Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2003., 09:51   #1
Unhappy Humano klanje ????

Velika Britanija zabraniti će ritualno klanje životinja, piše danas u novinama.
Takvo klanje životinja provodi se u nehumanim uvjetima.
Sada je Britancima dosta, više to neće tolerirati/što bi sa britanskim lisicama????/

Vjerske vođe prekinule su svaki dijalog sa vlastima.
kažu da su u igri vjerske predrasude.


I dalje se nehumano kolje. Kao da klanje može biti humano.

( Kaže picek mesaru u klaonici; samo striček, da bude brzo.
Ne boj se mali, kaže mesar; radim do pet. )
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2003., 13:56   #2
A kaj, bez rituala, mogu se i dalje klati?!? Koja je razlika?
(Ništa čudno od vlade u kojoj su veća polovica ministara homići. U svakom slučaju, jedna nezakonita oduka, koja će vjerovatno ubrzo biti osporena).
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2003., 14:07   #3
Quote:
Shady kaže:
A kaj, bez rituala, mogu se i dalje klati?!? Koja je razlika?
(Ništa čudno od vlade u kojoj su veća polovica ministara homići. U svakom slučaju, jedna nezakonita oduka, koja će vjerovatno ubrzo biti osporena).
Joj, samo nemoj ni spominjati homiće, da se ne zakači ovdje i kontrafaggotista Il i da ne bleji opet o njima. Ionako bi on prepun ljubavi Božje spremno posalo homiće na klanje.
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2003., 20:58   #4
Ok, bez spominjanja šupak meraklija ubuduće.

Ali vratimo se mom pitanju: Koja je razlika?!? U V. Britaniji ima mnogo firmi u kojima se stoka i živina kolju, i to meso se distribuira za dalju prodaju. Kolju se veoma surovo i nehumano. Pilići okačeni za noge, sa glavom na dolje, voze se pokretnom trakom, dolazeći tako do kružne pile, koja se nalazi otprilike u visini vrata, i koja im odsjeca glavu. Ako je pile malo kraće desi se da mu ode samo pola glave, a ako je malo duže desi se da ga prepolove preko krilca. Telad se ubijaju najprije macolom, ili pištoljem medju rogove... itd.

Muslimani su, pak, vjerskim pravilima uskraćeni za surov odnos prema životinji, i čak obavezni da nož mora biti maximalno naoštren. Sve mi se čini da je spomenuto pravilo upereno isključivo protiv musimana, jer znamo da u se toku Kurban bajrama kolje stoka i to se meso dijeli u humanitarne svrhe (onima kojima je hrana najpotrebnija). Zato i pitam koja je razlika, to jest u čemu bi se sastojao legalitet klanja u mesnoj industriji a opravdala zabrana ritualnog klanja?!? Fabrike kolju stoku i meso distribuiraju za prodaju a muslimani ga kolju i nude gladnima. I kaj je problem, što pri klanju oni kažu: "U ime Boga" ? U svakom slučaju jedna sramotna odluka za koju se nadam da će ubrzo doći pod upit ustavnosti, te biti dokinuta.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2003., 21:36   #5
Quote:
Shady kaže:

Zato i pitam koja je razlika, to jest u čemu bi se sastojao legalitet klanja u mesnoj industriji a opravdala zabrana ritualnog klanja?!? Fabrike kolju stoku i meso distribuiraju za prodaju a muslimani ga kolju i nude gladnima. I kaj je problem, što pri klanju oni kažu: "U ime Boga" ? U svakom slučaju jedna sramotna odluka za koju se nadam da će ubrzo doći pod upit ustavnosti, te biti dokinuta.[/FONT]
I must agree.

Mesna industrija ponaša se prema životinjama puno surovije od onoga kako se životinje ubijaju u ritualnom klanju.
I zato bi taj zakon bio krajnje licemjeran.

da se mene osobno pita, ja bi zabranila sva klanja, ali reći jedno je klanje OK, jer se radi zbog zarade, a drugo nije, jer je religijsko je čisti primjer licemjerja.
 
Odgovori s citatom
Old 16.05.2003., 21:36   #6
Quote:
Shady kaže:
Muslimani su, pak, vjerskim pravilima uskraćeni za surov odnos prema životinji, i čak obavezni da nož mora biti maximalno naoštren. Sve mi se čini da je spomenuto pravilo upereno isključivo protiv musimana...
Zidovi su u istom paketu. Inace, jedno od osnovnih pravila kod klanja zivotinja po zidovskim propisima je sto vise skratiti patnju kod zivotinja u tom procesu. UK nije prva, ima jos nekoliko europskih zemalja sa slicnim propisima... toliko o vjerskim slobodama.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2003., 21:46   #7
Rambi
svaki čovjek moze kupiti tele i zaklati ga na način kako on to želi... valjda. Stoga ce britanska vlada teže moći kontrolirati porodične angažmane oko mesa, kakve imamo i kod Židsova i kod muslimana. Moja se porodica isto tako hrani mesom koje sami pripremimo, u skladu sa propisima naše vjere. Medjutim, mene zanima imaju li i Židovi nešto poput Kurban Bajrama kod muslimana (odredjeni dan u godini kada se jedan odredjen broj stoke zakolje i kasnije dijeli ugroženima) ili je sve svedelo na posebna pravila koja važe za svakog pojedinca?
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2003., 21:58   #8
Nema. Otkad nema Hrama, nema ni hramskih rituala. Milostinja je ipak, kao i kod muslimana, obvezatna (kod krscana, ako se ne varam, to je stvar milosrdja... kod Zidova je u pitanju mitzva).

Off Topic: postoje i prijedlozi, unutar EU-a, da se obrezivanje zakonom zabrani.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2003., 01:43   #9
He he he.....religije kao woodoo i santerija nisu ušle u New Age kompilacije zbog čega ?????




genNorec is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2003., 01:48   #10
Shady:
svaki čovjek moze kupiti tele i zaklati ga na način kako on to želi... valjda

A izgleda da ne može,ili neće moći-bar u V.Britaniji.Ili će oni to organizirati prodaju po principu vjere- kršćanin može kupiti živo tele,musliman i židov ne.Pa će uskoro takvi natpisi osvanuti na trgovinama,a što onda slijedi dalje?Već poznati scenarij?

Smiješno je uopće raspravljati koji je način ubijanja manje ili više nehuman(u mesnicama i postrojenjima se to ostvaruje na nadasve human način ) kad je očigledno da se uzroci takve odluke kriju u stavu prema religiji ( tj. sofisticiran način pritiska ) jer vide da mogu..
Umjesto da u sekularnoj državi (kakvima se deklariraju) dozvoljavaju slobodu prakticiranja vjere svima-počinju ograničavati..nekima,i dovode ih u neravnopravan položaj.
Ukratko rečeno otvaraju pandorinu kutiju.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2003., 01:55   #11
Quote:
danaye kaže:

Smiješno je uopće raspravljati koji je način ubijanja manje ili više nehuman(u mesnicama i postrojenjima se to ostvaruje na nadasve human način ) kad je očigledno da se uzroci takve odluke kriju u stavu prema religiji ( tj. sofisticiran način pritiska ) jer vide da mogu..
Umjesto da u sekularnoj državi (kakvima se deklariraju) dozvoljavaju slobodu prakticiranja vjere svima-počinju ograničavati..nekima,i dovode ih u neravnopravan položaj.
Ukratko rečeno otvaraju pandorinu kutiju.


Zna li mozda netko kako je to u Njemackoj zavrsilo?
Pesoooooooooo!
Sjecam se da je prije par godina bilo istih takvih prica tamo. Znam da su imigranti iz islamskih zemalja bili jako ljuti, ali se ne sjecam detalja i ne znam kako je to na kraju rijeseno.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2003., 11:35   #12
POMIRILI SU SE NA JEDNOM VELIKOM PIKNIKU UZ BRDO ROŠTILJA I GRAHA SA KOBASOM
 
Odgovori s citatom
Old 17.05.2003., 12:26   #13
Quote:
Rambi kaže: Nema. Otkad nema Hrama...
Kako nema? Tamo je, ako misliš na ovaj sa ove slike?! Šta bi falilo da jednom u njemu skupno obave molitvu?
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2003., 22:22   #14
Quote:
Shady kaže:
Kako nema? Tamo je, ako misliš na ovaj sa ove slike?! Šta bi falilo da jednom u njemu skupno obave molitvu?
Sinagoga nije židovski hram iako se u njoj obavljaju skupne molitve. Sinagoga nije zamjena za hram, na mjestu kojeg si pokazao zlatne kupole džamije tvoje vjere.

Žalosna "duhovitost" za nekog tko je dobro pručio Bibliju i morao bi znati da hram ne postoji i još se poziva na slobodu vjere i konačni Božji sud.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2003., 22:40   #15
lijepa slika

Liepa slika i sviđa mi se.

Pdsjeti me na Sarajevo ne znam što.

A da
Sarajevo je evropski Jerusalim.
__________________
poiskah štit dobri da štiti me

odbacih ga potom dobrog jer
tišti me
gorcin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2003., 02:21   #16
Quote:
Simona kaže: Sinagoga nije židovski hram iako se u njoj obavljaju skupne molitve. Sinagoga nije zamjena za hram, na mjestu kojeg si pokazao zlatne kupole džamije tvoje vjere. Žalosna "duhovitost" za nekog tko je dobro pručio Bibliju i morao bi znati da hram ne postoji i još se poziva na slobodu vjere i konačni Božji sud.
Ne znam šta je je u ovom postu shvaćeno kao duhovito. Dobro se sjećam raspoloženja pod kojim sam pisao kvotirani post. Nije u tom raspoloženju uopće bilo želje da se bude sarkastičan ili duhovit. Naprotiv, bio sam dobre volje i pokušao naći lijepu riječ i makar jedan gram približiti različita stajališta. Ali... ne govorimo svi istim jezikom!

Svojevremeno sam se, dok sam pisao na Islam Bosni, zalagao na sličan način, u topicu o Aja Sofiji, ako je tko čitao taj topic (mislim da se taj topic još nalazi u arhivi tog foruma).

Fenomen skupnog obavljanja molitve vjernika različitih konfesija, u CRKVAMA i DŽAMIJAMA, nije ništa novo pod nebeskom kapom, posebno u zemljama koje su se u zadnjih 50-tak godina oslobadjale od britanskog, francuskog ili italijanskog protektorata. To se dešavalo, i danas se dešava, u mnogim zemljama Afrike i Azije, i osobno sam na TV gledao reportažu, u kojoj islamski aktivisti, kao gosti, drže politički govor u crkvi, nedeljom, a kršćanski aktivisti i svjećenici, takodjer kao gosti, petkom u džamijama.... da bi nakon skupne molitve izašli na ulice držeći se u ogromnoj masi, ruku pod ruku, u prosvjedu protiv politike kolonizatora.

Papa je nedavno obavio molitvu u jednoj džamiji (Ako se ne varam u Jordanu). Slično je uradila visoka saudijska delegacija tokom posjeta Vatikanu.

Takodjer, ni slučaj da vjernici različitih konfesija odvojeno obavljaju molitvu u jednoj istoj bogomolji, nije ništa novo. Kršćani Njemačke ustupili su, mnogo puta, svoje crkve muslimanima protjeranim iz BiH koje je život tamo zadesio.

A ovo sada, doista nisam mogao znati... citiram: "Sinagoga nije židovski hram iako se u njoj obavljaju skupne molitve."... Nisam znao, jer sam uvijek smatrao i vjerovamo da će džamija ostala džamija i nakon što u njoj klanja jevrej ili kršćanin.. Ako, pak, Židovi nikada ne bi pristali da se pomole u muslimanskom, kršćanskom, ili bilo čijem drugom hramu osim svojem... ili ako smatraju da nemaju hram sa gornje slike, sve dok ga ne restauriraju desetak stoljeća unazad, tj. dok ga potpuno "očiste" od svega što je na njemu islamsko... to doista nisam mogao znati. I nisam ni sada siguran da je to tako kako veliš, Simona.


Ponavljam imao sam najbolje namjere, iako sam svjestan zašto nisam shvaćen. Vjerovatno je malo ljudi kojima ne bi smetalo ovo o čemu ovdje govorim i koji bi to podržali. Recimo da ih na svijetu ima... desetak. To bi bila moja braća i sestre, koje god da su vjere, i ljudi čija otvorenost možda drži ovaj ludi svijet.

Kada sam se na IB zalagao da Aja Sofija posluži za molitvu i jednima i drugima, (i kršćanima i muslimanima) tada nisam bio shvaćen kao sarkastičan, onima koji su čitali topic ili u njemu sudjelovali. A nisam bio ni usamljen u mišljenju, na tom topicu... Naravno bilo je muslimana koji su me tada osudili zbog mog stava. Kao što je to slučaj i ovdje. No, ja to razumijem i ne ljutim se. Pozdrav


P.S. Kada sam dao sliku hrama, gore, mislio sam da Rambi misli na Dawidov hram, koji je pretvoren u džamiju negdje prije 13. stoljeća. Ne znam na koji se drugi hram misli, pri spominjanju Biblije, jer je gornji hram zatečen u Jerusalimu, prilikom ulaska trupa islamskog vojskovodje Ummara.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2003., 02:27   #17
Zaboravih naglasiti.
Simona, apsolutno se pozivam na slobodu izbora i prakticiranja vjere, te na Božiji sud. Bez njega ja ne vidim smisao povjesti i stvaranja.

Ujedno se ispričavam autoru topica što je gornji post van teme (ali ipak u kontekstu optužbi kojima sam gore izložen).

Takodjer, molim moderatore da, uz saglasnost autora topica, prethodni post ipak ostave jer sam iznio odbranu svojih nastojanja.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2003., 15:34   #18
Zanimljivo...

...baš kako se ne razumijemo?!

Da te podsjetim:
Quote:
Rambi:
Nema. Otkad nema Hrama, nema ni hramskih rituala. Milostinja je ipak, kao i kod muslimana, obvezatna (kod krscana, ako se ne varam, to je stvar milosrdja... kod Zidova je u pitanju mitzva).
Riječ je bila ritualnom klanju životinja, koliko ja znam čitati!

A to valjda i u tvojoj vjeri podrazumijeva da se to obavlja po točno propisanoj proceduri koja je različita u različitim religijama. To je valjda jasno nekom tko priznaje bar iskrenost drugačije vjerujućih i zajedničku molitvu!

Ta procedura za židove znači postojanje izvornog hrama, kojeg više nema i ne može ga biti, jer i za takav hram postoji također propisana procedura.

Iz Rambinog odgovora svakom tko nešta zna o židovima, odgovor znači samo ono što i piše: hramskih rituala nema od kad nema hrama, a hrama nema od 70-te g. nove ere.

Čista logika: kršćani i muslimani svoja mjesta skupne molitve zovu crkve i džamije, a katkad im je riječ hram sinonim za takve građevine. Židovima nije.

I to je bilo jasno baš iz Rambinog odgovora onome tko hoće razumjeti onako kako piše i tko želi biti dobronamjeran.
Tvoj komentar to nije bio, što god ti naknadno napisao i proširivao temu na Aja Sofiju.

Nikakve veze ritualno klanje po vjerskim propisima nema veze s molitvom, pogotovo ne sa zajedničkom molitvom triju abramitskih religija bilo to u sinagogi, crkvi ili džamiji.

Dakle, ja sigurno manje od tebe mogu znati o ritualnom klanju životinja, ali evo sad mi pada na pamet, kad već velikodušno "nudiš" zajedničku molitvu:
Može li se u Meki organizirati zajedničko ritualno klanje životinja za židove i muslimane? Pa možda i kršćane, kaj ja znam...ima ih koji dosta toga prakticiraju iz "starog zavjeta".

Ma bez veze mi je pitanje. U Meku ne može ući nemusliman pa makar bio sljedbenik Knjige, ali tako je teško shvatiti da i drugi imaju svetinje koje su im nezamjenjive. Lakše im se narugati i ponuditi im za molitvu zlatne kupole na ruševinama njihovog hrama. Žalim slučaj, ali o riječima i njihovom značenju za onog nekog drugog treba voditi računa pa će biti manje nesporazuma.

Ipak, baš te ruševine, a ne zlatne kupole, njih su sačuvale od nestanka jer su ih zadržali u srcu.
Što misliš, je li u tom naš jedan jedini Bog imao "svoje prste"?
Ja mislim da jest!
I to baš prema onom pasusu iz prvih redova Biblije o raštrkavanju među narode i nagrađivanju blagostanjem onih koji ih prihvate i kažnjavanjem onih koji ih odbace!

Ah, brbljam...Bibliju su napisali židovi i samim tim je nevjerodostojna.

Selam alejkum
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2003., 15:46   #19
za pocetak , bojim se da cete morati definirati pojam "humano"
nekako ispada da to bas nije ono na sto mi svi uglavnom mislimo


ja u pojmu klanje vidim jedino razliku u tome da li je to meso za zatomiti neciju gladi ili se radi o hiperprodukciji u "industriji mesa"
ali pricamo u prazno
vec godinama stanovnici "zapadnog" svijeta ni nemaju pojma da se meso dobiva od zivotinja
koliko se njih tice , meso dolazi u celofanu
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2003., 15:50   #20
Talking Definicija

"Humano" valjda znači učinjeno uz pomoć ljudskih artefakata namjenjenih toj svrsi, za razliku od "animalnog" koje bi bilo klanje učinjeno zubima, panđama, rogovima i sličnim tjelesnim nastavcima prirodno izraslim za tu svrhu
genNorec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:00.