Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2013., 10:12   #361
Najprije čestitke Sophielli i molba za recept orehnjače s marcipanom koja je prekrasno izgledala ... bilježim se sa štovanjem

Neću o sucima, barem ne direktno, slastičar me oduševio dubinom komentara, točkice shvatite kao značajne pauze u kojima smišlja kako dovršiti frazu:
"grožđice unutra ........ daju mi osjećaj ......... žvakanja" .... čista poezija

Da li je itko od vas ubrao kriterij po kojem su u doigravanje krenule Snježana i Ana Ude? Priznajem da nisam, a pratila sam pozorno, časna riječ!
Pored dvije kandidatkinje savršene za eliminaciju, Tatjana i Emmanuella, oni su odabrali spomenute dvije.
Tatjane mi je u prvoj epizodi stvarno bilo žao i suosjećala sam kad joj je pita pukla, ono, desi se i kud peha da ti se desi na tv takmičenju, druga epizoda je bila onako, uspjela se provući, ali jučer je u prvom dijelu ponudila sirovu orehnjaču (nije ju vadila u zadnji tren, dakle bila je uvjerena da je ok i gotova), a u drugom dijelu je ponudila pincu koja je intenzivno mirisala na kvasac jer se ili predigla ili je previše svježeg kvasca stavila.
Emmanuellina orehnjača je bila nedovoljno dignuta, bolje rečeno nije se digla, dok joj se u pinci previše osjećao alkohol, nejasno da li od rakije ili fermentacije kvasca.
Ako uzmemo u obzir da pincu nitko od njih nije mogao izvesti kako spada za dva i pol sata i jedina koja je imala koliko toliko dobru strukturu gledajući preko ekrana je ona što je bila s čokoladnim kapima, samo su te kapi umrljale tijesto, ali jedino tamo mi je tijesto izgledalo slično onakvome kakvo treba biti, onda je u ocjeni tko će u doigravanje ipak trebala presuditi orehnjača.

No, kada su izveli to doigravanje, opet mi nije jasno kako su Anini klipići mogli proći dalje? Ono nisu bili klipići nego kifle. Da se razumijemo, meni totalno svejdno tko će dalje, meni su svi natjecatelji ok i uopće mi nije namjera treshati takmičare, ali suci su malo jači tresh. Slastičar je jučer imao priliku ponuditi barem neki od trikova zanata, recimo dati konkretne savjete što činiti da ti se ne odigne gornji sloj orehnjače, idealne omjere kvasca i brašna, na kojoj temperaturi peći dizano tijesto, kako postići da se pinca lijepo rapukne u pečenju i sl. a od svega toga ja sam čula samo mumljanje o karameliziranom gornjem sloju, suhom ili mokrom nadjevu .... Mršavija verzija Dawn Fench je bila naklonjena svojim komentarima, ali koje koristi od njene podrške? Da mi priča o Grohe slavinama sve ok, ali ovako, ubija se žena od komentara i smješkanja kao da je tri slastičarske akademije završila, mogla je koji pametan savjet dati kada je već tako upućena u materiju.

Na kraju, sve pohvale Hrvoju, drago mi je da dečko idalje dalje, pinca je stvarno bila lijepa.
__________________
Generation X
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 10:14   #362
sophie super si bila jučer

i super mi je bilo kad si Dreletu, kod pitanja oko naknadnog umijesavanja grožđica, rekla ono za suca i marcipan

nije mi jasno zakaj sam nakon drugog "izazova" proglašavaju najbolje i onda ih biraju na osnovu samo drugog izazova
ono, po meni bi recimo logično bilo da su proglrasili najbolju orehnjaču/makovnjaču i najbolju picu...
i još bi bilo logično da ti najbolji imaju neku prednosti sljedeći dan ili tako nešto

i nije mi baš jasan kriterij ispadanja
kažu Međimurki (koja mi je skorz simpa!) da joj je tijesto prepečeno i suho
a ovoj kojoj je ispala da je sve super... samo mrva nečega joj falila (ne sjećam se čega)
i onda kod ispadanja po meni šok...

dmahuje rukom:
__________________
Be bold. Or italic. Never regular.
maredoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 10:22   #363
Luda vjeverice takav recept s puno jaja i ja imam!Tipična slastica povodom Uskrsa.Zato i ide puno jaja,jer u to doba godine ih je uvijek bilo najviše!
Prvi dan se mjesi,a peče tek sljedeći.Ili se umjesi rano u jutro,a onda se peče kasno na večer.I meni uvijek ispadne dobro.Poslje se može još danima jesti uz jutrnju kavu ili čaj,ako ju ne pojedemo prije.
Inače nije komplicirano za napraviti,ali traži dosta snage u rukama,jer se tijesto mora dobro izmjesiti,a tvrđe je nego u ostalim kolačima.
gven_s is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 10:23   #364
Quote:
crvenkapica33 kaže: Pogledaj post

nisam gledala otpočetka, sad bum pogledala snimku. vidim da je režija i montaža i danas na visini, zbrčkali zadnjih par natjecateljica i kod sofi prekinuli

ponestalo im vremena. ovo je stvarno teški diletantizam.
i ja sam to skužila
ono ispočetka gledamo kak se svi došetavaju, rezuckaju... a onda poslije samo par brzih kadrova i aj bok


Quote:
maredoo kaže: Pogledaj post

Da li je itko od vas ubrao kriterij po kojem su u doigravanje krenule Snježana i Ana Ude? Priznajem da nisam, a pratila sam pozorno, časna riječ!

sad kad to ovako lijepo napišeš i ja sam zbunjena...

moram priznati da još uvijek motam malo kandidate a i puno je toga bilo prikazano jučer pa sam pomiješala tko je šta i kako radio
ja sam mislila da je ova teta koja je ispala imala tu sirovu orehnjaču

opet sam nekako dojma da gledaju samo zadnji izazov... i dok biraju najbolje i dok biraju najgore...
__________________
Be bold. Or italic. Never regular.
maredoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 10:23   #365
Odgledala sam i sinoć i nikako se ne mogu oteti dojmu da su neki ljudi tamo zalutali.
Neki od njih mi se čine kao amateri amatera. Npr. ona Maja Lajpold. Kao da nema tri čiste šta radi i ništa joj do sada nije bilo dobro.
U tom rangu su mi i Tatjana i Emanuela.


Sad jedno pitanjce za natjecateljice sa foruma. Nisam nigdje uspjela pročitati da li ste vi donosili svoje recepte i po njima pekli ili ste dobivali recepte zadane od njih pa ste mogli improvizirati?
__________________
"Nemoj jebat mamice." :)
Simple Fille is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 10:28   #366
a za Dawn Fench

nikak se nisam mogla sjetiti na koga me ženska podsjeća
__________________
Be bold. Or italic. Never regular.
maredoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 10:31   #367
Quote:
Simple Fille kaže: Pogledaj post
Neki od njih mi se čine kao amateri amatera. Npr. ona Maja Lajpold. Kao da nema tri čiste šta radi i ništa joj do sada nije bilo dobro.
to je ona mala sa stajlingom Jovanke Broz? Meni je skroz simpatična, k tome je mala pobrala nekoliko nagrada na sajmovima (razvlači tanko tijesto i čuda radi s ticinom) ... da je u žiriju napisali bi da je višestruko nagrađivana
__________________
Generation X
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 10:38   #368
Opet je ton bio katastrofa u drugom dijelu.
Meni se čini da su imali tri i po sata za pinicu.Nisam je nikad pravila jer i ja znam samo za onu s puno jaja
i dizanjem preko noći.
Ako je naprlitana Martina meni je cura super i dapače uvijek strogo vezane kose,baš djeluje uredno.A i nakon što je ponavljala
tijesto ispekla je po njima najbolju pitu.
Sofi orahnjača ti je super izgledom.
Svakako favoriti su mi Sofi ,crvenokosa i Martina.I Hrvoje mi je simpa i super mu idu dizana tijesta.
ivkaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 10:40   #369
Danas rožata i pavlova
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 10:43   #370
Quote:
Snow Fairy kaže: Pogledaj post
Danas rožata i pavlova
Njami!!!
Baš me zanima kakve će biti kritike
gven_s is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 10:47   #371
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
to je ona mala sa stajlingom Jovanke Broz? Meni je skroz simpatična, k tome je mala pobrala nekoliko nagrada na sajmovima (razvlači tanko tijesto i čuda radi s ticinom) ... da je u žiriju napisali bi da je višestruko nagrađivana

Jako je ponosna na svoju mađaricu s 14 kora i medenu pitu s 10. Iako joj je ledeni vjetar najdraži kolač, Maja je odlučila iznenaditi žiri na audiciji s Paprenim Amerikancem, autorskim cheesecakeom s bundevom na podlozi od paprenjaka, za koji je dobila prvu nagradu na ovogodišnjoj bučijadi u Ivanić Gradu.



Čim joj je ledeni vjetar najdraži kolač nešto tu ne štima.

Meni su svi natjecatelji simpa,ali ako su već birali najbolje amatere onda kvragu očekujem i od njih i neko osnovno znanje o kolačima, tijestu, biskvitu, kvascu,....
Kužiš, nisi tu došla da se učiš nego da pokažeš to neko svoje (ne)znanje i osvojiš nagradu.

Vidim da je danas pavlova i rožata. Jedva čekam gledati taj fijasko.
__________________
"Nemoj jebat mamice." :)
Simple Fille is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 10:49   #372
Oni za sve imaju svoje recepte, koliko sam skužila, osim kod ispadanja. Vide im se papiri/bilježnice, a puno ih kaže mamin/bakin recept i slično

Mislim da bi moglo biti svašta s rožatama, pavlove ne bi trebale biti problem
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 11:16   #373
A kaj ja znam,malo sam razočarana znanjem i tehnikama nekih kandidata,ali s druge strane očito je većinu njih pojela trema i nisu navikli peći u uvjetima drugačijim od onih koje imaju kod kuće.

Zanima me kako su izgledale kvalifikacije za to natjecanje.Nisam pratila taj dio.
Čisto iz znatiželje me zanima.
gven_s is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 11:45   #374
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
ali suci su malo jači tresh. Slastičar je jučer imao priliku ponuditi barem neki od trikova zanata, recimo dati konkretne savjete što činiti da ti se ne odigne gornji sloj orehnjače, idealne omjere kvasca i brašna, na kojoj temperaturi peći dizano tijesto, kako postići da se pinca lijepo rapukne u pečenju i sl. a od svega toga ja sam čula samo mumljanje o karameliziranom gornjem sloju, suhom ili mokr.
iako sam zbog posla imao priliku pogledati samo dvije epizode sa ovim se posve slažem. Ocijenjivati nečiji rad , dati kritike a pri tom ne dati savjete što napraviti drugi put da do toga ne dođe malo mi je.... pa na svakom pravom kuharskom natjecanju zatio iu postoje "kritike" na kraju - da ti žiri objasni svoje ocijene , što si pogriješio i što drugi put napraviti da ti bude jelo, desert bolji
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 11:54   #375
Quote:
SrceOdGraffita kaže: Pogledaj post
Sve vas nešto čitam pa se pitam: jeste li doista tako lijeni guglati ili (vrlo bahato) sebe uzimate kao centar svemira? Vjerovat ću da je lijenost u pitanju.

Dakle, prijatelj Google kaže sljedeće:

Robert Perić je proslavljeni, višestruko nagrađivani chef i stručni učitelj kuharstva i slastičarstva u Školi za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu u Puli. Svoje je zvanje usavršavao u Italiji, gdje je učio od najboljih majstora, dok je u talijanskom institutu 'Boscolo Etoile' usavršio tehnike izrade skulptura od čokolade, šećera i leda.

Vodio je mnoge kuhinje uglednih hrvatskih i talijanskih restorana te je dobitnik brojnih prestižnih međunarodnih nagrada za slastice i eksponate.

Redoviti je predavač na Hrvatskoj kulinarskoj akademiji i stalan gost svih važnijih manifestacija posvećenih gastronomiji, osobito slastičarstvu.

S ekipom Hrvatskog kuharskog saveza sudjeluje na brojnim međunarodnim natjecanjima, dok u svojoj knjizi „Kolači i čokoladne delicije“ razbija sve mitove i na jednostavan način objašnjava kako i sami možemo postati majstori slastičarstva.

Prvi u Hrvatskoj proizveo je kremu od čokolade i maslinovog ulja te čokolatin s tartufima, pohvaljen i od samog New York Timesa.

Također je potpredsjednik Savez slastičara Hrvatske pri Hrvatskom kuharskom savezu.

I sad ima onih koji misle da bi Branko Ognjenović bio bolji?

!
Nažalost profesionalni kuhari i slastičari nisu medijske zvijezde . pa zato možda Perić izgleda malo čudni. činjenica je da kuhari više vole biti u svoja 4 zida kuhinje.
Ali ja bi osobno uz Perića volio u žiriju vidjeti recimo Mirjanu Kozlinu , trostruku hrvatsku državnu prvakinju u slastičarstvu, šeficu slastičarne iz hotela Esplanada. ili gospođu Danicu Trbušić iz hotela Westin na čijjem sam seminaru bio i koja svo svoje znanje prenosi na svoje učenike,
Mala zamjerka sadašnjem žiriju mi je da baš ne prenose svoje znanje na natjecatelje
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 12:10   #376
Ja bi volio da su u žiriju seke iz Orijenta.
To bi bio masakr.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 12:11   #377
Hvala curama koje su me uputile za marku miksera

Što se tiče orehnjače od sophie, tražio sam i ja recept, ali na fejsu baš njezine nema, iako ima većina drugih.

Valjda će podijeliti recept s nama
__________________
"Do I wanna know?"
L3go is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 12:12   #378
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
Nažalost profesionalni kuhari i slastičari nisu medijske zvijezde . pa zato možda Perić izgleda malo čudni. činjenica je da kuhari više vole biti u svoja 4 zida kuhinje.
Ali ja bi osobno uz Perića volio u žiriju vidjeti recimo Mirjanu Kozlinu , trostruku hrvatsku državnu prvakinju u slastičarstvu, šeficu slastičarne iz hotela Esplanada. ili gospođu Danicu Trbušić iz hotela Westin na čijjem sam seminaru bio i koja svo svoje znanje prenosi na svoje učenike,
Mala zamjerka sadašnjem žiriju mi je da baš ne prenose svoje znanje na natjecatelje
Možda si u pravu. Koliko vidim i Perić je profesor, a po meni dva su razloga zašto prenošenje znanja ne vidimo u emisiji:
1) emisija bi trajala još duže
2) ipak su oni vješti slastičari, makar i amateri, pa se od njih očekuje da neka predznanja imaju.

O tome bi nam ipak više mogle reći natjecateljice.

A to što opće građanstvo dosad nije čulo za Perića... Pa do Masterchefa nisu znali ni za jednog od chefova koji su sudili, a sad su takoreć "household names".

I dalje mislim da pojedinac (ma kako dobro mislio o sebi) nije i ne može biti mjera za sve. NHF
__________________
Bio jednom jedan...
SrceOdGraffita is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 12:58   #379
Quote:
L3go kaže: Pogledaj post
Hvala curama koje su me uputile za marku miksera

Što se tiče orehnjače od sophie, tražio sam i ja recept, ali na fejsu baš njezine nema, iako ima većina drugih.

Valjda će podijeliti recept s nama
Mislim da je Sophi prehlađena pa će im dati recepte kad bude malo više pri računalu. Primijetila sam na Fejsu od emisije da svi traže njene recepte. Jedva čekam da zakelji za orehnjaču.

@maredoo
Jučerašnji kriteriji za odlazak u dvoboj su i meni bili jako čudni. Mislim da je Tatjana sa sirovim tijestom trebala ići u dvoboj.

I ono davanje konstruktivnog savjeta samo jednoj natjecateljici. Ispada kao da se nju protežira.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 13:03   #380
Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post

Mislim da je Tatjana sa sirovim tijestom trebala ići u dvoboj.

I ono davanje konstruktivnog savjeta samo jednoj natjecateljici. Ispada kao da se nju protežira.
Slažem se. Tatjana je morala u dvoboj, a ovo s protežiranjem i meni postaje sumnivo. Nadam se da mi se samo čini.

Ja sam posebno žalostan što je ispala A.U. I to ne samo zato što mislim da dobro radi kolače.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:56.