Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2004., 13:35   #1
Unhappy Glaukom i poremećaji očnog tlaka

Bila sam kod okulistice na pregledu i otkrila mi da moje umorne oči nisu umorne od naprezanja za kompom i od slabog vida, nego da mi se pojavio očni tlak.
Moram obaviti neko snimanje, pa onda slijedi liječenj.
Ima li netko iskustva s tom bolešću? Liječi li se to ili se s tim umire!
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2004., 14:48   #2
Re: Očni tlak

Quote:
emili kaže:
Bila sam kod okulistice na pregledu i otkrila mi da moje umorne oči nisu umorne od naprezanja za kompom i od slabog vida, nego da mi se pojavio očni tlak.
Moram obaviti neko snimanje, pa onda slijedi liječenj.
Ima li netko iskustva s tom bolešću? Liječi li se to ili se s tim umire!
==============================================

Sa Plive pitanje i odgovori:

Q: Uslijed čega dolazi do visokog očnog tlaka? Imam 30g. nemam šećer, nisam debela i nitko u obitelji nije imao tlak. Imam povremene migrene. Često idem na kontrolu, liječim se, ali uvijek je isto.


A: Glaukom je bolest koju karakterizira povremeno ili trajno povišenje očnog tlaka, oštećenje vidnog živca i propadanje vidnog polja, a kao posljedica bolesti može se javiti sljepoća.
Bolest se iskazuje u nekoliko oblika koji se međusobno razlikuju prema uzroku nastanka, razvoju bolesti i kliničkoj slici.

Iz Vašeg kratkog pitanja zaključujem da se radi o primarnom glaukomu otvorenog kuta (glaucoma chronicum simplex) .
Glavni problem tog tipa glaukoma je smetnja u otjecanju sobične vodice kroz drenažni sustav oka.

Radi se o kroničnoj bolesti progresivnog toka, koja se razvija gotovo bez izraženih subjektivnih znakova. Katkad se u pacijenta javljaju glavobolje i neodređeni nelagodni osjećaji težine u očima. Bolest se, međutim, najčešće otkriva slučajno prilikom rutinskih kontrola očnog tlaka.

U početku, povišenje očnog tlaka ne mora biti trajno, niti jako izraženo (nomalne vrijednosti su od 10-23mmHg). U razdoblju razvijene bolesti intraokularni tlak je trajno povišen i doseže vrijednosti do 40 mmHg.

Glavni problem u glaukomskih bolesnika potjeće od oštećenja vidnog živca koje uzrokuje povišeni očni tlak. Ona se očituju u udubljenju i bljedilu živca što se najbolje dijagnosticira pretragom vidnog polja.
Terpija koju koristite, ukoliko je dovela do regulacije očnog tlaka i zaustavljanju progresije oštećenja živca i vidnog polja , je uspješna, te Vam savjetujem da je i dalje koristite . Potrebni su redoviti pregledi kod okuliste, po mogućnosti subspecijaliziranog za glaukom, koji će Vas najbolje uputiti u liječenje.

Ukoliko je dijagnoza glaukoma točna, Vi ste tada pacijent do kraja života, jer nema definitivnog izliječenja, a redovite kontrole i adekvatna terapija će Vam očuvati vid dostatnim za kvalitetan život.
Osim konzervativne medikamentne terapije postoje mogućnosti laserskog i kirurškog liječenja, ali su one rezervirane za kasnije stadije bolesti i onda kada lijekovi ne djeluju.




__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2004., 14:59   #3
Vise informacije na Plivi:
Link:http://www.plivazdravlje.hr/?section...id=5571&show=1

Sretno!

__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2004., 21:15   #4
Dobit ces kapi za oci, koje ces ukapavat svaki dan, slicno kao sto oni sto imaju povisen (sistemski) tlak svaki dan uzimaju tabletu. Vazno je, da je terapija redovita. Drugo sve pise kod Vilka.
__________________
You are disturbing me. I'm picking mushrooms.
Bluegirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2004., 08:57   #5
hvala vam svima, sada mi je jasno da imam kronični glaukom

samo se nadam da neču oslijepiti
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2004., 11:43   #6
Quote:
emili kaže:
hvala vam svima, sada mi je jasno da imam kronični glaukom

samo se nadam da neču oslijepiti
To tako izgleda po pitanju kakovo si postavila ,ali okulista/doktor mora da to i rastumaci i kaze o svemu , momentalnu diagnozu , lijekove i preglede u buducnost kao i kakove su nade u buducnosti.

I u danasnje vrijeme sve vise se nalazi noviji lijekovi kao i nacini za pomoc.

Pozdrav,Vilko

__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2004., 23:29   #7
ne bus oslijepila od toga!
kapljice, kontrole i bit ce ok!
moj je dida 15 godina zivio s tim. i ne, nije umro od toga
Pink Lemon is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2004., 09:17   #8
Obavila sam pretragu snimanja vidnog polja po Goldmanu,
dobila kapi Truspot (mislim da sam dobro zapamtila), kapanje dva puta dnevno - ujutro i naveče po jednu kap u svako oko
kontrola za 3 mjeseca.
Da li netko zna, da li se očni tlak s godinama unatoč terapiji povečava?
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2004., 14:24   #9
Očni tlak

Koliki je normalan očni tlak?

Izmjeriše mi 17 mmHg i u Vinogradskoj doktorica na moje pitanje koliki mi je očni tlak rekla je "Dobar", a druga doktorica (koja me uputila na gonioskopiju jer nije bila sigurna da je njen aparat za mjerenje očnog tlaka posve točan) kad je vidjela nalaz, rekla je da je na granici...

I sad sam zbunjena.

Jel 17 OK tlak ili je na granici da se zove "povišen"?

Čitala sam da je od 12 do 22 mmHg normalan, pa me sad ova doktorica zbunila i zabrinula...
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2004., 15:47   #10
Quote:
Chloe kaze

Čitala sam da je od 12 do 22 mmHg normalan, pa me sad ova doktorica zbunila i zabrinula...



bilo je nema dugo unatrak tema sa istim i mnogo odgovora.

12 do 22mmHg se smatra normalni ocni pritisak.


__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2004., 17:11   #11
Quote:
VILKO kaže:



bilo je nema dugo unatrak tema sa istim i mnogo odgovora.

[/B]
Pročitala sam te teme, ali nisam našla ono što mene zanima.

Eh, da... ako ovdje ima medicinara koji se kuže... kaj ovo znači:

GONIOSKOPIJA OC UTQ: Kut otvoren oc utq, sužen II-st desno i II-III lijevo
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2004., 19:53   #12
Kako to da ti je mjeren tlak?To naime, kod nas inače nije običaj, a trebalo bi biti!
Vilko ti je točno napisao vrijednosti,koje se smatraju normalne.
Ne znam hoće li ti tko rastumačiti one kratice, ali možda ima veze s ovim: ja imam glaukom (povišeni očni tlak) ali tzv. otvorenog kuta (angulo aperto).To je kao bolje, jer (valjda) tekućina ipak lakše prolazi i evo ja već nekih 15 godina održavam na normalnoj razini(od 17 do20) samo s najslabijim kapima (Timalen 0,25% ujutro i navečer).A onaj(navodno) zatvorenog kuta je nešto kompliciraniji, stvaraju se nekakve priraslice, što li, koje sprječavaju protok tekućine i tlak raste.Pa je potrebno i pribjeći neki puta i operaciji.
Ovo sve što sam napisala(razlika između te dvije vrste) uzmi s veeelikom rezervom jer ja to onako laički, koliko se sjećam što mi je okulista objasnio prije puno godina kad sam bila na toj pretrazi, na koju su tebe uputili.
__________________
Bare kaže:A sto je politika? Nacin da najinteligentniji, najobrazovaniji i najsposobniji ljudi drustva stvore blagostanje za siroke mase. Zato po meni trebamo imati povjerenja u sve nase politicare, postivati ih i vjerovati da rade za nase dobro. Bez obzira na stranku. ....
baka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 15:02   #13
help!!

hej

vidim da se vi svi ovdje puno bolje razumijete u ovaj zdravstveni problem od mene...pa bih htjela zatražiti malu pomoć...

mene već tri godine svakodnevno muče oči!! teško mi je opisati taj osjećaj, ali evo pokušat ću: nešto poput pritiska koji stvara potrebu da non stop trepćem i kolutam očima (što izgleda poprilično bolesno!), dobijem podočnjake i doslovno me iscrpljuje, kao da su suhe i nakon nekog vremena i glava počne boljeti, stvara umor i ne mogu se koncentrirati normalno!

naravno, prvo gdje sam išla, je oftalmolog kojem sam sve detaljno objasnila i nakon što mi je mjerio dioptriju, rekao je da mi ne može dati naočale jer kao savršeno vidim i da nije do očiju i dalje nije ništa niti provjeravao...

tu je počeo cirkus jer sam radila sve moguće pretrage za glavu jer kad te tako oči zezaju, počne i glava boljeti. i sad na kraju mi je dijagnoza nikakva!!! doslovno su mi rekli da imam migrene i da je to od stresa, ali ja znam da nije.

sad su praznici na faksu i odmaram doma već dva tjedna i kako to da me onda opet oči zafrkavaju kao nikada do sada?!

malo sam surfala po netu i sad sam gotovo sigurna da problem leži u očima i nitko me ne može razuvjeriti!!

ono što bih vas molila je da mi samo kažete jeste li i vi imali slične simptome pa vam se ustanovio visoki očni tlak itd.???? i gdje to uopće mogu izmjeriti??? moram konkretno reći da želim takvu pretragu ili??? liječnica opće prakse mi i nije od velike pomoći pa pliz help!!

hvala
Ketz is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 10:50   #14
Quote:
Ketz kaže: Pogledaj post
hej

vidim da se vi svi ovdje puno bolje razumijete u ovaj zdravstveni problem od mene...pa bih htjela zatražiti malu pomoć...

mene već tri godine svakodnevno muče oči!! teško mi je opisati taj osjećaj, ali evo pokušat ću: nešto poput pritiska koji stvara potrebu da non stop trepćem i kolutam očima (što izgleda poprilično bolesno!), dobijem podočnjake i doslovno me iscrpljuje, kao da su suhe i nakon nekog vremena i glava počne boljeti, stvara umor i ne mogu se koncentrirati normalno!

naravno, prvo gdje sam išla, je oftalmolog kojem sam sve detaljno objasnila i nakon što mi je mjerio dioptriju, rekao je da mi ne može dati naočale jer kao savršeno vidim i da nije do očiju i dalje nije ništa niti provjeravao...

tu je počeo cirkus jer sam radila sve moguće pretrage za glavu jer kad te tako oči zezaju, počne i glava boljeti. i sad na kraju mi je dijagnoza nikakva!!! doslovno su mi rekli da imam migrene i da je to od stresa, ali ja znam da nije.

sad su praznici na faksu i odmaram doma već dva tjedna i kako to da me onda opet oči zafrkavaju kao nikada do sada?!

malo sam surfala po netu i sad sam gotovo sigurna da problem leži u očima i nitko me ne može razuvjeriti!!

ono što bih vas molila je da mi samo kažete jeste li i vi imali slične simptome pa vam se ustanovio visoki očni tlak itd.???? i gdje to uopće mogu izmjeriti??? moram konkretno reći da želim takvu pretragu ili??? liječnica opće prakse mi i nije od velike pomoći pa pliz help!!

hvala
Pozdrav.
Možeš li mi reći kakva (i ako si je uopće dobila) je bila dijagnoza?
Ja imam isti problem, i to je nešto prestrašno. Jako je neugodno, oči su stalno suhe, nemam podočnjake ali oči od ranog jutra izgledaju upalo kao da nisam spavao, jako se brzo umaraju i izgledam (a i od toga i jesam) pospan i izmoren već u pola dana, teško se fokusiraju i generalno brzo umaraju i postaju "lazy" oči...
Ja imam dioptriju ali je nekakva "normalna", nekakvih cca -2...no ne vjerujem da je do toga.
Naravno, pitanje vrijedi i za sve oni koji imaju isti/sličan problem...

Zadnje uređivanje JTerry : 02.02.2010. at 11:37.
JTerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 16:17   #15
Očni tlak

Prepoznati normalnu vrijednost očnog tlaka može biti škakljivo. Glaukom može nastati i pri niskim vrijednostima očnog tlaka. Na drugu stranu visoke vrijednosti ne moraju značiti da će glaukom nastati. Neki ljudi imaju povišene vrijednosti intraokularnog tlaka cijeli život, a od glaukoma nikad ne obole. Obično se može reći da je normalna vrijednost očnog tlaka od 12 do 22 mmHg (milimetara žive). Vrijednost između 12 i 22 mmHg je vrlo individualna, te intraokularni tlak i cijelo stanje oka treba redovito kontrolirati.

Očni tlak
maja2222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 07:45   #16
Quote:
JTerry kaže: Pogledaj post
Pozdrav.
Možeš li mi reći kakva (i ako si je uopće dobila) je bila dijagnoza?
Ja imam isti problem, i to je nešto prestrašno. Jako je neugodno, oči su stalno suhe, nemam podočnjake ali oči od ranog jutra izgledaju upalo kao da nisam spavao, jako se brzo umaraju i izgledam (a i od toga i jesam) pospan i izmoren već u pola dana, teško se fokusiraju i generalno brzo umaraju i postaju "lazy" oči...
Ja imam dioptriju ali je nekakva "normalna", nekakvih cca -2...no ne vjerujem da je do toga.
Naravno, pitanje vrijedi i za sve oni koji imaju isti/sličan problem...
Mogla bih prepisati sve prethodno i ono što je rekla Katz osobito, ali za moga sina od 8 godine. Ako još netko ima sličan problem ili zna nekoga molim za pomoć, jer djetetu je rađeno sve od tumorskih markera nadalje a nikako mu pomoći!
s-irena is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2004., 20:10   #17
Moja mama ima glaukom pa sam zato išla pregledati i to... Već sam i prije išla na mjerenje očnog tlaka... možda zbog mame, ne znam.
Ali, ovog puta sam baš tražila uputnicu za kompletan pregled - dioptrija, fundus i očni tlak.
I tako sam završila na gonioskopiji...

Ali sam zbunjena što mi je doktorica rekla da je 17 mmHg "graničan" tlak... Možda zato što mi je na starom nalazu iz 2000. bio 12 odn. 14...

Čitajući o očnom tlaku malo na Netu zaključila sam da je zbilja važno na vrijeme otkriti povišeni očni tlak i odmah ga početi liječiti. Moguće je, naravno, imati povišeni očni tlak, a da se nema i glaukom - to je očna hipertenzija; a isto tako je moguće imati glaukom, a nemati povišeni očni tlak. Zato je jako važno kontrolirati oči. Glaukom je grozan zato što se često razvija bez ikakvih simptoma ili postoje samo neki mali simptomi kao što je težina u očima i sl., a vidni živac propada i ako se ne liječi, dovodi do sljepoće. Zato glaukom nazivaju "tihim kradljivcem vida."
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2004., 06:29   #18
1.Kad ima mama, može se dogoditi da imaš i ti, jednog dana.Kod mene je imala baka(očeva mama) , otac i njegov brat, sestra ne.
Ipak se svi kontroliramo i tako sam ja s nekih 52 g. "natrapala".Na vrijeme.Dakle, odlično da paziš, jer jest to je tihi kradljivac vida.Bez simptoma.
2.Hipertenzija = povišeni tlak.Općenito.I tjelesni.Dakle i očni, što znači to je glaukom. ili tzv. zelena mrena.
U svakom slučaju ako se otkrije na vrijeme, prati , nema beda, kako vi to mladi kažete.
Zatraži i kontrolu vidnog polja, bar jednom godišnje.
A visina, normalna, e sad si i ti mene zbunila.Izgleda da tu ima različitih mišljenja.Jer, barem po mom iskustvu do 20 se smatra da je sve o.k.Koliko je normalno najniži?To ne znam.Meni je bio jednom 16 pa mi je doktorica nešto objasnila da je prenizak s obzirom da sam ja i "tjelesni" visokotlakaš.Čak me je na 6 mj. ostavila bez lijeka.Što ja, priznajem nisam poslušala.Jer mi nije bilo logično da sad odjednom nema... a nasljedno je.Samo sam smanjila dozu i naravski da je na slijedećem pregledu bio 22!!!Pa sam promijenila doktoricu!
__________________
Bare kaže:A sto je politika? Nacin da najinteligentniji, najobrazovaniji i najsposobniji ljudi drustva stvore blagostanje za siroke mase. Zato po meni trebamo imati povjerenja u sve nase politicare, postivati ih i vjerovati da rade za nase dobro. Bez obzira na stranku. ....
baka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2004., 16:35   #19
Hm... izgleda da onaj nalaz gonioskopije ukazuje na to da imam takvu građu oka kod koje bi se možda mogao razviti glaukom. Dakle, postoji mogućnost.
Inače, osim mame, nitko nema glaukom u obitelji, ili da se zna da je netko ikad bio slijep ili nešto...
Ne preostaje mi ništa drugo nego kontrolirati se dvaput godišnje i... eto.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2004., 19:42   #20
Quote:
Chloe kaže:
Ne preostaje mi ništa drugo nego kontrolirati se dvaput godišnje i... eto.
Točno.I tvoja djeca u nekom životnom dobu također.
__________________
Bare kaže:A sto je politika? Nacin da najinteligentniji, najobrazovaniji i najsposobniji ljudi drustva stvore blagostanje za siroke mase. Zato po meni trebamo imati povjerenja u sve nase politicare, postivati ih i vjerovati da rade za nase dobro. Bez obzira na stranku. ....
baka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:28.