Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2011., 15:20   #41
Quote:
Grugru kaže: Pogledaj post
Slazem se s napiasnim, ali moram dodat...

To sto su Babe osnovane kasnije ih ne opravdava za nedjelovanje.
Iako je meni znakoviti kako su se razne udruge pocele osnivati od '96 nadalje uz zanemarivanje onih koji su se time (ucinkoviti i u teza vremena) bavili prije.
Ne mogu se oteti dojmu da je odreden broj udruga nastao (financiran) zbog utjecanja na vlast u RH.
Covjek bi rekao...obavjestajna posla.....
U HR danas postoji mali milijun zenskih udruga od kojih su mnoge autonomne (barem bi bilo super da jesu) i same biraju cime se se baviti.

Ako pratis razvoj civilne scene, vidjet ces da je dobar dio udruga s pocetka 90-ih prerastao o neke druge udruge - formalno, nije ni bitno. Bitno je sto rade. Ne treba zanemariti da su prakticki iste osobe te koje su prve pricale o silovanjima u rate one koje se danas bave nekim drugim aspektima rata ili nasilja nad zenama. Nije nista cudno da s vremenom u fokus dolaze neke druge stvari. Prozivati nekoga zasto radi A, a ne B jest glupo. Tako mozes na odgovornost prozvati svakog pojedinca. Cime mozemo ja ili ti opravdati svoje nedjelovanje?


Umjesto toga, razmislimo malo o tome tko se cime i zasto bavio 90-ih, a tko se time bavi sada. Jadno je kako neki neki na prici o zrtvama rata nastoje nastoje profitirati i samo potpisuju mrznju. Razumijem one koji ne zele biti dio revivala nacionalizma u Hrvatskoj i koji to kritiziraju.

Ja bih se danas radije bavila zrtvama nasilja opcenito - jer mi je odvratno kako se prica o ratnim zrtvama umotava u nacionalizam, a i ova je tema krenula o tom smjeru. Nitko nije spomenuo Hrvate kao silovatelje - ne budimo naivni i ne pravimo se da toga nije bilo.


Sto se "obavjestajna posla" tice, udruge koje su nastale 90-ih bile su mahom financijski neovisne o drzavi te su jedine pruzale alternativu. Rado bih da je njihov utjecaj na vlast bio veci jer mislim da bi bar malo smanjio krvoprolice.

Evo linka pa pogledaj kaj B.a.b.e. rade: http://www.babe.hr/hr/aktivnosti/.

Zadnje uređivanje muzikalno prase : 03.05.2011. at 15:28.
muzikalno prase is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 15:32   #42
http://hakave.org/index.php?option=c...ovak&Itemid=53
Retoričari ljudskih prava, sramite se!
Trekkie89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 15:41   #43
Quote:
muzikalno prase kaže: Pogledaj post


Ja bih se danas radije bavila zrtvama nasilja opcenito - jer mi je odvratno kako se prica o ratnim zrtvama umotava u nacionalizam, a i ova je tema krenula o tom smjeru. Nitko nije spomenuo Hrvate kao silovatelje - ne budimo naivni i ne pravimo se da toga nije bilo.


.
I meni je odvratno kako bi neki najrađe sve pomeli pod tepih da određenoj etničkoj skupini ne bi povrijedili osjećaje i da se ne bi osjećali loše. Ako se nepravda i zločin dogodio, dogodio se. Svaki zločin mora biti kažnjen, zar ne? PS. ja bih se bavila i žrtvama nasilja općenito i žrtvama rata. Ne vidim zašto ne može i jedno i drugo. Ako se netko naziva borcem za ljudska prava, onda bi se trebao boriti za sve. A ne kalkulirati...u tom slučaju si samo "borac za ljudska prava". 3000 žena je prošlo Srpske koncentracijske logore. Netko za to mora odgovarati. Ali pošto je ovo Hrvatska, sumnjam.
Trekkie89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 15:54   #44
Slazem se da za zlocin netko treba odgovarati.

Suosjecam sa zrtvama i divim se tim zenama zbog hrabrosti kojom progovaraju o onome sto se dogodilo. Ono sto zelim istaknuti jest da zrtvama ne treba brojati krvna zrnca i da se njime ne bi smjelo manipulirati u politicke svrhe.
muzikalno prase is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 16:14   #45
Quote:
muzikalno prase kaže: Pogledaj post
U HR danas postoji mali milijun zenskih udruga od kojih su mnoge autonomne (barem bi bilo super da jesu) i same biraju cime se se baviti.

Ako pratis razvoj civilne scene, vidjet ces da je dobar dio udruga s pocetka 90-ih prerastao o neke druge udruge - formalno, nije ni bitno. Bitno je sto rade. Ne treba zanemariti da su prakticki iste osobe te koje su prve pricale o silovanjima u rate one koje se danas bave nekim drugim aspektima rata ili nasilja nad zenama. Nije nista cudno da s vremenom u fokus dolaze neke druge stvari. Prozivati nekoga zasto radi A, a ne B jest glupo. Tako mozes na odgovornost prozvati svakog pojedinca. Cime mozemo ja ili ti opravdati svoje nedjelovanje?


Umjesto toga, razmislimo malo o tome tko se cime i zasto bavio 90-ih, a tko se time bavi sada. Jadno je kako neki neki na prici o zrtvama rata nastoje nastoje profitirati i samo potpisuju mrznju. Razumijem one koji ne zele biti dio revivala nacionalizma u Hrvatskoj i koji to kritiziraju.

Ja bih se danas radije bavila zrtvama nasilja opcenito - jer mi je odvratno kako se prica o ratnim zrtvama umotava u nacionalizam, a i ova je tema krenula o tom smjeru. Nitko nije spomenuo Hrvate kao silovatelje - ne budimo naivni i ne pravimo se da toga nije bilo.


Sto se "obavjestajna posla" tice, udruge koje su nastale 90-ih bile su mahom financijski neovisne o drzavi te su jedine pruzale alternativu. Rado bih da je njihov utjecaj na vlast bio veci jer mislim da bi bar malo smanjio krvoprolice.

Evo linka pa pogledaj kaj B.a.b.e. rade: http://www.babe.hr/hr/aktivnosti/.
Evo ovo se meni ne svida. Ovo potenciranje "nacionalizma". Kao da sam jos u SFRJ.

Da je bilo silovanja od strane nasih ne sumnjam, ali ti usporedujes organizirana silovanja po logorima s ......kokosarima...
Dakle, navedi mi jedan RH logor za Srbe u RH (molim te ne spominji Loru). Pogotovo takav u kojem su se drzale i silovale zene....u suprotnom, ne spominji to vise na ovoj temi....bilo bi korektno.

Sto Babe danas rade ne znam, ali se sjecam sto je Srnavka (ako se dobro sjecam prezimena) izjavljivala po medijima. Sve u svrhu gadenja tadasnje vlasti, a od 2000 je nesto ne cujem.....

Na temu od kud su nastale spomenute udruge ti mogu reci da sam obozavao Omladinski radio (kasnije 101), a onda mi se negdje pred kraj rata totalno ogadio....toliko da mi "vjera" zabranjuje da ih slusam.
Kako je sve zavrsilo s ekipom koja se busala u postena (nekorupcijska) prsa, znamo.

Za pocetak bi sve odruge trebale priloziti financijska izvjesca jer mi struka ima veze s njima i nema vecih prevaranata i neplatisa od (pojedinih, ne mali broj) udruga.
Toliko prevaranata nema niti u HDZu.


Quote:
Trekkie89 kaže: Pogledaj post
I meni je odvratno kako bi neki najrađe sve pomeli pod tepih da određenoj etničkoj skupini ne bi povrijedili osjećaje i da se ne bi osjećali loše. Ako se nepravda i zločin dogodio, dogodio se. Svaki zločin mora biti kažnjen, zar ne? PS. ja bih se bavila i žrtvama nasilja općenito i žrtvama rata. Ne vidim zašto ne može i jedno i drugo. Ako se netko naziva borcem za ljudska prava, onda bi se trebao boriti za sve. A ne kalkulirati...u tom slučaju si samo "borac za ljudska prava". 3000 žena je prošlo Srpske koncentracijske logore. Netko za to mora odgovarati. Ali pošto je ovo Hrvatska, sumnjam.
Da. To nekako bode u oci......

onako usput:

I Spomenar (koji bi sigurno spominjao i silovane zene) smo ukinuli na nagovor EU, a da ne nerviramo odredenu etnicku skupinu.
__________________
"Life", said Marvin, "Don't talk to me about life"
I ja bih marasovca nazad
Grugru is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 16:16   #46
Quote:
muzikalno prase kaže: Pogledaj post
Slazem se da za zlocin netko treba odgovarati.

Suosjecam sa zrtvama i divim se tim zenama zbog hrabrosti kojom progovaraju o onome sto se dogodilo. Ono sto zelim istaknuti jest da zrtvama ne treba brojati krvna zrnca i da se njime ne bi smjelo manipulirati u politicke svrhe.
Ljudi traže pravdu za žrtve, u ovom moru nepravde. Moram napomenuti, u moru nepravde za hrvatske žrtve. Nemoj se uvrijediti što spominjem hrvatske žrtve. Nisam mislila manipulirati ili kako ti kažeš, brojati krvna zrnca. Ako netko manipulira i zataškava, to su hrvatska politička elita(sdp i hdz na čelu) i mass mediji.
Trekkie89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 16:26   #47
Quote:
Grugru kaže: Pogledaj post

Da. To nekako bode u oci......

onako usput:

I Spomenar (koji bi sigurno spominjao i silovane zene) smo ukinuli na nagovor EU, a da ne nerviramo odredenu etnicku skupinu.
Zanimljivo. Nadam se su sad ok, kad više ne emitiraju Spomenar možda budu tražili i ukidanje Pulsa Hrvatske...

Zadnje uređivanje Trekkie89 : 03.05.2011. at 16:33.
Trekkie89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 16:47   #48
Quote:
Grugru kaže: Pogledaj post
Evo ovo se meni ne svida. Ovo potenciranje "nacionalizma". Kao da sam jos u SFRJ.
Haloooo? Pogledaj malo bolje tko potencira nacionalizam! To sigurno nisam ja.

Npr. ovdje:

Quote:
Grugru kaže: Pogledaj post
onako usput:

I Spomenar (koji bi sigurno spominjao i silovane zene) smo ukinuli na nagovor EU, a da ne nerviramo odredenu etnicku skupinu.
Nisam upoznata sa slucajem Spomenara pa ne bih komentirala zasto je ukinut niti cime bi se eventualno bavio. Pozdravljam svakoga tko kriticki govori o tome.


Mislim da nasem drustvu pothitno treba lijecenje od srbofobije. Politika nije tako jednostavna rabota koja bi se dala svesti na sveopcu urotu protiv Hrvata.


Quote:
Grugru kaže: Pogledaj post
Da je bilo silovanja od strane nasih ne sumnjam, ali ti usporedujes organizirana silovanja po logorima s ......kokosarima...
Dakle, navedi mi jedan RH logor za Srbe u RH (molim te ne spominji Loru). Pogotovo takav u kojem su se drzale i silovale zene....u suprotnom, ne spominji to vise na ovoj temi....bilo bi korektno.

Ne sjecam se da sam ucinila tu usporebu kad sam spomenula zlocine koje su pocinili Hrvati. I jedno i drugo je grozno. Osudujem svako silovanje, pa i ono u ratu, bilo ono formulirano kao genocid ili ne.

Svako je silovanje gruba povreda dostojanstva koja se prelama preko pojedine osobe, a i sire zajednice. Nacionalisticki diskurz to koristi kao sredstvo mobilizacije, a to nisu izmislili ni Hrvati ni Srbi, kao sto ni ja nisam izmislila povezivanje nacionalizma, medunarodne politike i silovanja u ratu. Imas na PF-u o povijesti temu o tome.
muzikalno prase is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 16:55   #49
Quote:
Trekkie89 kaže: Pogledaj post
Ljudi traže pravdu za žrtve, u ovom moru nepravde. Moram napomenuti, u moru nepravde za hrvatske žrtve. Nemoj se uvrijediti što spominjem hrvatske žrtve. Nisam mislila manipulirati ili kako ti kažeš, brojati krvna zrnca. Ako netko manipulira i zataškava, to su hrvatska politička elita(sdp i hdz na čelu) i mass mediji.
gotovo je, uvrijedila si me i bojim se da ces me poslati na analizu DNA

ne mislim ni ja da ti manipuliras , ali moramo gledati siru sliku, kao sto i sama velis. ima jos puno posla u otkrivanju onoga sto se dogodilo, ali nacionalizam je konstantno in, kao da se opet vodi rat.
muzikalno prase is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 17:09   #50
Quote:
muzikalno prase kaže: Pogledaj post
Haloooo? Pogledaj malo bolje tko potencira nacionalizam! To sigurno nisam ja.

Npr. ovdje:



Nisam upoznata sa slucajem Spomenara pa ne bih komentirala zasto je ukinut niti cime bi se eventualno bavio. Pozdravljam svakoga tko kriticki govori o tome.


Mislim da nasem drustvu pothitno treba lijecenje od srbofobije. Politika nije tako jednostavna rabota koja bi se dala svesti na sveopcu urotu protiv Hrvata.
Ne znam sto ti je u mom upisu o Spomenaru nacionalisticki.

Ti potenciras nacionalizam kad u ovu pricu upetljavas srbofiliju. Ne znam sto hoces reci s tim.
Ja se ne susrecem s nikakvom posebnom srbofilijom u RH (i u drugim zemljama jedna etnicka skupina ima nesto protiv druge), pogotovo kad se uzme u obzir nedavna povijest.
Stovise, ja se divim nama Hrvatima (ili preciznije drzavljanima RH). Nakon svega sto smo prozivjeli nisam cuo niti za jedno ubojstvo iz osvete nakon rata.
Ja sam uvjeren da bi Izraelci u nasem slucaju dan danas proganjali Srbe (mislim na one aktivne u zlocinima) i ubijali ih po svijetu.
Da ne kazem da bi se palestinci raznosili po Borovom selu, a spomenik Soskocaninu ne bi Srbi dobili, pa skoro, niti u Srbiji.

Cak mislim da pretjerujemo.
Nema razloga da im placamo povratak. Tko hoce dobro dosao je, ali o svom trosku.

Takoder u pricu sad uvodis i urote .

Vidis, ti niti ne znas sto je Spomenar ali znas da ja uvodim nacionalizam.
Pa ne mogu reci da je ukinut zbog vremenskih nepogoda kada se zna zasto je tocno ukinut.
A ukinut je jer su neki drugi poceli uvoditi nacionalizam. Cak i ljubljena EU je usetvovala u tome.

Quote:
muzikalno prase kaže: Pogledaj post



Ne sjecam se da sam ucinila tu usporebu kad sam spomenula zlocine koje su pocinili Hrvati. I jedno i drugo je grozno. Osudujem svako silovanje, pa i ono u ratu, bilo ono formulirano kao genocid ili ne.

Svako je silovanje gruba povreda dostojanstva koja se prelama preko pojedine osobe, a i sire zajednice. Nacionalisticki diskurz to koristi kao sredstvo mobilizacije, a to nisu izmislili ni Hrvati ni Srbi, kao sto ni ja nisam izmislila povezivanje nacionalizma, medunarodne politike i silovanja u ratu. Imas na PF-u o povijesti temu o tome.
Evo opet to radis.
Usporedujes neusporedivo i na taj nacin amnestiras zlocince (ekipu koja je organizirala silovanja) usporedujuci ih s kriminalcima (ekipom koja je dovoljo retardirana da se na svoju ruku okusa u tome).
__________________
"Life", said Marvin, "Don't talk to me about life"
I ja bih marasovca nazad
Grugru is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 17:11   #51
Quote:
muzikalno prase kaže: Pogledaj post
gotovo je, uvrijedila si me i bojim se da ces me poslati na analizu DNA

ne mislim ni ja da ti manipuliras , ali moramo gledati siru sliku, kao sto i sama velis. ima jos puno posla u otkrivanju onoga sto se dogodilo, ali nacionalizam je konstantno in, kao da se opet vodi rat.
Ajde molim te za pocetak definiraj nacionalizam. Mislim stalno ga povlacis kao nesto negativno, a svi smo mogli vidjeti nekidan na Britanskom kraljevskom vjencanju da to nije nista lose....cak je pozitivno....

Ili ti mislis na sovinizam?

Zato ti i govorim da me vracas u SFRJ gdje se mahalo baukom nacionalizma......
__________________
"Life", said Marvin, "Don't talk to me about life"
I ja bih marasovca nazad
Grugru is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 17:19   #52
Quote:
Grugru kaže: Pogledaj post
Ajde molim te za pocetak definiraj nacionalizam. Mislim stalno ga povlacis kao nesto negativno, a svi smo mogli vidjeti nekidan na Britanskom kraljevskom vjencanju da to nije nista lose....cak je pozitivno....

Ili ti mislis na sovinizam?

Zato ti i govorim da me vracas u SFRJ gdje se mahalo baukom nacionalizma......
za ovaj i predzadnji post
Trekkie89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 17:42   #53
Quote:
Grugru kaže: Pogledaj post
Ne znam sto ti je u mom upisu o Spomenaru nacionalisticki.

Ti potenciras nacionalizam kad u ovu pricu upetljavas srbofiliju. Ne znam sto hoces reci s tim.
Ja se ne susrecem s nikakvom posebnom srbofilijom u RH (i u drugim zemljama jedna etnicka skupina ima nesto protiv druge), pogotovo kad se uzme u obzir nedavna povijest.
Stovise, ja se divim nama Hrvatima (ili preciznije drzavljanima RH). Nakon svega sto smo prozivjeli nisam cuo niti za jedno ubojstvo iz osvete nakon rata.
Ja sam uvjeren da bi Izraelci u nasem slucaju dan danas proganjali Srbe (mislim na one aktivne u zlocinima) i ubijali ih po svijetu.
Da ne kazem da bi se palestinci raznosili po Borovom selu, a spomenik Soskocaninu ne bi Srbi dobili, pa skoro, niti u Srbiji.

Cak mislim da pretjerujemo.
Nema razloga da im placamo povratak. Tko hoce dobro dosao je, ali o svom trosku.

Takoder u pricu sad uvodis i urote .

Vidis, ti niti ne znas sto je Spomenar ali znas da ja uvodim nacionalizam.
Pa ne mogu reci da je ukinut zbog vremenskih nepogoda kada se zna zasto je tocno ukinut.
A ukinut je jer su neki drugi poceli uvoditi nacionalizam. Cak i ljubljena EU je usetvovala u tome.



Evo opet to radis.
Usporedujes neusporedivo i na taj nacin amnestiras zlocince (ekipu koja je organizirala silovanja) usporedujuci ih s kriminalcima (ekipom koja je dovoljo retardirana da se na svoju ruku okusa u tome).
Ne zelim previse ici u off topic, kladim se da takvih tema ovdje ima i previse.

Ne znam gdje iz mojih postova iscitavas srbofiliju, ali u spominjaju "odredene etnicke skupine" neki ocito misle na Srbe i govore o dodvoravanju vlasti njima. Sto je to ako nije nacionalizam? Iako zivim u istoj zemlji, ne mislim da se o tome radi. Vidim vise srbofobija nego srbofilije, zato sam i "uvela" urotu. Osobno, i jedno i drugo su gluposti.

Mozda si pobrkao pojmove. -filija = kad nekoga volis, -fobija = kad se necega bojis.

Mislim da nisam spomenula nikakvo placanje povratka. O cemu ti? Ovdje to nije tema. Spomenar nisam komentirala jer ga nisam slusala. Hvala na pojasnjenju.

Ako kazem da je silovanje za osudu amnestiram zlocince? O cemu ti? Ne mislim da treba perom po guzi gladiti one koji su poticali silovanje kao ratnu strategiju. Daj malo razmisli prije takvih optuzbi.

Mozes nacionalizam zvati i sovinizmom, svejedno. Sori, ali necu definirati nista, oduzeli bi mi previse vremena, a ionako sam o off-u. Ja sam u petak pogledala samo haljinu i sesire, a nisam ni u tome zamijetila bogzna sto zanimljivo. (Dakle nacionalizam mi je u odredenim trenucima bio na pameti koliko i povijest britanskog imperijalizma i multikulturalizma.) Btw, moj se prijatelj Irac iz Belfasta nikako ne bi slozio s pozitivnom askeptima nacionalizma koje smo "svi" vidjeli povodom britanskog kraljevskog vjencanja.
muzikalno prase is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 20:32   #54
Quote:
muzikalno prase kaže: Pogledaj post
Ne zelim previse ici u off topic, kladim se da takvih tema ovdje ima i previse.

Ne znam gdje iz mojih postova iscitavas srbofiliju, ali u spominjaju "odredene etnicke skupine" neki ocito misle na Srbe i govore o dodvoravanju vlasti njima. Sto je to ako nije nacionalizam? Iako zivim u istoj zemlji, ne mislim da se o tome radi. Vidim vise srbofobija nego srbofilije, zato sam i "uvela" urotu. Osobno, i jedno i drugo su gluposti.

Mozda si pobrkao pojmove. -filija = kad nekoga volis, -fobija = kad se necega bojis.

Mislim da nisam spomenula nikakvo placanje povratka. O cemu ti? Ovdje to nije tema. Spomenar nisam komentirala jer ga nisam slusala. Hvala na pojasnjenju.

Ako kazem da je silovanje za osudu amnestiram zlocince? O cemu ti? Ne mislim da treba perom po guzi gladiti one koji su poticali silovanje kao ratnu strategiju. Daj malo razmisli prije takvih optuzbi.

Mozes nacionalizam zvati i sovinizmom, svejedno. Sori, ali necu definirati nista, oduzeli bi mi previse vremena, a ionako sam o off-u. Ja sam u petak pogledala samo haljinu i sesire, a nisam ni u tome zamijetila bogzna sto zanimljivo. (Dakle nacionalizam mi je u odredenim trenucima bio na pameti koliko i povijest britanskog imperijalizma i multikulturalizma.) Btw, moj se prijatelj Irac iz Belfasta nikako ne bi slozio s pozitivnom askeptima nacionalizma koje smo "svi" vidjeli povodom britanskog kraljevskog vjencanja.
Prvo isprike jer sam u brzini napisao srbofiliju umjesto fobiju. Mislio sam na fobiju.
Lijepo je sto mi ti objasnjavas razliku, ali sam je i sam svijestan.
Jednostavno lapsus.

Necu ti vise ponavljati da ti usporedujes masovna silovanja u logorima s pojedinacnim ekscesima i time izvrces stvari.
Ako ne zelis uvidjeti razliku (iako je zrtvi manje vise nebitno) ja ti tu ne mogu pomoci.

Nacionalizam u raspravu si uvela ti, ne ja. A kao i ti, niti ja ne gubim noci razmisljajuci o nacionalizmu.

Onako kako ti predstavljas nacionalizam su ga isto predstavljali u SFRJ.

Stekao sam dojam da svojim upisom izjednacujes krivnju i uvodis "zlocesti" nacionalizam koji je kumovao svemu. I svaki put kada pomislim da se radi o upisu koji to cini, reagirat cu.


edit:

BTW:
Spomenar je bila televizijska emisija tipa TV kalendar, ali je iskljucivo spominjala sto se tog datuma dogadalo u RH i svijetu vezanao na DR.
__________________
"Life", said Marvin, "Don't talk to me about life"
I ja bih marasovca nazad
Grugru is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 21:12   #55
Ontopic

1. Zarobljenički logor – su mjesta u kojima su internirani ratni zarobljenici. Oni su nastali kao posljedica oružanih sukoba, i to je najstariji oblik logora.

Osnovna motivacija za nastanak ovakvih logora je izolacija neprijateljskih vojnika, kako bi se izravno oslabila neprijateljska sila.

2. Koncentracijski logori – su tipičan oblik suvremenog svijeta i njihovo osnivanje nije vezano za ratna djelovanja, nego i u mirnodopskim uvjetima. U njima su se vršile fizičke likvidacije, sustavne pljačke, progoni i društvene marginalizacije. Ove logore su otvarale osvajačke vojske na okupiranom prostoru, kao i domicilne vojske i vlasti na vlastitom teritoriju.

3. Radni logori – svrha njihova osnivanja je dvojaka – prvo izolirati određene osobe ili skupine koje su nepoželjne ili opasne, - drugo organizirati prijeko potrebnu proizvodnju ili radove, logoraši obavljanju u potpuno nehumanim uvjetima i bez naknade.

4 Privatni logori – po zatočenju se ne razlikuju od prethodnih, a razlikuju se što se nalaze u privatnom vlasništvu pojedinaca ili grupe osoba. O ovoj vrsti logora se malo piše i priča malobrojnim preživjelim svjedočanstvima i još malobrojnijim službenim dokumentima.

5.Logor za provođenje masovnih silovanja – to je najsuvremeniji oblik logora. Sustavno su ih osnivale srbijanske vlasti i u njima su zatvarane isključivo ženske osobe nesrpske nacionalnosti, koje su bile u fertilnoj ili mlađoj dobi i na njima su izvršena sustavna masovna silovanja. Kad su žene došle u visoku dob trudnoće, koja je bila rizična za pobačaj, puštene su na slobodu. Oni su osnivani kao strategija za provođenje plana osvajanja i etničkog čišćenja, kako bi zastrašile i potakle na bijeg nesrpsko stanovništvo
Logorašice

logorŽena, žena majka, sestra, supruga, kći odigrale su povijesnu ulogu u stvaranju Republike Hrvatske, svojom podrškom, svojom žrtvom koja ima neprocjenjivu vrijednost, svojim odnosom, svojim učešćem, svojim tijelom, i svojim životom koje je zadnje mogla dati.

U koliko ratova, koji su se dogodilo od postanka čovječanstva do danas, je stradalo žena, s koliko je, kroz sve te oluje i nevere proživjela, patnji i muka, suza i stradanja.

Kome je to važno? Žena je samo žena.

Da, sve je to istina, a da li je žena i moja majka, moja sestra, moja supruga, moja rodica, moja kći. Da, onda je to nešto drugo.

Sve te strahote su prošle i žene u ovome prljavom ratu, bez morala i etike vojnog ratovanja. Teror, zastrašivanja, mučenja, silovanja, premlaćivanja, masakriranja, ubijanja, sve su to prošle žene, a mi im nismo odali ni truna priznanja, na žrtvi, na hrabrosti, na odanosti.

Zar se nikad nismo upitali, kako i koliko su stradale zatočene žene za vrijeme srpske agresije 1991. g..? I to su nečije bake, majke, sestre, supruge i djeca. A najmlađa silovana djevojčica, imala je tek 6. g. a najstarija, baka od 80 g. to nikom ne smeta, to je tabu tema za sve one koji se bave zaštitom ljudskih prva, humanitarnim organizacijama, državnom odvjetništvu, pravosuđu i ostalim državnim institucijama.

Zaboravlja se, da Vukovar i otpor njegovih branitelja, a među njima je bilo na stotine žena, urezao se duboko u svijest cijelog našeg naroda i izazvao divljenje svijeta. Vukovar je postao simbolom otpora, vjere i istrajnosti, to tek jedan kamen u golemom mozaiku prošlosti i sadašnjosti

Zašto i žena nije postala simbolom otpora, vjere i istrajnosti, podnoseći velike žrtve 1991. g. za vrijeme srpske agresije na Republiku Hrvatsku.


Izvor
__________________
"Life", said Marvin, "Don't talk to me about life"
I ja bih marasovca nazad
Grugru is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 21:20   #56
Quote:
Grugru kaže: Pogledaj post

Necu ti vise ponavljati da ti usporedujes masovna silovanja u logorima s pojedinacnim ekscesima i time izvrces stvari.
Ako ne zelis uvidjeti razliku (iako je zrtvi manje vise nebitno) ja ti tu ne mogu pomoci.
Zaista mi to nije namjera - mislim da razlika postoji, a to sam ranije i napisala. Iskreno suosjecam sa zrtvama jednog i drugog.


Quote:
Grugru kaže: Pogledaj post
Nacionalizam u raspravu si uvela ti, ne ja. A kao i ti, niti ja ne gubim noci razmisljajuci o nacionalizmu.
Mislim da je uveden - implicitno - i prije nego sto sam ga ja imenovala. Naravno da se tu necemo sloziti jer ne prepoznajemo nacionalizam u istim stvarima i ne znaci nam isto.

Quote:
Grugru kaže: Pogledaj post
Onako kako ti predstavljas nacionalizam su ga isto predstavljali u SFRJ.
Ne znam tocno na sto mislis, ali da ima predrasudu prema nacionalizmu, istina je. Problematicni su mi "pozitivni aspekti nacionalizma", sto ne znaci da nisam svjesna uloge koju ima u odredenom razdoblju.

Mozda mislis da to kako je nacionalizam u Jugi predstavljan kao prijetnja bratstvu i jedinstvu? Pa mi smo danas u drukcijoj situaciji.

Quote:
Grugru kaže: Pogledaj post
Stekao sam dojam da svojim upisom izjednacujes krivnju i uvodis "zlocesti" nacionalizam koji je kumovao svemu. I svaki put kada pomislim da se radi o upisu koji to cini, reagirat cu.
Stekao si dobar dojam sto se zlocestog () nacionalizma tice. Krivnja je slozenije pitanje i ne bih se usudila dati tako simplificiranu sliku toga. Mislim da cemo se sloziti barem oko toga da odgovorni za zlocine trebaju biti kaznjeni.

Quote:
Grugru kaže: Pogledaj post
BTW:
Spomenar je bila televizijska emisija tipa TV kalendar, ali je iskljucivo spominjala sto se tog datuma dogadalo u RH i svijetu vezanao na DR.
Hvala. Ne gledam TV.
muzikalno prase is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 21:25   #57
Quote:
Grugru kaže: Pogledaj post
meni je taj tekst grozan
necu nasiroko komentirati, samo sljedece:

onima koje zanima tema medija, nacionalistickog diskurza, rata i rodnih odnosa iz malo drukcijeg ugla preporucujem knjigu renate jambresic-kirin "lica drustva, likovi drzave"
muzikalno prase is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 22:58   #58
Quote:
muzikalno prase kaže: Pogledaj post
Zaista mi to nije namjera - mislim da razlika postoji, a to sam ranije i napisala. Iskreno suosjecam sa zrtvama jednog i drugog.




Mislim da je uveden - implicitno - i prije nego sto sam ga ja imenovala. Naravno da se tu necemo sloziti jer ne prepoznajemo nacionalizam u istim stvarima i ne znaci nam isto.



Ne znam tocno na sto mislis, ali da ima predrasudu prema nacionalizmu, istina je. Problematicni su mi "pozitivni aspekti nacionalizma", sto ne znaci da nisam svjesna uloge koju ima u odredenom razdoblju.

Mozda mislis da to kako je nacionalizam u Jugi predstavljan kao prijetnja bratstvu i jedinstvu? Pa mi smo danas u drukcijoj situaciji.



Stekao si dobar dojam sto se zlocestog () nacionalizma tice. Krivnja je slozenije pitanje i ne bih se usudila dati tako simplificiranu sliku toga. Mislim da cemo se sloziti barem oko toga da odgovorni za zlocine trebaju biti kaznjeni.



Hvala. Ne gledam TV.
Naravno da sam stekao dobar dojam (za oboje, rekao bih). Prepoznam vas na prvom upisu.
Pod vas, mislim na te brijace o "zlocestom nacionalizmu" i kako krivnja nije jednostavna stvar jer smo svi krivi.

Samo znas sto...je...vrlo je jednostavna stvar.

Kada govorimo o politikama, pobunama i drzavama stvar je vrlo jednostavana - sve je zapocela srpska politika/pobuna/drzava.

Ono sto ti i mnogi drugi radite je da tim perverznim shvacanjem humanosti /tolerancije/zajednistva zelite izjednaciti krivnju.
No pasaran.

Ne mozes pojedniacne zlocine (ekscese) usporedivati s organiziranim zlocinom i na taj nacin govoriti svi smo krivi.

Je, nitko nije nevin, ali zna se tko je kriv.

Quote:
muzikalno prase kaže: Pogledaj post
meni je taj tekst grozan
necu nasiroko komentirati, samo sljedece:

onima koje zanima tema medija, nacionalistickog diskurza, rata i rodnih odnosa iz malo drukcijeg ugla preporucujem knjigu renate jambresic-kirin "lica drustva, likovi drzave"
Tebi je tekst grozan.
Pa i meni, jer najmlada ztrva je imala 6 godina...samo bojim se ne mislimo na isto....
__________________
"Life", said Marvin, "Don't talk to me about life"
I ja bih marasovca nazad
Grugru is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 23:16   #59
Ne zelim prosirivati raspravu jer mi je vec sad jasno da se necemo sloziti, a samo bismo reproducirali vec stoput receno. Ali nemoj donositi preuranjenje zakljucke o meni jer ne znas sto mislim o nekim stvarima i pripisivati mi nesto sto nisam rekla. Nemoj biti paranoican. Mislim da brzas sa zakljuckom o krivnji.

Tolerancija - da, potpirivanje mrznje i neprijateljstva - ne. Ali to ne smijes reci a da te ne strpaju u kos neprijatelja naroda.

Quote:
Grugru kaže: Pogledaj post

Tebi je tekst grozan.
Pa i meni, jer najmlada ztrva je imala 6 godina...samo bojim se ne mislimo na isto....
To mi je grozno, naravno.
muzikalno prase is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 23:39   #60
Quote:
muzikalno prase kaže: Pogledaj post
Ne zelim prosirivati raspravu jer mi je vec sad jasno da se necemo sloziti, a samo bismo reproducirali vec stoput receno. Ali nemoj donositi preuranjenje zakljucke o meni jer ne znas sto mislim o nekim stvarima i pripisivati mi nesto sto nisam rekla. Nemoj biti paranoican. Mislim da brzas sa zakljuckom o krivnji.

Tolerancija - da, potpirivanje mrznje i neprijateljstva - ne. Ali to ne smijes reci a da te ne strpaju u kos neprijatelja naroda.



To mi je grozno, naravno.
Naravno da smijes i da se ne moramo sloziti. Pa ne pozivam na progon.
Nigdje nisam spominjao da si neprijatelj.
Nu, ne moras biti neprijatelj da bi sirio krive informacije. Stovise mozes biti i veliki prijatelj.
Put do pakla je poplocan dobrim namjerama...

Najbitniji mi je onaj dio oko krivnje. Mogu dopustiti da grijesim za nacionalizam, ali ne mogu popustiti na izjednacavanje krivnje.
Na to se nakostrijesim.

Takoder mogu razumjeti ljudske sudbine i bol gubitka (srpskog ili hrvatskog...nevazno), ali kada govorimo o politici i krivnji ona je samo jedna.
Kriva je srpska politika.
Kako nama, tako i pobunjenim hrvatskim drzavljanima srpskog etnickog porijekla.
__________________
"Life", said Marvin, "Don't talk to me about life"
I ja bih marasovca nazad
Grugru is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:43.