Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2015., 10:14   #1
Dopunska nastava na hrvatskom jeziku u Njemačkoj

Ima li netko da podijeli iskustva glede dopunske nastave na hrvatkom jeziku Njemackoj?
Koliko je intenzivan program i sto se uopce uci?
Moja curka (7,5g) je sad drugi razred i zna citati hrvatski (ajde ne posebno brzo), poznata joj je i hrvatska abeceda, pa se pitam da joj ispocetka nece biti dovoljno zanimljivo.
Da li bi joj bilo dovoljno i da kod kuce radimo uz neki udzbenik i radnu biljeznicu za drugi razred redovne skole u Hrvatskoj. Nabavila sam ljetos par knjiga.
Kakva su vasa iskustva?
__________________
Moje cure..L i N

Zadnje uređivanje zoro007 : 25.09.2015. at 11:30.
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 13:44   #2
Vama bi prioritet trebao biti da dijete (a to vrijedi i za vas!) usvoji njemacki jezik bez akcenta, a ne da kao vecina "Jugovica" tu kod nas u Njemackoj govori njemacki poput Turaka iz ghetta. Zaboravite "dopunske nastave" i govorite s djetetom cim manje materinji, a cim vise njemacki jezik.
lisaclopuza is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 21:53   #3
Dijete nema problema s njemackim niti ima akcent. Uciteljica ima samo rijeci hvale. Mi pricamo i njemacki, pogotovo ako se radi o skoli. Cita svaki dan.

Mene zanimaju iskustva o dopunskoj nastavi...pitanje nije da li je dopunska potrebna, nego kakva su iskustva.
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2015., 21:24   #4
Iskustvo je takovo da vam te skole nisu potrebne, nego da vasoj djeci stete! Pustaju ti Sanadera pa mislis klinku jednog dana uvaliti kod rodijaka kad zavrsi Hauptschule za nekakvu nacelnicu u ministarstvu da ne radi nista? Hrvatske (i bilo kakove "nacionalne", nota bene!) skole samo getoiziraju djecu umjesto da ih integriraju u zdravo njemacko drustvo! Zaboravite usrani Balkan i uklopite se medju civilizirane ljude! Da uci toliko vremena kineski, japanski ili francuski - eto i dobre poslovne prilike kasnije!
lisaclopuza is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2015., 23:13   #5
možda bi neki roditelji trebali razmisliti i o tome koliko svojim stidom i otuđenjem od vlastitog porijekla štete svojoj djeci.

zoro007, nemam nikakvog iskustva s dopunskom hrvatskom školom u njemačkoj, ali imam iskustvo sa sličnim tipom dopunske škole (dopunskom nizozemskom školom u zagrebu koju mi dijete pohađa). svakako ti savjetujem da uključiš dijete u takav program (s educiranom učiteljicom i skupinom vršnjaka) ukoliko si u prilici, umjesto da sama s njim prolaziš školski program. naravno, od par sati tjedno ne možeš očekivati čuda (moj pohađa program od 3 sata tjedno), ali napredak se uoči. i, naravno, obavezno je da bar jedan od roditelja razgovara s djetetom na jeziku dopunske nastave, svom materinjem.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 17:22   #6
zašto to generaliziranje i jednog naroda...nema zdravog i nezdravog društva...

odrasla sam i školovala se u njemačkoj i nisam nikad išla na dopunsku nastavo...to je bezpotrebno opterecivanje djeteta bez neke koristi...
bitno je da vi govorite hrvatski sa djetetom u kući tako da ne zaboravi jezik...a djetetu je dovoljno da priča sa ostalima, u školi, društvu njemački jezik...

tako je bilo kod mene kući i nikad nisam imala neki strani akcent i govorila sam i hr i njemački bez poteškoća...


a dijete će se bez problema uklopiti u društvo i ako ne odustane i zaboravi na svoje porijeklo jer nikad nisam razumila ljude koje žele postati veći nijemci nego sami nijemci
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 20:36   #7
Sve je to lijepo, ali za uspjeh u zivotu dobro dodje svaka sitnica. Zasto imati los izgovor njemackog, ako se moze imati dobar? Zasto ne promijeniti ime, ako vas sef ili drugi domoroci u Njemackoj ne mogu normalno od silnih palatala ni osloviti kako treba? Zasto inzistirati na identitetu ciji su nositelji Vaso Brkic, Zdravko Mamic, Milan Bandic, tupoglavi nogometasi ili nekakve Severine? Mislite na svoju buducnost i buducnost svoje djece! Imate mogucnost zivjeti u Europi bez granica, ne morate bjezati ispod zice, sto ce vam "image" balkanskih mafijasa?!? To ne znaci postati Nijemac, nego odreci se objektivnih nedostataka koje "hrvatstvo" nosi sa sobom!
lisaclopuza is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 08:11   #8
Ja ne vidim razloga da svijet i zivot ovdje gledamo po crno bijelom principu. U stilu, ako njegujes svoj jezik, zapostavit ce njemacki, ako uci hrvatski garant ce pricati njemacki s naglaskom. Otkud to?
Moje dijete super prica njemacki, voli citati i cita svaki dan i to vrlo rado, ma i vijesti u medjuvremenu prati (ono na kiki za djecu, haha) i nema naglaska.
Kad prica hrvatski osjeti joj se naglasak haha.
Ja osobno nikad nisam osjetila da sam sanse propustila zbog toga jer mi prezime zavrsava na ić.
Mozda postoje regionalne razlike gdje je netrpeljivost prema strejndjerima veca, ali ovdje gdje sam ja nije tako i nema razloga za brigu. Sto vise, mislim da ¨balkanezi¨ iz hr imaju podosta dobar image da su radisni i otvoreni na suradnju.
A sad da se vratim na nastavu. Raspitivala sam se kakav je program i barem po onome sto pricaju je teziste na komunikaciji i pisanju. U visim razredima (iznad petog) ubacuju i neke elemente zemljopisa i povijesti. Da li cemo dotle doci, neznam.
Meni je bitno da ona malo pohvata pisanje, citati vec zna dosta dobro. Da li ce ici u tu skolu godinu ili dvije ili duze, vidjet cemo.
Da postoji kineski u skoli, odmah bi je upisala
Talijanski je isto pomalo poducavam, a tata vec engleski radi s njom

Dogovorili smo se da cemo prekinuti s dopunskom nastavom ako joj u bilo kom trenutku bude dosadno ili ja vidim da to sadrzajno nema previse smisla. Recimo od moje frendice sin je isao u tako neku skolu ca. 2005. godine i program je bio vjerovatno jos iz 70tih ili 80tih godina i onda ga je brzo ispisala.
Od tada se navodno dosta promijenilo.pa..vidjet cemo je li to uistinu tako.
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 21:53   #9
Imam puno, puno iskustva... Detalje koji te zanimaju možemo na pp, da sad ovde ne piskaram. Sigurno nije opterećenje, djeca se druže, jednom tjedno se održava. Moja iskustva su isto iz tog razdoblja, ne vjerujem da se previše mijenjalo.
vendi-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2015., 08:44   #10
Quote:
lisaclopuza kaže: Pogledaj post
Iskustvo je takovo da vam te skole nisu potrebne, nego da vasoj djeci stete! Pustaju ti Sanadera pa mislis klinku jednog dana uvaliti kod rodijaka kad zavrsi Hauptschule za nekakvu nacelnicu u ministarstvu da ne radi nista? Hrvatske (i bilo kakove "nacionalne", nota bene!) skole samo getoiziraju djecu umjesto da ih integriraju u zdravo njemacko drustvo! Zaboravite usrani Balkan i uklopite se medju civilizirane ljude! Da uci toliko vremena kineski, japanski ili francuski - eto i dobre poslovne prilike kasnije!
Hm,ovo je bilo poprilicno djonom. Iskreno, mene vise uzasava cinjenica da djeca "Jugovica" koji sa njima doma pricaju "njemacki" gore pricaju isti nego djeca koja su kuci pricala maternji, a njemacki ucili od nativnih govornika. To je neki mis-mas od jezika koji mene uzasava. Mozda bi to mogli reci ranije,ali uzmite u obzir da dosta ljudi koji su sada mladi roditelji u DE nisu bas pali sa kruske, vec su sami obrazovani te govore vise jezika. Meni je maternji jedini jezik u kuci-van se prica njemacki. Osim toga,skola hrvatskog je dva sata jednom tjedno. Tesko da bi kineski savladali sa tako malo sati
Osim toga, ja ne zelim da se moja djeca stide svog porijekla(a nemam zelju mjenjati nam imena- od Ivana u Johannes) jer to sto zivimo u DE ne znaci da smo odjednom postali Nijemci. Getoizacija je bila(cini mi se) ranije vise izrazena,ali mora se priznati i da su Nijemci zatvoreniji prema strancima(ma koliko dobro njemacki pricali)
Osim toga-sto bi bilo lose da djeca nauce pisati i citati i nas jezik? Sutra im i to moze otvoriti vrata nekom poslu (znanje jezika je uvijek rad ukras Lebenslauf-a)- ne obavezno u hrvatskom konzulatu
Ertrinken is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:23.