Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2009., 20:34   #1
Usporedba cijena tu i vani

Ovih dana uspoređujem malo cijene tehnikalija i dolazim do zaključka da su u najboljem slučaju cijene u Hrvatskoj u rangu onih deset puta bogatijih država, a najčešće su više (neke i osjetno). Gledam upravo model jednih slušalica, i ne da im je cijena pala nakon 4 godine-nego je još i porasla!!!
Pa jel kontrolira netko trgovačke marže, i kakvu to stoku od naroda možeš izrabljivati do ove mjere?
I što sam ja bogu skrivio da se rodim ovdje
Guilty_as_Charged is offline  
Old 28.02.2009., 21:26   #2
pa čemu se čudiš,ja već dugo velike šopinge obavljam preko grane
vani je sve jeftinije,od tehnike do hrane,a marže ionako nitko ne može kontrolirati, postoji slobodno tržiše + su kod nas državni nameti ogormni
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Old 28.02.2009., 21:29   #3
Moguće da ima stvari koje su kod nas skuplje, ali ima isto tako koje su jeftinije. Moj je stari prošle god. u Španjolskoj kupio Sonyev digitalac misleći da je jeftino prošao, dok ja nisam vidio da je kod nas taj isti model jeftiniji za 130 kn. A frend iz Njemačke mi kaže da su kod nas tehničke stvari uglavnom jeftinije nego kod njih ili iste (misleći na tv-e, dvd-e, digitalce itd.) Neznam da li je u pravu, jer nisam provjeravao usporedbe A s druge strane znam jednog poznanika koji u Italiji kupuje sve živo od tehnike i kaže da je tamo neusporedivo jeftinije nego kod nas. Izgleda da sve ovisi od zemlje do zemlje. Ipak ako se ima mogućnosti kupiti nešto vani, onda se treba dobro informirati o cijeni kod nas, da na kraju ne bi prošao isto ili čak i skuplje, jer ima dosta varijacija.

Zadnje uređivanje Trebor01 : 28.02.2009. at 21:37.
Trebor01 is offline  
Old 28.02.2009., 21:30   #4
Killer - šta ti ne dođe na isto sa carinom/porezom ?
I prolaziš blizu RI kad ideš u shopping ?
leafar is offline  
Old 28.02.2009., 21:42   #5
a di bi se radije rodio? u africi? ili kini/indiji? a statisticki gledano imao si dobre sanse da tamo zavrsis. ili juznoj americi? bliskom istoku? rusiji? kao sto vidis i nije nam tako lose.
__________________
bok
markotros is offline  
Old 28.02.2009., 21:42   #6
Killer, loše se može proći sa stavom da je vani sve jeftinije nego kod nas. To sam iskusio na vlastitoj koži, jer sam popušio zbog toga prije 2 god. 20 € na jednoj stvari. Nije puno, ali ipak je previše, jer se kupuje vani, a tu je i rizik carine. Zato se samo treba dobro INFORMIRATI.
Trebor01 is offline  
Old 28.02.2009., 21:51   #7
Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
a di bi se radije rodio? u africi? ili kini/indiji? a statisticki gledano imao si dobre sanse da tamo zavrsis. ili juznoj americi? bliskom istoku? rusiji? kao sto vidis i nije nam tako lose.
Čuj nije ni njima toliko loše na nekim mijestima. Mislim da im je PPP negdije čak veći nego i u HR.
leafar is offline  
Old 28.02.2009., 23:30   #8
Quote:
Guilty_as_Charged kaže: Pogledaj post
Ovih dana uspoređujem malo cijene tehnikalija i dolazim do zaključka da su u najboljem slučaju cijene u Hrvatskoj u rangu onih deset puta bogatijih država, a najčešće su više (neke i osjetno). Gledam upravo model jednih slušalica, i ne da im je cijena pala nakon 4 godine-nego je još i porasla!!!
Pa jel kontrolira netko trgovačke marže, i kakvu to stoku od naroda možeš izrabljivati do ove mjere?
I što sam ja bogu skrivio da se rodim ovdje
Nisi nista skrivio, samo moras znat usporedjivat.
Kao sto drugi forumasi kazu, neke stvari su jeftinije, neke skuplje. Obicno se sitnije tehnikalije (u rangu od parsto Kuna) mogu nac jeftinije kod nas, skuplje se mogu kupit jeftinije u diskontima vani, ali ne i po onim "renomiranim" ducanima, osim ako bas nemaju neku akciju.
Reci nam, sto si to tocno trazio za kupit i gdje si usporejdivao. Tu je faktor poreza, carine, razlike u kursu, velicine trzista (mi smo mali sto je lose po cijene jer je manje uvoznika, atestiranje, prevodjenje...)
PetBorut is offline  
Old 28.02.2009., 23:54   #9
turistička potrošnja je vani uglavnom jeftinija. npr prošlo ljeto na samoj Azurnoj obali , kava je 1 euro, a u Sete-u je nekih o,7.
dućani hranom su jeftiniji i u španjolskoj, italiji. francuska je bila nekak ista s nama..
mala30 is offline  
Old 01.03.2009., 08:57   #10
ovisi
ne platiš uvijek carinu

ma normalno da se treba informirati i znati,ali pošto sam ionako često vani nije mi problem pratiti to (a o blagodatima interneta da ne govorim)
rijetko idem pokrej rijeke,ili ulazim dolje u istri kad idem dolje, ili ako idem tu za zg idem na macelj,ili breganu ovisi gdje sam išao

ovo mogao ne volim komentirati to mi je u rangu što bi bilo kad bi bilo,a o tome mi je deplasirano razmišljati (mogao sam isto tako se roditi kao dijete bogataša u tim zemljama pa bi mi bilo milina)

evo par primjera koliko se može uštedjeti
letke A5 formata koje tiskam u njemačkoj i dostave mi ih u sloveniju 7500 komada platim 113€ , dok kod nas ista količina košta cca 350€
rifel trapirece sam prije tjedan dana platio po 20€ komad u outletu u italiji
gume za terenca me u slo s montažom košta 50€, kod nas ispod 100 nema

ovo za tehniku sam čuo od par njemaca,posebno se odnosi na laptope i komponente
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Old 01.03.2009., 13:39   #11
Quote:
ovo za tehniku sam čuo od par njemaca,posebno se odnosi na laptope i komponente
btw. na to ti neide ni carina osim ako naš presvijetli odluči da je u interesu hrvatskog gospodarstva, moramo poticat lokalnu intelovu tvornicu
Ili možda bude uvedeno pod luksuz da se sindikatima ne smanje plaće
leafar is offline  
Old 02.03.2009., 08:06   #12
Kupujem knjige različitog spektra informacija.
Naravno, amazon.
Recimo vodiči za turistička odredišta me koštaju 30% jeftinije ako naručim u USA, nego u alogritmu ili nekoj sličnoj trgovini.
Prijenosnici su 30-40% jeftiniji.
Kupila sam Sony prijenosnik za 699$ kod nas je skuplji cca. 300$, a što je najsmiješnije i tako skupnog ga gotovo nema za kupiti.
Jedan savjet: tečajne razlike su vrlo važne, posebno kod dolara.

P.S. kupujem vanka što stignem jer ne želim plaćati puno skuplje proizvode bez ikakve kvalitete jer ono što je Ariel, Sony i sl. na zapadu nije isto što i Ariel, Sony i sl. na Balkanu.
alter ego blagajnice is offline  
Old 02.03.2009., 08:11   #13
evo da ne bi ispadalo da sam čudan (ili je tem pokren novinar večernjeg? )

http://www.vecernji.hr/newsroom/news...CA5281481CBA.1

inače imate u novinama i list od 50-tak artikala koje su uzimali (s time da je kod nas kupovano lidlu )
vidim da bih morao češće u mađarsku,tamo idem stvarno rijetko
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Old 02.03.2009., 09:38   #14
Kod nas je jedino meso jeftnije, ostalo zaboravi.
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Old 02.03.2009., 11:21   #15
Pa većina tehnike nije uopće jeftinija vani. Baci pogled na bliže nam zemlje tu austrija,njemačka pa može i dalje... mala je razlika još ak dodaš davanja(porez,carina kako na što) ispada i skuplje. najbolja solucija je kupit kod nas ako se možeš bez PDV-a , dosta jeftinije nego vani,
Freek is offline  
Old 02.03.2009., 16:04   #16
hm, a ja sve živo kupujem vani ili preko ebaya baš zato jer je kod nas skuplje ispadne

i vani dobiješ pdv natrag,što kod nas možeš jedino knjižiti kroz firmu
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Old 02.03.2009., 16:46   #17
Quote:
Guilty_as_Charged kaže: Pogledaj post
Ovih dana uspoređujem malo cijene tehnikalija i dolazim do zaključka da su u najboljem slučaju cijene u Hrvatskoj u rangu onih deset puta bogatijih država, a najčešće su više (neke i osjetno). Gledam upravo model jednih slušalica, i ne da im je cijena pala nakon 4 godine-nego je još i porasla!!!
Pa jel kontrolira netko trgovačke marže, i kakvu to stoku od naroda možeš izrabljivati do ove mjere?
I što sam ja bogu skrivio da se rodim ovdje
Od dvije 2000 do 2005 godine konstantno sam živio i radio u Italiji i mogu tvrditi da je sve dosta jeftinije nego u Hrvatskoj jedino šta je bila ista cijena goriva malo veća cijena kruha u koliko ste htjeli normalni kruh a ne oni iz kesice i mljeko je bilo skuplje za nekih 50lipa od našeg naj jeftinijeg.Šta se tiče cijena robe,automobila,tehnike cijene su i dan danas dosta jeftinije nego u Hrvatskoj pa čak i onda kada se plate carinske dađbine...ako uz sve to uzmemo da je naša prosiječna plata cc 3.000,00kn a njihova 1.100,00€ onda kako neće bit bolje živjeti vanka nego u Hrvatskoj,zamislite da je ovde na naš standard naj manja plata 6.000,00kn na sadašnje cijene
JOKE-R is offline  
Old 02.03.2009., 21:20   #18
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
hm, a ja sve živo kupujem vani ili preko ebaya baš zato jer je kod nas skuplje ispadne

i vani dobiješ pdv natrag,što kod nas možeš jedino knjižiti kroz firmu
Pa kažem jedino se isplati zbog pdv-a(a ne zbog nekih super niskih cijena), il uhvatiš neke akcije. Ebay nije isto što i "normalan" dućan takve robe u americi.
Freek is offline  
Old 02.03.2009., 21:32   #19
primjetio sam da imamo najskuplju pivu u "okruzenju", mozda i u europi(ne racunajuci norveske, svedske i slicne).
da znam, trosarine su velike, kao i sva ostala davanja u ovojj državici.
lee_chan is offline  
Old 02.03.2009., 22:56   #20
Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
primjetio sam da imamo najskuplju pivu u "okruzenju", mozda i u europi(ne racunajuci norveske, svedske i slicne).
da znam, trosarine su velike, kao i sva ostala davanja u ovojj državici.
a di si ti sve bio, da si to primjetio?
getriba_ is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:00.