Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2016., 15:10   #1
Odgovarajuća dob za filozofiju

Negdje sam pročitao da je jedan od antičkih filozofa (možda Platon?) tvrdio da se ljudi nebi trebali/smjeli baviti filozofijom prije četrdesete godine. Da li netko zna o kome je točno riječ i zašto je postavio takvu granicu?
Harry Haller is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 14:48   #2
Bit će da nije u pitanju filozofija nego nešto drugo.

Quote:
One of the conditions allowing a man to study and engage himself in the Kabbalah was to be at least forty years old. Wikipedia
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 18:31   #3
Radi se naravno o Platonu. U Politeji III je to ovako određeno:
Quote:
Until age 18, would-be guardians should be engaged in basic intellectual study and physical training, followed by two years of military training. Next, they receive ten years of mathematics until age 30, and then five years of dialectic training. Guardians then spend the next 15 years as leaders, trying to "lead people from the cave". (This refers to "the Allegory of the Cave") Upon reaching 50, they are fully aware of the form of good, and totally mature and ready to lead.
wiki
Ja sam spustio granicu.

Inače, ima neki lik koji tvrdi da je judaizam formiran prema pravilima koja je Platon iznio u Zakonima, sve sa "plemenitom laži" da ta pravila vrijede oduvijek. U tom sklopu bi kabala bila židovski ezoterički platonizam.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 18:51   #4
Evo tog lika, da ne guglate: http://religionnews.com/2016/09/21/n...atos-writings/
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 22:50   #5
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Ali ne možemo znati sa sigurnošću jer su zli kršćani koje je predvodila Željka Markić spalili Aleksandrijsku knjižnicu.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:15.