Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.07.2011., 09:30   #921
Moj savjet je zvati geodeta, ako je ikako moguće u dogovoru sa susjedom. Geodet vam može točno reći gdje su Vaše međe. Ne znam gdje živite i koliko bi Vas izlazak geodeta na teren koštao, cijene su različite od grada do grada. Svakako probajte dogovoriti sa susjedom izlazak geodeta. Obzirom da se oni bune mislim da je to više u njihovom interesu nego u Vašem. Sretno!

Quote:
MORE MORE kaže: Pogledaj post
idi na stranicu katastar@web
Ako nema broj čestice od stranice www.katastar.hr nema pomoći. Ako već zna adresu čestice onda je može potražiti na www.arkod.hr. Kad sazna broj tek tada će imati koristi od www.katastar.hr

Zadnje uređivanje Katrin : 29.07.2011. at 09:58.
Tisovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2011., 15:27   #922
udaljenost od međe za kuću bez otvora

Pozdrav,

zanima me ako netko zna da li je moguće graditi bliže od 3m od susjedove parcele ako se na tom zidu ne rade otvori. Naime pronašao sam u prostornom planu za dvije susjedne općine sljedeće:

općina 1.
Samostojeće i poluugrađene građevine (s otvorima na slobodnom pročelju prema susjednim
međama) moraju biti udaljene od susjednih međa najmanje 3 metra, kako bi se spriječilo širenja požara na susjedne građevine. Ova udaljenost može biti i manja ako se dokaže (uzimajući u obzir požarno opterećenje, brzinu širenja požara, požarne karakteristike materijala građevine, veličinu vanjskih otvora na vanjskim
zidovima i drugo) da se požar neće proširiti na susjedne građevine.

općina 2.
Građevine koje se izgrađuju na slobodnostojeći način ne mogu se graditi na
udaljenosti manjoj od 3 m od susjedne međe, ako na tu stranu imaju orijentirane otvore. Iznimno udaljenost građevine od jedne susjedne međe može biti i manja, ali ne manja od 1m i to u slučaju da smještaj građevine na susjednoj parceli omogućava postizanje najmanjeg dozvoljenog razmaka između građevina, tj. ako
su takvi lokalni uvjeti.

obzirom da bih kupio građevinsko zemljište a isto je široko 13m na jednom kraju a 12 na drugom(sužava se) strah me je da neću moći graditi kuću širine 7m! Na susjednim parcelama nije još ništa izgrađeno!
šajo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 13:08   #923
Jedno kratko pitanje, valjda sam na dobroj temi

Da li je istina da zgrade do 400 m2 ne trebaju uporabnu dozvolu?
Molly06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 12:17   #924
Je istina je. Samo se nadležnom tijelu graditeljstva dostavi završno izvješće nadzornog inženjera.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 19:28   #925
Quote:
f@ye kaže: Pogledaj post
Je istina je. Samo se nadležnom tijelu graditeljstva dostavi završno izvješće nadzornog inženjera.
Ok, hvala ti
Molly06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 15:29   #926
Obaveza i dužnost HEP-a ili....
Imam problem sa priključkom struje na vikendici,,,Od postojećeg voda do moje vikendice treba povući još vod kroz dvije čestice čiji vlasnici nisu trenutno zainteresirani za priključak struje i nedaju suglasnost ali,,ali,, mene zanima da li suglasnost moram ishoditi ja ili je to dužnost i obaveza HEP-a s obzirom da nakon priključenja struje vod prelazi u njihovo vlasništvo
fani55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2011., 23:20   #927
Quote:
gordana013 kaže: Pogledaj post

Mislili smo ajde ako se radi o metru ili dva pomaknut ćemo ogradu, no međutim oni tvrde da smo mi otišli u njihovo 20 metara.
Ako ste sigurni da je ograda postavljena na graničnoj liniji katastarske čestice, možda je bolje da ne činite ništa. Vi ste vlasnik koji je ogradio svoje zemljište.
Vrijeme radi za vas- susjedi bi mogli tvrditi da su tih 20 m oni koristili, tj, da je taj dio bio u njihovom posjedu. Protekom 30 dana gube pravo na tužbu za zaštitu posjeda.
Ako zajednički angažirate mjernika da utvrdi među, djelite trošak. Ako susjed nakon nekog vremena tuži, sud će angažirati mjernika, a trošak snosi onaj tko izgubi spor.

Jako bitno je da imate čvrst stav u obrani svog posjeda. Bilo kakvo popuštanje samo ohrabruje uzurpatore.


Quote:
šajo kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

zanima me ako netko zna da li je moguće graditi bliže od 3m od susjedove parcele ako se na tom zidu ne rade otvori. Naime pronašao sam u prostornom planu za dvije susjedne općine sljedeće:

obzirom da bih kupio građevinsko zemljište a isto je široko 13m na jednom kraju a 12 na drugom(sužava se) strah me je da neću moći graditi kuću širine 7m! Na susjednim parcelama nije još ništa izgrađeno!
Prostorni planovi propisuju i minimalnu širinu čestice na građevinskoj liniji. Za samostojeći objekat to je najčešće 14 m (ali može i drugačije). Za čestice manje širine predviđena je najčešće gradnja poluugrađenog (dvojnog) objekta. Dakle, graditi se možda može i do same međe , ali uz suglasnost susjeda.

Zadnje uređivanje Katrin : 20.08.2011. at 18:10.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2011., 14:41   #928
pozdrav ekipa...
evo novi sam na ovoj temi..vidim da znate puno toga..pa me zanima
Planiramo kupit zemljiste,i koja je aljna procedura kad se kupi zemlja,moram li zvati geodeta..da to zmjeri...stavi kolce???
molim pomoć
eduardo12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2011., 03:36   #929
Građevinska dozvola za vikendicu

Pozdrav!
u planu mi je da sagradim vikendicu od 18m2, na površini od 1100m2, dali moram ishodovati građevinsku dozvolu i lokacijsku dozvolu te ako nemoram šta se treba ishodovati i koliko to otprilike košta.
trijada is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2011., 08:49   #930
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Ako ste sigurni da je ograda postavljena na graničnoj liniji katastarske čestice, možda je bolje da ne činite ništa. Vi ste vlasnik koji je ogradio svoje zemljište.
Vrijeme radi za vas- susjedi bi mogli tvrditi da su tih 20 m oni koristili, tj, da je taj dio bio u njihovom posjedu. Protekom 30 dana gube pravo na tužbu za zaštitu posjeda.
Ako zajednički angažirate mjernika da utvrdi među, djelite trošak. Ako susjed nakon nekog vremena tuži, sud će angažirati mjernika, a trošak snosi onaj tko izgubi spor.

Jako bitno je da imate čvrst stav u obrani svog posjeda. Bilo kakvo popuštanje samo ohrabruje uzurpatore.
Ja imam sličan problem, osim što susjed povremeno zadire u moje zamljište i to svako toliko neki novi komad. Mene zanima, jer čitam na ovom i drugim forumima različite tvrdnje, je li dovoljno dovesti geodeta i postaviti ogradu (bilo je odgovora da ako on sruši ili pomakne tu ogradu, krši zakon), ili mi je pametnije ići na postupak sudskog uređenja međa? Konfuzno mi je to što neki pišu da on mora potpisati pristanak geodetovog rješenja, a neki očito smatraju da to nije potrebno. Što ako on odbije doći na mjerenje, da li on mora biti tamo i mogu li pozvati druge susjede kao svjedoke?

Jednoj drugoj osobi sa sličnim problemom je netko napisao da bi joj bilo pametnije i uštedilo novac da je odmah išla na sudsko uređenje međa. Meni se baš i ne čini da bi sudski postupak bio jeftin ili lagan (pogotovo ako ne bude suradnje susjeda i ako on nije dužan platiti barem dio sudskih troškova).

Dakle, je li geodetovo rješenje dovoljno da ja mogu napraviti ogradu, ili ne? Radi se o susjedu koji nije fizički agresivan, ali ga svi ostali susjedi znaju kao svađalicu i lošeg međaša. Katastarski su granice jasne, ali očito baš i nisu u njegovoj glavi.
ja-koja-jesam is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2011., 09:43   #931
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Prostorni planovi propisuju i minimalnu širinu čestice na građevinskoj liniji. Za samostojeći objekat to je najčešće 14 m (ali može i drugačije). Za čestice manje širine predviđena je najčešće gradnja poluugrađenog (dvojnog) objekta. Dakle, graditi se možda može i do same međe , ali uz suglasnost susjeda.
Felixx, zahvaljujem na odgovoru. U prostornom planu koji sam pročitao za općinu kaže se da za postojeće građevinske čestice širina parcele mora biti min. 12m a za sve nove 14m. Obzirom da je moja čestica 1/4 u građevinskoj zoni a to mi je sasvim dovoljno za gradnju a ostatak poljoprivredna da li onda čestica kao takva spada u postojeću građevinsku? sorry ako je pitanje glupo
šajo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2011., 17:19   #932
Quote:
trijada kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
u planu mi je da sagradim vikendicu od 18m2, na površini od 1100m2, dali moram ishodovati građevinsku dozvolu i lokacijsku dozvolu te ako nemoram šta se treba ishodovati i koliko to otprilike košta.
Treba vam geodeta koji će napraviti geodetsku podlogu pa onda arhitekta koji će na osnovu toga projektirati objekt. Taj projekt se prilaže za dobivanje dozvole gradnje. Nakon što se odobri opet izlazi geodeta i radi okolčavanje - označavanje gdje će se objekt nalaziti. Naravno plaća se komunalna i vodna naknada po m3 objekta. Za potkrovlje je koeficijent mislim 0,75.... Posebno se plaćaju priključci struje vode, plina itd. Njim možete dobiti samo kad dobijete dozvolu gradnje.

Cijene geodeta mislim da za podlogu ide oko 3000-5000kn, okolčavanje 2000-4000
Arhitekta cca 10-20€ po kvadratu objekta
Vodna i komunalna naknada ovise o općini i kreću se od 40-250 i više kn po m3

Evo to je ovako okvirno... ako sam nešto krivo napisao neka me drugi isprave!
šajo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2011., 15:40   #933
Pozdrav svim forumašima! Ovako, imam pitanje: Planiramo izgraditi staju za farmu ovaca (oko 150 kom). Pitanja su slijedeća-.) Kolika mora biti udaljenost od susjeda da ne trebamo njihov potpis (imamo malo čudne ljude oko sebe), ako i treba potpis, kolika mora biti udaljenost. 2.) Treba li lokacijska dozvola ako je staja montažna. Hvala unaprijed na odgovorima.
vlas1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 01:06   #934
Nepostojeća građevinska dozvola

Pozdrav ljudi,

Trebalo bi mi par informacija za poznanika koji je sad u maloj gabuli, pa se raspitivam za njega jer mu u općini baš nisu u susret izašli najpristojniji ljudi :\

Gospodin je htio dignuti hipotekarni kredit na svoju kuću u kojoj živi već godina, a naslijedio ju je od roditelja, a oni od svojih roditelja, i tako dalje. njemu je za to trebala građevinska dozvola, koju je bio uvjeren da ima, ali nije mogao nać, pa je gledao i u arhivi, pa ni tamo nije našao, iako skoro pa 100% zna da je uz lokacijsku dozvolu (koju ima), negdje vidio i građevinsku, ali ne zna gdje je to nestalo jer mu u zadnjih 30g nikad nije trebala.

e sad, na par pitanja bi tražio odgovor

1.) ako on ne zna gdje je, i u arhivi ne može naći građevinsku dozvolu, da li to znači da ona ne postoji, i više se nikako ne može dobit?
2.) rečeno mu je da ako je objekt sagrađen prije 1968. da nije ni mogao imat građevinsku dozvolu, jer ona tad nije postojala, a kuća je vrlo moguće sagrađena i par godina prije toga. kako se to može dokazati, i da li se s tim može dobit nekakva potvrda?

još uz to, njemu za hipotekarni kredit treba izvadak iz zemljišnih knjige (gruntovnice), te građevinska dozvola. da li on, ako je kuća sagrađena pravovaljano prije 1968., može na neku potvrdu ili nešto dobit taj kredit?

i što bi ste vi još savjetovali po tom pitanju, ako netko ima iskustva možda?

pitajte što vas zanima, ja vam ne mogu reć sve detalje jer ih niti ne znam sve, ali mogu pitati.

unaprijed hvala svima
hmore85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 18:17   #935
Prislanjanje na susjedov zid

Imam pitanje.Susjed je napravio ogradni zid visine 160 cm na svojoj strani.
Sad,meni je obala na jednom djelu susjedovog zida,ja bih to izravnao da mi bude ravno a susjed neda da išta stavljam na njegov zid.Imam li ja pravo staviti zemlju na njegov zid odnosno samo zatrpati moju rupu.

Molim vas odgovor jer neki kažu da nesmijem,drugi da smijem,treba mi pravi odgovor.

SKICA:
http://imageshack.us/photo/my-images/202/zid.png/
Hvala!
__________________
Nitko nikada nije postigao nešto zaista veliko, a da se nije izložio riziku.
_Inspektor_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 16:58   #936
Quote:
šajo kaže: Pogledaj post
Obzirom da je moja čestica 1/4 u građevinskoj zoni a to mi je sasvim dovoljno za gradnju a ostatak poljoprivredna da li onda čestica kao takva spada u postojeću građevinsku? sorry ako je pitanje glupo
Od dijela čestice koji je u građevinskoj zoni u postupku izdavanja odgovarajućeg upravnog akta (dozvole) formirati će se odvojena građevinska čestica.


Quote:
eduardo12345 kaže: Pogledaj post

Planiramo kupit zemljiste,i koja je aljna procedura kad se kupi zemlja,moram li zvati geodeta..da to zmjeri...stavi kolce???
molim pomoć
Kod kupnje ne brzati.
Najvažnije je provjeriti vlasništvo (gruntovnica), i je li to zemljište uistinu u građevinskoj zoni , i to one namjene koji objekat želite graditi (za obiteljsku kuću M, M1 ili S).
Sada ima na tržištu određen broj parceliranih čestica sa ishođenom dozvolom, povoljnih cijena, čiji vlasnici su odustali od gradnje zbog krize.


Quote:
vlas1 kaže: Pogledaj post
Planiramo izgraditi staju za farmu ovaca (oko 150 kom). Pitanja su slijedeća-.) Kolika mora biti udaljenost od susjeda da ne trebamo njihov potpis (imamo malo čudne ljude oko sebe), ako i treba potpis, kolika mora biti udaljenost. 2.) Treba li lokacijska dozvola ako je staja montažna.
300 m od susjednih kuća.
Suglasnost susjeda nije toliko bitna ako zadovoljavate sve druge uvjete za gradnju (mogu ne dati suglasnost i žaliti se, tj. opstrukcijom postuka produljiti postupak za par mjeseci).
Ali susjedi vam i naknadno mogu zadavati glavobolje prijavama raznim inspekcijama.


Quote:
hmore85 kaže: Pogledaj post

Gospodin je htio dignuti hipotekarni kredit na svoju kuću u kojoj živi već godina, a naslijedio ju je od roditelja, a oni od svojih roditelja, i tako dalje.

rečeno mu je da ako je objekt sagrađen prije 1968. da nije ni mogao imat građevinsku dozvolu, jer ona tad nije postojala, a kuća je vrlo moguće sagrađena i par godina prije toga. kako se to može dokazati, i da li se s tim može dobit nekakva potvrda?
Građevinske dozvole su se izdavale i prije 1968., ali su općom legalizacijom svi objekti sagrađeni do veljače '68. proglašeni legalnima.

Treba u katastru izvaditi potvrdu da je objekat stariji od tog datuma.

Moglo bi biti problema ako je kuća naknadno nadograđivana.

Zadnje uređivanje Katrin : 20.08.2011. at 18:10.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 21:00   #937
Vrativši se s mora ustanovili smo da je susjed u prostoru cca 12x6m svog vrta podigao konstrukciju od željeznih cijevi (stranice+krov). Na tom prostoru već godinama stoji nekakva drvena građa (i tko zna što) koja očito propada pa joj sad radi zaklon. Ali stvar je toliko ogromna i nagrđujuća da ne znam što nam je činiti. Ne znam niti čime planira prekriti te skele, da li samo platnom ili kakvom plastikom. Molila bih za savjet. Jel moguće da ima dozvolu za takvo što bez našeg znanja? Nije nam u cilju zakrviti se s njim, ali zanima me informativno. Hvala lijepo.
sasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 22:34   #938
Quote:
_Inspektor_ kaže: Pogledaj post
Imam pitanje.Susjed je napravio ogradni zid visine 160 cm na svojoj strani.
Sad,meni je obala na jednom djelu susjedovog zida,ja bih to izravnao da mi bude ravno a susjed neda da išta stavljam na njegov zid.Imam li ja pravo staviti zemlju na njegov zid odnosno samo zatrpati moju rupu.
Susjed ima dobar razlog - nasipana zemlja prouzročila bi naginjanje/urušavanje zida u njegovo dvorište. Možda je to jedini razlog zbog kojeg se protivi. Niti ja ne bi dozvolio susjedu da mi tako ugrozi zid.

Napravite škarpu uz njegov zid , do visine koju planirate nasipati. Kao zid, uz njegov, ali trebao bi biti od betona, ili bar sa armiranobetonskim temeljem, stupovima i ankerima - svakih nekoliko metara bar cca 1,5 m okomito u vaše dvorište da spriječi urušavanje. Posavjetujte se s nekim tko zna kako se to radi.
Susjed ne može prigovoriti ako uz njegov zid napravite svoj zid (ili škarpu), a razlika u visini dvorišta postoji i sada.

Uvijek postoji mogućnost da sve završi u sudskom sporu, ali ovako izbijate susjedu glavni argument.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 23:16   #939
ne bih ja skroz zatrpao zid i ne bih ništa ugrožavalo njegov zid ,i ne bi mu se ništa osipalo na njegovo,ima zid sa 60 cm temelja,te ima najdeblju armaturu.A ja bih stavio zemlje samo malo,to ne ide puno,ta je uvala duga svega 4 metra i široka nekih metar.ništa strašno.
A nije njemu to u pitanju od ugrožavanja zida,nego samo da meni stvara probleme,i da mi daje veći trošak.

Znači ja po zakonu ne smijem zatrpati?
__________________
Nitko nikada nije postigao nešto zaista veliko, a da se nije izložio riziku.
_Inspektor_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 23:58   #940
Ja bi napravio mali zid, 2 cm odmaknut od njegovog, do malo iznad buduće visine terena, i nasipao. Ako je samo 60 cm....
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:32.