Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2013., 21:34   #61
Ovakve teme me natjeraju da se zbrojim. Nas troje u podstanarstvu - 2000kn. Režije+vrtić... u prosjeku 1500. Hrana i ostalo, recimo 4000, prestala sam voditi evidenciju s dolaskom djeteta. Auto nemamo.

Moram priznati da su me iznenadili postovi s kreditima od 2000kn. Gdje to? Koliki je to stan?
pipi21 is offline  
Old 11.04.2013., 23:38   #62
ma ja stvarno ne znam čime se hrane ovi koji tvrde da im je za hranu dovoljno 2000 tisuće. nama ode cca 1200 samo na voće koje ujutro ocijedimo u sok, odnosno pojedemo za doručak. mjesečno pojedemo ribe barem za 500 kuna. i već smo gotovo na tih dvije tisuće, a nismo još ni započeli pribrajati salatu, povrće, žitarice, tjesteninu, sireve, mlijeko i ostale mliječne stvari, meso...

a plin me (uz to da veoma rijetko prelazi 21 stupanj, a više od polovice vremena je na 10 jer nikoga nema doma) dođe oko 1300 ovih mjeseci.

benzina potrošimo između 1500 i 2000 tisuće.

potrepštine za osobnu i kućnu higijenu rijetko su manje od 100 eura mjesečno

a onda počinjemo pribrajati mobitele, izlaske, obavezno i kasko osiguranje za dva auta, odjeća, knjige, obuća, gluposti, popravci u kući, kupovina nečeg novog, održavanje pesa (hrana, veterinar), izleti, putovanja, druženje s prijateljima koje ponekad podrazumijeva pripremu klope doma, a ponekad odlazak u restoran, tečajevi i stručna usavršavanja, kozmetika.

nemamo doduše kredite ni za stan, ni za kuću, ni za aute

ne znam, meni se 12000 kuna mjesečno čini neizdrživo, čak samo za doslovno preživljavanje. bez da si zube čovjek opere povrh toga
peso meso is offline  
Old 11.04.2013., 23:54   #63
Quote:
The unforgiven kaže: Pogledaj post
Interesantna tema, evo vam i realnosti za Zagreb, nas je 4, zena,ja i dvoje malih klinaca. Samo rezije (stan starogradnja cca70m2, grijanje toplana) nam iznose 3000kn po zimi, sa vrticima za klince, hrana ispadne 2 odlaska mjesecno u vecu kupovinu po cca 800kn, plus svakodnevno kupovanje kruha, mlijeka i ostalih sitnica, plus DM recimo 500kn za higijenu ukupno ispadne jos barem 3000kn. Za auto mi je nemoguce izracunati jer se koriste za posao, ali sigurno bi nas samo privatno kostao oko 1000kn( benzin, rega, odrzavanje) i to bez kredita za isti.
Klinci su mali, brzo rastu, pa svaki mjesec samo na njih ode cca 500kn za odjecu i obucu. Sve ostale troskove( kino, kazaliste, izleti, gableci, odlazak na more, kupovina ak se sto raspadne od namjestaja ili krepa od elektronike, itd.) dodajmo barem 1500kn, a vise.
Znaci ispod 9000kn ne ide nikako, i to je na knap za sve pokriti, stedi se maksimalno, recimo sa 10000-12000kn vec bi se lijepo dalo zivit. Naravno, bez i jednog ozbiljnijeg kredita, i u naslijedenoj nekretnini.
SLični tako, 2 odraslih 2 djece bez kredita s autom u ZG. Teško ispod 11 000 mjesečno. Najviše ode na hranu.
Režije 2500
Gorivo1000
mieko is offline  
Old 12.04.2013., 00:31   #64
Quote:
peso meso kaže: Pogledaj post
ma ja stvarno ne znam čime se hrane ovi koji tvrde da im je za hranu dovoljno 2000 tisuće. nama ode cca 1200 samo na voće koje ujutro ocijedimo u sok, odnosno pojedemo za doručak. mjesečno pojedemo ribe barem za 500 kuna. i već smo gotovo na tih dvije tisuće, a nismo još ni započeli pribrajati salatu, povrće, žitarice, tjesteninu, sireve, mlijeko i ostale mliječne stvari, meso...

a plin me (uz to da veoma rijetko prelazi 21 stupanj, a više od polovice vremena je na 10 jer nikoga nema doma) dođe oko 1300 ovih mjeseci.

benzina potrošimo između 1500 i 2000 tisuće.

potrepštine za osobnu i kućnu higijenu rijetko su manje od 100 eura mjesečno

a onda počinjemo pribrajati mobitele, izlaske, obavezno i kasko osiguranje za dva auta, odjeća, knjige, obuća, gluposti, popravci u kući, kupovina nečeg novog, održavanje pesa (hrana, veterinar), izleti, putovanja, druženje s prijateljima koje ponekad podrazumijeva pripremu klope doma, a ponekad odlazak u restoran, tečajevi i stručna usavršavanja, kozmetika.

nemamo doduše kredite ni za stan, ni za kuću, ni za aute

ne znam, meni se 12000 kuna mjesečno čini neizdrživo, čak samo za doslovno preživljavanje. bez da si zube čovjek opere povrh toga
ti ko da ne živiš u ovoj zemlji

da ne ispadnem krivo shvaćen, nemam ja nikakve zamjerke na tvoj stil hranjenja i ostalog jer ti očigledno možeš sebi tako nešto priuštiti, ali da nemaš tu opciju vrlo brzo bi naučio kako se živi (i hrani ) s 2000kn mjesećno kako nažalost većina građana sad preživljava bilo da su jadni penzioneri bilo da su jadni zaposleni za crkavicu od minimalca.
NipperLawrence is offline  
Old 12.04.2013., 00:58   #65
Sirotinja smo mi svi skupa, hebiga.
Imam u rodbini i jednog švicarca (rođeni švicarac, ne naš čovjek gastarbajter). Lik je obični radnik sa srednjom školom u tvornici u manjem gradu.
Ima plaću oko 5000 eura, žena radi djelomično radno vrijeme (4 sata) i zaradi neš "sitno" za đeparac - oko 2000 eura. Bio kod njih u posjeti neko vrijeme i baš neš raspravljali o standardu. Cijene auta iste kao i kod nas, cijene mobitela i pretplate jeftinije, cijene hrane u super marketu jeftinije nego kod nas (svježe meso je skuplje ali u omjeru sa njihovom plaćom je opet jeftinije nego kod nas), cijene odjeće i obuće jeftinije (nakupovao sam se robe tamo na akciji ko nikad - brand hlaće, majce sve po 50-100 kuna na akciji a ne ove naše "akcije"), cijene komunalija skuplje ali u omjeru sa njihovom prosječnom plaćom opet jeftinije nego kod nas , elektronika i kompjutori isto kao i kod nas, bijela tehnika nešto malo skuplje ali samo zato jer nema šrot marki (tam ide Miele i slični masovno). Skupi su bircevi i restorani. Npr. pivo u bircu sam platio 7 franaka/6 eura tj. oko 45 kuna ali kad pogledaš njegovu prosječnu plaću od 6000 eura (srednja prosječna plaća za domaćeg radnika - http://www.salaryexplorer.com/salary...type=1&loc=210 ) ispadne 6000/6=1000 piva za jednu plaću dok je u HR omjer prosječne plaće i pive u bircu 5500kn/15kn=366 piva za plaću. Dakle iako im je piva 3 puta skuplja oni za prosječnu plaću mogu popiti 3 puta više piva u bricu nego mi. Govorim naravno o pivi u sasvim običnom kvartovskom bircu. Jedino što im je skuplje su nekretnine ali to se opet kompenzira niskim kamatama. I tako mi ta rodbina u švici živi standardom koji ja mogu sanjati iako sam visokoobrazovan.
Jel mi vjerujete da mi je došlo da plaćem kad vidim u kojoj vukojebini živim a toliko blizu njima. Ajd da sam negdje u Africi u blatnoj kolibi ali mi smo samo par sto km od takvog standarda a uskoro i u istoj uniji.
I onda se tu neki biseri javljaju i govore kako je 12000kn ogrooomna lova i kako su ljudi koji troše tu lovu mjesečno truli rasipni buržuji a s tom lovom smo ispod europske sirotinje. Problem su također cijene. Meni fakat ne ide u glavu zašto ja moram sa ovom crkavicom koju imam plaćati skuplju hebenu čokoladu od 50 grama ili hebenu vrećicu čipsa nego švicarci koji su u europskim mjerilima skupi da sad ne pričam o ostalim stvarima? Ili ako hoću da se napijem od muke u EU kupim sanduk ok vina za 20 kuna po boci dok ovdje za to ne mogu dobiti ni pošten delanec?
Hebem ti ovu državu ....
Kerefek76 is offline  
Old 12.04.2013., 01:20   #66
Dosta mi je trebalo da odlucim koliko mi mjesecno treba ak zelim bas zivit,znaci da uzmem sve kaj mi treba bez da si bilo kaj uskracujem i racunica je oko 4.000 eura za mene samog.Znaci na raspolaganju moram imat minimalno 150 eura dnevno ak hocu zivit normalan zivot,sve manje od tog je ispod mog dostojanstva.Trenutno to nemam al na dobrom sam putu da to ostvarim.
ivanmadridista is offline  
Old 12.04.2013., 01:42   #67
sam

2500 kn

hrana, režije

ne idem nigdje i nikud

neam više nikakvih ambicija i ekstra troškova
babunovich is offline  
Old 12.04.2013., 01:46   #68
Quote:
ivanmadridista kaže: Pogledaj post
Dosta mi je trebalo da odlucim koliko mi mjesecno treba ak zelim bas zivit,znaci da uzmem sve kaj mi treba bez da si bilo kaj uskracujem i racunica je oko 4.000 eura za mene samog.Znaci na raspolaganju moram imat minimalno 150 eura dnevno ak hocu zivit normalan zivot,sve manje od tog je ispod mog dostojanstva.Trenutno to nemam al na dobrom sam putu da to ostvarim.

e sad da si ja oću sve što želim

6 mjeseci živit u nekom hotelu u opatiji, 6 mjeseci u st. moritzu i da me ovaka teta masira prije spavanja
babunovich is offline  
Old 12.04.2013., 06:39   #69
Bilo je spominjano, 12 000kn i nije TAK puno za jednu obitelj , dakle roditelji i 2 djece ili roditelji , dijete i baka ili deda, pogotovo ak se zivi u (neotplacenoj) starijoj kuci lose izolacije i sl...
U nekim drugim okolnostima, za samca ili za obitelj s 1 djetetom , neoptereceni kreditom, to je za RH uvjete dosta.Makar znam bisere koji s tim primanjima grcaju u dugovima


Kerefek ovo kaj si ti napisao, a nemoj tak gledat, odi sljedeci put poznaniku u Srbiju ili Rumunjsku, odmah ces se bolje osjecati jednostavno nije realno usporedivati se sa švicarskim standardom..
MMachéte is offline  
Old 12.04.2013., 07:39   #70
Quote:
peso meso kaže: Pogledaj post
ma ja stvarno ne znam čime se hrane ovi koji tvrde da im je za hranu dovoljno 2000 tisuće. nama ode cca 1200 samo na voće koje ujutro ocijedimo u sok,
Pohvalno šta toliko ode na voće.
recimo da je 1 kg voča 8 kuna imate 150 kg mjesečno 4 i nešto kg dnevno.koliko vas je recimo 4 jedete 1 kg dnevno a svjetska zdravstvena organizacija preporučuje prosječnom čovjeku da godišnje pojede 146 kilograma voća i povrća. Velik dio te količine čine jabuke, tradicionalno najpopularnije voće i u Hrvatskoj, ali naša godišnja potrošnja po glavi stanovnika iznosi samo 13 kilograma godišnje.Ja sam kao i ti iscjedim oko 200 kg naranče,200 kg limuna i 20 kg mandarina, breskve oko 50-60 kg.itd 500 kg grožđa()(voče je moje vlastito) i več sam 3 puta zbog toga završija u bolnici.dobro pretjerao sam, sam dnevno popiti 2 kg naranče je previše ali šta ču ja iscjedim i niko neče da pije pa popijem sam.sad mi je doktor strogo zabranio samo 1 čaša 2 dcl soka svako 2 dana ako želim živjeti.

1 litra 100% naračinog đusa je od 5kg do 8 kg naranči.
more is online now  
Old 12.04.2013., 08:19   #71
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Sirotinja smo mi svi skupa, hebiga.
Imam u rodbini i jednog švicarca (rođeni švicarac, ne naš čovjek gastarbajter). Lik je obični radnik sa srednjom školom u tvornici u manjem gradu.
Ima plaću oko 5000 eura, žena radi djelomično radno vrijeme (4 sata) i zaradi neš "sitno" za đeparac - oko 2000 eura. Bio kod njih u posjeti neko vrijeme i baš neš raspravljali o standardu. Cijene auta iste kao i kod nas, cijene mobitela i pretplate jeftinije, cijene hrane u super marketu jeftinije nego kod nas (svježe meso je skuplje ali u omjeru sa njihovom plaćom je opet jeftinije nego kod nas), cijene odjeće i obuće jeftinije (nakupovao sam se robe tamo na akciji ko nikad - brand hlaće, majce sve po 50-100 kuna na akciji a ne ove naše "akcije"), cijene komunalija skuplje ali u omjeru sa njihovom prosječnom plaćom opet jeftinije nego kod nas , elektronika i kompjutori isto kao i kod nas, bijela tehnika nešto malo skuplje ali samo zato jer nema šrot marki (tam ide Miele i slični masovno). Skupi su bircevi i restorani. Npr. pivo u bircu sam platio 7 franaka/6 eura tj. oko 45 kuna ali kad pogledaš njegovu prosječnu plaću od 6000 eura (srednja prosječna plaća za domaćeg radnika - http://www.salaryexplorer.com/salary...type=1&loc=210 ) ispadne 6000/6=1000 piva za jednu plaću dok je u HR omjer prosječne plaće i pive u bircu 5500kn/15kn=366 piva za plaću. Dakle iako im je piva 3 puta skuplja oni za prosječnu plaću mogu popiti 3 puta više piva u bricu nego mi. Govorim naravno o pivi u sasvim običnom kvartovskom bircu. Jedino što im je skuplje su nekretnine ali to se opet kompenzira niskim kamatama. I tako mi ta rodbina u švici živi standardom koji ja mogu sanjati iako sam visokoobrazovan.
Jel mi vjerujete da mi je došlo da plaćem kad vidim u kojoj vukojebini živim a toliko blizu njima. Ajd da sam negdje u Africi u blatnoj kolibi ali mi smo samo par sto km od takvog standarda a uskoro i u istoj uniji.
I onda se tu neki biseri javljaju i govore kako je 12000kn ogrooomna lova i kako su ljudi koji troše tu lovu mjesečno truli rasipni buržuji a s tom lovom smo ispod europske sirotinje. Problem su također cijene. Meni fakat ne ide u glavu zašto ja moram sa ovom crkavicom koju imam plaćati skuplju hebenu čokoladu od 50 grama ili hebenu vrećicu čipsa nego švicarci koji su u europskim mjerilima skupi da sad ne pričam o ostalim stvarima? Ili ako hoću da se napijem od muke u EU kupim sanduk ok vina za 20 kuna po boci dok ovdje za to ne mogu dobiti ni pošten delanec?
Hebem ti ovu državu ....
Hm, imam baš puno rodbine sa Švicarskom putovnicoma sad već i drugo koljeno koji žive u njemačkom kantonu i malo mi je ovo nevjerojatno što spominješ da taj tvoj šljaker ima 5000€ tj. 6000chf plaću jer ovi moji što rade po jako finim poznatim tvornicama već godinama imaju sa svim dodacima oko 3500chf
mjesečno oko 6000chf koliko uspijevam pronaći imaju cijenjeni profesori u školama i tako ta zanimanja...

Barem jednom godišnje sam gore kod njih usputno i ako ne paziš svaki franak teško se može uštedjeti, pa oni svi idu u NJemačku u kupovinu namirnica da bi barem malo uštedjeli isto kao što mi idemo u nama susjedne jeftinije zemlje...
homosapiens is offline  
Old 12.04.2013., 08:58   #72
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Da si pazio što čitaš, onda bi shvatio da sam ja žensko
Ah, blagodati foruma. U živo mi se sigurno to ne bi omaklo.
Ali svejedno, ispričavam se.

Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
..a sad mi, molim te, lijepo objasni kako sve to imaš za 600 kuna mjesečno iliti ga 7200 godišnje?
Ajmo reći da je pola od toga, 300kn/mj ili 3600 godišnje kompletna registracija i servisiranje.. je l ti to meni oćeš reći da ti je dosta 300 kuna benzina mjesečno?
Ma ajde, dignut ću ti taj trošak za trećinu - nek je i za 400 kuna... kaj napraviš dnevno 2 kruga oko zgrade?
Ajde, kada me već potežeš za jezik.

Ne vozim krugove oko zgrade, malo su mi veći krugovi, ali da, ne radim veliku kilometražu godišnje. Radno mjesto mi je 7km od mjesta življenja.

Detaljno vodim svoje troškove već godinama i registracija je oko 2400, popravci/servisi oko 850, i gorivo oko 4100 godišnje.
DarthZly is offline  
Old 12.04.2013., 11:06   #73
meni ne samo da je čudno ono s običnim šljakerom i 5000 eura u švicarskoj, što u francima iznosi oko 11000 franaka.

to zapravo nije moguće, jer moj suprug koji radi za jednu švicarsku firmu, ima još malo više od fakultetske diplome, i uzeli su ga kao vrhunskog stručnjaka, kakvi se dobro plaćaju, ima toliku plaću. a i to nije dobio koliko da prstom pukneš. pregovaralo se nekoliko tjedana.

a kako smo zbog tog njegovog posla više puta godišnje u švicarskoj, već smo uspjeli skužiti šta je prosjek za jednog švicarca. pa se tako 5000 franaka smatra već dobrom plaćom. a odnos eura i franka kod njih nije kao kad si to mi ovdje preračunavamo. franak u odnosu na euro izvan naših prostora nije tako skup.

a što se tiče onoga što sam napisala o voću - pa, ne treba polaziti od toga koliko "ja" plaćam kilu i to preslikati na sve. ja kupujem organsko, a čak ni to bilo gdje. moja hrana ima ime i prezime i zna joj se porijeklo i način proizvodnje, skladištenja.... mislim da to košta malo više od onog polutrulog nečega što se po konzumima prodaje pod brigu za kupce.

i ne znam ni šta je to tako čudno da za dvije pune čaše soka ode i po 7-8 naranči. a svatko od nas popije i po tri čaše. troje nas je, a ponekad i četiri. pa kad se to postavi na taj način, dvije kile naranči, nekoliko greipa, dva, tri limuna nama je normalna doza soka. ne kažem da smo se mi rodili s tom idejom, ali natjerala nas je činjenica da je kćer prestala svakodnevno trenirati po 3 sata, a potreba za hranom joj je ostala ista, pa se počela debljati. morali smo hitno uvesti drugačiji režim, jer lakše je bilo reagirati kad je dobila 3 kile, nego što bi bilo da smo ju pustili da dosegne težinu kapitalnog pajceka za klanje.

mislim da je zdravlje i izgled pravilnije kontrolirati pravilnom prehranom, nego lijekovima i raznim kozmetičkim i inim pomagalima. u ukupnom zbroju ipak košta manje, samo što se učinak treba čekati do kasnijih godina života, kad više nema plaće iz švicarske, honorara iz engleske i redovnih primanja kod kuće, nego se spadne na penzije (i na milost našeg zdravstvenog osiguranja)
peso meso is offline  
Old 12.04.2013., 12:23   #74
Quote:
peso meso kaže: Pogledaj post
ja kupujem organsko, a čak ni to bilo gdje. moja hrana ima ime i prezime i zna joj se porijeklo i način proizvodnje, skladištenja....
moje ne da je organsko,nego je mega super apsolutno prirodno.
imam stabla vočaka i tlo.i ništa tu više ne dolazi niti prirodno gnjojivo niti navodnjavanje.jedino obrezivam breskve i lozu.šta bog da ja uberem
i ovako imam probleme gdje s tim silnim vočem,jer na tržištu ne prolazi voče koje nije istog izgleda.



Uploaded with ImageShack.us

nemoj vjerovati svima kad kupuješ jer puno ljudi kad su pare u pitanju vole lagati

Zadnje uređivanje more : 12.04.2013. at 12:35.
more is online now  
Old 12.04.2013., 12:33   #75
Quote:
peso meso kaže: Pogledaj post
meni ne samo da je čudno ono s običnim šljakerom i 5000 eura u švicarskoj, što u francima iznosi oko 11000 franaka.

to zapravo nije moguće, jer moj suprug koji radi za jednu švicarsku firmu, ima još malo više od fakultetske diplome, i uzeli su ga kao vrhunskog stručnjaka, kakvi se dobro plaćaju, ima toliku plaću. a i to nije dobio koliko da prstom pukneš. pregovaralo se nekoliko tjedana.
moj peso meso ili nemaš pojma ili ti muže laže.
5000 eura ti je 6090 CHF(to ti je švicarski franak)

za tvorničke radnike je prosječna plača u švicarskoj 5,600 CHF + 10% na iskustvo
znači plače su u rangu zakonski minimalac 4000 CHF vjerovatno početnik do
8000 CHF mjesečno
more is online now  
Old 12.04.2013., 12:50   #76
Nas je petero, zanemariv kredit (ne bi bio ni taj zanemariv da nema švicarca zbog čijeg tečaja nismo zatvorili sve do kraja) i mogu reći da bi 10 000 kuna bilo dovoljno da imamo sve osnove stvari.
Može se naravno i ispod toga, ali to je onda već jedan drugi život.
KatarinaRi is offline  
Old 12.04.2013., 13:37   #77
Kod nas je također sramota što minimalac od 2800kn nije dovoljan ni za stanovanje u slučaju da nemaš vlastitu nekretninu. I onda se svi čude ko pura dreku zašto nitko ne ide raditi u druge gradove !? Podstanarstvo u stanu koji nije rupa + režije i cifra prelazi minimalac a za normalan život ni prosječna HR plaća od 5500kn nije dovoljna, dakle bilo kakav rad u drugom gradu za normalnog obiteljskog čovjeka ne dolazi u obzir ni teoretski. Uz to nam sole pamet i govore kako imamo skupe radnike !?!? Pa hebote prosječna bruto plaća je oko 1000 eura što je u Njemačkoj otprilike socijalna pomoć!! I govore nam da smo skupi ?!?! Ja stvarno ne znam tko takve budalaštine uopće može javno izreći.

I još jedna stvar. Priče o jeftinim kinezima sve više i više nisu istinite. Kineske prosječne plaće za srednju klasu rastu i trenutno su oko:
http://www.chinadaily.com.cn/china/2...t_15555503.htm
Pomnožite yuane sa oko 0.9 i dobit ćete kune. Vidimo da su im plaće u rangu oko 2500-4000 kuna bruto(zavisi od provincije). I ono što je najbitnije, rastu oko 15% godišnje! Drugim riječima za samo 10 godina prosječni kinez srednje klase imat će plaću veću od hrvatskog prosjeka!!! Još i prije pošto naše plaće i tečaj padaju!
Za 20 godina naša djeca bit će jeftinija radna snaga od kineza ako se ništa ne promijeni!
Kerefek76 is offline  
Old 12.04.2013., 13:47   #78
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
Da si možeš kupiti komad odjeće/obuće kad ti treba, da možeš otići po špeceraj a da ne gledam cijenu, da mogu otići na ljetovanje, zimovanje i još dva vikend izleta godišnje, da mogu uplatiti štednju/3.stup/životno svaki mjesec, da si mogu promjeniti komad namještaja/komad tehnike bez da moram dizati kredit, da imamo dva automobila i da ne moram razmišljati o registraciji kao šok udarcu na financije, da mogu otići na ručak/večeru u restač 2 puta mjesečno, da mogu otići u kazalište/kino/izlazak 2 puta mjesečno.

Mislim da bi za tako nešto u RH trebao ukupna primanja dvije osobe od oko 20 000 kuna.
Ima luksuza u gore navedenom, ali ne baš pretjeranog. Mislim da je to pristojan život, gdje ti novac ne bi bio glavna tema razmišljanja.
u potpunosti potpisujem to bi recimo bio "normalan život" po mojem a nažalost my family i ja živimo sa puuuuno manje i uvijek fali od mjeseca do mjeseca.a tek neki neplanirani troškovi kad nešto u kući rikne,kad padnu vjenčanja,krstitke,registracija auta.....
čak ću biti i skromnija od _mystical_ i preskočit recimo zimovanje ili ljetovanje!
moneytree is offline  
Old 12.04.2013., 14:02   #79
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
...
Za 20 godina naša djeca bit će jeftinija radna snaga od kineza ako se ništa ne promijeni!
Izgleda da je to jedini način da se naša djeca zaposle.
Mikahr is offline  
Old 12.04.2013., 14:04   #80
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Hm, imam baš puno rodbine sa Švicarskom putovnicoma sad već i drugo koljeno koji žive u njemačkom kantonu i malo mi je ovo nevjerojatno što spominješ da taj tvoj šljaker ima 5000€ tj. 6000chf plaću jer ovi moji što rade po jako finim poznatim tvornicama već godinama imaju sa svim dodacima oko 3500chf
mjesečno oko 6000chf koliko uspijevam pronaći imaju cijenjeni profesori u školama i tako ta zanimanja...

Barem jednom godišnje sam gore kod njih usputno i ako ne paziš svaki franak teško se može uštedjeti, pa oni svi idu u NJemačku u kupovinu namirnica da bi barem malo uštedjeli isto kao što mi idemo u nama susjedne jeftinije zemlje...
da..idu u njemacku kupovati jer im je franak poskocio duplo prema euru..u biti kad odes u njemacku i protvoris franak u euro onda si mali bogatas...
revo is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:04.