Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2016., 12:33   #1
Postojanje ( egzistencija )

1. Kako znamo da postojimo?
2. Kako znamo da smo postojali?
3. Kako znamo da ćemo postojati?

Po čemu to možemo zaključiti da postojimo, u jednoj sekundi? u 50 godina života? U vremenu i prostoru ove galaksije, nazvane Mliječni put?
Ako ostavimo djecu iza sebe, imali smo obitelj, postojali smo,....?
Zato što dišemo postojimo?
Zato što nas netko voli, ili što nas netko mrzi, postojimo?

Ovaj niz može ići u nedogled,..... u beskonačnost ali nema prave tvrdnje, dokaza, tako da se ja s ovime ne slažem,.....

Trebalo bi drugačije definirati POSTOJANJE, zar ne?

Pozdrav,
__________________
2. uvlačenje/ulizivanje je štetno za zdravlje; prije ili kasnije, ponestane kisika za razmišljanje i valja "izroniti". A onda......
u-prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2016., 18:21   #2
Po meni da bi nesto nazvali postojanim,moralo bi da postoji zauvek i da ne prestane.Medjutim,sve sto definisemo kao postojano je promenljivo i prolazno.Jednog dana nista za nas nece postojati,sve sto smo definisali,spoznali i doziveli zauvek ce nestati u nistavilu zajedno sa nama kao da niceg nije ni bilo.Postojanje bi definisao kao prevaru.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2016., 18:51   #3
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Po meni da bi nesto nazvali postojanim,moralo bi da postoji zauvek i da ne prestane.
Riječ je o postojanju, ne postojanom.

Quote:
Postojanje bi definisao kao prevaru.
Što postojanje ima s tim kako bi ga definisao.
Ako je nekome život dosadan, dosadan je njegov pogled na život a ne život.
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2016., 18:57   #4
Quote:
u-prolazu kaže: Pogledaj post
...Kako znamo da postojimo
...
Ovaj niz može ići u nedogled,..... u beskonačnost ali nema prave tvrdnje, dokaza, tako da se ja s ovime ne slažem,.....

Trebalo bi drugačije definirati POSTOJANJE, zar ne?
To je ono što um čini čovjeku, jedna nuspojava...Ne treba previše vjerovati odgovorima, ali ni pitanjima. Imali smo davno temu "Svako pitanje je netočno" (ako ne znamo i odgovor ) Npr. pogledaj zavrzlamu:


Quote:
DavMla kaže:
Postojanje bi definisao kao prevaru.
Ili "Život je mrak." (kaže čovjek koji u sobi nije upalio svjetlo)
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2016., 19:05   #5
Quote:
u-prolazu kaže: Pogledaj post
1.Kako znamo da postojimo?
Tko pita ovo pitanje?

Quote:
Po čemu to možemo zaključiti da postojimo, u jednoj sekundi? u 50 godina života? U vremenu i prostoru ove galaksije, nazvane Mliječni put?
Da bi išta zaključivao, moraš najprije postojati, zar ne?
Da bi se služio jezikom, da bi govorio, pisao koristeći se gornjim terminima i pojmovima, moraš postojati.

Quote:
Ako ostavimo djecu iza sebe, imali smo obitelj, postojali smo,....?
A kako bi išta od ovog da nije postojanja?

Quote:
Zato što dišemo postojimo?
Da bi postojao, moraš disati.

Quote:
Zato što nas netko voli, ili što nas netko mrzi, postojimo?
To su već kvalitete.

Quote:
Trebalo bi drugačije definirati POSTOJANJE, zar ne?
Postojanje znači da nešto jest.
Kako bi ti to definirao "Jest".
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2016., 20:37   #6
Quote:
volver kaže: Pogledaj post
Postojanje znači da nešto jest.
Kako bi ti to definirao "Jest".
Točno, ali nije bitno samo ovo "jest" nego i "nešto". Postojati znači biti nešto određeno, konkretno, a ne naprosto biti.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2016., 20:55   #7
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Postojanje bi definisao kao prevaru.
Prevara je namjerna radnja kojom se netko dovodi u zabludu. To nema nikakve veze s postojanjem.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2016., 21:15   #8
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Prevara je namjerna radnja kojom se netko dovodi u zabludu. To nema nikakve veze s postojanjem.
Znaš na šta sam mislio kad sam rekao prevara ili obmana.Ne mora to biti namerna radnja,već ono šta smo prihvatili kao nešto stvarno i istinito važno,a u stvari nije tako.Ono što postoji nas zavarava da ga prihvatimo kao nešto važno,trajno i stvarno i ono što se dešava,a zapravo nije tako.Ništa ne postoji.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2016., 21:33   #9
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Točno, ali nije bitno samo ovo "jest" nego i "nešto". Postojati znači biti nešto određeno, konkretno, a ne naprosto biti.
Naravno. Postojati, biti, ono je što biva, jest.
Ili, nema bitka bez bića.
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2016., 21:35   #10
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Po meni da bi nesto nazvali postojanim,moralo bi da postoji zauvek i da ne prestane.Medjutim,sve sto definisemo kao postojano je promenljivo i prolazno.
Kao što je rekla uvažena kolegica, postojano znači trajno, a ne "ono što postoji". Ništa što postoji nije postojano. Esencija je ono što je postojano u promjeni. Ali, esencija nije pojava, nego suprotnost pojave. No, shvaćajući što si zapravo htio reći, mogu ti savjetovati da se zadržiš upravo pri toj misli - naime, za ono što konkretno postoji je karakteristično baš to da je konačno i prolazno. Nužno je takvo zbog inherentne kontradikcije. Njegova suprotnost (esencija) je - opet logički nužno - suprotna, dakle trajna na podlozi prolaznosti. Ali se ne pojavljuje. Znači nije egzistentna. Međutim, esencija se izvodi iz pojave, uvjetno rečeno, odnosno esenciji je esencijalno to da se pojavljuje. Odnosno, ona je idealitet egzistentnog, bez kojega to egzistentno nije inteligibilno. Nadalje, bitak je esencijalno različit od egzistencije, pa i od aktualnosti. "Biti" je samo infinitiv kopule "jest". A pojam egzistencije proizlazi iz relacije temelja i utemeljenog (konzekventa). Tj. egzistencija bi bila biće ili bitak koji ima temelj, koji je utemeljen. Osim toga, budući da je svaka egzistencija nužno jedinstvo forme i sadržaja, to znači da ako mislimo zasebno formu i zasebno sadržaj (što je, začudo, moguće) onda zapravo mislimo jednu neegzistentnu - nepostojeću - apstrakciju. Preporučam ti također da pogledaš Buddhine "tri oznake egzistencije", koje sam nedavno spomenuo u jednom postu. Tamo ćeš naći isto ovo, rečeno na malo drugačiji način. Gledanje na istu stvar s drugog aspekta često pomaže u shvaćanju.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2016., 21:59   #11
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Kao što je rekla uvažena kolegica, postojano znači trajno, a ne "ono što postoji". Ništa što postoji nije postojano. Esencija je ono što je postojano u promjeni. Ali, esencija nije pojava, nego suprotnost pojave. No, shvaćajući što si zapravo htio reći, mogu ti savjetovati da se zadržiš upravo pri toj misli - naime, za ono što konkretno postoji je karakteristično baš to da je konačno i prolazno. Nužno je takvo zbog inherentne kontradikcije. Njegova suprotnost (esencija) je - opet logički nužno - suprotna, dakle trajna na podlozi prolaznosti. Ali se ne pojavljuje. Znači nije egzistentna. Međutim, esencija se izvodi iz pojave, uvjetno rečeno, odnosno esenciji je esencijalno to da se pojavljuje. Odnosno, ona je idealitet egzistentnog, bez kojega to egzistentno nije inteligibilno. Nadalje, bitak je esencijalno različit od egzistencije, pa i od aktualnosti. "Biti" je samo infinitiv kopule "jest". A pojam egzistencije proizlazi iz relacije temelja i utemeljenog (konzekventa). Tj. egzistencija bi bila biće ili bitak koji ima temelj, koji je utemeljen. Osim toga, budući da je svaka egzistencija nužno jedinstvo forme i sadržaja, to znači da ako mislimo zasebno formu i zasebno sadržaj (što je, začudo, moguće) onda zapravo mislimo jednu neegzistentnu - nepostojeću - apstrakciju. Preporučam ti također da pogledaš Buddhine "tri oznake egzistencije", koje sam nedavno spomenuo u jednom postu. Tamo ćeš naći isto ovo, rečeno na malo drugačiji način. Gledanje na istu stvar s drugog aspekta često pomaže u shvaćanju.
Ne mislim da je nužno da je bez esencije ovo egzistentno inteligibilno.Postoji ideja po kojoj esencija nije bila retrokauzalni princip naše egzistencije. Mogao bi tu ideju prezentovati,medjutim to ne bi bilo kompatibilno sa temom.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2016., 18:00   #12
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Točno, ali nije bitno samo ovo "jest" nego i "nešto". Postojati znači biti nešto određeno, konkretno, a ne naprosto biti.
Isto tako, pitam(o) se o postojanju kao tajni. Kako li je to, gledajući i misleći iz svog postojanja, "ne postojati" - pitala sam se kao dijete.
I, eto, nikad se nisam pitala - postojim li? (osim u pjesničkim slikama ili takvim raspoloženjima) ali jesam o nepostojanju.
Kako to? Kako? .... Da jednom nema ničeg. Što je to i kakvo Ništa? Ili kroz optiku vremena - Nikad (više).
To (mi) je nekako nepredstavljivo. Naravno, i mora biti.
Misao o tako nečemu gubi se u svom spiralnom kretanju...
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 12:38   #13
Quote:
volver kaže: Pogledaj post
Isto tako, pitam(o) se o postojanju kao tajni. Kako li je to, gledajući i misleći iz svog postojanja, "ne postojati" - pitala sam se kao dijete.
I, eto, nikad se nisam pitala - postojim li? (osim u pjesničkim slikama ili takvim raspoloženjima) ali jesam o nepostojanju.
Kako to? Kako? .... Da jednom nema ničeg. Što je to i kakvo Ništa? Ili kroz optiku vremena - Nikad (više).
To (mi) je nekako nepredstavljivo. Naravno, i mora biti.
Misao o tako nečemu gubi se u svom spiralnom kretanju...
Zapravo je i postojanje jednako zagonetno. Ono je predstavljivo jedino kad ga stavimo nasuprot nepostojanju. Ako to gledamo iz perspektive nas samih onda opažamo dvoje, da se stalno mijenjamo i da skroz ostajemo ista osoba. Mi ne bismo mogli opaziti tu promjenu sebe ako ne bi ostali isti (ne bi bilo onoga što se mijenja), ali niti biti to što jesmo ako se ne bi neprekidno mijenjali, ne bismo imali u odnosu na što biti isti, bili bismo mrtvi u svom postojanju, dakle ništa. Ono što opažamo kao promjenu izvan nas uvijek je i promjena u nama, dakle nikad nismo ono što smo bili a stalno smo isti, mi smo nepostojanje koje postoji. Iz perspektive vremena, kako kažeš Nikad (više), dakle smrt, nepredstavljiva je i nedomisliva. Domišljali smo se već o tome, sjećaš se. Možda ima neke logike i neki dobar razlog za to da smrt upravo treba biti nedomisliva.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 12:54   #14
Quote:
volver kaže: Pogledaj post
Isto tako, pitam(o) se o postojanju kao tajni. Kako li je to, gledajući i misleći iz svog postojanja, "ne postojati" - pitala sam se kao dijete.
I, eto, nikad se nisam pitala - postojim li? (osim u pjesničkim slikama ili takvim raspoloženjima) ali jesam o nepostojanju.
Kako to? Kako? .... Da jednom nema ničeg. Što je to i kakvo Ništa? Ili kroz optiku vremena - Nikad (više).
To (mi) je nekako nepredstavljivo. Naravno, i mora biti.
Misao o tako nečemu gubi se u svom spiralnom kretanju...
Kako mozes pitati kakvo je to nista? Pa nista nije nikakvo,jer je ono nepostojanje.Nema svesti o nicemu,nema nicega zauvek,to je to.Dakle vecna praznina,bez boja,bez mirisa i ukusa,bez dozivljaja,bez ikakvog zivota.Vecno nistavilo je kuca svega sto postoji,a sve sto postoji svakog je trenutka blize svojoj kuci jer neprekidno putuje ka njoj.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 13:02   #15
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Kako mozes pitati kakvo je to nista? Pa nista nije nikakvo,jer je ono nepostojanje.Nema svesti o nicemu,nema nicega zauvek,to je to.Dakle vecna praznina,bez boja,bez mirisa i ukusa,bez dozivljaja,bez ikakvog zivota.Vecno nistavilo je kuca svega sto postoji,a sve sto postoji svakog je trenutka blize svojoj kuci jer neprekidno putuje ka njoj.
To je samo mašta; tome nisi, niti ikad budeš svjedočio...
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 13:11   #16
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Kako mozes pitati kakvo je to nista? Pa nista nije nikakvo,jer je ono nepostojanje.Nema svesti o nicemu,nema nicega zauvek,to je to.Dakle vecna praznina,bez boja,bez mirisa i ukusa,bez dozivljaja,bez ikakvog zivota.Vecno nistavilo je kuca svega sto postoji,a sve sto postoji svakog je trenutka blize svojoj kuci jer neprekidno putuje ka njoj.
Život traje beskonačno puta duže od vječnog ništavila.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 13:28   #17
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Život traje beskonačno puta duže od vječnog ništavila.
A ovo je vjera...("beskonačno duže", "vječno ništavilo", "beskonačno duže od vječnog", hm....)
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 13:54   #18
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
To je samo mašta; tome nisi, niti ikad budeš svjedočio...
Nije masta ,vec je vecno nistavilo naucna cinjenica.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 13:58   #19
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Život traje beskonačno puta duže od vječnog ništavila.
Zivot traje kratko i moze se reci kao i da ne postoji ako se u obzir uzme da vecno nepostojanje naseg zivota upravo traje zauvek i da necemo naseg zivota biti svesni niti da bilo sta postoji,kao kad se nismo rodili.Sve je nebitno i moze se reci nista ne postoji.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 14:11   #20
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Nije masta ,vec je vecno nistavilo naucna cinjenica.
Pokaži znanstvenika koji je iskusio "vječno ništavilo", pa ću se složiti s tobom. Dakle, teze, teorije, pretpostavke ili - znanstvenička mašta, na što se ti daš upecati, jer naginješ tome svojim temperamentom...
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:25.