Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.07.2007., 02:10   #101
Dok sam čuo da postoji film Parfem znao sam da će me razočarati i bio sam tužan što uopće postoji, jer će ogromna masa ljudi koja će pogledati film percipirat djelo Patricka Suskinda kao prosječno, jedno od mnogih dijela.
Takav je moj sud, jedan od mnogih skupih, prosječan film. Nekome bolji nekome lošiji, ovisno o ukusu.

No roman svakako nadilazi razinu prosječnosti, istinski je iznimno književno ostvarenje. I da, svakako ti preporučam baby doll da pročitaš knjigu bez obzira gledala film ili ne. Na filmskom platnu ponuđena nam je preslika, neprikladan model, usuđujem se reći loša kopija stvarnog dijela koje se nalazi u riječima koje čekaju i moraju (to je moja preporuka) biti pročitane.

Filmska se umjetnost značajno razlikuje od književne. Filmom se mogu ostvariti iznimna dijela i siguran sam da takva i postoje. Vjerujem da postoje i uprizorenja nekih književnih dijela koja su vrlo uspješno prenijeta sa stranica knjige. No isto sam tako siguran da je nemoguće napraviti film prema romanu Parfem umjetničkih vrijednosti ni bliskih njemu.
Kao argument ovoj tezi navest ću dio romana, a to su poglavlja od 26 do 30 kad se G. nalazi u spilji na vrhu brda, no zapravo se nalazi u svom „Unutarnjem carstvu“ (baš tako piše Suskind). Ono što saznajemo u tom njegovom carstvu tih 7. god. njegovog života, a nalazi se u ova 4 odlomka knjige, smatram da je vrlo vrijedno i naravno da filmom nije moglo biti prikazano.
necroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 02:23   #102
Quote:
baby doll kaže: Pogledaj post
Malo oživljavam ovu temu...
Film mi je genijalan, jedan od najboljih koje sam gledala. Nisam čitala knjigu, pa sad iz tog razloga quotam ovo pitanje!
knjiga je napisana predobro, smijesna je na pocetku kad opisuje uvjete gdje, kada i kako je rodjen... ja sam par puta citala knjigu i definitivno je bolja od filma tako da svakako savjetujem citanje
__________________
Doushite? Boku wa kowareta meshia? Dare mo ga yumemita “rakuen” o…
Ping is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 10:33   #103
meni je film odlican..jest da je bolestan u pm i da se mnogima nece svidjeti,ali meni je fakat odlican....jebena gluma,kamera izvrsna,soundtrack mu nije na razini,al jebiga....moja ocjena od
filmash is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 11:05   #104
I ja sam nedavno gledao "Perfume" i mislio sam nemoguće da se nije raspravljalo o tom filmu na forumu, kad ono, evo teme ponovno.

Za film znam još od prije, ali nisam mislio da će mi biti zanimljivo gledati film o serijskom ubojici iz 18 stoljeća, pošto ima stotine filmova na sličan kalup. Onda sam mu ipak odlučio dati šansu pa sam pročitao sadržaj i vidio da bi moglo biti drugačije.
Film mi je bio jako dobar, iako se nekima nije sviđao, uglavnom zbog surealnih elemenata na kraju filma. Po meni bez tih elemenata film bi puno manje vrijedio. Uostalom, volim kad te film i malo iznenadi.

Knjigu nisam čitao i sad vjerojatno ni neću, pošto sam esenciju priče uhvatio iz filma koji je vrlo solidno napravljen.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 12:34   #105
Quote:
necroman kaže: Pogledaj post
Dok sam čuo da postoji film Parfem znao sam da će me razočarati i bio sam tužan što uopće postoji, jer će ogromna masa ljudi koja će pogledati film percipirat djelo Patricka Suskinda kao prosječno, jedno od mnogih dijela.
Takav je moj sud, jedan od mnogih skupih, prosječan film. Nekome bolji nekome lošiji, ovisno o ukusu.

No roman svakako nadilazi razinu prosječnosti, istinski je iznimno književno ostvarenje. I da, svakako ti preporučam baby doll da pročitaš knjigu bez obzira gledala film ili ne. Na filmskom platnu ponuđena nam je preslika, neprikladan model, usuđujem se reći loša kopija stvarnog dijela koje se nalazi u riječima koje čekaju i moraju (to je moja preporuka) biti pročitane.

Filmska se umjetnost značajno razlikuje od književne. Filmom se mogu ostvariti iznimna dijela i siguran sam da takva i postoje. Vjerujem da postoje i uprizorenja nekih književnih dijela koja su vrlo uspješno prenijeta sa stranica knjige. No isto sam tako siguran da je nemoguće napraviti film prema romanu Parfem umjetničkih vrijednosti ni bliskih njemu.
Kao argument ovoj tezi navest ću dio romana, a to su poglavlja od 26 do 30 kad se G. nalazi u spilji na vrhu brda, no zapravo se nalazi u svom „Unutarnjem carstvu“ (baš tako piše Suskind). Ono što saznajemo u tom njegovom carstvu tih 7. god. njegovog života, a nalazi se u ova 4 odlomka knjige, smatram da je vrlo vrijedno i naravno da filmom nije moglo biti prikazano.
Mislim da ni jedan film do sada nije bolje "uhvatio" knjigu. Parfem je filmsko čudo, jer napraviti film čija radnja se vrti isključivo oko mirisa je prvenstveno- teško. Btw. soundtrack je također prejeben i daje dodatni šarm atmosferi filma.
Sexanovski is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 12:42   #106
Quote:
xavierkat kaže: Pogledaj post
...pa da vas cujem: jeste li ga gledali (ako i niste, planirate li)? kako vam se cini? je li, po vasem misljenju, uspio do kraja prenijeti svoju poruku ili se ona izgubila negdje u kostimima, lijepim krajolicima i velikim novcanim iznosima (ipak je to, navodno, najskuplji europski film dosad )? kakav je u usporedbi s knjigom? sve sto imate za reci o njemu, recite, jer uvijek ima zainteresiranih za citanje komentara
Gledala sam. Puno je bolji nego sam očekivala da će biti iako je dosta morbidan (pogotovo na kraju) tako da... svidjelo mi se sve osim kraja, nekako mi je...neznam čudan mi je kraj uglavnom
__________________
In a Valley of Death we shall Dance...
Evangelion15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 10:43   #107
Meni je parfem obićno smeče. S tvrdim č. Precijenjen, i razvikan. Eto to je to, obično razvikano govno. Svaka čast na glazbi i kameri, ali sve skupa... Knjigu nisan pročita, i neznam kakva je.
Ideja mi je super, stvarno, čak i počinje zanimljivo, al negdi je nešto otišlo u krivu stranu. definitivno bi izbacija scenu poroda i sve takve brutalne scene jer jednostavno ne funkcioniraju u ovom filmu. Kažem, ideja mi se svidila, i poruka koju pokušava reći, ali konačna izvedba mi je totalni promašaj. Po meni.

Eto to je moje mišljenje, opširnije mi se neda jednostavno pisati što mi valja a što ne.
__________________
"I have come here to chew bubblegum and Kick Ass.
And I'm all out of bubblegum."
stolich_luzer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 18:49   #108
dok sam prečitavao topic ''u pozadini'' sam nanovo razmatrao film. već sam na jednom topicu napisao o njemu ali to je bio više tehnički osvrt. vidim da vas nekolicina spominje kako vas je na kraju razočaralo što se Granouille pokajao što je, navodno (nisam čitao), suprotno onom u knjizi. ovo je naratorov govor na kraju filma:

He still had enough perfume left to enslave the whole world if he so chose. He could walk to Versailles and have the king kiss his feet. He could write the pope a perfumed letter and reveal himself as the new Messiah. He could do all this, and more, if he wanted to. *He possessed a power stronger than the power of money, or terror, or death - the invincible power to command the love of man kind. There was only one thing the perfume could not do. It could not turn him into a person who could love and be loved like everyone else. So, to hell with it he thought. To hell with the world. With the perfume. With himself.

koliko se da shvatiti, a da se dosta, Granouille se nije pokajao. samo je shvatio da naspram svemu što posjeduje ili može posjedovati* zapravo ne posjeduje ništa. on je sve osjećao preko osjetila njuha a on nije imao svoj miris, dakle nije mogao namirisati sebe, nije mogao osjetiti svoju vrijednost a nisu mogli ni drugi. unatoč svemu što je mogao napraviti i što je bio u stanju napraviti bio je bezvrijedan...

To hell with the world. (nije mogao voljeti) With the perfume. (najmoćnije ''oružje'' na svijetu mu nije moglo pomoći) With himself. (nije mogao biti voljen)
ivtau is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2008., 15:30   #109
evo čitam knjigu (što inače jako rijetko radim; irelevantno za ono što ću reći ali eto da se zna) i puuuuno je bolja od filma. u filmu fale neki važni događaji koji bi bolje opisali ono što su drugi osjećali prema njemu. čim sam pročitao prvu stranicu shvatio sam da je knjiga bolja a što idem dalje sve više i više to ustvrđujem. tko nije čitao a voli film preporučam mu knjigu
ivtau is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2008., 20:01   #110
ja sam prvo pogledala film pa sam saznala da ima knjiga.. al to sam taako davno čitala da ću si morat ponovo posudit da se prisjetim
__________________
I'm going slightly mad
axlica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 17:38   #111
Ok je film, ali kraj je zasrao sve...
__________________
True men don't kill coyotes
John_Frusciante is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 02:06   #112
^^ da... gledam kraj, čekam da bude ono da ga ubiju ili nešto.. vraga izvadi parfem i svi mu se klanjaju onda se fukaju i to.. Vrlo neobičan film, no svejedno, sviđa mi se sama poanta i njegova gluma. Kadrovi su odlični

8/10
Teeja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 14:52   #113
mogu pitat što vas tako smeta kod kraja?

Quote:
Teeja kaže: Pogledaj post
^^ da... gledam kraj, čekam da bude ono da ga ubiju ili nešto..
da se to dogodilo onda tek ne bi ni priča ni film imali nikakvog smisla, zapravo ništa ne bi imalo smisla
ivtau is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 15:06   #114
a istina... to sam i pomislila, al svejedno.. orgije su malo previše
Teeja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 15:27   #115
u kojem su smislu previše?
ivtau is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 17:17   #116
knjiga je doooobra
mekmek is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2014., 17:41   #117
Uh. Gledao neki dan. Neobičan. Strašan. Dirljiv. Odličan. Uz probavljivu dozu nadrealnog i notu ironije koji ne prelaze u klišeiziranje, neukus ili grotesku (kako to obično biva sa holivudskim uradcima koji pokušavaju plastično predočiti ambijent stran prosječnoj filmskoj publici).


Quote:
Teeja kaže: Pogledaj post
^^ da... gledam kraj, čekam da bude ono da ga ubiju ili nešto.. vraga izvadi parfem i svi mu se klanjaju onda se fukaju i to..
Feromoni.
Poanta je da je i najveću bijedu ljudskog postojanja oplemenio doživljajem toliko uzvišenim da mu je sve bilo oprošteno, premda je cijena bila strašna.

Meni se baš sviđa kad je kraj neočekivan.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2014., 18:12   #118
Dobro mi je sjeo film kad sam ga pogledao, sjećam se da me kraj dosta iznenadio i mislim da je maestralno izveden. Netko je tu napisao da su orgije previše, a ja kažem da orgije nisu nikad previše.
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2014., 22:01   #119
Jako dobar film.
Vjerujem da je knjiga bolja (kako to uglavnom bude) i namjerno ju ne želim čitati da mi ne bi pokvarila dojmove koje je film ostavio.
Ulloa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2014., 22:19   #120
jedan od najboljih filmova o serijskom ubojici
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:22.