Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.06.2010., 14:20   #1
Previsok racun od bolnice?

Primljen sam 4 dana u bolnicu zbog otecenosti srcane ovojnice.
Osiguran sam bez dopunskog osiguranja. Racun 1700kn
Bilo bi sve u redu da nisam vidio ispis usluga materijala za koje sam dobio racun!!!
Majka mi je doktorica i kaze da je to normalno i da to svima rade i da se ih nemoze tuzit.
Neke od stavki
1. Monitoriranje
2. Ostale - krade koji ku...
3. Umetanje ugradivog - nista mi nisu ugradivali!?
4. Farmakoterapijsko -napisano 2 puta kolicina 1.
5. Ostale fizioloske -
6. Procjena funkcije sluha - je*en im mater njima i sluhu. Nemoram ni govorit kako su mi sluh pregledavali
7. Procjena - samo to pise
8. Procjena cjelovitosti -??
9. Procjena samostalnosti-koliko me to dode?
10. Procjena odrzavanja -
11. Procjena - jos jedan put komada 2.
12. Procijena uzimanja - sad sigurno misle da sam retardiran?
13. Procijena pacijentove -PAMETI???
14. Ostale procjene- ALLOOOO???!!!
15. Terapeutska
16. Pomoc u aktivnostima
17. Pomoc u aktivnostima - nitko me nije dirao ni pomagao imam 23 godine.
18. Pomoc u aktivnostima sportas sam i koliko sam bija bolestan moga sam trcat maraton
19. Pracenje ili transport-???
20. Glukoza serum - nikad primao
21. Urati serumplazma- nikad primao
22.
23. par praznih stavki komada 1
24. Pregled mokrace- nije ga bilo!

Sramota da ti ovo drzava radi, da ja ovako naplacujem svoje usluge zavrio bi u zatvoru!
Ih-pih is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 14:51   #2
Poznato mi to! I ja sam prije nekoliko godina dobila račun sa uslugama kao da sam bila u elitnoj europskoj ustanovi. A ja ležala nekoliko dana, dva puta dnevno vizita i pila svoj lekadol. Srećom tada nije bilo ovog dopunskog osiguranja.
Kažu da bolnice ispostavljaju te nenormalne račune HZZO-u pa ovi njima ne mogu to sve platiti i tako se gomilaju dugovi.
Tako je to kod nas samo što su sada počeli i nas "lupati" po džepu za usluge koje ne obavljaju.
olliva is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 14:53   #3
Quote:
Ih-pih kaže: Pogledaj post
Primljen sam 4 dana u bolnicu zbog otecenosti srcane ovojnice.
Osiguran sam bez dopunskog osiguranja. Racun 1700kn
lijepo u najblizu policijsku postaju i prijavi prijevaru... barem bi ja to napravio da meni tako netko spici takav racun...

Zadnje uređivanje Katrin : 08.06.2010. at 15:28.
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 15:38   #4
Quote:
robihr kaže: Pogledaj post
lijepo u najblizu policijsku postaju i prijavi prijevaru... barem bi ja to napravio da meni tako netko spici takav racun...
Ne znam bas jel prijevara, no izgleda vrlo sarlatanski. Zakon koji se time bavi je ovdje.
Jesi vec platio?
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 16:33   #5
Moje razmisljanje u vezi kad ti drzava nesta zeli naplatit nagni se prema naprijed rasiri polovice i opusti se sto vise mozes. Tko ce platit odvjetnika?
Moje pitanje, jeli moguce da svima daju ovakve ispise a da to ne zavrsi na sudu?

Zadnje uređivanje Ih-pih : 08.06.2010. at 16:55.
Ih-pih is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 20:35   #6
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Ne znam bas jel prijevara, no izgleda vrlo sarlatanski. Zakon koji se time bavi je ovdje.
Jesi vec platio?
pa ne znam kako bi drugacije klasificirao naplacivanje neobavljenih usluga...

Quote:
Prijevara

Članak 224.
(1) Tko s ciljem da sebi ili drugome pribavi protupravnu imovinsku korist dovede nekoga lažnim prikazivanjem ili prikrivanjem činjenica u zabludu ili ga održava u zabludi i time ga navede da na štetu svoje ili tuđe imovine nešto učini ili ne učini,

kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine.
jel ipak oni tebe pokusavaju uvjeriti da su oni tebi napravili te preglede i pokusavaju to naplatiti...

Quote:
Ih-pih kaže: Pogledaj post
Moje razmisljanje u vezi kad ti drzava nesta zeli naplatit nagni se prema naprijed rasiri polovice i opusti se sto vise mozes. Tko ce platit odvjetnika?
Moje pitanje, jeli moguce da svima daju ovakve ispise a da to ne zavrsi na sudu?
ako prijavis prijevaru time se dalje bavi policija, i ti ne trebas angazirati nikakvog odvjetnika...
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 20:57   #7
Quote:
robihr kaže: Pogledaj post
pa ne znam kako bi drugacije klasificirao naplacivanje neobavljenih usluga...

jel ipak oni tebe pokusavaju uvjeriti da su oni tebi napravili te preglede i pokusavaju to naplatiti...
Fora je u tome da za prijevaru mora postojat namjera (koju treba i dokazati). Ja nisam siguran da se ovdje radi o prijevari jer lako moguce da je to stvar slamperaja jer bolnica kao takva niti ne stvara dobit u smislu da itko od zaposlenih ima direktnu materijalnu korist. Da bi se odredilo jel se radi o namjeri ili ne ipak treba uzet u obzir puno faktora (recimo i to kako se bolnice financiraju, ipak se radi o javnoj ustanovi). Ako bolnica recimo dokaze da su zaista nastali toliki troskovi ali su pogresno fakturirani onda naravno nema namjere. A poznavajuci nas sustav zdr. skrbi, zaista je lako moguce da su troskovi ovog tretmana bili toliki koliki su navedeni a to sto su oni neefikasni nije stvar prijevare vec prije nesposobnosti.

U svakom slucaju, radi se o velikoj sramoti za drzavu jer tesko da ovakvim ponasanjem moze ikome biti uzor u poslovanju.

Quote:
ako prijavis prijevaru time se dalje bavi policija, i ti ne trebas angazirati nikakvog odvjetnika...
Ovo je po meni ipak vise slucaj za inspekciju i reklamaciju u samoj bolnici.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 21:04   #8
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Fora je u tome da za prijevaru mora postojat namjera (koju treba i dokazati). Ja nisam siguran da se ovdje radi o prijevari jer lako moguce da je to stvar slamperaja jer bolnica kao takva niti ne stvara dobit u smislu da itko od zaposlenih ima direktnu materijalnu korist. Da bi se odredilo jel se radi o namjeri ili ne ipak treba uzet u obzir puno faktora (recimo i to kako se bolnice financiraju, ipak se radi o javnoj ustanovi). Ako bolnica recimo dokaze da su zaista nastali toliki troskovi ali su pogresno fakturirani onda naravno nema namjere. A poznavajuci nas sustav zdr. skrbi, zaista je lako moguce da su troskovi ovog tretmana bili toliki koliki su navedeni a to sto su oni neefikasni nije stvar prijevare vec prije nesposobnosti.

U svakom slucaju, radi se o velikoj sramoti za drzavu jer tesko da ovakvim ponasanjem moze ikome biti uzor u poslovanju.
znam da treba dokazati namjeru, ali pisanjem zalbi oni ce to mozda rijesiti, ali ce se takav slucaj ponoviti ponovno i ponovno. slanjem policije ipak se stvaraju dva efekta:
1. ima se u dokumentaciji prijava za slicne situacije (moras priznati da je lakse dokazati namjeru ako se takve stvari ponavljaju i imaju se sluzbeno dokumentirane)
2. stvara se svijest bolnickog osoblja da mogu i da ce biti kaznjeni za ovakve propuste
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 21:14   #9
Quote:
robihr kaže: Pogledaj post
znam da treba dokazati namjeru, ali pisanjem zalbi oni ce to mozda rijesiti, ali ce se takav slucaj ponoviti ponovno i ponovno. slanjem policije ipak se stvaraju dva efekta:
1. ima se u dokumentaciji prijava za slicne situacije (moras priznati da je lakse dokazati namjeru ako se takve stvari ponavljaju i imaju se sluzbeno dokumentirane)
2. stvara se svijest bolnickog osoblja da mogu i da ce biti kaznjeni za ovakve propuste
Odlaskom na policiju nece rjesit svoj vlastiti problem, a na policiji ce ga vjerojatno uputit na inspekciju ili na ministarstvo. MUP je egzekutiva, oni se ne bave zastitom potrosaca, inspektorat mora rjesit prijavu i ispitat okolnosti a stvar mozda i dodje do odvjetnistva.
Ako forumas ima vremena nek ode na MUP, ali oni ce ga samo preusmjerit na nadlezniji organ.

P. S. I prijave inspektoratu se naravno dokumentiraju.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 21:34   #10
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Odlaskom na policiju nece rjesit svoj vlastiti problem, a na policiji ce ga vjerojatno uputit na inspekciju ili na ministarstvo. MUP je egzekutiva, oni se ne bave zastitom potrosaca, inspektorat mora rjesit prijavu i ispitat okolnosti a stvar mozda i dodje do odvjetnistva.
Ako forumas ima vremena nek ode na MUP, ali oni ce ga samo preusmjerit na nadlezniji organ.

P. S. I prijave inspektoratu se naravno dokumentiraju.
istina, mozda bolje na inspektorat, rekao policija zato sto mi prvo palo napamet..
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 00:04   #11
Ipak je bolje policiji ili državnom odvjetništvu i to bez kvalifikacije samo činjenice, a onda će oni po opisanom kvalificirati mislim kao: Krivotvorenje službene isprave

Članak 312.

(1) Službena ili odgovorna osoba koja u službenu ili poslovnu ispravu, knjigu ili spis unese neistinite podatke ili ne unese kakav važan podatak, ili svojim potpisom odnosno službenim pečatom ovjeri takvu ispravu, knjigu ili spis sa neistinitim sadržajem, ili koja svojim potpisom odnosno službenim pečatom omogući izradbu isprave, knjige ili spisa s neistinitim sadržajem,

kaznit će se kaznom zatvora od tri mjeseca do pet godina.

(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i službena ili odgovorna osoba koja neistinitu službenu ili poslovnu ispravu, knjigu ili spis uporabi u službi ili poslovanju kao da su istiniti, ili koja istinitu ispravu, knjigu ili spis uništi, prikrije, u većoj mjeri ošteti ili na drugi način učini neuporabljivim.
ivo70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 00:18   #12
Quote:
ivo70 kaže: Pogledaj post
Krivotvorenje službene isprave

Članak 312.

(1) Službena ili odgovorna osoba koja u službenu ili poslovnu ispravu, knjigu ili spis unese neistinite podatke ili ne unese kakav važan podatak, ili svojim potpisom odnosno službenim pečatom ovjeri takvu ispravu, knjigu ili spis sa neistinitim sadržajem, ili koja svojim potpisom odnosno službenim pečatom omogući izradbu isprave, knjige ili spisa s neistinitim sadržajem,

kaznit će se kaznom zatvora od tri mjeseca do pet godina.
Alo covjece, ovdje je rijec o racunu u kojem nisu jasno navedene obavljene usluge ili su navedene usluge koje nisu obavljene.
Ti ovdje citiras clanak za krivotvorenje sluzbenih isprava po kojem je minimalna kazna zatvora od 3 mjeseca. Ovdje se radi o racunu a ne o sluzbenoj ispravi.
Da nisi mozda ipak malo zabrijao?

P.S. najefikasnije je ipak poslat ovaj post nekim novinama koje ce za zadovoljstvom objavit kako izgleda izdavanje racuna u javnoj ustanovi. U pravilu se na takva "otkrica" reagira vrlo brzo.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 01:22   #13
Misliš da račun nije poslovna isprava ili misliš da bolničarka ili druga osoba koja je izdala račun nije odgovorna osoba. Pročitaj čl. 89. istog zakona st. 6. i 7. reguliraju pravnu i odgovornu osobu, a st. 24. službenu i poslovnu ispravu, možda promjeniš mišljenje.?
ivo70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 01:47   #14
Quote:
ivo70 kaže: Pogledaj post
Misliš da račun nije poslovna isprava ili misliš da bolničarka ili druga osoba koja je izdala račun nije odgovorna osoba. Pročitaj čl. 89. istog zakona st. 6. i 7. reguliraju pravnu i odgovornu osobu, a st. 24. službenu i poslovnu ispravu, možda promjeniš mišljenje.?
Zar ti zaista ocekujes da drzavno odvjetnistvo zbog neispravnog racuna salje ljude na robiju od minimalno 3 mjeseca?

Ukoliko se netko ne slaze sa ispostavljenim racunom, moze ga reklamirati bez da ga plati tako da racun u ovom smislu nije nikakav dokaz - bolnica mora na druge nacine dokazat da su te usluge i obavljene, naravno da ovakav predmet spora ne moze ujedno bit i dokaz, tako da ne vidim vezu sa clankom 312. jer se u njemu govori o ispravi kao dokazu. Ukoliko bi to kao konzument "pristao" na racun i platio sve bez da osporavas, onda bi se moglo govorit o racunu kao dokazu, ali ne kao dokazu pruzenih usluga vec kao dokazu da su se obje strane dogovorile oko uvjeta posla.

Ti si napisao da ce MUP/DORH ovakve slucajeve okarakterizirati kao "krivotvorenje sluzbenih isprava" (minimalna kazna zatvora 3 mjeseca). Ja te uvjeravam da nece - kljucno u svemu je namjera. Neispravnim racunima se bavi inspektorat, a ako se ispostavi da se zaista radi o nekakvom krivotvorenju isprava, vjeruj mi da ce oni to javit nadleznom organu. Inspekcija utvrdjuje okolnosti, DORH radi procjenu te odlucuje o daljnjim koracima. Nema tu nekakvog automatizma kad tebi u pekari na racun napise dva crna kruha umjesto dva bijela pa zavrsi na tri mjeseca u zatvoru (ako zanemarimo banalno kd).

Ovo je problem sustava (jer koliko vidim sve bolnice tako rade) a ne neke medicinske sestre kojoj se nije dalo detaljno pisat radnje koje su obavljene buduci mora trcat drugom pacjentu.

Osim ukoliko se ne radi o nekakvim milijunskim racunima i pranju novca ili utaji poreza, DORH ce ovakvu prijavu prosljedit inspektoratu.

Zadnje uređivanje FileExplorer : 09.06.2010. at 01:53.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 02:16   #15
Nisam ja sestru poslao na robiju, već sam samo mišljenja da su ispunjeni uvjeti iz ovog članka i ne radi se samo o žurbi sestre da ode drugom pacijentu jer koliko sam pročitao ima stavki koje uopće nisu odrađene, a naplaćene su ili se žele naplatiti.
Da je sestri žurba otići drugom pacijentu moglo bi joj se dogoditi da preskoči koju stavku od stvarno odrađenih, a ne da dodaje one koje nisu odrađene. Svakodnevni redovi u bolnicama su nam potrvda žurbe da se pruži zdravstvena zaštita.
Što se tiče neispravnosti računa ne radi se o tome da nedostaje broj na računu ili nešto slično već se navode usluge koje nisu obavljene i utrošak materijala koji nije utrošen, pa samim time se stvara višak materijala na skladištu. Nekoliko takvih računa i jedan dokror koji popodne ili u slobodno vrijeme radi u privatnoj praksi može taj materijal tada utrošiti.
Uglavnom i ja i ti možemo nabrajati ovako do sutra, ali što ga košta otići i prijaviti, znam da zbog toga neće nitko završiti u zatvoru, ali ako sljedeći račun bude kraći za samo dvije stavke mislim da smo svi na dobitku.
ivo70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 08:58   #16
Quote:
ivo70 kaže: Pogledaj post
ali što ga košta otići i prijaviti, znam da zbog toga neće nitko završiti u zatvoru, ali ako sljedeći račun bude kraći za samo dvije stavke mislim da smo svi na dobitku.
Ma nek slobodno ode u MUP/DORH to prijavit, ja samo kazem da ce ga tamo preusmjerit na inspektorat. Iz perspektive kaznenog zakona ovo je vjerojatno beznacajno djelo bez namjere (po presumpciji) a ja i ne znam kakve naputke su izdali DORH i MUP za ovakve stvari. Ako inspektorat utvrdi da se to cesto ponavlja (a ponavlja se) i da se ne radi samo o slampavosti onda bi stvar mogla eskalirat. No ko sto sam rekao, kod nas se stvari najbrze rjesavaju i pomicu na bolje tako da se otrci novinarima .
No kao sto i sam kazes, ovakav sistem naplate je zaista podloga za mnoga muljanja i tome treba stati na kraj.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 09:46   #17
Question

Quote:
Ih-pih kaže: Pogledaj post
........
20. Glukoza serum - nikad primao
21. Urati serumplazma- nikad primao
......
Ove dvije stavke se odnose na odredjivanje glukoze i urata u serumu/plazmi (pretpostavljam da su ti vadili krv), a ne na infuzijske otopine

Sto se tice onih nekoliko stavki u kojima se navode "procjene" to je ustvari specijalisticki ili subspecijalisticki pregled koji je obavljen na pocetku lijecenja (sto mislis da je to besplatno?).
"Otecenost srcane ovojnice" ? Ako se radi o izljevu u perikardu (osrcju) onda su te sasvim sigurno monitorirali.
Vjerojatno ima toga jos sto se sasvim jednostavno moze objasniti, ali pola stavki nisi do kraja napisao.
U svakom slucaju prije nego se obratis DORH-u (kao sto neki predlazu) provjeri s majkom o cemu se radi
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 13:25   #18
u hzzo-u imas internu kontrolu, tocnije financijsku i medicinsku kontrolu (odjele koji se bave time).
mozes njih kontaktirati...

i da, bolnice vole naplacivati sve i sva hzzo-u


edit: trebas provjeriti koju sifru bolesti prema dts-u su ti upisali

Zadnje uređivanje Taroth : 09.06.2010. at 13:40.
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 13:37   #19
Quote:
allegra kaže: Pogledaj post
Ove dvije stavke se odnose na odredjivanje glukoze i urata u serumu/plazmi (pretpostavljam da su ti vadili krv), a ne na infuzijske otopine

Sto se tice onih nekoliko stavki u kojima se navode "procjene" to je ustvari specijalisticki ili subspecijalisticki pregled koji je obavljen na pocetku lijecenja (sto mislis da je to besplatno?).
"Otecenost srcane ovojnice" ? Ako se radi o izljevu u perikardu (osrcju) onda su te sasvim sigurno monitorirali.
Vjerojatno ima toga jos sto se sasvim jednostavno moze objasniti, ali pola stavki nisi do kraja napisao.
U svakom slucaju prije nego se obratis DORH-u (kao sto neki predlazu) provjeri s majkom o cemu se radi
Napisao sam tocno kako su oni napisali.
Ih-pih is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 13:54   #20
Quote:
Ih-pih kaže: Pogledaj post
Napisao sam tocno kako su oni napisali.
A ovo za stavku 7- umetnje ugradivog?
Što su ti ugrađivali?

Ako nisu ništa onda ti ne mogu za to ispostaviti račun i natjerati te da platiš ono što ti nisu radili
Libertango is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:55.