Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.07.2014., 17:57   #2501
Nije, Murder Party je smeće.

OK, tvoj prijedlog je prvi pa nek bude on.
Ulloa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 18:28   #2502
nisam gledo Murder Party pa ne znam
al svejedno me nema ovaj tjedan pa gledajte šta oćete
__________________
I used to do drugs. I still do, but I used to, too.
eek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 18:36   #2503
Ok, onda ostaje naš dogovor.
Urbanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 18:42   #2504
Quote:
eek kaže: Pogledaj post
nisam gledo Murder Party pa ne znam
Ja jesam. 25min.
Ulloa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2014., 23:44   #2505
La mujer sin cabeza [2008]
Verónica (María Onetto) tijekom vožnje prema kući pregazi psa. Ili nekog. Nakon što shvati što se dogodilo, zaustavlja automobil, izlazi na cestu i taman počinje padati kiša.
Ona se odjednom nađe na sasvim drugom mjestu i ne zna što se s njom dogodilo. Izgubila je pamćenje i pokušava na neki način složiti slagalicu svog života.

~
Početak je izvrstan i odmah sam bila uvučena u samu radnju, ali se s vremenom gubi nit. Ili sam je ja izgubila.

Sviđa mi se kako je iskorišten njezin kontrast s okolinom i sve je odlično dok se ona ne vrati kući, onda je sve nekako traljavo (osim scena sa zrcalima i staklima automobila koje su efektne). Mi ne znamo, a ne zna ni ona što se s njom dogodilo nakon izlaska iz automobila, znamo samo da je završila na snimanju glave i to je to.
Ne prepoznaje supruga, ne zna da ima dijete, ne snalazi se u vlastitoj kuhinji i ne može pronaći šalice za kavu - vrlo dobro je to dočarano, ali gdje trenutak kad se ona sjeti svega? Mimikom uopće nije dočarano da su u pitanju dva njezina stanja. Kosa nije dosta. Cjelokupni dojam i nije nešto jer je kraj dosta mlak i druga polovica filma uopće nije uvjerljiva.

Čekat ću druge komentare, onda ću vidjeti jesam li nešto krivo shvatila, a tiče se njezine ševe u hotelu i odnosa s onom malom koja ima problema sa svojom (homo)seksualnošću.
Urbanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 20:00   #2506
SPOILERS !

Ja to vidim kao stanje šoka, a ne gubitak pamćenja. Iako nam se ne kaže koliko je vremena prošlo od tog "tjedna oluje" kad je ona pogazila nekoga.
Argentinci očito imaju prevelike obitelji i nisam se najbolje snašla u prosudbi tko-je-tko i tko-je-komu-što.

Zapravo, kad sam na odjavnoj ubrala da iza filma stoje Pedro i Agustin Almodovar sa svojom produkcijskom kućom El Deseo, nasmijala sam se zamišljajući kako bi Pedro (da je on redatelj filma) postavio Veronicu na stolac pred kameru i naredio - reci im sve kako je bilo
Ali ovo nije taj tip filma, ovo je film stanja a ne događanja.

Dakle, po meni, Veronicina rodica Josefina ima muža Juana Manuela i kćer lezbu Canditu s kojima je Veronica u kompliciranim (i Josefini nepoznatim) relacijama.

Ne znam zašto se toliko inzistiralo na starcu koji prodaje saksije i njegovim stoput ponavljanim rečenicama da je saksije na visoko postavio dečko kojeg više nema. Je li to zbog Veronice ili zbog nas, gledatelja?
Ako je zbog nas, nisu trebali, sve je jasno.
Ulloa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 20:12   #2507
Quote:
Ulloa kaže: Pogledaj post
Ja to vidim kao stanje šoka, a ne gubitak pamćenja.
Totalno sam drugačije shvatila zato što stalno mislim da se njoj nešto dogodilo nakon izlaska iz automobila i da na kraju ne znamo sve ni mi ni ona.

Shvatila si da je pregazila psa ili onog klinca?

Quote:
Ulloa kaže: Pogledaj post
Argentinci očito imaju prevelike obitelji i nisam se najbolje snašla u prosudbi tko-je-tko i tko-je-komu-što.
Slažem se s ovim, tako da nisam ni pokušavala.

Quote:
Ulloa kaže: Pogledaj post
Ne znam zašto se toliko inzistiralo na starcu koji prodaje saksije i njegovim stoput ponavljanim rečenicama da je saksije na visoko postavio dečko kojeg više nema.
Ni meni ovo nije jasno, kao ni onaj dio na bazenu.
Urbanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 20:19   #2508
Vjerujem da je pogazila i psa i klinca te da njezina obitelj nastoji sakriti tragove i olakšati joj cijelu situaciju.

Glede obitelji - ne vidimo (ili ga ja nisam ubrala) njezinog brata liječnika (i ona osobno je nekakva liječnica, dječji stomatolog).

Također nisam ubrala tko je od njih kupio bazen blizu veterinarske ordinacije pa imaju nekakav problem s kornjačama, te s premladom veterinarevom pomoćnicom na koju pokazuje očito ljubomorna Josefina.
Ulloa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 20:27   #2509
Skrivanje dokaza nisam shvatila zato što njezin muž u početku ne zna da se njoj išta dogodilo, a sad vidim da je moguće da je on znao, ali da je glumio da njoj olakša situaciju.

Hm, brat! Spominje se odmah nakon nesreće, ali sam shvatila da je njoj brat onaj s kojim se poševila. Očito je da sam se pogubila među tolikim likovima unutar obitelji, a još sam jučer neke dijelove opet gledala i nisam shvatila.
Urbanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 21:17   #2510
Da muž glumata to je očito, no dobro.

Situacija s bratom i ševom u hotelu je klasična sačekuša - ja sam također glavački upala u incest ševu, ali nije. Tip u roza košuljama i nebo plavim puloverima nije brat nego muž od rodice Josefine i očito je (na drugo gledanje), da Vero, iako u stanju šoka, s njime radi ono što je radila puno puta prije.

E sad, u normalnom filmu dijalog ti daje potrebne informacije, dočim nam ovaj film daje isključivo nepotrebne.
Tako doznajemo da su Orasio i Teresa (nema ih u filmu) roditelji cure na motoru, a Orasio je k tomu i vlasnik bazena s kornjačama.

Riječju, iz te nepotpune slagalice gdje puno kockica fali ili je namjerno maknuto, možemo skrpati niz raznih varijanti, no ako je osnovna priča ta da je ona u šoku jer je pogazila dijete te da njezina obitelj nastoji sakriti dokaze o njezinoj krivnji, onda je to, kako bi rekli Slovenci, mnogo hrupa za nič.
Očekivala sam više.
Ulloa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 21:27   #2511
Sad vidim da su me neke sitnice zavele.

Kad ona opet uđe u automobil vidi se u retrovizoru da je na podu pas, ali meni se čini da se kasnije opet vrti scena u kojoj je ona u automobilu, a nju neki dečko vozi. Iz tog sam razloga pomislila da se njoj nešto dogodilo i zato je toliko pogubljena.

Očekivala sam i ja više, ali sam i dalje zbunjena.
Urbanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 21:34   #2512
Ništa joj se nije dogodilo osim što je u šoku. I ajmo reći da je opsesivna vožnja par puta pokraj onog kanala znak nekakve grižnje savjesti, da ju krivnja, kao žarulja muhu privlači k onom mjestu.

Dvaput sam ga pogledala i ništa mi nije jasnije.
Čak i u filmu stanja nema razloga za bombardirati nepotrebnim informacijama, a potrebne fale.

Najjači u filmu su mi njezini odgovori na posve konkretna pitanja.
Juan Manuel pita hoćeš li da te ostavim ovdje ili pred kućom, a ona odgovara, može.
Ulloa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 21:36   #2513
Meni je najbolje kad ide na pregled, a ne na svoje radno mjesto. Na početku su neke situacije genijalne, ali onda se sve otopi.
Urbanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 21:39   #2514
Film nedvojbeno zahtijeva malo veći mentalni angažman ali k vragu, dala sam mu to (a nisam dobila ništa)
Ulloa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 21:43   #2515
Čekamo druge dojmove, što drugo?
Mislim da ću sutra opet pogledati, možda shvatim.
Urbanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 21:48   #2516
Pogledaj ga ponovo, puno toga ćeš otkriti (ali ništa bitno).
Nadam se da će još netko pogledati.
Ulloa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2014., 00:01   #2517
Ja sam trenutno previše udubljen u svijet Game of thronesa pa ne stižem ništa drugo!
__________________
Neću se bojati. Strah pobjeđuje um. Suočit ću se sa svojim strahom. Pustit ću ga da prođe kroz mene i preko mene.
I have a competition in me.
I drink your milkshake! I drink it up!
Niska rasta man is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2014., 01:21   #2518
Quote:
Ulloa kaže: Pogledaj post
Dakle, po meni, Veronicina rodica Josefina ima muža Juana Manuela i kćer lezbu Canditu s kojima je Veronica u kompliciranim (i Josefini nepoznatim) relacijama.
Josefinin muž je onaj što je Veronici zatvorio oči kad je došla po auto, koji je kasnije hoće poljubiti dok spava, a pred kraj pita za "sastanak" u petak. Moguće da je on drugi njen ljubavnik, pored ovog Juana - za kojeg se opet ne zna da li je njen rodjak ili njenog muža, ali u svakom slučaju nije bitno u ovakvom filmu gdje se radi o stanju svijesti glavnog lika. Jedino što sam ja primijetio je da je Veronica okružena ili većinom ženama ili većinom muškarcima. A zatrpan bazen je možda nešto više od onog što preočito simbolizira, ali ne vjerujem. Sutra mi možda bude nešto jasnije.
stumper is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2014., 11:16   #2519
Quote:
Ulloa kaže: Pogledaj post
Glede obitelji - ne vidimo (ili ga ja nisam ubrala) njezinog brata liječnika (i ona osobno je nekakva liječnica, dječji stomatolog)
mislim da je to onaj lik koji je obavijesti da je sredio liječničke kartone.

film je jako dobar i jako je uspješan u tome da smjesti gledatelja u poziciju glavnog lika. ne znam kada sam zadnji put gledao film gdje je glavni lik prisutan u skoro svakom kadru. čak se i kompozicije kadrova slažu oko nje, pa ostali likovi često budu 'odsječeni'. unatoč tome, vero je najpasivniji lik u filmu, ona je, prilično očito, surogat gledatelja koji može samo promatrati događaje, ali ne utječe na njih. muškarci su ti koji sređuju stvari dok su žene zaokupljene trivijalnostima(poput canditine morbidne lezbijske ljubavi). kada nije u društvu mnogobrojne obitelji i rodbine, glavni lik je okružen slugama, što je očit klasni komentar(ovo me je malo iritiralo, jer je opće mjesto ovakvih filmova).

dobar izbor
__________________
Ptica bi pružila čovjeku ruku da je ima, ptica tako hoda i tako stoji.
androlog is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2014., 17:39   #2520
Pogledao sam ponovo i sad sam uvjereniji da je trik u tome što je težište izmješteno na nešto sporedno u stvarnosti glavnog lika i što je možda čak njena uobrazilja. Ta stvarnost, od koje ona bježi, iz koje dolazi osjećaj krivnje, njoj je skrivena. Osim toga, ona preuzima ulogu koja joj ni ne pripada - reći ću da je amnezija otuda što ona ni ne pripada tom bogatijem sloju - tako da individualna krivnja postaje kolektivna krivnja jednog društvenog sloja, a traumatičnom postaje spoznaja odgovornosti za društvene nepravde.

Za ovo mi je znakovita scena u kojoj Veronica pregleda djecu u školi, a žena do nje opominje da to nisu prave dijagnoze nego samo savjeti, što bi značilo Vernoicino odbijanje odgovornosti, jer ona "stvarno" nije liječnica. A tu je i scena sa staricom (koju bi Lynch sigurno nazvao "eye of the duck" ) u kojoj je Veronica medju svojom obitelji koja je voli (svi muškarci su joj i potencijalni ljubavnici), a jedino starica primjećuje da je Veronica "drugačija," te je zato diskreditirana sa oporavdanjem da je senilna.

Na kraju ostaje malo toga što bih otpisao kao potpuno proizvoljno što ne doprinosi priči, zato mi je dojam nakon drugog gledanja puno bolji. Većina usputnih dogadjaja ili zastupa ili ometa obmanu glavnog lika, makar je to samo moje vidjenje. Vizualno jako zanimljiv, "rječit," baš mi je bilo gušt gledati i poslije povezivati.

Zadnje uređivanje stumper : 25.07.2014. at 17:45.
stumper is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:06.