Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2008., 01:11   #201
hladna voda?

Quote:
spoki007 kaže: Pogledaj post
pritisak je i mene mucio,na drugom spremniku pise ispitani pritisak 0,3bara
ja uzimam centrometalov cas-s 500l ili cas-1000l




bojler od 4000l koristis za centralno grijanje?
koliko solarnih panela imas?koliko m2?
a prema bojleru od 4000l ide pec od 80kW....ajme mrcine

ja sam za centrometalovu pec,celicni lim kojeg mozes lakse variti ako pukne nego gus (a puca jer u vrelu pec uleti hladna voda iz sistema)
Sto znaci hladna voda? Koliko je stupnjeva opasno za pec?
Corbavia is offline  
Old 06.12.2008., 08:31   #202
Pa normalno je da u peć uleti hladna voda. To je predviđeno za slučaj da "pobjegne temperetura" i ne smije se ništa dogoditi
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 06.12.2008., 11:59   #203
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Pa normalno je da u peć uleti hladna voda. To je predviđeno za slučaj da "pobjegne temperetura" i ne smije se ništa dogoditi

peci koje imaju prevideno hladenje u slucaju pregrijavanja na nacin dopreme hladne vode iz vodovodne mreze imaju izvedeno to na nacin da je unutar kotla ugradena spirala kroz koju pocne prolazit hladna voda i ne mesa se sa vodom iz sistema radi toga kotel nemoze puknut ili kaj slicno
kaj se tice povratnog voda kod malih sistema skoro nikad razlika u teperaturi polaznog i povratnog voda nije veca od 20C sto isto nemoze pokrenut pucanje kotla bilo gusenog bilo limenog --plehnatog
fama da su gusani kotli osetljivi i da pucaju je malo navucena najvise puta se dogodi kvar na spojevima i radi samog nekvalitetnog odljeva i to po obicaju u pocetku rada samog kotla
sasase is offline  
Old 06.12.2008., 13:28   #204
Quote:
sasase kaže: Pogledaj post
....unutar kotla ugradena spirala kroz koju pocne prolazit hladna voda i ne mesa se sa vodom iz sistema ..............
Tak bi trebalo bit!
Ali kad "pobjegne temperatura" onda proradi sigurnjak. To pak znaći nedostatak vode u kotlu, i "majstori" izbacuju (ako mogu) taj izmjenjivač za brzo hlađenje. On ohladi vodu i nadomjesti manjak, a višak zbog onih 3-4 bara sigurnjak propusti odmah i tijekom zagrijavanja.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 06.12.2008., 23:44   #205
neznam za takve storije do sad nisam jos cuo da bi netko to vadio ali ako toga stvarno ima a j...ga kod nas je sve moguce
sasase is offline  
Old 08.12.2008., 00:30   #206
Kod kuhanja kotla na kruta goriva

Pravilno izveden sustav grijanja, tj. kotla na kruta goriva, a to znači:

-ugrađen termički izmjenjivač za pothlađivanje u slučaju kuhanja (nema svaki kotao ugrađen u sebi, npr. centrometal, kod njih se kupuje zasebno. Buderus piroliza ima izmjenjivač u sebi dok npr. gusani Buderus kotao ima zasebno i potrebno ga je montirati na kotao)

-pravilno dimenzionirana ekspanziona posuda na sustavu grijanja (dovoljnog kapaciteta)

-konstantan tlak vode u gradskoj mreži ili hidroforu (2 bara u protoku kod aktivacije termičke zaštite)

-tlak u sustavu grijanja između 1-2 bara


Ako je ovo zadovoljeno nemože se ništa desiti ni sa čeličnim kotlom ni gusanim. Sve ostalo su puste priće. Nema aktivacije siguronosnog ventila bez obzira na "kuhanje kotla". Osim toga voda u kotlu ne kuha na 105 C kao inače jer je pod tlakom. Pod tlakom voda kasnije kuha i nema žuborenja i stvaranja zraka. Znači nema kuhanja i nema problema. Kotao se pothlađuje sve dok drva ne izgore ili ih netko ne izbaci i sistem dalje funkcionira nakon pothlađenja kao da se ništa nije desilo.

Treba jedino pronaci razlog kuhanja a toje ili blokada pumpe ili termo ventili na radijatorima koji zatvore kad su svi zagrijani pa energija nema kamo ili je netko zatvorio sve ventile. Znači uvjek ima razlog problema, a stvari su izmišljene da funkcioniraju kako treba, druga je stvar što zbog uštede sustavi nisu izvedeni prema propisima.

U svim ostalim slučajevima problem je u tome dali je sustav uopče izveden kako treba.
Nimalo Vazan is offline  
Old 11.12.2008., 15:32   #207
Quote:
Nimalo Vazan kaže: Pogledaj post
Pravilno izveden sustav grijanja, tj. kotla na kruta goriva, a to znači:

-ugrađen termički izmjenjivač za pothlađivanje u slučaju kuhanja (nema svaki kotao ugrađen u sebi, npr. centrometal, kod njih se kupuje zasebno. Buderus piroliza ima izmjenjivač u sebi dok npr. gusani Buderus kotao ima zasebno i potrebno ga je montirati na kotao)

-pravilno dimenzionirana ekspanziona posuda na sustavu grijanja (dovoljnog kapaciteta)

-konstantan tlak vode u gradskoj mreži ili hidroforu (2 bara u protoku kod aktivacije termičke zaštite)

-tlak u sustavu grijanja između 1-2 bara


Ako je ovo zadovoljeno nemože se ništa desiti ni sa čeličnim kotlom ni gusanim. Sve ostalo su puste priće. Nema aktivacije siguronosnog ventila bez obzira na "kuhanje kotla". Osim toga voda u kotlu ne kuha na 105 C kao inače jer je pod tlakom. Pod tlakom voda kasnije kuha i nema žuborenja i stvaranja zraka. Znači nema kuhanja i nema problema. Kotao se pothlađuje sve dok drva ne izgore ili ih netko ne izbaci i sistem dalje funkcionira nakon pothlađenja kao da se ništa nije desilo.

Treba jedino pronaci razlog kuhanja a toje ili blokada pumpe ili termo ventili na radijatorima koji zatvore kad su svi zagrijani pa energija nema kamo ili je netko zatvorio sve ventile. Znači uvjek ima razlog problema, a stvari su izmišljene da funkcioniraju kako treba, druga je stvar što zbog uštede sustavi nisu izvedeni prema propisima.

U svim ostalim slučajevima problem je u tome dali je sustav uopče izveden kako treba.
NIMALO VAZAN poslao sam ti poruku na PM,molim te javi se,Hvala
__________________
ja se konja bojim
FAuWE is offline  
Old 17.12.2008., 22:13   #208
Dimenzioniranje ekspanzione posude

Našao sam neki Češki program za dimenzioniranje ekspanzione posude. Čini mi se da prilično točno određuje potreban volumen. Ako netko treba nek se javi na PM (nemogu staviti EXE file u attachment).
pribek is offline  
Old 18.12.2008., 13:59   #209
PITANJE

Zanima me gdje mogu kupiti kotao na pelete i koliko koštal?Po mogućnosti u Bj.Bilogorskoj županiji.Činjenica da su pelete tek novitet kod nas i da se jako malo zna o tome,a ja se zapalio kao dijete.I vrlo uskoro moram odlučiti kakvu peć kupiti!?S tim što ću ja grijati 120m2.
warvick1 is offline  
Old 18.12.2008., 14:38   #210
zanima me da li negdje mogu naci cjenike od Viessmana?zanimaju me cijene kotlova na kruta goriva,i ostlaih potrebnih stvari za centralno..
zahvaljujem
k0m3r is offline  
Old 23.12.2008., 15:18   #211
Centralno na drva

Molim pomoć i savjete.

Na proljeće planiram raditi centralno na drva.Kuća se nalazi 40 km južno od Senja, 5 km od mora.Prizemlje cca 35m2 suteren, debeli zidovi, kat cca 70m2 bloketi.Planiram kupiti peć Senko, da mogu kuhat na nju, da ima pećnicu, da mogu imat toplu vodu u kupaoni.
Koju snagu peći mi savjetujete s obzirom na kvadrate?
Što mislite o svemu ovom, o pećima Senko?
Koje radijatore i bojler?
Gdje u Rijeci najpovoljnije nabaviti sve potrebno za postavljane centralnog?
Imam dimnjak fi 12 cm za one obične peći od Gorenja, treba li širi dimnjak? Koji?
Svi savjeti su dobrodošli.
Hvala
rujan77 is offline  
Old 24.12.2008., 10:20   #212
Za početak - novi dimnjak - ništa ispod fifi 16
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 24.12.2008., 12:00   #213
Quote:
rujan77 kaže: Pogledaj post
Molim pomoć i savjete.

Prizemlje cca 35m2 suteren, debeli zidovi, kat cca 70m2 bloketi.

Svi savjeti su dobrodošli.
Hvala
izolirati zidove s vanjske strane s minimalno 8cm termo izolacije, a uvođenje centralnog ostaviti za kasnije , s dobrom izolacijom , odma u startu uvođenja centralnog vam treba manji broj članaka radijatora i peć slabije snage , temperaturne promjene su puno sporije , što je vrlo važno pri loženju na kruta goriva koje je jako teško precizno kontrolirati

nakon izolacije kuće (obavezno) , preporučujem lijevano željezne radijatore i razvod od čeličnih cijevi (dimenzija broj veće od proračunske) s debljim cijevima povećavate količinu protoka , a smanjujete brzinu , pri istom kapapitetu optočne pumpe, peć takođe lijevano željezna , kago bi povećali što više masu i samim tim akumulaciju toplonske energije , što je jako bitno pri loženju krutim gorivima

kad izolirate kuću javite se dobit će te daljnje upute
mazgov is offline  
Old 26.12.2008., 09:53   #214
Quote:
mazgov kaže: Pogledaj post
....preporučujem lijevano željezne radijatore i razvod od čeličnih cijevi (dimenzija broj veće od proračunske) s debljim cijevima povećavate količinu protoka , a smanjujete brzinu , pri istom kapapitetu optočne pumpe, peć takođe lijevano željezna , kago bi povećali što više masu i samim tim akumulaciju toplonske energije , što je jako bitno pri loženju krutim gorivima.....
Što si napisao za izolaciju kuće -potpuno OK!

Ovo ostalo ne drži vodu - drži, ali nije bitno!

Aluminijski radijatori, cijevi bakar ili inox! (ljepše, jeftinije u samogradnji i navedene cijevi imaju manji unutrašnji otpor strujanja-finija obrada i mogu biti manjeg fifija)

A ono o masi i akumulaciji je točno, ali nebitno!
Masu (prostoriju, kuću) treba zagrijati i to naročito ćim prije, a kako se hladi to nikom nije bitno!
"Ugurana" količina topline je na kraju ista!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 26.12.2008., 13:56   #215
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post

Aluminijski radijatori, cijevi bakar ili inox! (ljepše, jeftinije u samogradnji i navedene cijevi imaju manji unutrašnji otpor strujanja-finija obrada i mogu biti manjeg fifija)
postoji nešto što se zove kemijska korozija i nije ni malo zanemariva pri postavljanju instalacije s različitim materijalima različitog potencijala , poslije bude što nam je to "pojelo" peć , crne cijevi traju i 30 godina bez problema , bakar je bolji , ali nepotreban i to je trend i hir
mazgov is offline  
Old 26.12.2008., 15:44   #216
Quote:
mazgov kaže: Pogledaj post
postoji nešto što se zove kemijska korozija i nije ni malo zanemariva pri postavljanju instalacije s različitim materijalima različitog potencijala ........
Da kemijska korozija se javlja (vidljiva)- i nakon 50 godina na mjestu dodira dva metala različitog elektropotencijala vidjet će se krateri (npr: bakar/aluminij)

Da bakar je: ljepši, bolji i jednostavniji za raditi (pogotovo "sam svoj majstor")
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 27.12.2008., 19:33   #217
Quote:
mazgov kaže: Pogledaj post
postoji nešto što se zove kemijska korozija i nije ni malo zanemariva pri postavljanju instalacije s različitim materijalima različitog potencijala , poslije bude što nam je to "pojelo" peć , crne cijevi traju i 30 godina bez problema , bakar je bolji , ali nepotreban i to je trend i hir
Ispravak netočnog navoda:
Nije "kemijska korozija" nego "galvanska struja". Ali te ovo uopće ne treba brinuti jer su ti svi spojevi s materijala na materijal s navojem - kudelja, teflonska traka... koja sprječava direktan dodir dva materijala što je jedan od tri uvijeta za nastanak galvanske struje
Bakrene cijevi nisu trend ni hir nego je lakše s njima raditi. I izgledaju lijepše. Nečeš razvod kroz kuću raditi crnim cijevima! Nismo u 60-tima. Sve ispod 2" radi s bakrom. Ali za kuću nečeš imati ni približno toliku dimenziju.
__________________
Penis bonus, pax in domus
Frrrantic is offline  
Old 30.12.2008., 23:37   #218
Majstori cemu služi ova hidraulična skretnica (5) na ovoj instalaciji ?
http://a24e.blog.hr/2008/03/index.html#dan31
user zoki is offline  
Old 31.12.2008., 02:01   #219
Quote:
user zoki kaže: Pogledaj post
Majstori cemu služi ova hidraulična skretnica (5) na ovoj instalaciji ?
http://a24e.blog.hr/2008/03/index.html#dan31
Hidraulična skretnica nije ništa drugo nego jedno jednostavno tehničko rješenje koje služi za uklapanje više krugova grijanja različitih količina protoka u jedan sistem grijanja a da jedan na drugog nemaju utjecaja.

Jednostavno rečeno ništa drugo nego jedna kanta određene zapremine (ne baš tako jednostavno, postoje propisi dimenzioniranja, razmaka priključaka i dimenzije ovisno o veličini sustava) koja mora imati minimalno 4 priključka, dva za primarni i dva za sekundarni krug

I tada su svi krugovi grijanja bez obzira koliko ih ima hidraulički gledano spojeni zajedno ali gledano sa strane tlakova unutar krugova grijanja koji se pojavljuju neutralni i jedan na drugog nemaju utjecaja, tj. hidraulički su uravnoteženi.

Ugradnja skretnice je tipična za sustave sa podnim grijanjem gdje sa strane podnog grijanja imaš veliki protok tj. količinu prepumpane vode, dok sa druge strane imaš bojler ili kotao koji je protokom ograničen do određene mjere tj. protok i količina vode su manji nego u podnom grijanu.

Pogotovo je ovo bitno kod nekih kondenzacijskih uređaja koji ne dozvoljavaju veliki Δt između polaza i povrata pa bi spajanjem istog direktno na ogrjevi krug moglo doči do problema prilikom rada uređaja, tj. stalno bi izbacivao grešku i u principu nikada nebi mogao predati potrebnu ogrjevnu snagu prema potrošaču i još bi se moglo pisati o drugim problemima................ koji se pojavljuju a karakteristični su za podno grijanje i pitanje zašto mješajući ventil na krug grijanja ako je samo jedan krug i bla bla bla.........

Skretnica je također dobra na svakom sustavu jer upravo zato što je uglavnom puno večeg presjeka nego cijevi koje su na nju spojene za posljedicu imaju malu brzinu strujanja vode pa se upravo iz tog razloga veliki broj skretnica izrađuje sa otvorom za čišćenje jer se u njoj skupi prljavština iz sustava grijanja.

Ona također pojednostavljuje dimenzioniranje pumpi za krugove grijanja jer netreba biti toliko precizan kao u slučaj kad je nema jer pumpe mogu imati veliki utjecaj jedna na drugu ako su nepravilno dimenzionirane

Sve u svemu dalo bi se o njoj pričati puno, akumulacioni spremnik također se može svrstati u hidraulične skretnice.

Uglavnom treba paziti da ona nebude dimenzionirana premalena ali nikako ni prevelika jer opet može biti problema kasnije na instalaciji i kod prijenosa topline.

U svakom slučaju nije loše da je ugrađena na sustav i ne škodi nikako jer jednostavno uravnotežuje krugove grijanja i poboljšava regulaciju svakog kruga zasebno, naravno uvjet je da svaki krug ima svoju cirkulacionu pumpu isto kao proizvođač topline (kotao, bojler......)

Nimalo Vazan is offline  
Old 31.12.2008., 09:23   #220
To se zove objašnjenje ,hvala..
Ali ,(prokleti ali ) ..npr, ovaj s linka ima podno grijanje ..da li bi trebao ovaj miš ventil (7) za slucaj kada bi ovaj sustav grijao preko radijatora ?
user zoki is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:21.