Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2015., 22:44   #3721
Quote:
poPSu kaže: Pogledaj post
Slazem se
Ima nekoliko razloga zašto prvo nisam radio stropove...
Kao prvo, svi sugeriraju prvo izradu pregradnih zidova. To mi je i logično, pošto pregradne zidove radim strogo po rogovima, tj ispod njih.

E, sad, u tom smislu onda nisam niti mogao raditi najprije stropove. Pošto će mi dio stropa (hodnik) biti spušten, a dio će biti u punoj visini, dakle po cijeloj kosini, svakako mi se činilo praktičnijim za izvedbu imati što manje površine za izradu. Ono što se na slikama ne vidi su tkzv "pajante", rogovi su mi vezani sa onima nasuprot tavalonima, radi sprečavanja uvijanja i cjelokupne statike. Te pajante ću koristiti kao nosače za spušteni strop (sidra itd...)

Nadalje, pošto su mi zidovi ispod rogova, gornji profili su fiksirani baš za rogove. Uglavnom mi debljina zida prelazi širinu rogova, te ću na te zidove morati uglaviti stropne/krovne profile u UD na tim zidovima. A na obloženim zidovima mi rogovi izviruju dovoljno da mi sidro preuzme nošenje CDa na samom rubu. Mislim da ću time dobiti bolju izdržljivost spojeva, odnosno više manevarskog prostora, pošto krov na jakom vjetru malo diše, ovako imam efekt "plivajućeg" stropa.

I zadnji razlog, ali ne i najmanje bitan, pošto sam ograničen sa vremenom, nakon faze pregradnih zidova i obloga ciglenih, zalijevam estrih, i imam dovoljno vremena da dok se on suši riješavam strop/kosine, pošto za to vrijeme i ne mogu baš drugo ni raditi, tako da na taj način dosta dobivam na vremenu.
harrahotto is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 07:37   #3722
Quote:
harrahotto kaže: Pogledaj post
Ovo je dosta zeznuta situacija.

Rogovi su dosta dugački, cca 7m.
.
Skužio sam da si prilagođavao stari tavan. Mislio sma na to da je svakid rugi rog poduprt, i s njim nema problema. Problem su oni nepodprti rogovi, neće se svi jednako slijegati. Mislim da je prije montaže tih stupova, na njihovo mjesto pod rigove trebalo montirati "podrožnicu" koja bi se sakrila u plafon, znači jednu fosnu 5x15cm, pa bi ona malo pridržavala rogove koji nemaju stup. Ili cijev 50x50x3 recimo.

Quote:
sime kaže: Pogledaj post
Sad sam skužio. Znači paropropusna folija sve do sljemena a parna brana ide od nadzida po kosom krovu, pa se nastavlja preko spustenog stropa i dobro je zabrtviti za bocne zidove.
Dobro si skužio
Ne znam di je krov i kakav je crijep (tip i stanje) ali bih ti savjetovao da najprije zamjeniš crijep, staviš oplatu, paropropusnu foliju, kontra letve i letve. Jest skuplje i duže traje ali si 50god miran. Ovako ćeš opet taj krov mjenjati za 10god a nemaš pravilne slojeve.
A cijena zamjene crijepa i ugradnje oplate je na kraju zanemariva u cijeni koštanja cijelog stana.

Zadnje uređivanje Majstor : 18.03.2015. at 11:57. Reason: Skraćivanje quotanja
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 08:31   #3723
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Skužio sam da si prilagođavao stari tavan. Mislio sma na to da je svakid rugi rog poduprt, i s njim nema problema.
Ma ima jedna "podrožnica" na 2/3, ovi stupovi prema sredini drže nju. Ovi ostali su više "reda radi". Svaki drugi je slučajno, oni su postavljeni tako da se uklope u pregradne zidove.

hvala na mišljenju, u svakom slučaju. Kad se počne sve rušiti proučit ću sve komentare

Zadnje uređivanje Majstor : 18.03.2015. at 11:57. Reason: Skraćivanje quotanja
harrahotto is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 08:57   #3724
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Skužio sam da si prilagođavao stari tavan. Mislio sma na to da je svakid rugi rog poduprt, i s njim nema problema.

Dobro si skužio
Ne znam di je krov i kakav je crijep (tip i stanje) ali bih ti savjetovao da najprije zamjeniš crijep, staviš oplatu, paropropusnu foliju, kontra letve i letve. .
Crije je mediteran mislim da je kanjiza star 30ak god. Vidim da ga bas ne hvale kao kvalitetnog. To mi je sad preveliki posao mijenjati cijeli crijep, a trebao bi sto prije to srediti. Koliki je vijek trajanja tog crijepa?

Zadnje uređivanje Majstor : 18.03.2015. at 12:00. Reason: Skraćivanje quotanja
sime is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 10:20   #3725
Quote:
sime kaže: Pogledaj post
Cemu sluzi samoljpljiva traka na spoju izmedu gips ploce i zbukanog zida, ako taj spoj gletamo i peko njega stavljamo papirnatu traku i opet gletamo. Sto nismo tada dobili cvrsti spoj ploce i zida. Koju ulogu ima ta traka.
Kako se rjesavaju kosi spojevi gips ploca npr ravnog i kosog stropa?
Razdjelna trka odvaja dva različita materijala. Ako se radi bez nje onda ćeš nakon nekog vremena obično imati nepravilnu šir pukotinu na spoju zida i gips ploče.

Razdjelna traka sprečava da takva pukotina nastane, odnosno ako i nastane da bude tanka i kotovo neprimjetna.

Eto, toliko koliko ja znam...

Što se tiče kosih i ravnih spojeva, ja planiram upotrijebiti nešto ovakvo:
http://www.putzsystem.pl/profil-naro...dukt-1323.html

Tako se dobije savršeno ravan rub što je bitno jer su neravnine i greške u kutevima najvidljivije.
nikicam2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 10:32   #3726
Quote:
harrahotto kaže: Pogledaj post
Ma ima jedna "podrožnica" na 2/3, ovi stupovi prema sredini drže nju. Ovi ostali su više "reda radi". Svaki drugi je slučajno, oni su postavljeni tako da se uklope u pregradne zidove.

hvala na mišljenju, u svakom slučaju. Kad se počne sve rušiti proučit ću sve komentare
Ako s do sad nije srušilo, nebi ni sad trebalo. Potencijalni problem bi mogao biti u tim dodatnim stupovima "da se nađu", naime, svaki drugi rog je poduprt, pa bi se moglo dogoditi da kad padne snijeg se nepodprti rogovi više savijaju (dobiju veći progib), a onda se savija i knauf. To sve jasno ovisi o dimenzijama rogova, može biti beznačajno, može biti itekako vidljivo.

Quote:
sime kaže: Pogledaj post
Crije je mediteran mislim da je kanjiza star 30ak god. Vidim da ga bas ne hvale kao kvalitetnog. To mi je sad preveliki posao mijenjati cijeli crijep, a trebao bi sto prije to srediti. Koliki je vijek trajanja tog crijepa?
I ja imam tu Kanjižu doma. Drek od materijala. Ne samo da je materijal loš, loši su falcevi, pa kad dolazi kiša sa zapada tavan je pun vode (a o snijegu da ne govorim). Da slučajno imaš dasku i foliju/ljepenku na njoj, još bi imalo smisla. Ovako ne možeš kvalitetno zaštititi krov od vode a ulaganje je veliko.
Po meni je jedino ispravno zamjeniti crijep i staviti sve potrebne slojeve. Jest skupo i duže traje ali je i kvalitetno.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 10:49   #3727
Quote:
nikicam2 kaže: Pogledaj post
Razdjelna trka odvaja dva različita materijala.
Onda se kedna strana kuta gleta do te trake. Da li se tada traka reze pa gleta tek onda druga ?strana? Opet glet postane vezan za zid i u slucaju pukotine se vidi.

Zadnje uređivanje Majstor : 18.03.2015. at 12:02. Reason: Skraćivanje quotanja
sime is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 11:31   #3728
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Ako s do sad nije srušilo, nebi ni sad trebalo. Potencijalni problem bi mogao biti u tim dodatnim stupovima "da se nađu", naime, svaki drugi rog je poduprt, pa bi se moglo dogoditi da kad padne snijeg se nepodprti rogovi više savijaju (dobiju veći progib), a onda se savija i knauf..
Pametan savjet. I ja sad tako mislim. Onda bi se ta investicija skoro priblizila gradnji nove prizemnice. Zapravo bi mi ostali samo nadzidi. Upitna isplativost tog rada.

Zadnje uređivanje Majstor : 18.03.2015. at 12:03. Reason: Skraćivanje quotanja
sime is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 11:37   #3729
Da, to je točno da se povećava trošak, ali ako imaš riješene stube za potkrovlje dosta je jeftinije od nove prizemnice. računaj da nemaš troška temelja, djela zidova i priključaka (i vrijeme za iszradu temelja i dobivanje dozvole).
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 12:44   #3730
Quote:
sime kaže: Pogledaj post
Onda se kedna strana kuta gleta do te trake. Da li se tada traka reze pa gleta tek onda druga ?strana? Opet glet postane vezan za zid i u slucaju pukotine se vidi.
Evo, ovdje je uputa:
http://www.knauf.hr/media/61411/g1_k...2008_tisak.pdf
nikicam2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 14:23   #3731
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Da, to je točno da se povećava trošak, ali ako imaš riješene stube za potkrovlje dosta je jeftinije od nove prizemnice. računaj da nemaš troška temelja, djela zidova i priključaka (i vrijeme za iszradu temelja i dobivanje dozvole).
Na krovu su i solarni kolektori koji samo otezavaju situaciju. Znam da je tesko reci ali otprilike kolika bi cijena nivog crijepa letbi i kontraletvi bila za kroviste tlocrtne povrsine cca 100 m2?
sime is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 14:25   #3732
Quote:
nikicam2 kaže: Pogledaj post
Razdjelna trka odvaja dva različita materijala. Ako se radi bez nje onda ćeš nakon nekog vremena obično imati nepravilnu šir pukotinu na spoju zida i gips ploče.
Znate li gdje se i po kojoj cijeni može kupiti ta kutna traka?

Zadnje uređivanje Majstor : 18.03.2015. at 20:43. Reason: Skraćivanje quotanja
tomislav83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 17:49   #3733
Quote:
nikicam2 kaže: Pogledaj post
Tu je prikazano da se gleta samo jedna strana kuta i to ona do ploče. Zid se ne dira. Da li tako ostaje i to se prefarba ili se lijepi papirnata traka i gletaju se obe strane kuta.
sime is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 09:04   #3734
Quote:
harrahotto kaže: Pogledaj post
Ima nekoliko razloga zašto prvo nisam radio stropove...
Daleko od toga da ti sada neće biti lakše napraviti stropove, no to je jedini argument - no, sada će postava izolacije biti zahtjevnija sa neminovnom pojavom toplinskih mostova...

Zadnje uređivanje Majstor : 19.03.2015. at 10:28. Reason: Skraćivanje quotanja
gipsman is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 20:09   #3735
Quote:
poPSu kaže: Pogledaj post
Pravilno izvedeni sustav 50godina
obična PE folija nakon 5 ili više godine postaje kruta i puca npr. pored čavla i to je po meni slaba točka sustava uz to što izolacija ne diše.

Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
da, stirodur je super za potkrovlja, najprije vidi koliko puta je skuplji od najeftinije vude.
Osim toga, vuna TIJESNO prijanja do rogova, za razliku od svih krutih ploča.
istina, ne isplati se.
nobrainer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 20:13   #3736
Quote:
sime kaže: Pogledaj post
Cemu sluzi samoljpljiva traka na spoju izmedu gips ploce i zbukanog zida, ako taj spoj gletamo i peko njega stavljamo papirnatu traku i opet gletamo. Sto nismo tada dobili cvrsti spoj ploce i zida. Koju ulogu ima ta traka.
Kako se rjesavaju kosi spojevi gips ploca npr ravnog i kosog stropa?
Spoj zida i ploce je najbolje obraditi razdijelnom trakom, tako se kontrolira pukotina izmedu dva razlicita materijala.
Spoj ploce i ploce obraduje se papirnatom trakom.
Spoj kosine i ravnog stropa moze se izvesti PVC dilatacijom za taj spoj ili razdijelnom trakom.
poPSu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 22:35   #3737
Evo imam jednu situaciju, pa ako me netko od iskusnijih može uputiti kojim putem krenuti

Dakle, neki su već ubrali da radim potkrovlje od cca 150m2. Situacija je slijedeća: imam hodnik dužine 10tak metara. on ide po sredini prostora, gdje je najveća visina (čak i spuštam strop, jer je cijelo potkrovlje vrlo visoko). No, stvar je u tome, da sam podkonstrukciju za ta dva zida, koja čine hodnik, prvu napravio. Međutim, kako sam s vremenom radio dalje, onda sam od tog zida prema krajevima potkrovlja, dizao pregradne zidove za sobice, kupatila, dakle, sveukupno 4 pregradna zida, te naravno, pripadajući otvori za vrata i sl. Kako sam te manje prostorije prve kompletirao (dakle, podkonstrukcija i oblačenje u ploče), normalno, cw profile na tom zidu hodnika sam prilagođavao potrebama svake prostorije zasebno, te sam razmake prilagođavao toj situaciji. Ono što sad imam, gledano iz hodnika, su cw profili u nepravilnim razmacima. Da, pojednostavim, oni nisu na svakih 60cm (ploče su mi 120cm), nego to varira, ovisno o pozicijama pregradnih zidova...
Što točno sada? Ne gine mi prekrajanje ploča i prilagođavanje situaciji, ali me zanima, da li ima neka generalna zakonitost ili pravilo, kako točno to napraviti, da bude što praktičnije za izvedbu, te normalno, što kvalitetije napravljeno.. idu dva sloja gipsanih ploča, što dodatno povećava zabavu .

Toliko za sada, hvala.. (ako treba slika, dignem jednu, dve, ali mislim da sam uspio biti jasan

hvala još jednom.
harrahotto is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2015., 13:35   #3738
Ubacite dodatne profile , ove koji služe kao pojačanja ostavite, a dodatne na svakih 62,5 cm tako da imate pokrivene sve krajeve i sredine ploča

Zadnje uređivanje Majstor : 14.04.2015. at 20:10. Reason: Skraćivanje quotanja
gipsman is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 19:49   #3739
Imam da pitanja vezano uz rigips zid i strop

1) zid- kako napraviti spoj zida od rigipsa i parketa bez lajsne, kao da zid
izlazi iz parketa, rigips ploča pri montaži odmaknuta 12mm od parketa

2) strop- kod spoja rigiton (4s) i normalne rigips ploče koliko odmaknuti jednu od druge zbog fuge, koju planiram fugirati s vario, da li je problem ako izrezanu rigiton ploču (120x90 cm) montiram podužno na montažne profile razmaka 30 cm?

hvala
liliputanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2015., 22:47   #3740
Vitka jela, zelen bor...

Evo, opet jedna situacija, i pitanje, možda netko sa više iskustva ima savjet: dakle imam krovne prozore, 6kom... prilikom montaže, majstori su mi rekli kako moraju prilagoditi poziciju prozora onako kako ih crijep pita, jer inače moraju piliti crijepove, prilagođavati opšav i sl... pošto mi se rogovi neće vidjeti, tj. sve će biti zatvoreno sa gipson, potpuno mi je svejedno kako prozor stoji, a oni sada stoje tako da nisu jednako udaljeni od rogova, dakle, nisu po sredini između njih, nego su više uz jedan, a udaljeniji od drugog..

Ono što me muči je oblačenje svega sa gipsom. Ova strana koja je dalje od roga mi nije problem, jer tu mogu potkonstrukciju složiti, međutim, strana koja je bliža rogu je na udaljenosti 1,5-2cm i nema šanse da podkonstrukciju tu uguram

pada mi na pamet ubacivanje nekakvih drvenih letvica ili gipsane ploče, ali bojim se da neće biti neke sreće ako ne naletim na nešto točno odgovarajuće debljine...

ima li netko ideju kakvu?

hvala i LP
harrahotto is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:35.