Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2016., 14:27   #11221
Quote:
MAKI28 kaže: Pogledaj post
Stopa poreza na dobit je 12% od 01.01.2017. Da li to znači da ja kada budem plaćao porez na dobit u 4 mjesecu plaćati ću ga po stopi od 12% iako će se taj izračun odnositi na 2016 godinu? Ili se ta stopa primjenjuje za završni račun 2017 godine? Po meni je ovo prvo ali me jedan kolega poduzetnik uvjerava u ovo drugo pa sam sada prilično zbunjen.
kolega poduzetnik je u pravu
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2016., 18:15   #11222
Pitanje nije direktno vezano za računovodstvo, ali bi zamolio uvažene kolege na forumu ako itko zna, ili mi može pokazati izvor sa brojem knjigovodstvenih servisa u Hrvatskoj. Ili barem aproksimativna brojka iz nekog članka.
Nažalost ne mogu ništa naći, a dosta mi je bitno vezano za jednu tezu u diplomskom.

Zahvaljujem unaprijed.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 07:26   #11223
Question

Quote:
vivre kaže: Pogledaj post
Imam u trgovini prekomjerni lom po odluci HGK nekih artikala. Trebala bi zvati predstavnike PU da bi mi to bilo porezno priznato.
Kako treba izgledati taj poziv? Da li na njemu moraju biti specificirani artikli? U kojem roku oni trebaju doći?....
Itko?
vivre is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 09:19   #11224
Quote:
vivre kaže: Pogledaj post
Itko?
Zvala sam PU prije nekog vremena vezano za sličnu stvari rekli su mu sljedeće:
-zahtjev(poziv) može biti u slobodnoj formi,
-bilo bi poželjno da se navedu artikli, količine i iznosi
-oni imaju neki rok od par mjeseci da se odazovu, ali se zapravo, najčešće uopće ne odazovu niti reagiraju na bilo kakav način. E što u tom slučaju, ne znam....
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 11:31   #11225
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Pitanje nije direktno vezano za računovodstvo, ali bi zamolio uvažene kolege na forumu ako itko zna, ili mi može pokazati izvor sa brojem knjigovodstvenih servisa u Hrvatskoj. Ili barem aproksimativna brojka iz nekog članka.
Nažalost ne mogu ništa naći, a dosta mi je bitno vezano za jednu tezu u diplomskom.

Zahvaljujem unaprijed.
Možda na stranici knjigovodstveni servisi net?
senssia is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 19:24   #11226
Quote:
mala-vidra kaže: Pogledaj post
Zvala sam PU prije nekog vremena vezano za sličnu stvari rekli su mu sljedeće:
-zahtjev(poziv) može biti u slobodnoj formi,
-bilo bi poželjno da se navedu artikli, količine i iznosi
-oni imaju neki rok od par mjeseci da se odazovu, ali se zapravo, najčešće uopće ne odazovu niti reagiraju na bilo kakav način. E što u tom slučaju, ne znam....
Hvala ti puno.
Danas sam zvala našeg lokalnog otkupljivača otpada. Oni zbrinjavaju takvu vrstu otpada kakva je moja roba (plastika). Kažu da nema problema. Daju ovjeren obrazac PL-O da su robu primili i zbrinuli. Za nešto sitno (staklo) morat ću plati zbrinjavanje-ispostavit će mi račun.
Mislim da je to vjerodostojno i puno jednostavnije nego zvati PU.
vivre is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 11:26   #11227
Quote:
mala-vidra kaže: Pogledaj post
Zvala sam PU prije nekog vremena vezano za sličnu stvari rekli su mu sljedeće:
-zahtjev(poziv) može biti u slobodnoj formi,
-bilo bi poželjno da se navedu artikli, količine i iznosi
-oni imaju neki rok od par mjeseci da se odazovu, ali se zapravo, najčešće uopće ne odazovu niti reagiraju na bilo kakav način. E što u tom slučaju, ne znam....
Ja sam imala slično iskustvo, radilo o otpisu DI i robi koja nije bila više za prodaju. Poslala sam nadležnom inspektoratu popis robe za otpis preporučeno s povratnicom, i nakon tjedan dana nazvala, pitali su jel nešto kvarljivo, i nakon toga mi dali do znanja da nemaju namjeru doći. Ja sam robu otpisala.... nikad se nitko nije službeno očitovao.... bilo je to 2013.
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 16:19   #11228
Neda se njima izlaziti, ja sam imala ogroman požar kod jednog klijenta, radilo se o otpisu od milion eura i nisu izašli, sve je bilo dokumentirano i nekoliko puta zvali, išli tamo, jer je velik iznos i molili da dođu, kaže lik a šta se vi brinite, bitno da imate svu dokumentaciju urednu, imate izvješće policije, vatrogasaca, imate odvoz, slike, potvrdu osiguravajuće kuće, samo vi otpišite.

Meni je to bilo ono..jbte pa daj izađite da ljudi mirno spavaju, ali ne brine to njih ništa...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 17:15   #11229
Pozdrav,
Poslovni subjekt ima sredstava na kunskom racunu, potrebno je platiti ino dobavljacu pa sred.s kn rac.prebacujem na devizni (kupoprod.deviza),
Nakon nekog vremena nisu potrosena sred.na deviznom racunu , tj.devize stoje, nisu potrosene za placanje ino dobavljacu.
Potreban je novac na kn poslovnom racunu za placanja , smije li se ponovno izvrsiti prij.sred.na kunski racun-kupoprod.deviza?
Nije rijec o velikom iznosu, sitan novac, 100 eur..i racun kn i dev.iste banke.
??
majalii is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 17:39   #11230
Možeš samo pretvoriš devize u kune...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 18:18   #11231
Ok , hvala,
Brine me da se mozda ne smije isti novac prebacivati sad na dev.pa opet nazad na kunski,
Nije praksa ali eto desilo.
majalii is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 20:11   #11232
Quote:
majalii kaže: Pogledaj post
Ok , hvala,
Brine me da se mozda ne smije isti novac prebacivati sad na dev.pa opet nazad na kunski,
Nije praksa ali eto desilo.
Ma smiješ ti raspolagati svojim novcem kako hoćeš, amo-tamo koliko god, samo gubiš na tečaju ako to previše radiš,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 12:41   #11233
Šaljemo djelatnike na par dana poslovnog puta u mjesto gdje trenutno nema dućana niti restorana, sada bi im mi na trošak firme kupili hranu ,a smanjili bi im iznos dnevnica. Zanima me da li je kupnja hrane porezno priznata u tom slućaju?
suski is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 12:55   #11234
Ne znam jel mogu ovdje pitanje postaviti za ove stvari .... klijent je ugovorio zakup prostora po jednoj cijeni, a porezna uprava je to (naravno ) proglasila ispod tržišne cijene i oporezovala dohodak od najma pod svome....pitanje glasi: da li zakupodavac i zakupodavatelj moraju aneksirati ugovor o zakupu??
senssia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 13:06   #11235
reinvestiranje dobiti

molim vas ima li netko iskustva sa reinvestiranjem dobiti u poslovni prostor?
zanima me koliko je to isplativo
hvala
__________________
Buahahahahahaha
Sandrex is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 13:45   #11236
Quote:
senssia kaže: Pogledaj post
Ne znam jel mogu ovdje pitanje postaviti za ove stvari .... klijent je ugovorio zakup prostora po jednoj cijeni, a porezna uprava je to (naravno ) proglasila ispod tržišne cijene i oporezovala dohodak od najma pod svome....pitanje glasi: da li zakupodavac i zakupodavatelj moraju aneksirati ugovor o zakupu??
Ne, porezna uprava je razrezala porez i prirez od imovine po svom, a ako su oni ugovorili manju cijenu,nek se pridržavaju cijene iz ugovora prilikom plaćanja najma. Jedino, ako im odgovara iznos koji je PU odredila...(kad je porez već razrezan ionako).
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 16:25   #11237
Quote:
mala-vidra kaže: Pogledaj post
Ne, porezna uprava je razrezala porez i prirez od imovine po svom, a ako su oni ugovorili manju cijenu,nek se pridržavaju cijene iz ugovora prilikom plaćanja najma. Jedino, ako im odgovara iznos koji je PU odredila...(kad je porez već razrezan ionako).
tnx mala vidra! Još nešto... uz to su ugovorili kupoprodaju neke opreme iz prostora (klijent otkupljuje) i stavili su neku manju cijenu (po mom mišljenju, mislim da je manja od tržišne) jer ovaj tako želi (samo da se riješi i želi mu izaći ususret). Da li treba inzistirati na tržišnoj cijeni, da si naprave neakvu usporedbu ili mogu kako žele?
senssia is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 12:04   #11238
Imam izračun bolovanja, i ispadne mi osnovica za obračun doprinosa i bolovanja uopće mnogo manje od one zakonske 2.812,95 kn. Je li to u redu?
slatkasol is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 12:08   #11239
Quote:
slatkasol kaže: Pogledaj post
Imam izračun bolovanja, i ispadne mi osnovica za obračun doprinosa i bolovanja uopće mnogo manje od one zakonske 2.812,95 kn. Je li to u redu?
Kako misliš osnovica za obračun doprinosa i bolovanja? Uglavnom ako ti osnovica ispadne manja od minimalne zakonske, moraš koristiti minimalnu zakonsku osnovicu. Ne smiješ tu manju koja ti ispadne.
senssia is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 14:00   #11240
Da li je za priznavanje pretporeza i troškova korištenja vozila kategorije N1 bitna djelatnost poduzeća? Konkretno djelatnost nam je ispitivanje strojeva,električnih instalacija i vozilo bi nam služilo za prijevoz alata potrebnog za ispitivanja.
azh is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:12.