Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2016., 14:26   #1
Nije li ovaj pothvat malo preskup za hrvate?

Jel se to samo meni čini ili si rijetki mogu priuštiti izgradnju kuće ili kupovinu stana?
Shvaćam da nešto takvo normalno košta puno,ali opet gledam cijene a one počinju od 500 000 na dalje.
Pa tko uopće uspije toliko naskupiti prije nego odapne??

Recimo plaća 4000kn mj.
1000 ide na prijevoz i hranu za posao.
Ostalo ide na račune i životne troškove.
Od kuda ljudi uspiju uštedjeti za tako neke veće pothvate,posebno me zanima za mlade pošto i sam imam 23godine.
blackdragons is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 15:58   #2
pa onaj tko živi sam i ima samo plaću od 4000 kn ne bi trebao razmišljati o kupnji stana, on bi trebao početi stanbenu (ili sličnu ) štednju

dvije osobe koje imaju prosječnu plaću u hr, ajde nekako bi i mogli ( 14 000 kn mjesečno ) s nekakvom od prije ušteđevinom

i ovo je cijena u gradovima,ima u hr jeftinijih mjesta,ali je onda problem posao
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 16:04   #3
Nigdje na svijetu (ok, onom "civilizacijskom krugu" kojem i mi pripadamo) samac s 2/3 prosječne plaće ne može ni pomišljati o tome da kupi stan ili kuću
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 16:15   #4
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Nigdje na svijetu (ok, onom "civilizacijskom krugu" kojem i mi pripadamo) samac s 2/3 prosječne plaće ne može ni pomišljati o tome da kupi stan ili kuću
Može samo ako mu roditelji pomognu ili da se oženi bogato

Ili neka kombinacija sa roditeljima: npr. roditelji na katu, sin u prizemlju.
Ili kao kod mog poznanika: sinovima sa obitelji svakome svoj kat, a roditelji u nadozidanu garažu uz kuću.
krena is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 16:16   #5
Ako se oženi, nije više samac

Ako mu pomognu roditelji: good for him. Samo bi trebao biti svjestan sreće koju ima u životu, da mu roditelji mogu i žele na taj način pomoći
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 16:26   #6
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
pa onaj tko živi sam i ima samo plaću od 4000 kn ne bi trebao razmišljati o kupnji stana, on bi trebao početi stanbenu (ili sličnu ) štednju

dvije osobe koje imaju prosječnu plaću u hr, ajde nekako bi i mogli ( 14 000 kn mjesečno ) s nekakvom od prije ušteđevinom

i ovo je cijena u gradovima,ima u hr jeftinijih mjesta,ali je onda problem posao
Gdje to ljudi imaju 7tis plaću u hr?bez putnih naravno
Nemoj molim te spominjati tu prosječnu plaću jer je to kriva slika hrvatske.

Pola miljuna kuna je ogromna lova i stvarno je čudno da je ta cijena opstala u usporedbi sa plaćama.

Možeš li pojasniti što je to stanbena štednja i kako funkcionira.

Da ljudi nemaju kuće od roditelja danas bi sigurnih 70% hrvata bilo bez domova i vjerojatno bi radili za još manju siću nego što sada rade.
blackdragons is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 17:28   #7
Quote:
blackdragons kaže: Pogledaj post
Jel se to samo meni čini ili si rijetki mogu priuštiti izgradnju kuće ili kupovinu stana?
Shvaćam da nešto takvo normalno košta puno,ali opet gledam cijene a one počinju od 500 000 na dalje.
Pa tko uopće uspije toliko naskupiti prije nego odapne??

Recimo plaća 4000kn mj.
1000 ide na prijevoz i hranu za posao.
Ostalo ide na račune i životne troškove.
Od kuda ljudi uspiju uštedjeti za tako neke veće pothvate,posebno me zanima za mlade pošto i sam imam 23godine.
Pa zašto bi Hrvati trebali to imati?

Dobar dio Zapadne Europe nema tu privilegiju, Australija,Kanada....sve teže se dolazi do vlastite nekretnine (u odnosu na tio kako je bilo prije kada su naši ljudi dolazili tamo)....

Kod nas maks. 10% ljudi dođu samostalno do svoje nekretnine, i to ili ti se poklope okolnosti za dobru plaću ili si spreman ići jako daleko i školovati,raditi... i onda u Zagrebu kupiti stan.
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 17:32   #8
Pa pola kuca u Zagrebu i Slavoniji, te pola vikendica i kuca na Jadranu, a bome i u ostatku Hrvatske, je izgradjeno novcem gastarbajtera. Novac za izgradnju stanova je uziman od svih a stanove nisu dobivali svi. Na obican nacin, tj od place, su rijetki dosli do nekretnina.

A za mladog autora teme, ako ti placa ne omogucuje ono sto sto zelis, daj otkaz i odi tamo gdje mislis da ce te platiti onoliko koliko ti treba.
__________________
Radim da tebi bude bolje..

Zadnje uređivanje Sprudelmeister : 11.11.2016. at 18:42.
Sprudelmeister is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 17:33   #9
Quote:
blackdragons kaže: Pogledaj post
Gdje to ljudi imaju 7tis plaću u hr?bez putnih naravno
Nemoj molim te spominjati tu prosječnu plaću jer je to kriva slika hrvatske.

Pola miljuna kuna je ogromna lova i stvarno je čudno da je ta cijena opstala u usporedbi sa plaćama.

Možeš li pojasniti što je to stanbena štednja i kako funkcionira.

Da ljudi nemaju kuće od roditelja danas bi sigurnih 70% hrvata bilo bez domova i vjerojatno bi radili za još manju siću nego što sada rade.
Ajde ne glupiraj se, masu ljudi zarađuje 4500 i više, samo što ti vidiš samo one najjadnije, koji rade očajne poslove i ne znaju ništa drugo.

Koliko zarađuju fasaderi? Keramičari? Malo se okreni oko sebe, nisu svi sirotinja, a Hrvati prosječnu zarađuju 5600 + 30% crna ekonomija i eto ti love.

Samo, naravno, o tome se ne priča, nego je, eto, privilegija biti ministar, kao da ima plaću milijun kuna, a ne nekih 15-18k kn. Onako, za nekog "intelektualca", stvarno ekstra plaća.

@ Tomgold - Realan Hrvat, to ti dođe nešto kao oksimoron.

Svi bi sve i odmah, kako da ne.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 17:46   #10
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post
Pa zašto bi Hrvati trebali to imati?

Dobar dio Zapadne Europe nema tu privilegiju, Australija,Kanada....sve teže se dolazi do vlastite nekretnine (u odnosu na tio kako je bilo prije kada su naši ljudi dolazili tamo)....

Kod nas maks. 10% ljudi dođu samostalno do svoje nekretnine, i to ili ti se poklope okolnosti za dobru plaću ili si spreman ići jako daleko i školovati,raditi... i onda u Zagrebu kupiti stan.
Zašto ti imaš svoje noge kad postoje odlične umjetne noge s kojima su paraolimpijci skinuli rekord olimpijcima?

https://i.ytimg.com/vi/A9Wlp1sTnoY/maxresdefault.jpg

Ili još bolje... Sjedneš u kolica koja iza imaju AMG-ovu mašinu pa do dućana možeš i obilaznicom. Eto u tom je rangu rezoniranja ovaj tvoj maloumni upis.

Da zašto imat svoj krov nad glavom? :božebaciciglu:
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 18:14   #11
Quote:
blackdragons kaže: Pogledaj post
Jel se to samo meni čini ili si rijetki mogu priuštiti izgradnju kuće ili kupovinu stana?
Nisu toliko rijetki,dakle cini ti se.

Quote:
blackdragons kaže: Pogledaj post
Shvaćam da nešto takvo normalno košta puno,ali opet gledam cijene a one počinju od 500 000 na dalje.
Pa tko uopće uspije toliko naskupiti prije nego odapne??
Oni koji kupuju/grade.

Quote:
blackdragons kaže: Pogledaj post
Recimo plaća 4000kn mj.
1000 ide na prijevoz i hranu za posao.
Ostalo ide na račune i životne troškove.
Od kuda ljudi uspiju uštedjeti za tako neke veće pothvate,posebno me zanima za mlade pošto i sam imam 23godine.
Ovakvi samo prodajom nasljedstva.
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 18:57   #12
Quote:
Sprudelmeister kaže: Pogledaj post
Pa pola kuca u Zagrebu i Slavoniji, te pola vikendica i kuca na Jadranu, a bome i u ostatku Hrvatske, je izgradjeno novcem gastarbajtera. Novac za izgradnju stanova je uziman od svih a stanove nisu dobivali svi. Na obican nacin, tj od place, su rijetki dosli do nekretnina.

A za mladog autora teme, ako ti placa ne omogucuje ono sto sto zelis, daj otkaz i odi tamo gdje mislis da ce te platiti onoliko koliko ti treba.
Nije poanta ta da je plaća premala jer bi bila premala u ovom slučaju i da je hrvatski prosjek od 7tis kn.
Nego je cijena stana ili gradnja kuće preskupa svugdje.
Nadam se da će ono printanje zaživit pa možda i budu cijene pale.
Ista stvar kod automobila.
Automobili na naftu,benzinu,plin ne izmišljaju ništa novo i samo se poboljšava postojeći sistem sa manjim preinakama.
Ali cijene i dalje su enormne iako veliki broj ljudi ovisi o autima.
Može se reći da je to jednostavno odnos ponude i potražnje,ali mislim da tu nešto ne štima kada većina proizvođača ima aute koji imaju slične cijene.
blackdragons is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 19:03   #13
A mozda imaju iste cijene jer su sve to slicni auti? Imaju 4 kotaca i volan. Ostalo su nijanse. Razvoj kosta. Pogotovo kad imas likove poput mene koji smo indirektno ukljuceni u proizvodnju, a moras nas masno placat. Cak mi nije ni jasno zasto su auti toliko jeftini kad vidim kolike se cifre spominju po ugovorima.

Tak je vjerojatno i s kucama..
__________________
Radim da tebi bude bolje..
Sprudelmeister is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 19:12   #14
Quote:
Sprudelmeister kaže: Pogledaj post
A mozda imaju iste cijene jer su sve to slicni auti? Imaju 4 kotaca i volan. Ostalo su nijanse. Razvoj kosta. Pogotovo kad imas likove poput mene koji smo indirektno ukljuceni u proizvodnju, a moras nas masno placat. Cak mi nije ni jasno zasto su auti toliko jeftini kad vidim kolike se cifre spominju po ugovorima.

Tak je vjerojatno i s kucama..
Neznam,čudno mi je to posebno kada uspoređujem sa razvojem kompa i sl.
Gdje je zapelo?
blackdragons is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 19:16   #15
Ljudi zele sve vise za sve manje novca. To ne ide skupa.
__________________
Radim da tebi bude bolje..
Sprudelmeister is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 19:20   #16
Quote:
blackdragons kaže: Pogledaj post
Nego je cijena stana ili gradnja kuće preskupa svugdje.
2 pitanja:

Zašto si u naslov stavio Hrvate, ako uopće ne želiš pričati o problemima koje imaju Hrvati?


I drugo, ti s 23 godine znaš točno koliko košta gradnja kuće u Australiji ili recimo nekom selu u Škotskoj?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 19:20   #17
Quote:
blackdragons kaže: Pogledaj post
Nije poanta ta da je plaća premala jer bi bila premala u ovom slučaju i da je hrvatski prosjek od 7tis kn.
Nego je cijena stana ili gradnja kuće preskupa svugdje.
Nadam se da će ono printanje zaživit pa možda i budu cijene pale.
Ista stvar kod automobila.
Automobili na naftu,benzinu,plin ne izmišljaju ništa novo i samo se poboljšava postojeći sistem sa manjim preinakama.
Ali cijene i dalje su enormne iako veliki broj ljudi ovisi o autima.
Može se reći da je to jednostavno odnos ponude i potražnje,ali mislim da tu nešto ne štima kada većina proizvođača ima aute koji imaju slične cijene.
Svašta.

Pa nije auto samo motor, pogledaj ostalih noviteta, koliko sada opreme dobiješ za koju cijenu, itd... a mnogi materijali su na tržištu poskupili.

Nekretnine u Hrvatskoj, to je posebna priča, ovisno o kojim nekretninama pričaš. Sa milijun eura možeš kupiti i po cijela sela u Slavoniji.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 19:23   #18
Kao i auti. Imas daciu i imas mercedes. Ako hoces nesto vise, izvoli platit.
__________________
Radim da tebi bude bolje..
Sprudelmeister is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 19:29   #19
Nije samo Dacia, imaš sada do 100k kn auta koliko ti srce hoće. To što je Hrvatska zapela sa prihodima u 70-ima, jebiga, to svijet ne zanima.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 19:33   #20
Pa kad nitko ne trazi vecu placu. Svi se boje necega. Ili su zadovoljni sadasnjim stanjem. Tj znaju da ne znaju stvoriti i naplatiti neku novu vrijednost.
__________________
Radim da tebi bude bolje..
Sprudelmeister is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:04.