Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2007., 15:12   #1
DIMNJAK vs. KOTAO NA DRVA ZA CENTRALNO

Imam problem:
Planiram kupiti Viessmann Vitolig 150 kotao na drva za centralno grijanje. Otvor za dimne plinove iz peci je 200mm. Dimnjak mi je Schiedel od 160 mm, koji nakon 3m visine prelazi u 180 mm, sveukupne visine (dimnjaka) 10m.
Napravio sam proracun dimnjaka za pec i proracun mi govori da bi sve trebalo biti u redu. No medjutim, instalateri grijanja (ne svi, samo neki) kazu da pec nece raditi propisno. Isto tako iz Viessmanna kazu da otvor treba biti 200 i da ne preporucaju suzavanje otvora.
Sto ja mogu kada je dimnjak vec napravljen?
Ima li netko iskustva s time, odnosno, kako rade kotlovi na drva kada im se suzi otvor....?
Sto mi preporucate? Da kupim tu pec?
XENON2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 16:39   #2
hmmm problem je zaguljen no zar ne postoje neke metode za mjerenje podtlaka koje stvara dimnjak?Možemo samo špekulirati no da li netko ima baš takovo iskustvo? Teško naravno Pošto je visok 10 m to bi mogla biti ne mala prednost.
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 18:15   #3
Quote:
XENON2 kaže: Pogledaj post
Imam problem:
Planiram kupiti Viessmann Vitolig 150 kotao na drva za centralno grijanje. Otvor za dimne plinove iz peci je 200mm. Dimnjak mi je Schiedel od 160 mm, koji nakon 3m visine prelazi u 180 mm, sveukupne visine (dimnjaka) 10m.
Napravio sam proracun dimnjaka za pec i proracun mi govori da bi sve trebalo biti u redu. No medjutim, instalateri grijanja (ne svi, samo neki) kazu da pec nece raditi propisno. Isto tako iz Viessmanna kazu da otvor treba biti 200 i da ne preporucaju suzavanje otvora.
Sto ja mogu kada je dimnjak vec napravljen?
Ima li netko iskustva s time, odnosno, kako rade kotlovi na drva kada im se suzi otvor....?
Sto mi preporucate? Da kupim tu pec?
Nitko od proizvođača ne propisuje dimnjak manji od izlaza na kotlu kad su u pitanju kruta govori, također ni Viessman. Zato su rekli da ne preporučuju sužavanje. Ako riskiraš i namontiraš tako, i dimnjak ne vuče što će biti vrlo vjerojatno, kad ti dođu na reklamaciju jednostavno če donjeti zaključak da ti dimnjak ne odgovara i možeš se slikat. Neki od proizvođača dozvoljavaju dimnjak istog promjera kao i izlaz kotla ali moraš zadovoljiti visinu. Koja je to visina najbolje je provjeriti kod proizvođača jer su oni to isprobali. Svaki kotao funkcionira drugačije, pa tako pravilo za Viessaman ne mora vrijediti recimo za Buderus i obratno. Dimnjak može biti i niži ali tada u pravilu mora biti večeg promjera. Ako mene pitaš nebih riskirao definitivno. Na takav dimnjak sumnjam da če ti kotao dobro raditi. Eventualno da je isti promjer kao i kotao budući je visok 10m. Ali na ovakvo što nebih riskirao. Neznam za Viessman ali znam da kod Buderusa takve stvari ne funkcioniraju i u to sam se uvjerio na više mjesta. Kad su se zadovoljile preporuke proizvođača isti kotlovi su funkcionirali savršeno.
Nimalo Vazan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 22:48   #4
Quote:
XENON2 kaže: Pogledaj post
Imam problem:
Sto mi preporucate? Da kupim tu pec?
Iz iskustva, NEMOJ!

Loš dimnjak i vlažna drva su na Vitoligu 99,9 % reklamacija. Kad daš 20-30 kKn za takvu kotlovnicu (pretpostavka da ćeš slušat Viessmann tehničku službu i kupit pufer i Ladomat) i onda sve ne radi, imaš VEELIKI problem. I ne samo ti, nego i serviseri jer si ti nezadovoljna stranka, pa Viessmann jer trazis povrat novca jer nema pirolize...
Ako sam u jednu stvar siguran onda je to "NEMA IMPROVIZACIJE KOD PIROLIZE".

DOBAR DIMNJAK I 25% VLAGE U DRVIMA
viess is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2007., 07:58   #5
Quote:
viess kaže: Pogledaj post
Iz iskustva, NEMOJ!

Loš dimnjak i vlažna drva su na Vitoligu 99,9 % reklamacija.

Zanima me sto zanci: "iz iskustva" ?
Onaj tko je stavio takvu pec, a nije mu radila, kakav je imao dimnjak?

Jer, ponavljam, napravio sam proracun dimnjaka i u potpunosti zadovoljava i sto se tice tlaka i sto se tice temperature...
Isto tako mislim, da pec ne bi funkcionirala 100 % samo na maksimalnom ucinu, dok bi na smanjenim snagama funkcionirala dobro.

http://www.pgm.hr/hrv/index.php?k=tmd&s=tmd4
Iz ovog dijagrama(lijevog) se vidi da bi za dimnjak od 10m i pec od 40 kW, zadovoljavo otvor izmedju 160mm i 180mm. Ovo nije proracun po kojem sam radio, ali je dobar pokazatelj.

Tako da sam na kraju svega i dalje....
XENON2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2007., 11:14   #6
Quote:
XENON2 kaže: Pogledaj post
Zanima me sto zanci: "iz iskustva" ?
Isto tako mislim, da pec ne bi funkcionirala 100 % samo na maksimalnom ucinu, dok bi na smanjenim snagama funkcionirala dobro.
"Iz iskustva" znači : http://www.viessmann.hr/partner_kart..._karlovac.html

A ovaj drugi dio s maksimalnim i manjim učinom... hm....
Vitolig ima ventilator kojem se brzina vrtnje regulira bez tvog znanja tak da ne možeš odlučiti koji volumen dima ćeš gurati u dimnjak.

Javi mi se na mail (gore na linku) da ti pošaljem tabelu za dimnjak za Vitolig

Pozdrav!
viess is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2007., 11:39   #7
Kako to da Vitolig 200 koji nije na nasem trzistu (zasto?), ima otvor od 160mm?
Za sve snage.
Nije mi bas jasno...
XENON2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2007., 12:09   #8
Quote:
XENON2 kaže: Pogledaj post
Kako to da Vitolig 200 koji nije na nasem trzistu (zasto?), ima otvor od 160mm?
Za sve snage.
Nije mi bas jasno...
Ne mogu ništa reći o politici prodaje Viessmann-de, ali nadam se da će doći i dvjestotka kod nas.

A što se tiće dimnjaka-drugačija konstrukcija kotla. Veći tlak ventilatora... Nešto kao kod uljnih/plinskih pretlačnih plamenika
viess is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2007., 13:41   #9
Quote:
viess kaže: Pogledaj post
"Iz iskustva" znači : http://www.viessmann.hr/partner_kart..._karlovac.html

A ovaj drugi dio s maksimalnim i manjim učinom... hm....
Vitolig ima ventilator kojem se brzina vrtnje regulira bez tvog znanja tak da ne možeš odlučiti koji volumen dima ćeš gurati u dimnjak.

Javi mi se na mail (gore na linku) da ti pošaljem tabelu za dimnjak za Vitolig

Pozdrav!
Jos cekam onu tabelu za dimnjak od Vitoliga....
Hvala.
XENON2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2007., 14:58   #10
Quote:
XENON2 kaže: Pogledaj post
Jos cekam onu tabelu za dimnjak od Vitoliga....
Hvala.
Poslano u 11:56 na [email protected]
viess is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2007., 23:23   #11
A sada meni malo pomoći molim!
Kupio bi Veissman Vitolig 150 25kW ili 40 kW (što mi ovisi o bratu i njegovoj odluci za centralno na doljnjoj eteži u istoj kući), za obe prći se preporuča dimnjak 200mm, a moj dimnjak je 220mm i visok je 10m. da li ču imati problema???
Mirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2007., 22:31   #12
Moj je prijedlog da pozovete ovlaštenog dimnjičara koji ima koncesiju za Vaše područje. Sigurno će dati sve potrebne podatke nakon pregleda dimnjaka. Vjerujte da su sve ostalo nagađanja jer iako ima znalaca na forumu ipak je jedan pregled stručne osobe najobjektivniji.
slavko1941 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 09:06   #13
Quote:
slavko1941 kaže: Pogledaj post
Moj je prijedlog da pozovete ovlaštenog dimnjičara koji ima koncesiju za Vaše područje. Sigurno će dati sve potrebne podatke nakon pregleda dimnjaka. Vjerujte da su sve ostalo nagađanja jer iako ima znalaca na forumu ipak je jedan pregled stručne osobe najobjektivniji.
Potpisujem!
viess is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 11:43   #14
Pozdrav svima.
Moram priznati da me ova tema malo zaintrigirala.

Naime, ako Bog da, ove godine bi ponovno trebal uvesti centralno (nakon rekonstrukcije kuće i skidanja stare instalacije centralnog grijanja). Prije smo imali kuhinjsku peć EMO Central od 15.000 Kcal i grijala je pristojno, s obzirom na tadašnju konfiguraciju kuće, no poslana je u penziju.
Dosadašnja odluka je bila da ugradim nekakvu običnu peć na drva/ugljen (konkretno gusani kotao Buderus ili Viadrus ) i kasnije dodatni plinski bojler na TNP, kao regulacijsku jedinicu, odnosno sustav koji će brinuti o toplini kuće kad smo na poslu.
No, čini mi se da je ova varijanta malo preskupa (dozvole, projekti, uvjeti, najam spremnika, bla, bla ...).
Vidio sam pirolitičku peć talijanske proizvodnje u upotrebi prije 10-tak godina, i ljudi su bili jako zadovoljni (dva koša drva na dan, po njihovom pričanju), tako da mislim da bi rješenje s pirolitičkom peći moglo biti najbliže onom koje želim.

Kad već spominjem Viadrus, njihovu pirolitičku peć vidio sam na Velesajmu, no ne znam ništa o njoj. Buderus ili Viessmann nisam vidio, no svakako ću ih uzeti u obzir.

Po mojoj procjeni, potrebna mi je peć oko 30-35kW, no to moram još potvrditi proračunom.
Dimnjak je Schiedel, izoliran vunom, promjera 180mm, visine oko 8.5m. Po tablicama PGM Poznanovec, taj dimnjak bi bil dovoljan za 50-tak kW. Pri kupnji tog dimnjaka, bojal sam se da će biti prevelik za snagu koja mi je potrebna, jer susjedi imaju problema s curenjem dimnjaka (očito preniska temperatura dimnih plinova, pa se kondenzira), a sad se čini da taj diomnjak nije ni dovoljan
Napominjem da pri nama nikad nije bilo problema s "cugom" dimnjaka (zidani, 12x12cm i 14x14cm), pa ni s novim nebi smjelo biti problema.

Dimnjačar - stručna osoba? Kod nas se (srećom) ne pojavljuju, da im ne moram plaćati da mi ne ulaze na dvorište (ionako to 30-tak godina radimo sami).

Pitanje za one koji znaju:
- kaj je s emisijom pepela u zrak (zajedno s dimom) obzirom da je peć pod nadtlakom radi ventilatora?
- smije li biti Z cijev između kotla i dimnjaka (visina priključka na dimnjaku)
- kolika je temperatura dimnih plinova na izlazu iz kotla
- zakaj je garancija uvjetovana ovlaštenim instalaterom, odnosno zakaj se još i njega mora dodatno platiti (osim onoga koji je radil instalaciju)?
- kaj se dogodi kad nestane struje, hoće li zakipiti voda?
- koliki je red veličine cijena takvih kotlova?

Viess (pretpostavljam da radiš u ili za njih) ne može se skinuti prospekt 150-ke s Interneta.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 14:46   #15
Dimnjačar - stručna osoba? Kod nas se (srećom) ne pojavljuju, da im ne moram plaćati da mi ne ulaze na dvorište (ionako to 30-tak godina radimo sami).

Pa uglavnom se slažem, ali kod mene je direktor dimnjačarske tvrtke je dipl. ing.stroj. pa mogu reći da je stručan. Problem je tih dimnjačarskih koncesija što ih dobije najjeftiniji...

Pitanje za one koji znaju:
- kaj je s emisijom pepela u zrak (zajedno s dimom) obzirom da je peć pod nadtlakom radi ventilatora?

Parametri dimnih plinova kod srednjeg učina Vitoliga od 40 kW:
Srednja temp.[°C] : 240
Maseni protok [kg/h]: 52
Sadržaj CO2 [%] : 12
Najveći dio se taloži u samoj peći (u donjoj zoni ispod keramičkog deflektora) i u dimovodnom izmjenjivaču topline. Manji dio u dimnjači, a najmanji u dimnjaku. A bio dimnjak u pretlaku ili podtlaku, i krute čestice iz dima će izlaziti van.
Ako si ekološki osvješten, pozovi nekog s popisa Ministarstva zaštite okoliša registriranog za mjerenje emisija dimnih plinova iz stacionarnih izvora i napravi katastar emisija u okoliš - kg/god CO, CO2, SO2, krutih čestica...


- smije li biti Z cijev između kotla i dimnjaka (visina priključka na dimnjaku)

Da

- kolika je temperatura dimnih plinova na izlazu iz kotla

240°C deklarirana

- zakaj je garancija uvjetovana ovlaštenim instalaterom, odnosno zakaj se još i njega mora dodatno platiti (osim onoga koji je radil instalaciju)?

Uređaj je kvalitetan kad se kvalitetno ugradi i pusti u pogon. Uređaj će raditi kvalitetno i dugo ako se redovito održava i ako se eksploatira prema uputama proizvođača. Važan dio samog puštanja u pogon je upoznavanje korisnika s radom. Viessmann.de priznaje jamstvo ako su svi uvjeti za kvalitetan i siguran rad ispunjeni i ako to potvrdi ovlašteni serviser, ili (isključivo na malim sustavima) monter koji je odslušao predavanja na Viessmann akademiji i zadovoljio uvjete za puštanje u pogon konkretnih uređaja. To dokazuje korisniku certifikatom.

- kaj se dogodi kad nestane struje, hoće li zakipiti voda?

Vitolig ima rashladnu spiralu za takve slučajeve. Sigurnosni ventil se aktivira na 95 °C i pusti hladnu vodu kroz tu spiralu i dalje u kanalizaciju.

- koliki je red veličine cijena takvih kotlova?

Vitolig 150 40 kW 13.987,50
Sklop za podizanje temperature povratnog voda, Laddomat 21 1867,50
Sigurnosna grupa STS 300,00 Kn
Mjerni uređaj za vlažnost drva 337,50 Kn
Sigurnosni ventil 1,5 bar 75,00 Kn
Vitocell 050 međuspremnik ogrijevne vode 750 lit 5.243,44 Kn
1000 lit 6.452,78Kn
.
.
.
Cijene su akcijske i bez PDV-a i podložne su promjeni.


Viess (pretpostavljam da radiš u ili za njih) ne može se skinuti prospekt 150-ke s Interneta.

Stranica je u rekonstrukciji (malo predugo )... Popis servisera je star i ne vrijedi, ni mi ne možemo do tehničke dokumentacije, ...
Ne piše ništa ni o novom ustroju servisne mreže preko servisnih centara a ne samo servisera. U servisnim centrima se može dobiti kompletna logistika od servisiranja uređaj pa do prodaje rezervnih dijelova i samih uređaja, tehničkih savjeta...
Nadam da će vrlo brzo izmijeniti stranicu (trebali su do početka veljače)

p.s. ne radim u Viessmann-u, samo vodim Viessmann servisni centar za Karlovačku županiju

Zadnje uređivanje viess : 26.02.2007. at 19:38.
viess is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 16:29   #16
Hvala. Svaka čast, majstore
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 20:19   #17
Zvon kaže: dimnjačar stručna osoba?Netreba baš tako, ipak su to ljudi koji poznaju posao, neki manje, neki više, ali tako je sa svakim poslom.
Ali ako budete uvađali centralno, kao što pišete, trebati će Vam ta osoba da obavi pregled i izda potvrdu jer inače nećete ostvariti garanciju.
Razmislite o tome jer proizvađači opreme postavljaju sve strožije uvjete davanja garancije, nije sve sadržano u garantnom roku, ima i uvjeta koji se postavljaju da garancija bude punovažna. Jedna od bitnih je ispravan dimnjak i nije dosta da Vi velite da je dobar, treba za to ovjera koju nemožete dati.
I pustite dimnjačara u dvotište!
I pročitajte Pravilnik o obavljanju dimnjičarske struke.
P.
slavko1941 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 20:51   #18
Quote:
slavko1941 kaže: Pogledaj post
Zvon kaže: dimnjačar stručna osoba?Netreba baš tako, ipak su to ljudi koji poznaju posao, neki manje, neki više, ali tako je sa svakim poslom.
Ali ako budete uvađali centralno, kao što pišete, trebati će Vam ta osoba da obavi pregled i izda potvrdu jer inače nećete ostvariti garanciju.
Razmislite o tome jer proizvađači opreme postavljaju sve strožije uvjete davanja garancije, nije sve sadržano u garantnom roku, ima i uvjeta koji se postavljaju da garancija bude punovažna. Jedna od bitnih je ispravan dimnjak i nije dosta da Vi velite da je dobar, treba za to ovjera koju nemožete dati.
I pustite dimnjačara u dvotište!
I pročitajte Pravilnik o obavljanju dimnjičarske struke.
P.
Još jednom potpisujem!
Pogotovo kad je riječ o plinu, plinskim bojlerima u stanovima i trovanju ugljičnim monoksidom...
viess is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 21:30   #19
Quote:
slavko1941 kaže: Pogledaj post
[B]
Ali ako budete uvađali centralno, kao što pišete, trebati će Vam ta osoba da obavi pregled i izda potvrdu jer inače nećete ostvariti garanciju.
Ovdje je riječ o NOVOM još ne korištenom dimnjaku, i o krutom gorivu (drvima). Ne vidim baš potrebe za dimnjačarem, bar ne za to da on čisti ono kaj mi sami ionako čistimo.
Kad bi ovdje bil onakav kakvog je Viess spomenul (dipl. inž.), skinul bi mu kapu, a ove kaj ne znaju ni kefu nositi ne mislim pustiti na dvorište.

Plin nemam, i ne razumijem se u to.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 08:11   #20
Napravi blic kontrolu kad dođe dimnjačar, ak zna pomesti dvorište pusti ga da uradi svoje heheheh

Malo se šalim, dovoljno je da provjerite navode proizvođača kotla vezano za dimnjak i neće biti problema. Naravno, podržavam ideju da ako želite biti sigurniji možete pozvati i stručnu osobu. No treba paziti, i takvi ponekad tvrde da nekaj mora raditi a ti staviš proizvod koji mora zadovoljiti uvjete proizvođača (a to nemaš) i eto problema.
Nimalo Vazan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:59.