogao si je kasnije kupiti sendvič da je ostao gladan, ali dobro, kasnije je bio mudriji ali općenito ta fama oko mesa mi nije jasna…mislim, imam osjećaj da ljudi ne znaju ništa drugo nego meso jesti. Kod nas se isto svinjetina jede na tisuće načina ali ima i hrpa bezmesnoga…krpice zeljem…sir s vrhnjem…rezanci sa orasima/makom/sirom, knedle, šiškrlini…i kaj oni rade onda? Gore bace jednu šniclu ili kako sad da ja to razumijem? I kaj mi je veliko čudo, obično teški fizikalci za koje bi si čovjek mislio „ok, teško rade pa hoću nešto konkretno, mesno, pojesti“ budu najtolerantniji i razumni, dok oni neki „preokretači papira“ koji čitav dan sjede na dupetu (bez osobne uvrijede molim, govorim iz iskustva) počnu spikama o tome kako ja to živim i šta uopće jedem i blabla…

Ne mislim nikog uvrijediti jer ja sam zadnja koja ljude kategorizira po tome što jedu (deda mi je bio mesar; sviđao mi se mesar pobogu, on je rekao da mu ne smeta da sam vegetarijanka pa nije onda ni meni što je on mesar, ali nismo došlu skupa, samo da napomenem, ne zbog toga), ali ne volim kad meni neko soli pamet o tome što ja jedem. Ako ti treba uz svaki obrok meso, ok, imam druge probleme nego razmišljati o tome što ti jedeš, ali ako mi počneš soliti pamet…oooo…onda nastupam…svaki ima pravo na svije mišljenje i svoj izbor, i ako nekome smeta da mu je u pireu umak od mesa onda je njegov izbor da to odbije, a ako nekome ne smeta paradajz umak na sladoledu (kako mi je super taj primjer) neka stavi još i prženi luk gore…njegov izbor. ali to grabanje istim šefljama svega i svačega BEZ pranja između tog svega i svačega u javnim kuhinjama je za mene već diskriminacija, a kaj sa ljudima koji su možda teški alergičari…??? Ja nikad nisam jela u menzama, radije sam tjedan dana jela kuhani krumpir jer ponekad nisam imala lovu za nešto raznovrsnije…
Olga is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 22:00   #25
Quote:
Olga kaže: Pogledaj post
mislim, imam osjećaj da ljudi ne znaju ništa drugo nego meso jesti. Kod nas se isto svinjetina jede na tisuće načina ali ima i hrpa bezmesnoga…krpice zeljem…sir s vrhnjem…rezanci sa orasima/makom/sirom, knedle, šiškrlini…i kaj oni rade onda? Gore bace jednu šniclu ili kako sad da ja to razumijem? I kaj mi je veliko čudo, obično teški fizikalci za koje bi si čovjek mislio „ok, teško rade pa hoću nešto konkretno, mesno, pojesti“ budu najtolerantniji i razumni, dok oni neki „preokretači papira“ koji čitav dan sjede na dupetu (bez osobne uvrijede molim, govorim iz iskustva) počnu spikama o tome kako ja to živim i šta uopće jedem i blabla…

Ne mislim nikog uvrijediti jer ja sam zadnja koja ljude kategorizira po tome što jedu (deda mi je bio mesar; sviđao mi se mesar pobogu, on je rekao da mu ne smeta da sam vegetarijanka pa nije onda ni meni što je on mesar, ali nismo došlu skupa, samo da napomenem, ne zbog toga), ali ne volim kad meni neko soli pamet o tome što ja jedem. Ako ti treba uz svaki obrok meso, ok, imam druge probleme nego razmišljati o tome što ti jedeš, ali ako mi počneš soliti pamet…oooo…onda nastupam…
iz ovog i inicijalnog posta, meni se nekako cini da ti vise podcjenjujes svejede i podsmjehujes im se nego oni tebi
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 22:14   #26
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
A zašto ti je smiješno što netko ne zna šta da napravi veganu?

Evo ja zbilja ne znam kakav bi ručak napravila veganu jer se ne hranim na takav način iako mi nisu strani ni tofu ni soja ni zobeno, bademovo mlijeko itd. Ono jedem povremeno neke od tih stvari ali zbilja ne znam na čega sve treba obratiti pozornost, a ako ugošćujem vegana bilo bi mi žao da nešto ne jede jer jedan od sastojaka je dobiven od neke životinje.

Bože pa i vi sami znate biti iznenađeni kad skontate da u nekim stvarima ima nešto što se radi od životinja, daj si zamisli kako je tek nekome ko se ne hrani na takav način i zbilja nema blage na šta sve treba obratiti pozornost. I ako sebi pravim ručak neću svom gostu dati salatu da jede jer je vegan, potrudila bi se ipak napraviti nešto konkretnije, samo bi me brinulo koje su namirnice ok a koje ne.
Moram kvotati ovo jer je super post i daje kočnicu u stavu: Pa kako ne znaš napraviti nešto vegetarijancu/veganu??
Moja sestra se recimo jako oprezno nosi sa mnom i isčuđava jer ne želi me uvrijediti i pazi na te sitnice (kao i ti, iz poštovanja, što je pohvalno naravno) a kad to gledam na takav način smiruje me i shvaćam kako je biti u njenoj/vašoj situaciji.

Ja nemam problema sa menzama, najradije jedem u SC spora, tamo uvijek ima vegetarijanski meni iako mi se hrana čini općenito nikakva, i kad sam svejed bila. Najmesožderskije mi je nekako na Savi, a Cvjetno je zakon. Na PBF-u imaju super kupus i špinat.

U gostima uvijek javljam ako imam posebnih prohtjeva ili dajem ideje za recepte. Tako je dečkova mama mene zvala na večeru nakon 4 mjeseca i napravila tofu složenac, pitu od sira i jabuka i hrpetinu salate. Jeli dečko, majka njegova, sestre i ja. Najeli se ko nikad, bilo super. Ona se sama sjetila tofua i svega, biće potražila po Coolinariki (inače je ona super za recepte i savjete )

Ja sam imala nedavno situaciju Tip-Top restoranu u ZGu. Pitam ženu imaju li bezmesna jela. Ona meni: Imamo lijepih ribica na žaru.. Ja njoj: Riba? Pa to je meso. Ona meni: Aha, vama je riba meso?
Na kraju reče: OK, imamo rižoto sa jabukom, pinjolima i peršinom, to vam je super, ovo ono, morate probati. Ja rekoh de brate nosi, a smirila sam se kad mi je donjela vinčeko Dobar rižoto bio, nisam takvo nešto nikad jela.
Acid_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 22:49   #27
Oke mi je ovo sto je Olga rekla da ne treba generalizirati i osudjivati itd...ali ja iskreno ne bih nikad mogla ni pomisliti da budem s mesarom. Previse je jak u meni taj osjecaj...ljubavi prema zivotinjama, i toga da na to gledam kao na ubistvo..jadna i nevina bica se ubijaju..i sad da budem s nekim kome je to malte ne posao..nema sanse.
__________________
Albert Einstein: " Nothing will benefit human health and increase the chances for survival of life on earth as much as the evolution to a vegetarian diet"
Lastdayonearth is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 00:08   #28
Moze i nezgode od doma?

Prije par mjeseci, bio banana chips na snizenju u Hoferu. Kupim, otvorim, zgrabim par da cu stavit u muesli, srecom, zaustavila sam se na vrijeme jer je bio neobicno ljepljiv. Sadrzavao je med! Cemu? To je zavrsilo kod frendice.

Dr. Oetker ima nove brze praske za puding Mein Moment. Mlijeko, naravno, biljno u mom slucaju, se ugrije minutu u mikrovalnoj, razmuti se prasak, jos minuta u mikrovalnoj i jos se malo promijesa, i eto pudinga. U ducanu sam provjerila sastav vanilije i kupila i vaniliju i cokoladu. Pojela sam vaniliju. Onda sam isla pripremiti cokoladu, ugrijala 150 ml mjesavine rizinog i sojinog mlijeka, istresla prah, promijesala i u tom trenutku se sjetila da u ducanu nisam provjerila sastav. Butterreinfett Sve je letilo u WC skoljku. Otkud im drskost tako razrjedjivati kakao maslac?

Neki bi rekli da nema veze, jer sam vec ostavila par kuna za taj prasak za puding, ali jedan od razloga sto sam veganka je i gadjenje - ipak ne toliko da bi mi smetalo sto je oprana viljuska jednom davno taknula meso, da mi se to gadi, puno vise bi mi se gadilo sto je netko meni nepoznat njome jeo, meso je barem termicki obradjeno, tudja usta nisu. Kad smo kod toga, u menzi sam puno previse puta nasla prljavi pribor.

Kad sam tek postala vegetarijanka, ne jos veganka. Pitala me blagajnica u menzi zasto nisam uzela meso koje je na meniju ili nesto takvo. Rekla sam joj da sam vegetarijanka. Pa mi je rekla da si uzmem kolac. A na vrhu kolaca sloj zelatine. Pa sam joj objasnila sto je zapravo zelatina.

I da, cesto su u menzi meso i pomfrit vadili istom supljom zlicom. Pa sam im jednom otvoreno rekla da necu jer je ista zlica. Nekima ne bi smetalo, ali, kao sto rekoh - gadjenje. Drugi imaju razumijevanja, jednom sam kolegu zamolila da kobasicu stavi na kraj tacne dalji od mene i nije bilo nikakvih problema.

Neki se jako trude biti obzirni. Jedan kolega je ponudio da ode sjesti za drugi stol sa svojom mesnom pizzom. Kad sam tek postala vegetarijanka jedna frendica je pitala smije li ona jesti meso na veceri sa mnom.

Kad idem u goste ponesem sto cu jesti. Ako ostajem duze, kuham kod domacina, cesto i za druge.

Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
A zašto ti je smiješno što netko ne zna šta da napravi veganu?

Evo ja zbilja ne znam kakav bi ručak napravila veganu jer se ne hranim na takav način iako mi nisu strani ni tofu ni soja ni zobeno, bademovo mlijeko itd. Ono jedem povremeno neke od tih stvari ali zbilja ne znam na čega sve treba obratiti pozornost, a ako ugošćujem vegana bilo bi mi žao da nešto ne jede jer jedan od sastojaka je dobiven od neke životinje.

Bože pa i vi sami znate biti iznenađeni kad skontate da u nekim stvarima ima nešto što se radi od životinja, daj si zamisli kako je tek nekome ko se ne hrani na takav način i zbilja nema blage na šta sve treba obratiti pozornost. I ako sebi pravim ručak neću svom gostu dati salatu da jede jer je vegan, potrudila bi se ipak napraviti nešto konkretnije, samo bi me brinulo koje su namirnice ok a koje ne.
Pa jednostavno, kuhas from the scratch i ne stavis nista zivotinjsko.

Znaci: varivo od graha i jecma, stavis luk i mrkvicu, ali ne stavis spek jer je od zivotinje, ne stavis kobasicu jer je od zivotinje, ne stavis vrhnje jer je od zivotinje. Stavis pasirane rajcice jer nije od zivotinje.

Uzmes konzervu kukuruza, konzervu graha, ocijedis i pomijesas. Dodas narezanih kiselih krastavaca i pecenih paprika. Dodas sol i druge zacine i zalijes maslinovim uljem.

Skuhas grah, ocijedis, dodas narezani luk, svjezu papriku i rajcicu. Dodas sol i zacine. Zalijes bucinim uljem.

Uzmes patlidzan. Narezes na kriske. Bacis na ulje, isprzis, posolis, popapris. Isto ucinis s tikvicama.

Uzmes sampinjone, ili portabele ili shiitake. Otkines stapke. Klobuke bacis na ulje i poprzis. Posolis i popapris.

Ispeces krumpire u pecnici, pritom koristis biljno ulje, a ne svinjsku mast i ne stavis spek. Ili skuhas rizu. Ili skuhas palentu.

Naravno, da bi bio kompletan rucak, pojedina gore spomenuta jela treba kombinirati. Za desert posluzi kompot.

E sad, koje su namirnice OK, a koje ne, morat ce ti gost reci. Tvoj gost moze biti alergican na nesto sto je vegansko (psenicu ili kikiriki). Tvoj gost moze biti Hare Krishna i odbijati jesti luk, cesnjak, poriluk ili gljive. Tvoj gost moze biti makrobioticar i odbijati jesti paprike, rajcice, krumpire i patlidzan. Tvoj gost moze biti sirovojelac i odbijati jesti bilo sto zagrijano preko 40 i nesto stupnjeva.

Ako kupujes voce, povrce, mahunarke, zitarice, sjemenke i orasaste plodove u njihovom izvornom obliku, ne moras brinuti o skrivenim sastojcima zivotinjskog podrijetla (dok god tu salatu dobro operes, jelte). Ako kupujes gotove vegetarijanske kobasice i slicno, eh da, one cesto sadrze bjelanjak. Niti jedan vegan se ne bi trebao buniti ako mu posluzis hranu pripremljenu od cjelovitih namirnica, a ne veganske imitacije mesa.

Quote:
Acid_2 kaže: Pogledaj post
Ja sam imala nedavno situaciju Tip-Top restoranu u ZGu. Pitam ženu imaju li bezmesna jela. Ona meni: Imamo lijepih ribica na žaru.. Ja njoj: Riba? Pa to je meso. Ona meni: Aha, vama je riba meso?
Na kraju reče: OK, imamo rižoto sa jabukom, pinjolima i peršinom, to vam je super, ovo ono, morate probati. Ja rekoh de brate nosi, a smirila sam se kad mi je donjela vinčeko
Svojevremeno su konobar i kuharica u jednoj palacinkarnici ucinili da narucim viski

Quote:
Lastdayonearth kaže: Pogledaj post
Oke mi je ovo sto je Olga rekla da ne treba generalizirati i osudjivati itd...ali ja iskreno ne bih nikad mogla ni pomisliti da budem s mesarom.
Meni je prva pomisao na to bila: mesarske bradavice. Proguglajte slike ako vas zanima.

Sirovo meso sadrzi gadosti s kojima je bolje ne dolaziti u kontakt. (Kuhano ima druge gadosti, ali valjda su onkogeni virusi u njemu pobijeni.)

Quote:
afra kaže: Pogledaj post
E da, zašto mislite da postoji ovako negativan stav baš o veganima?
Odgovor je jednostavan: Vegani p(d)okazivanjem da je biti vegan izvedivo predstavljaju prijetnju izgovorima drugih i - posljedicno - njihovom self-imageu.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 00:40   #29
"Vama je riba meso?"

Pitanje za one koji su rekli da ne jedu mahunarke. Zašto? Ne odgovara vam okus? Napuhuju vas? Ne jedete sve ili neke baš posebno, a ostale mogu proći?

Zadnje uređivanje Lozimka : 03.04.2013. at 01:32.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 02:26   #30
Quote:
afra kaže: Pogledaj post
E da, zašto mislite da postoji ovako negativan stav baš o veganima?
Kako je patientia doživjela u restoranu da "oni to ne podržavaju" pa zora kaže da je dobila negativan komentar općenito o veganima...
Osobno ne vidim razlog za to, ne namećem drugima svoj izbor, dapače, dok negdje ne dođem u situaciju da drugi vide što jedem to niti ne spominjem kao temu, svatko ima pravo jesti što želi.
Zašto tako negativni stavovi u društvu o veganima, to me baš zanima ako netko zna.
Pa ovako u zadnje vrijeme sam se susreo sam dosta vegana i vegetarijanaca i moram rec da nekako imam osjecaj, pogotovo sto se vegana tice da svojim nacinom prehrane ispoljavaju stvari koje i nemaju veze s tim. I unaprijed osuđuju svejede, tako da to ide s obje strane. I naravno taj negativan stav. Nista ne valja, niti nije dobro ako nije veganstvo. Nije pravilo, ali veliki postotak je takav.

Nemojte se naljutit, ali toliko "soljenja pameti", govora s visoka, aposlutnog poznavanje svega i ogranicenosti sam dozivio puno vise od vegana nego svejeda.

Kazem svoje osobno iskustvo. Ovime ne napadam nikoga niti imam nista protiv vegea, naprotiv u zadnje vrijeme i sam naginjem vegetarijanstvu.
need4speed is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 02:55   #31
Ljudi uglavnom ne mogu prijeći preko bacanja hrane u smeće. Većina koju ja poznajem. Zato ne bih preporučila nikome da to iznosi u javnost.
Da, i svejedi bacaju, pogotovo nakon velikih blagdana, ali većina će osuditi bilo kakvo bacanje. Pogotovo zato što danas sve češće vidimo ljude koji kopaju po kontejnerima.
Nije umjesno i ne zamjeram ljudima koji zamjeraju drugim ljudima, bez obzira svejedi ili vegani, bacanje hrane.

Ovo pišem kao jedan od mogućih razloga za negativan stav.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 10:17   #32
Quote:
need4speed kaže: Pogledaj post
Nemojte se naljutit, ali toliko "soljenja pameti", govora s visoka, aposlutnog poznavanje svega i ogranicenosti sam dozivio puno vise od vegana nego svejeda.

Kazem svoje osobno iskustvo. Ovime ne napadam nikoga niti imam nista protiv vegea, naprotiv u zadnje vrijeme i sam naginjem vegetarijanstvu.
Čisto iz mog bliži se tridesetogodišnjeg iskustva što vegetarijanstva što sad veganstva mogu reći da je meni bilo obrnuto.
Ničim izazvana dobivala sam kroz godine komentare tako cinične, takve podsmijehe, takva glupava pitanja koja su sadržavala već implicirani odgovor da samnom nešto nije u redu samo zato jer ne jedem nešto ili što jedem nešto drugo...
Puno, puno puta, imam svejede u obitelji, samo jedna osoba je vegetarijanac a ja sam dugo bila jedina vegetarijanka, a sad sam jedina veganka kod mojih, pa među kolegama, prijateljima, okolinom općenito.

Ne kažem da nema tolerantnih, ali baš zato sam postavila pitanje da zašto vegani toliko izazivaju gađenje kod nekih i mnogima je to poziv na vrijeđanje, kad sam evo ja iz isključivo dugogodišnjeg osobnog iskustva osjetila na svojoj koži da upravo svejedi su skloni(a posebno kad su u grupi a ti si jedini koji jedeš drukčije) itekako teškom ismijavanju, gledanju s visoka i raznoraznim uvredama.
Moje iskustvo govori o velikoj netoleranciji u društvu i to prema meni kao osobi koja ne namećem drugima što da jedu ili ne jedu, ne pametujem drugim oko hrane i slične finte.
Samo sam zamislite usudila se svaki puta držati svoga, tj. odbila sam jesti ono što je grupa jela od mesa i svega ostaloga, nakon što su me onako posprdno nagovarali "ma daaaaj, pa kaj će ti se desiti" i slične fore.
Zamislite... imam pravo reći "ne hvala, ne želim to jesti" i automatski je to mnogima poziv na vrijeđanje i podsmjehivanje.
Doživjela kroz godine dosta puta...
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 11:35   #33
@ afra, a da je obratno? Da je grupa vegana i jedan svejed? Misliš li da bi vegani ostali tolerantni, ljubazni i ne bi marili za to što ovaj glođe kost neke životinje? Ljudi su jednostavno takvi, uvijek bili i bit će.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 12:33   #34
Ja sam već navikla čuti svakakve gluposti pa me više ne iznenađuju. Posljednje je bilo "Veganstvo? Jel to ima neke veze s vjerom?". Zatim: "Šta ti ponudiš svojim gostima? Jel ti gosti uopće dolaze? Vjerojatno se ne usuđuju, ha?"
Općenito, što ljudi manje znaju, to imaju izraženiji onaj moronski podsmijeh. Vidiš da samo što ti se ne nasmiju u lice, ali pokušavaju ostati pristojni.
Rosie78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 15:57   #35
@Patientia, ne smijem otvoriti taj link :P I ja sam imala par takvih situacija...jedne se posebno sjecam, kad je jedan sebi dao za pravo da dodje do mene i pocne me vrijedjati, kako sam ja luda i nenormalna sto jedem te svoje travulje..udarile mi one u glavu itd..i kad sam ga ja lijepo zamolila da mi se ili obraca kulturno ili nikako, on se naljutio, kako sam ja tek sada luda...kako se on sali, itd..nisam ga vise ni slusala. Naravno, od tad...njega izbjegavam, jer prosto ne zelim biti u drustvu takvih prostaka, i nekulturnih ljudi..sto ce mi to..pored ipak znacajnog broja finih, uctivih i prijatnih ljudi
__________________
Albert Einstein: " Nothing will benefit human health and increase the chances for survival of life on earth as much as the evolution to a vegetarian diet"
Lastdayonearth is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 17:31   #36
Gmli: podsmjehujem se onima koji se i meni podsmehuju. Imam prijateljicu, jednu od najboljih na svijetu, koja tvrdi kako obožava meso, i kaj sad, da je odjebem, da joj se rugam da ne znam kaj, pa boli me đon, to je njezin izbor i prihvaćam je takvu kakva je, jer i ona mene prihvaća takvu kakva jesam. U njemačkoj su me u školi zvali „Körnerfresser“, što u slobodnome prijevodu znači „žderač sjemenki“, i sad ti imaj neki neutralan stav prema takvim osobama, jeste, bila su to djeca tada, ali susrećem ih svako malo i kao odrasla osoba. To su ljudi koji očigledno nemaju druge probleme nego gledati kaj netko drugi jede odnosno ima u tanjuru. Pa kako treba biti jadan??? Meni ne smetaju komentari a la „kako si komplicirana“ …nekome možda jesam, ali mi smeta kad se ide pljuvati po mojemu stavu da neću jesti mrtve životinje i da komotno živim bez toga, kao da sam neki alien jer imam svoj stav od svoje 12.godine. ako si ti bahat i neugodan prema meni ja ću biti to isto prema tebi, samo trostruko, eto, to je moj stav.
a kaj se mesara tiče. Razumijem taj izbor da ne možeš biti sa mesarom, ali nisam ni znala kaj je ali mi se sviđao a kad sam saznala bilo mi je svejedno jer imam svoj osobni stav. A moj stav je, ako jedeš životinje moraš biti i u stanju ubiti je. E. moja baka, žena mesara, nekih 88 godina stara, otkad znam za sebe jafče i cvili kako je joj žal neke živine ovo ono ona ne bi nikad nekaj ubila ali POŽDERALA bi sve, pa i dupina da joj staviš na tanjur. Jednom davno je dobila neki som živi u kanti poklonjeno…frka panika…mama je morala taj som zatući a bila je ono…veći teenager..to je meni katastrofa i licemjerno. Ili zakolji barem soma, kokoši ili nemoj jesti, eto, moj stav. Ja nikad ne bi mogla zaklati nešto veće od muhe ili komaraca, ili miša ako je uhvaćen za ljepilo (time mu skratiš muke, to je druga priča, jao, živog bi pustila negdje =)). Ne, hoću reći da ionako većina ima duži jezik nego muda, a mesar može o čemu drugi sude. E. nadam se da barem netko razumijem o čemu govorim? Jer najlakše je kenjati po tome kako je nekome žao jesti živine koji ih nikad ne bi ubio, ali sam bi žderao sve a ne bi mogao ni ribu sa udice uzeti…eee…

e. i što se ovih nekih ispada debila tiče, i ja sam ih imala. Kao panker svako malo sam naletjela na neke likove (ne skinjare, ajme majko, oni su još i super kaj se toga tiče) koji su mislili da pošteno domobranstvo kao vegetarijanac ne možeš izvesti i da si čovjek manje vrijedan od „normalnog“ domoljubnog, t.j.mesoždernog, naroda…samo kažeš da je i hitler bio vegetarijanac (možda ne ono da izbjegava želatinu i te sheme, ali za svoje doba poprilično veggie) puste te na mir u roku od odmah, ne bi čovjek vjerovao kako daleko ide intolerancija i ljudska glupost prema bilo čemu….
Olga is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 19:34   #37
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
@ afra, a da je obratno? Da je grupa vegana i jedan svejed? Misliš li da bi vegani ostali tolerantni, ljubazni i ne bi marili za to što ovaj glođe kost neke životinje? Ljudi su jednostavno takvi, uvijek bili i bit će.
Ne znam iskreno, uvijek govorim samo iz osobnog iskustva što sam sve čula i doživjela.
Pošto smo društvo u kojem još uvijek u ogromnom postotku prevladavaju oni koji jedu meso i ujedno nemaju previše razumijevanja niti stupnja tolerancije prema drukčijem, mislim da su negativni doživljaji nas vegetarijanaca/vegana puno češći nego obrnuto.

Ako samo uzmeš u obzir da dan danas u 21.stoljeću možeš svijećom tražiti običnu kavu sa sojinim mlijekom u ponudi u kafićima ili restoranima... što reći dalje?
Omjeri su takvi, drugo bi bilo kad bi recimo te famozne kave sa biljnim mlijekom bilo na svakom koraku za popiti, alternative u restoranima za vegane po normalno... e onda bi neki omjeri snaga bili drukčiji.

Ovako još uvijek sam nekako mišljenja da će netko biti puno prije ismijan ako ne jede meso nego obrnuto, jer u praksi i prevladavaju pretežno restorani koji služe samo meso i ribu a sve ostalo im je ili gnjavaža, čudno itd... kužite me.

Otad sam vegan baš me jako smeta što u preko 90%kafića ne možeš popiti kavu sa sojinim mlijekom nego kad odem sa nekim malo na kavicu moram piti espresso ili neke sokove koje inače baš ne pijem ili u krajnju ruku nositi mlijeko sa sobom pa sipati sama(što isto zna biti čudno mnogima za susjednim stolovima kad te vide da vadiš svoje malo mlijeko iz torbe).

U svakom slučaju, nema dovoljno ujednačene ponude niti probližno za one koji piju drukčije mlijeko i ne jedu meso i ribu, a dok tako ne bude... i društvo će biti takvo kakvo jest, većinom puno čuda za nas koji samo želimo popiti drukčiju kavicu ili pojesti nešto bez da konobar kaže da ne podržava taj način ishrane...
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 19:45   #38
@ Olga, većina će ipak bez problema ubiti kokoš, zeca, ribu ako su dovoljno gladni i bez opcija.

Koja je poanta s Hitlerom? Ne razumijem.

@ afra, s vremenom će vjerojatno porasti broj vege friendly trgovina i kafića. Nekako mi je to normalno jer trgovac se uvijek mora truditi više, biti bolji u nečemu od konkurencije, istaknuti se.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 20:08   #39
Ljudi pljackaju da ne bi ubili zivotinju... Osobno bih umro od gladi uz punu stalu zivotinja... Nezz za vas al imam mali vrt i daleko mi je jeftinije uzgajat hranu negu ju kupovat a pogotovo jer ne vjerujem deklaracijama na proizvodima... Em je ukusnije em mi je draze jest moje em znam cim (ni)je tretirano... Nisam vegeterijanac al unos mesa mi je par puta mjesecno nesto sitno... Kako izdrzavate fini miris pecenog mesa ili vam se dize zeludac od toga?

Sent from my HTC One X using Tapatalk 2
c.e.z is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 21:16   #40
Prvo sto ja konkretno ne volim meso...nisam ga nikad pretjerano preferirala...a drugo, kada pogledas film Earthlings, ili bilo koji slicne tematike i postanes svjestan tacno sta se desava tim bicima...okrene ti se zeludac svaki put kad neko cak i spomene"meso".
__________________
Albert Einstein: " Nothing will benefit human health and increase the chances for survival of life on earth as much as the evolution to a vegetarian diet"
Lastdayonearth is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:31.