Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2016., 15:08   #1
Mirovinski fond tipa A

Nisam znao kuda da postavim post pa je možda najbolje tu.
Ovaj mjesec mogu se prebaciti u neki drugi mirovinski fond jer mi je broj godina djeljiv s tri. Malo sam gledao i vidio da prema HR PORTFOLIO stranici fondovi tipa A imaju najveće prinose, gotovo duplo veće od B fondova. Najveći prosječni godišnji prinos ima PBZ-CO.

Trenutno sam u obveznom RMF tip B. Tek sam nedavno počeo raditi "s uplatom doprinosa" tj. do prije dvije godine nije bilo uplate doprinosa a sad je uplata u drugi stup mjesečno oko 450 kn koliko vidim na Regosu.

Što odabrati? Mislim da je svakako dobra opcija prebaciti se iz B u A fond.
To bi trebalo biti bez naknada jer do sada nisam nikada prebacivao iz fonda u fonda?

Vidim tu da su naknade: 10% za prekid članstva unutar prvih 10 godina;
5% za prekid članstva u 11. i kasnijim godinama.

Nije li prije bilo bez naknade nakon 5 godina?
pohranjujte is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2016., 16:02   #2
Što se tiče naknada, naknade su brutalne posvuda, samo Hrvatima moš to prodati jer što je 2-3%..

Pošto su i A i B u biti prilično konzervativni, te iako se B prodaje kao konzervativnij u svakom slučaju odabrao bih A kategoriju ako ti je već do konzervativnosti, barem imaju manji udjel u RH obveznicama koje su po meni daleko rizičnije od dionica kvalitetne firme.

Uglavnom , neloše sve to, al trebalo bi biti puno bolje.

btw.
Da mi je vidjeti taj "mozak" koji je odredio da ga možeš mijenjati kada ti je broj godina djeljiva sa 3
prvi put kad sam to čitao mislio sam da je zajebancija/greška.
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 15:13   #3
NAPOMENA

Član mirovinskog fonda može prijeći u mirovinski fond kojim upravlja drugo mirovinsko društvo ako je od prethodne promjene mirovinskog fonda prošlo više od 14 dana, bez obzira je li prethodna promjena posljedica promjene mirovinskog fonda s obzirom na kategoriju, a kojim upravlja isto mirovinsko društvo ili promjene mirovinskog fonda kojim upravlja drugo mirovinsko društvo.

Članak 94. Zakona o obveznim mirovinskim fondovima (Narodne novine, broj 19/2014.)

Na hrvatskom to znači da ne možeš u komadu promijeniti kategoriju i fond nego da mora proći 14 dana među tim promjenama. Teta na šalteru je rekla da do sada nisu imali slučaj da netko želi odjednom promijeniti kategoriju i fond. Zvala neku koja je zvala neku koja je rekla da mora proći 14 dana između. Iako, u aplikaciji je moguće kliknuti jedno i drugo ali kasnije lansira odjeb. Živjela, živjela, živjela Hrvatska.
pohranjujte is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:34.