Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2013., 16:14   #1
divlji vrt

čudan naziv teme, ali donekle odgovarajuć za ono što imam u planu pokušati.

nemam previše iskustva u povrtlarstvu, više iz tuđeg iskustva i po starom receptu, ali bih sada htio jednu gredicu za sebe i svoje testiranje svoje ideje koja možda je a možda nije dobra.

živcira me red u vrtu, živcira me jednoličnost gredica koje drugi uzgajaju, planiram kupiti raznorazno sjemenje i 'žviknuti ga' po zemlji i samo dobro zaliti pa kud puklo da puklo, namjerno ne želim nikakve posebne pripreme i kupke za sjemenje tek toliko da budem siguran da najjednostavnija metoda pali ili ne pali.

ali to sjemenje planiram pomiješati, grah, rajčica, mahune, kelj, salata, možda i kupus ili mrkva, ili ako se još čega sjetim, sve u jednu posudu istresti, dobro rukama pomiješati i samo po gredici cca 2x10m istresti jednolično, potom šlauf i dobro natopiti vodom i ostaviti.

za zimu mislim na toj gredici napravit plastenik pa eventualno i preko zime vidjeti kako će ići.... ali zasad samo ovo.

ono što me zanima je u čemu je razlika između graha kojeg kupiš na placu po kilu, i onog što nađem na oglasima po 50 sjemenki za maltene istu cijenu? trešnjevac npr.

i drugo, je li itko pokušao nešto slično, je li bez reda i bez odvajanja pokušao posaditi sve odjednom?

po meni je bitno imati sjenu nad gredicom kad je najjače sunce, za što bi bilo najbolje imati više biljke posađene oko te gredice, ali mislim da bi i plastenik mogao pomoći u tom.

zapravo sjetio sam se i trećega, kako bi prošlo kad bih odmah nakon toga natrpao travu na gredicu? znači imam ili svježe pokošenu domaću travu ili već napola kompostiranu travu, ne bih trenutnu gredicu zaoravao jer su na njoj jagode i kopar, ali bih travom zatrpao sjemenje kad ga zalijem, ako ne mislite da je to jako loša ideja.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2013., 13:07   #2
Ideja ti je jako loša, tako da ti nebi bilo na odmet da pročitaš koju knjigu o povrtlarstvu.

Kao prvo i osnovno nemožeš saditi sve i svašta pod istu kvadraturu zemljišta (1x1m). Zašto ?
Zato što će biljke koje su većeg i bujnijeg rasta zasijenjivati one biljke koje su nižeg rasta što znači da neće do njih doprijeti sunčeve zrake potrebne za razvoj. I bit će nemoguće brati plodove, a da pritom negaziš po njima.

Kao drugo kada biljke nemaju prostora u zemlji, onda jedna drugoj kradu hranu za razvoj i uglavnom se nikad nerazviju u onu veličinu u kojoj bi inače trebali biti.
npr. cikla, ako nju sadiš gusto ko šipak svi će plodovi ostati veličine ko šljive Bistrice. Mrkva isto tako će ostat sitna umijesto da je one klasične krupnoće, itd.

Kao treće nemožeš niti sve vrste sjemena baciti na površinu gole zemlje jer će uslijed prve sunčeve zrake neke sjemeke posušiti i prije klijanja, što znači opet uzaludan posao.

Uglavnom rod će ti propasti i puno prije berbe, točnije već napočetku sadnje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:58.