Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.08.2013., 12:10   #1
Samostalna uplata mirovinskog - kupovina staža

Zadnjih godinu dana nisam zaposlen i razmisljam vec neko vrijeme u uplati staža - samostalnoj uplati u mirovinski fond.
Minimalan iznos je oko 550 kn po mj., tako da je iznos za godinu dana pozamasan :/
Paralelno uplacujem Životno osiguranje, imam otvorenu štednju i sl, tako da mi se čini da je uplata u Mirovinsko u principu blesava...


Kakva su vaša mišljenja/iskustva o tome?

Thx!
Llorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2013., 12:17   #2
Pa s obzirom na situaciju, mirovine ce, ako ih uopce bude, jednoga dana biti toliko mizerne da ces eventualno s njima moci kupiti WC papir za mjesec dana. Naravno, radni vijek ce se produzivati i bit ce pitanje hocemo li mirovinu uopce docekati.

Sve u svemu, banana i da ne moram, ne bi ni kune uplacivao u fond jer od njega nista nego bi se sam pobrinuo za sebe.
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2013., 17:16   #3
najveća debilana koju možeš napraviti

to je imalo smisla kad se računao prosjek od 10 najboljih godina, pa je uplata takvog staža pomicala vrijeme za ostvarenje prava na mirovinu..npr. ljudi bi znali uplaćivati poljoprivredni staž dok bi recimo studirali, pa bi već imali deset godina staža prije prvog pravog zaposlenja u struci (osobno znam takav primjer)
to je imalo smisla do 1999. kad se drugačije računala mirovina

sad kad apsolutno sve godine ulaze u OB i izračun mirovine, to sranje od minimalca toliko sruši prosjek da je to koma

bolje si kupi cipele svaki mjesec za te pare, više ćeš si u životu priuštiti
itapita is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2013., 22:56   #4
tako nekako si i ja mislim.... još bi OK bilo da lova koju uplatim ide u moj mirovinski fond, ali 3/4 ide za trenutne umirovljenike :/
Llorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 13:59   #5
Quote:
Llorn kaže: Pogledaj post
tako nekako si i ja mislim.... još bi OK bilo da lova koju uplatim ide u moj mirovinski fond, ali 3/4 ide za trenutne umirovljenike :/
Više ćeš dobit da oročiš, tj. dobiti ćeš barem nešto.
RodneyM is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2013., 14:09   #6
Unaprijed dobrovoljno dati novce koje će potrošiti netko drugi, a tebi ako Bog da?

Nije moj problem, ali bolje ti je to zapit.
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2013., 12:49   #7
Nezaposleni, staž

Pozdrav. Isprike ako sam otvorila temu koja već postoji, ali nisam našla da se o ovome pričalo....
Uglsvnom, zanimaju me mogućnosti....
Susjeda je ostala bez posla a fali joj par godina staža za mirovinu. Zanima me može li ona sebi sama nekako plaćati taj staž ili...
Eto, ako netko ima volje za dati bilokakve prijedloge....
HVALA!
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 09:50   #8
Quote:
Llorn kaže: Pogledaj post
tako nekako si i ja mislim.... još bi OK bilo da lova koju uplatim ide u moj mirovinski fond, ali 3/4 ide za trenutne umirovljenike :/
ovo ti baš nije kulturno,jednog dana ćeš i ti biti umirovljenik, pa će drugi uplaćivati za tebe
__________________
NEzaSITNA Miss Ya
Zenabr1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 11:20   #9
Quote:
Zenabr1 kaže: Pogledaj post
ovo ti baš nije kulturno,jednog dana ćeš i ti biti umirovljenik, pa će drugi uplaćivati za tebe
Ne lazi, za jedno 30-40 godina, kad ja budem trebao mirovinu, istu necu dobivat, jer mi je nece imat tko isplacivat.
__________________
HDZ=SDP
miky0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 13:50   #10
Quote:
miky0 kaže: Pogledaj post
Ne lazi, za jedno 30-40 godina, kad ja budem trebao mirovinu, istu necu dobivat, jer mi je nece imat tko isplacivat.
ako si takav pesimista,onda bolje da ju i ne dočekaš
__________________
NEzaSITNA Miss Ya
Zenabr1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 15:18   #11
Quote:
Zenabr1 kaže: Pogledaj post
ako si takav pesimista,onda bolje da ju i ne dočekaš
Zelis da se ubijem i na linicevo zadovoljstvo?
__________________
HDZ=SDP
miky0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 15:32   #12
Quote:
miky0 kaže: Pogledaj post
Zelis da se ubijem i na linicevo zadovoljstvo?
ne. samo nemoj omaložavati, penziće,jednog dana i tebe čeka starost,nemožeš pobjeći od nje
__________________
NEzaSITNA Miss Ya
Zenabr1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 16:49   #13
Quote:
Zenabr1 kaže: Pogledaj post
ne. samo nemoj omaložavati, penziće,jednog dana i tebe čeka starost,nemožeš pobjeći od nje
IsusatiBoga, a di sam omalovazavao penzice!?
__________________
HDZ=SDP
miky0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 15:07   #14
kako da dokupim onaj minimum od 15 g, imam 12 g staza i po svoj prilici necu vise ni natuc, kako da dokupim te tri godine??..jel moguce..
__________________
I don't hate pople...I just feel better when they're not around." — Charles Bukowski (The Movie: Barfly)
yaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 15:38   #15
Quote:
yaya kaže: Pogledaj post
kako da dokupim onaj minimum od 15 g, imam 12 g staza i po svoj prilici necu vise ni natuc, kako da dokupim te tri godine??..jel moguce..
Odeš u Njemačku tri godine i imaš veću mirovinu nego ovdje za 30 godina staža, ja planiram tako nešto ako mi uspije.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 18:33   #16
Čarapa je najbolja.
Metal is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2015., 00:48   #17
Hvala puno haha, joj jadni li smo
__________________
I don't hate pople...I just feel better when they're not around." — Charles Bukowski (The Movie: Barfly)
yaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 19:41   #18
Quote:
Llorn kaže: Pogledaj post
Zadnjih godinu dana nisam zaposlen i razmisljam vec neko vrijeme u uplati staža - samostalnoj uplati u mirovinski fond.
Minimalan iznos je oko 550 kn po mj., tako da je iznos za godinu dana pozamasan :/
Paralelno uplacujem Životno osiguranje, imam otvorenu štednju i sl, tako da mi se čini da je uplata u Mirovinsko u principu blesava...


Kakva su vaša mišljenja/iskustva o tome?

Thx!
Ako imaš 550Kn svaki mjesec za odvojiti radije si ugovori još jedno životno osiguranje ili 3. mirovinski stup. Svaka štednja i investiranje su ti bolje od uplate u državni mirovinski fond koji posluje kao Ponzijeva shema, a i pitanje je hoće li postojati kad odeš u mirovinu. Odnosno, još jasnije pitanje je hoćeš li ti i svi mi koji imamo još dosta do mirovine uopće imati kakvu mirovinu osim one koju si sami osiguramo. Možda ima smisla ako imaš manje od 15 godina staža pa da dođeš do tih 15, ali pitanje je i koliko će se minimalno staža tražiti onda kada će tebi biti vrijeme za mirovinu.
abelard is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 20:22   #19
Baš htjedoh reći, bolje da uplaćuje lovu u 3.stup, time osigurava kakvu takvu mirovinu sebi(čak i u situaciji da ne uspije ostvariti uvjete za redovnu mirovinu).

Druga stvar, hmm, možeš li samo kupovati staž? Ili moraš "zaposliti se" i plaćati sva davanja?
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2015., 07:44   #20
nije vazna mirovina i tesko onome tko planira zivjet od te mirovine a uplacuje minimalac od 550 kn.

Mislim da je glavna prednost uplate cisto radi ostvarivanja prava na umirovljenicki status kasnije u zivotu...
istojano is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:36.