Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.10.2011., 17:12   #81
Počeo sam post sa riječju "ako", što znači ako je uistinu tako tada se radi o diskontnoj cijeni.

Usput, pogledajte kako izgleda cockpit Gripena u verziji C/D. Ovako uredno i pregledno izgleda sjajno.

Link: http://www.militaryphotos.net/forums...by-a-testpilot
Buck is offline  
Old 14.10.2011., 17:19   #82
Eeee miljama smo mi ispred toga, kod nas je kokpit MiGa 21 vojna tajna pa ga ne smiješ slikati na Danu OSRH.
Hollow Point is offline  
Old 14.10.2011., 18:20   #83
Sviđa mi se kod gripena šta može nosit RBS15, oružje koje poznajemo, pa da uzmemo par komada i njih, verziju za avion, a ove naše na remont...., neznan ko se nebi zamislija ad zna da imamo par dobro raspoređenih MOL-ova, brodova i aviona naoružanih sa njima......
Inaće nemojmo se zavaravat da da ćemo proć mukte, oni prodaju da bi zaradili, mada više država koji kupu njihov avion donosi i veći ugled proizvođaća, teško da će u svjetskin razmjerima pored lobiranja jakih moć progurat neku meganaruđbu....., sve je to politika...., oni su itekeko zainteresirani za svaki prodani primjerak......., možda i budućnost vlastitoga razvoja ovisi o tome.....
Ako je ovo istina, da dobivamo mukte do najranije 2015 avione dok nedođu novi, onda je to super, taman da se piloti nauću na starima, inaće kolko mi se ćini da svi radu obuku na tvojin avionima, novima bi se tako ćuvali resursi, došli bi na gotovo....., plus gripen je dizajniran kolko san ćita da se može koristit do 40 godina....... ovo bi stavilo točku na I za dugi niz godina, a avion je višenamjenski, opet kažen sviđa mi se mogućnost korištenja RBS15....,
pinco is offline  
Old 14.10.2011., 18:41   #84
Quote:
2slow kaže: Pogledaj post
Gripeni A badava na 3 godine ako naručimo Gripene C/D koji nam stižu 2015!?
Čini mi se dobar deal uz nisku kamatu i offset (pitanje je koliko nisko i kakav offset).
U svakom slučaju


http://www.business.hr/hr/Kompanije/...clink=carousel
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
Buck, kako možeš govoriti o diskontnoj cijeni kada nisi vidio švedsku ponudu? Niti znaš njen sastav, niti cijenu.
Pa kako nema: omaklo im se "četvrtina vrijednosti ugovora za avione" tj. 1.8 milijardi €, odnosno 450 milijuna € za 8 komada.

Malo me jebe matematika: Vrijednost predoffseta je 1.8 milijardi € (ako ima predoffset, valjda ima i glavni offset??), a ako je on 1/4 vrijednosti ugovora za avione, onda je vrijednost ugovora za avione 1,8 x 4 = 7,2 milijarde €. Tko je polupao lončiće?

Još malo dodat pa bi imali i za klingonsku svemirsku krstaricu...

Anyway, drago mi je da su se svi ponuđači počeli nabacivati nekakvim offsetima, kako je i red u kulturnom svijetu. Svima je jasno da od nas neće izmusti živu lovu, svi hoće utrapit svoje novo, staro, višak, štogod, pa makar 10-ak komada.

Da nemamo ove teletubbiese koji odlučuju o utrošku aromatizirane vode u Imperiji, sada bi sjeli za stol i mučkali glavom:

"Što nam je strateški interes?
Obećali smo NATO-u i podanicima Imperije nekakva letala, nemamo za tie fightere, pa može letati u principu bilo što za ono što nam treba.
Ajmo vidjeti što možemo užicati od šveđana: malo metalne industrije, ok, tu rade malo ali kvalitetno i skupo, nešto elektronike, imamo nešto gotovih stvari za ponuditi, ... preferirajmo transfer njihovih tehnologija. Malo nas jebe što su oni vječito neutralci, ako se vežemo s njima malo smo u zapečku, ali ako donosi lovu, šta te briga.
Avioni koje nude ok, malo neprovjereni, ali to je kontinuitet jednog razvoja, zapadna tehnologija.

Rusi isto nude poslove, od njih ćemo teško užicati neku iber tehnologiju, uglavnom da im utrapimo što već imamo u velikim količinama. Komadno mala zarada, ali potencijal tržišta ogroman, plus prijateljujemo s vlasnikom ogromnih energetskih zaliha, izglađujemo odnose koje su bahati imperijalni konzuli sjebali.
Avioni koje nude, bliže smeću nego pisti, spašavaju renome propale tvrtke, eksploatacijski dosta skupo, u svakom slučaju bolje nego ono što imamo/nemamo. Offset mora biti obilatiji od švedskog, da bi kompenzirao materijalni dio priče, ili preferiramo nematerijalni, otvorena vrata u budućnosti.

Ameri nude robu za novac. Basta. ako im se ne smilimo, pa nam doslovno ne poklone nešto s lagera, tamo nemamo šta trgovati. Mislim imamo, ali to nije u prirodi njihova poimanja biznisa. A mislim da dosta brišemo govna njihova izvoza demokracije, tako de se već primljeni pokloni (MRAP, Humwee) prije mogu smatrati isplatom odrađenog , nego akontacijom i mitom za avione.
Dobijamo mainstream avione, ali malo preskupo i nedohvatljivo za nas.

Njemci, tj. konzorcij Eurofigter poklanjaju staro i dobro, ali i Danajci su nosili darove. Spominju se offseti, ali ništa glasno dok se ne odlučimo za njih. Potencijala ko u priči, mogu nam se otvoriti vrata Misira, ali mogu ostati i zatvorena. Ovdje mi priča najviše smrdi politički, potencijalna nova članica EU, interesne sfere u kriznom razdoblju Unije i liderska pozicija Njemačke, mislim da bi dugove vraćali na više načina.
Avioni koje nude vrh, biraj tranche, stupanj opremljenosti, hoćeš goli golf, deluxe opremu, gti opremu, hoćeš s ručnom ili na struju, sve po cjeniku priloženom u pdf-u. Znamo prigodno složiti i paket opreme po povoljnijoj cijeni, u posebnoj, metalik boji...

Nude nam i još jednu opciju, bez aviona. Sjedimo lijepo kući, oni ponekad prelete kad im je usput, ne košta puno/ništa, ne dobiješ ništa. Jedini je uvjet da postanemo njihova interesna, ekonomska i politička sfera u ptopunosti, i dio EU. Ipak je to 4,5 mli., ljudi nije baš zanemarivo tržište, a najvažnije, prilično smo rijetko naseljeni, pripao nam je veći dio teritorijalnog kolača. Ima raznih klimatskih područja, vode, mora, otoka, plaćat ćemo njima. A i poznati smo i vrijedni gastarbarteri, pa nam to neće biti strano ni u Hrvatskoj."


(Daj Bože da bar ovako razmišljaju, mislim da nisu uopće...)

Samo problem je što sve ponuđače dočeka uglavnom portir. Počinju balkanske igre bez granica, izbori, i to je prioritet. Kakva avioni, kakvo gopodarstvo, kakvi bakraći. Sad se dijele mjesta za Remetinec, Banske Dvore, štange, gay parade, Jugosfere i ustaške derneke, treba stati u red.
Ionako su svi generali i prije i nakon bitke, može o tome odlučivati i portir pukovnik.

Samo mi se čini da je politički dosta osjetljiv trenutak: grčka kriza preliva se na druge, EU nikad manje homogena, globalna kriza sve spušta oktavu niže, Balkan je uvijek ekspres lonac koji lagano pućka, puno ratova je ovdje, makar simbolično, započelo, a ciklusi između njih su sve kraći. 15 godina slavimo, akako netko reće, sutra neće biti rezervi teritorijalne obrane, varaždinskog korpusa ni pilota prebjega, brodova na remontu. A novac smo spičkali na slavlja, i planiramo nova.
električni_zec is offline  
Old 14.10.2011., 18:56   #85
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Malo me jebe matematika
Nisi jedini No to su ipak naši nounari. I to poslovni.
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Anyway, drago mi je da su se svi ponuđači počeli nabacivati nekakvim offsetima, kako je i red u kulturnom svijetu. Svima je jasno da od nas neće izmusti živu lovu, svi hoće utrapit svoje novo, staro, višak, štogod, pa makar 10-ak komada.
Offset je kod nas zakonska obaveza za nabavku vojne opreme iznad dva milijuna eura.

No to bi se uskoro moglo promijeniti, kako kod nas tako i vani.
http://www.hs.fi/english/article/EU+.../1135268862893
Hollow Point is offline  
Old 14.10.2011., 19:30   #86
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post

.........Ajmo vidjeti što možemo užicati od šveđana: malo metalne industrije, ok, tu rade malo ali kvalitetno i skupo, nešto elektronike, imamo nešto gotovih stvari za ponuditi, ... preferirajmo transfer njihovih tehnologija. Malo nas jebe što su oni vječito neutralci, ako se vežemo s njima malo smo u zapečku, ali ako donosi lovu, šta te briga.
Avioni koje nude ok, malo neprovjereni, ali to je kontinuitet jednog razvoja, zapadna tehnologija.........
Da Bog da i mi bili s njima u zapećku jedno 150 - 200 godina mira, sjećaš li sa kad su oni zadnji put s nekim ratovali?
Koliko se sjećam s nekim rusom Petrom.....
Proxy1969 is offline  
Old 14.10.2011., 20:05   #87
Mislim da su se pogrešno izrazili, večeras su u dnevniku lijepo rekli da bi vrijednost offseta dostigla skoro pa četverostruko veći iznos od iznosa koji bi mi platili za zrakoplove (ako bi recimo kupili samo 8 zrakoplova, ako se bude kupovalo kupit će se najvjerojatnije 12). No jedno je sigurno imati eskadrilu novih Gripena C/D bila bi veoma dobra stvar. Ako bi uspjeli pametno iskoristiti i offset program/ponudu tada bi bili čak i u blagom plusu (nova radna mjesta, više novca za proračun, osigurano tržište za izvoz, pouzdane platiše ...). Najpozitivnije bi bilo kada bi i nakon isteka offseta ostale poslovne sa švedskim korporacijama te bi neki poslići mogli teći i dalje. No brine me jedno, bojim se da mi nismo u stanju sve to iskoristiti. No uvjeti plaćanja su uistinu odlični, samo kada znamo da nam nude 3 godine čuvanja neba uz njihovo održavanje zrakoplova i istovremeno obučavanje pilota i ostalog osoblja, zvuči izvrsno. Samo na taj način bi štedjeli 25-30 mil. € za tri godine.
Buck is offline  
Old 14.10.2011., 20:33   #88
Vjerujem da će do 2015. biti završen razvoj NG verzije, ak
se već kupuje bilo bi šteta uzet C/D pogotovo u svijetlu
informacije o otplati na rok od 15 godina s fiksnom minimalnom
kamatom
__________________
#TOTAL PACKAGE 999 mil., #DO DESET GODINA, #AESA, #OSF, #DDM, #METEOR, #SCALP, #EXOCET
fishfinder is offline  
Old 14.10.2011., 22:29   #89
Prilog iz dnevnika
http://www.hrt.hr/index.php?id=48&tx_ttnews[tt_news]=134093&tx_ttnews[backPid]=38&cHash=099452cf65
ovo su več dobre ponude,a ako idu sa ovako jakom kampanjom onda će vjerojatno i biti nešt od aviona.
Ipak oni uvijek znaju više od nas.
kopriva-vk is offline  
Old 14.10.2011., 22:39   #90
Vjerujem, želim vjerovati da će se nakon izbora nešto pomaknuti u tom smjeru.
__________________
503 Service Unavailable
No server is available to handle this request.
Gurevich is offline  
Old 14.10.2011., 23:17   #91
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
Prilog iz dnevnika
http://www.hrt.hr/index.php?id=48&tx_ttnews[tt_news]=134093&tx_ttnews[backPid]=38&cHash=099452cf65
ovo su več dobre ponude,a ako idu sa ovako jakom kampanjom onda će vjerojatno i biti nešt od aviona.
Ipak oni uvijek znaju više od nas.
Da, ovo je bilo dosta konkretno i otvoreno.
Buck is offline  
Old 14.10.2011., 23:21   #92
Quote:
Gurevich kaže: Pogledaj post
Vjerujem, želim vjerovati da će se nakon izbora nešto pomaknuti u tom smjeru.



Zadnje uređivanje Hollow Point : 15.10.2011. at 00:27.
Hollow Point is offline  
Old 15.10.2011., 00:08   #93
Iscrpno o ponudi Švedske vlade i koncerna SAAB upućene Hrvatskoj vladi:

http://www.aerosvijet.com/index.php?...tid=1:hrvatska
Buck is offline  
Old 15.10.2011., 00:14   #94
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
Offset je kod nas zakonska obaveza za nabavku vojne opreme iznad dva milijuna eura.

A kakav je offset išao kod nabavke kanadera i Air Tractora?
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Old 15.10.2011., 00:42   #95
Nemam pojma. Kada su potpisani ugovori i spadaju li pod ovu definiciju iz 2002.?

Quote:
»Naoružanje i vojna oprema« su oružana, ubojna i tehnička sredstva te sredstva i sustavi namijenjeni za opremanje, uporabu, rukovanje, čuvanje, skladištenje, održavanje i nadzor oružanih, ubojnih i tehničkih sredstava
http://www.zakon.hr/z/386/Zakon-o-pr...i-vojne-opreme

Zakon je promijenjen nekoliko puta od tada.
Hollow Point is offline  
Old 15.10.2011., 06:12   #96
Quote:
Buck kaže: Pogledaj post
Iscrpno o ponudi Švedske vlade i koncerna SAAB upućene Hrvatskoj vladi:

http://www.aerosvijet.com/index.php?...tid=1:hrvatska
Tako se to radi u ozbiljnim zemljama.Šteta što naša ne spada u tu kategoriju.

Prilika ima,valjda će ovi tukci na vlasti neku iskoristiti.
albundyy is offline  
Old 15.10.2011., 07:29   #97
Quote:
Buck kaže: Pogledaj post
Iscrpno o ponudi Švedske vlade i koncerna SAAB upućene Hrvatskoj vladi:

http://www.aerosvijet.com/index.php?...tid=1:hrvatska
ako se ovo ne prihvati
JoZ@ is offline  
Old 15.10.2011., 09:15   #98
Cool

'enti te švede sve lijepo izračunali, sastavili, prezentirali samo našima to opet na valja , đe tu njjiiiva provizija ne'mre to tako valjat ili se opet varam???????????
Proxy1969 is offline  
Old 15.10.2011., 09:36   #99
Quote:
Buck kaže: Pogledaj post
Iscrpno o ponudi Švedske vlade i koncerna SAAB upućene Hrvatskoj vladi:

http://www.aerosvijet.com/index.php?...tid=1:hrvatska
"Na pitanje novinara zašto ovu ponudu vezanu uz oružane snage - a to je područje u kojemu je mnogo informacija po svom karakteru tajno - ovako izlažu javnosti, g. Jerry Sigfeldt, direktor Saabova programa ofseta u Hrvatskoj, odgovorio je da je to stvar njihove korporativne kulture o potpunoj transparentnosti."



Iz kojih novina su ti novinari? "Pyongjangski list"?

Jadna li nam majka sa novinarima takvim.
Ferrando is offline  
Old 15.10.2011., 09:49   #100
Quote:
Ponuda ima razmjerno kratak rok važenja od nekoliko mjeseci, a u mnogočemu je povoljnija - tako se može sažeti današnje izlaganje i argumenti švedskog izaslanstva.

Gospodin Gauffin je izrazio optimizam da bi se troškovi nabavke Gripena u ovom aranžmanu mogli potpuno kompenzirati gospodarskom suradnjom, pa i ostvariti učinci veći od stopostotnoga. Nakon više od pet stotina razgovora s domaćim gospodarstvenicima iz otprilike 70 tvrtki ovih godina, interna je procjena da bi samo gospodarska suradnja u ofsetu s našim tvrtkama mogla iznositi otprilike 1,8 milijardi eura, što osjetno premašuje vrijednost samoga ugovora o kupovini borbenih zrakoplova.

s Mađarskom je sa 110 posto vrijednosti i premašen okvir njihove nabavke, te je ondje u njegovu sklopu otvoreno deset tisuća novih radnih mjesta...
To bi trebali prihvatiti prije izbora, odnosno do kraja godine inače ponuda više ne vrijedi
nima is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:36.