Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2012., 15:23   #1
Hrvatske bespilotne letjelice Mah 01,Mah 02,Bojnik 99

Potaknut razmišljanjem kolege gurevica o raznolikosti tema o ovjnoj tehnici na drugim forumima pokrećem temu o razvoju bespilotnih letjelica u hrvatskoj a koje su iznijele Domovinski rat i još su u operativnoj uporabi u HV.
kako nisam na ovom forumu imao neku jaku potrebu pokretati nove teme (što je prilično iritantno i razvodnjava diskusiju) a da bi se odagnale tamne misli o našoj oružanoj sili koja sada prevladava na forumu (slijepima je danas sve napokon jasno ako nije prije koju godinu) evo teme o tome koje smo sve projekte vojne tehnike uspjeli unatoč pritisku emebarga i rata dovršiti i koristi.

Evo tri inačice bespilotnih letjelica korištenih u Domovinsko mratu ,pa me zanima što forumaši mogu /znaju napisati o njima.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 17:07   #2
E, di je sad ekipa s VW kombijima, imali su fine slike...
jedan2345678910 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 17:37   #3
Noviji VW kombi ili stariji "ratni" model iz kolovoza 1991. Slavonskobrodski

pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 17:59   #4
Evo i nekoliko slika koje sam skupio posvuda:














me123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 18:45   #5
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Noviji VW kombi ili stariji "ratni" model iz kolovoza 1991. Slavonskobrodski
Baš taj, nisam znao da su dobili novi kombi, U Hrvatskoj smo, pa sam očekivao da su i kombiji i letjelice odavno bačeni u smeće. Neperspektivni- rekli bi ovi što im posilni kaže "da se razumiju u odbrambenu politiku", kao i pzo, rbs, degman, kraljevi, velebit itd, itd,
jedan2345678910 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 21:24   #6
Zanimljivo, nisam znao da su bespilotne letjelice postojale već na početku DRa.
__________________
503 Service Unavailable
No server is available to handle this request.
Gurevich is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 22:17   #7
Quote:
Gurevich kaže: Pogledaj post
Zanimljivo, nisam znao da su bespilotne letjelice postojale već na početku DRa.
E pa ne mogu ni ja sve napisati.Ne samo da su bile na početku domovinskog rata nego je ova MAH 02 više nego aktivna još od kolovoza 1991 pa nadalje.Nadzirala je sve vojarne i objekte JNA oko Slavonskog Broda ,most preko Save i pokrete u BiH preko Save.
Ima tko je u ovoj zemlji paćenici zadužen za istinu o ovim stvarima.Na gornjoj slici ova trojica momaka su njeni konstruktori.

Mosta na Savi i zgrada Vodoprivrede u SB u kolovozu 1991. iz MAHa

Zadnje uređivanje pp5d6 : 02.10.2012. at 23:13.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 23:25   #8
Srestvo koje može srušti optužnicu ili dio optužnice.



Quote:
• Sudsko viječe naziva i presuđuje djelovanje topničko raketnih sustava HV ( neselektivnim i neplanskim).Upravo suprotno toj prvostupanjskoj presudi Hrvatska vojska je topničko, raketne sustave koristila točkasto i selektivno po prethodno obavljenim standardima BDA.
( Bombdamageassessment) i to po najvišim standardima NATO-a.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 23:32   #9


Quote:
• Kako je HV u VRO „Oluja“ u svim segmentima koristio NATO doktrinu zračno-kopnene operacije koja s pravnog aspekta (ne poznaje činjenicu prekomjernog korištenja topništva).
A da bih se izbjeglo neselektivno granatiranje koristio se BDA i izravna video veze s ciljevima na koje se djeluje što je HV isto koristio u VRO „Oluja"
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 00:22   #10
U vezi zadnja dva posta kolege an_02 evo i jedan video isječak:



(klik na sliku za pogledati)


Neznam iz koje je emisije izrezan.

I još jedna slikica:
me123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 03:09   #11
Quote:
me123 kaže: Pogledaj post
Evo i nekoliko slika koje sam skupio posvuda:
Haha! kolega nećeš vjerovat, ali te slike sam ja napravio 28.5.2010 tokom svog posjeta danu OSRH u Karlovcu

Točno vidim po rezoluciji i vidim po profilu samih slika jer točno znam di se šta u kojem trenu nalazilo. Još uvijek imam te fotke na fotoaparatu - a fora je kaj sam baš te fotke komentirao i postavio ovdje na forum prije 2 godine i bio sam jako razočaran lošom kvalitetom slika koju sam dobio zbog toga što su dosat mutne i pune tih točkica - a to sam zajebo sa onim ISO sranjima nažalost jer mi je taj dan frend posudio fotoaparat pošto tada nisam imao svoj. Ali eto dajem ruku u vatru i sa 1000% sigurnoscu mogu reci da sam to ja napravio 2010-ete u Karlovcu jos sam pricao sa ovim likom što ima ovaj vojnicki šešir. Ah nostalgija, lijepo je vidjet da su ljudi preuzeli te slike od mene na netu - to mi uopće ne smeta.

Svaka čast!

Inače zanimljivo da smo počeli eksperimentirat sa BP već 1991-e , hvala pp5d6 na informacijama to fakat nisam znao. Jbg ga, za Srbe ,a vjerujem i ostatak regije BP su 91-e bile science fiction, a danas se hvalisaju sa nekim vrapcima, pegazima, komarcima , maricama itd...

Kazeno bi trebao odgovarat onaj koji je zaustavio daljnji razvoj BP u Hrvatskoj. Da se održao kontinuitet RAZVOJA još od 90-tih danas bi valjda bili na razini Izraela i bili bi im glavni konkurenti na stranom tržištu...
Sd.Kfz.Panther is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 08:30   #12
Nema razloga za pljuckati po "Marici".....

http://husz.hr/projekti/marica
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 12:58   #13
211,212, 213, 214

an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 14:18   #14
I sad stoje u nekom skladištu i skupljaju prašinu? Neperspektivno?
__________________
mučko jedno džubre
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 14:37   #15
Može li mi tko reći koliki su plafon leta i dolet imate te letjelice iz 91-e?
Da li su stalno morali biti u vezi s operaterom na zemlji?
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 18:43   #16
Quote:
Sd.Kfz.Panther kaže: Pogledaj post
Haha! kolega nećeš vjerovat, ali te slike sam ja napravio 28.5.2010 tokom svog posjeta danu OSRH u Karlovcu

Točno vidim po rezoluciji i vidim po profilu samih slika jer točno znam di se šta u kojem trenu nalazilo. Još uvijek imam te fotke na fotoaparatu - a fora je kaj sam baš te fotke komentirao i postavio ovdje na forum prije 2 godine i bio sam jako razočaran lošom kvalitetom slika koju sam dobio zbog toga što su dosat mutne i pune tih točkica - a to sam zajebo sa onim ISO sranjima nažalost jer mi je taj dan frend posudio fotoaparat pošto tada nisam imao svoj. Ali eto dajem ruku u vatru i sa 1000% sigurnoscu mogu reci da sam to ja napravio 2010-ete u Karlovcu jos sam pricao sa ovim likom što ima ovaj vojnicki šešir. Ah nostalgija, lijepo je vidjet da su ljudi preuzeli te slike od mene na netu - to mi uopće ne smeta.

Svaka čast!

Inače zanimljivo da smo počeli eksperimentirat sa BP već 1991-e , hvala pp5d6 na informacijama to fakat nisam znao. Jbg ga, za Srbe ,a vjerujem i ostatak regije BP su 91-e bile science fiction, a danas se hvalisaju sa nekim vrapcima, pegazima, komarcima , maricama itd...

Onda se zahvaljujem na slikama, nisu one toliko ni loše.
Stavi još koju ako imaš.


I da, molim ne pljuvati po "Marici", vjeruj mi ona je također Izvorno Hrvatsko.
Evo 9aplus čak i link stavio.
me123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 23:14   #17
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Noviji VW kombi ili stariji "ratni" model iz kolovoza 1991. Slavonskobrodski
Viđao sam te igračke i operatere na poligonu "Kindrovo", negdje u Ožujku - Travnju 92.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 12:27   #18
Još malo o kvaliteti korištenja BL i tehnologije BDA u planiranju i provođenju VO.

Quote:
Predsjedavajući sudac g. Alphonse Orie je pri izricanju prvostupanjske presude u više navrata spomenuo tezu „ o prekomjernom, neselektivnom korištenju topništva i granatiranju“ kako generalu Anti Gotovini tako i generalu Mladenu Markaču.
- citat prvi : „ Sudsko vijeće u velikom dijelu tereti optuženog generala za topnička razaranja: Knina, Gračaca, Obrovca i Benkovca“.
- citat drugi: „Vijeće je primilo dokaze o velikom broju razaranja na području Gračaca i Knina“.
- citat treći: „ Vijeće navodi topničke napade na Benkovac, Knin, Gračac i Obrovac 4 i 5 kolovoza, vijeće ima dokaze o ciljevima koje je HV imao u tim gradovima“.
- citat četvrti: „ na temelju toga vijeće je zaključilo da su hrvatske snage namjerno gađale i „ciljalo gradove“ čime su nezakonito napadnuti i civilni objekti što je za posljedicu imalo zastrašivanje i bijeg najmanje 20 000 ljudi tijekom kolovoza 1995 god.“
Na osnovu ovih citata koje za cilj imaju tako visoke kazne zatvora i tešku optužbu o udruženom zločinačkom pothvatu , koje s povijesnim odmakom mogu stvoriti i druge negativne i neželjene događaje za Republiku Hrvatsku.


Dokazni materijal:
• Hrvatska vojska u Vojno redarstvenoj operaciji ( VRO ) „Oluja“ je planirana, izvođena i provedena po svim standardima NATO-a iako 1995 god. HV nije bio članica istoga saveza.
Ipak Hrvatski vojnici, dočasnici, časnici su ( planiranje–djelovanje–izvedbu ) izveli u skladu s najvišim standardima NATO-a.
• Sudsko viječe naziva i presuđuje djelovanje topničko raketnih sustava HV ( neselektivnim i neplanskim).Upravo suprotno toj prvostupanjskoj presudi Hrvatska vojska je topničko, raketne sustave koristila točkasto i selektivno po prethodno obavljenim standardima BDA
( Bombdamageassessment)i to po najvišim standardima NATO-a.
Hrvatska vojska je u svim zbornim područjima pa tako i u zbornom području Split pod zapovjedništvom generala Ante Gotovine, te po pravcu djelovanja specijalne policije pod zapovjedništvom Mladena Markača prije samog početka VRO „Oluja“ i za vrijeme operacije djelovala po standardima BDA ( Bombdamageassessment), koji su upravo suprotni onome što je sudsko vijeće izreklo.
Korištenjem takvog djelovanja u pripremi i izvedbi s pravnog i vojnog aspekta pobijaju i pravnim lijekom dokazuje neistinu prvostupanjske presude.
• Kako je HV u VRO „Oluja“ u svim segmentima koristio NATO doktrinu zračno-kopnene operacije koja s pravnog aspekta (ne poznaje činjenicu prekomjernog korištenja topništva).
A da bih se izbjeglo neselektivno granatiranje koristio se BDA i izravna video veze s ciljevima na koje se djeluje što je HV isto koristio u VRO „Oluja“.
Dokazni materijal koji RH posjeduje a koji se ne krije u nikakvim „topničkim dnevnicima“ koje su nam cijelo vrijeme stavljali na teret kako Republici Hrvatskoj tako i Vladi RH.
Upravo suprotno nalazi se u video zapisu iz bespilotnih letjelica MAH 01 koja je korištena prije i prilikom VRO „Oluja“.

• Snimke koje posjeduje morh, koje su korištene i jednim djelom u dokumentarnoj televizijskoj emisiji HTV-a pod nazivom „Oči Oluje“ 1997. god. dokaz su koji ruši sve teze optužnice a danas i presude o prekomjernom i neselektivnome granatiranju.
• Prilikom pripreme VRO „Oluja“ izvršena su snimanja, fotografiranja cijeloga područja Republike Hrvatske unutar njenih AVNOJ-skih granica koje su međunarodno priznate 1992 godine od strane međunarodne zajednice : Njemačke, Vatikana, Islanda, Francuske, Velike Britanije, USA itd. Snimanje je izvršeno na području teritorija Republike Hrvatske koje je od rujna 1991 bilo okupirano, te iz kojega su protjerani stanovnici RH koji se nisu slagali s vodstvom takozvane organizacije SAO „Krajina“ a današnjom terminologijom takve organizacije se u svijetu nazivaju „Terorističke organizacije“ .
Kako bi izbjegli neselektivna gađanja ciljeva unutar takvoga područja: škole, bolnice, vrtići za djecu, domovi zdravlja, sakralni objekti ( Pravoslavne crkve ). Pristupilo se ovakvom djelovanju u VRO „Oluja“ u sektoru jug pod zapovijedanjem generala Ante Gotovine a u pravcu Velebit generala Mladena Markača.

• Tako na snimkama koje su objavljene u TV emisiji „Oči Oluje“ imamo izravan televizijski prijenos iz područja Knina tj. Vojnog poligona „Crvena zemlja“ gdje uz pomoć doktrine NATO djelovanje i izravnog TV prijenosa iz Hrvatske bespilotne letjelice imamo izvršavanje korekcije topničkog djelovanja i uništavanja terorističkog topničkog položaja a sve s ciljem izbjegavanja prekomjernog korištenja topništva i neselektivnog granatiranja: Knina, Gračaca, Benkovca i Obrovca.

Dokazni materijal da su izbjegnuti glavni civilni ciljevi u: Kninu, Gračacu, Benkovcu i Obrovcu su da nakon VRO „Oluja“ u tim mjestima nije bilo materijalnih šteta na ciljevima tipa: škole, bolnice, vrtići za djecu, domovi zdravlja, sakralni objekti ( Pravoslavne crkve ), civilni logor UN-a u Kninu vojarna „ Južni logor“.

Zaključak:
Upravo ta mala, tiha i vrlo malo spominjana bespilotna letjelica krije sve elemente koji pravnim lijekom ruše tezu o „ zajedničkom zločinačkom pothvatu“ i „ neselektivnom i prekomjernom korištenju topništva u VRO „Oluji“ „.
- Jer planiranje i korištenje tehnologije BDA i bespilotnih letjelica u realnom vremenu po NATO standardima imaju za cilj samo jedno izbjegavanje neselektivnih civilnih objekata. Što je i postignuto u VRO „Oluji“ tijekom kolovoza,1995.
- Hrvatska vojska kao novonastala mlada vojska međunarodno priznata 1992 god. može se pohvaliti da upravo pod zapovijedanjem kvalitetnog kadra između ostalih i optuženih generala Ante Gotovine i Mladena Markača je provela ono što mnogo opremljeniji, bogatijim i starijim vojskama NATO saveza nije uspjelo.
Takav primjer imamo tijekom 1999 god. i vojne operacije „ Allied Force „ kada je također korištenjem BDA i vođenih napadnih sredstava pogođen civilni objekt druge države Kineska ambasada u Beogradu

- Hrvatska vojska je tako usvojila doktrinu zračno kopnene operacije i korištenje svih NATO segmenata a sve u cilju smanjivanja civilnih žrtava.
Takvu doktrinu naši vojnici, dočasnici i časnici koriste i danas u mirovnim misijama.
Po teoriji sudskoga vijeća i sudca g. Alphonse Orie sutra bih se i naši pripadnici OSRH za korištenje takve doktrine ponovno mogli suditi.

--------------------

@Nosonja koliko mi je poznato što se i poklapa s nekim udaljenostima npr: Ogulin - Slunjski poligon, Sinj - Crvena zemlja kraj Knina oko 40-50 km. A visina leta po mojoj procijeni cca: 2000 m.

Zadnje uređivanje an_02 : 05.10.2012. at 12:40.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 20:51   #19
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Može li mi tko reći koliki su plafon leta i dolet imate te letjelice iz 91-e?
Da li su stalno morali biti u vezi s operaterom na zemlji?
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post

@Nosonja koliko mi je poznato što se i poklapa s nekim udaljenostima npr: Ogulin - Slunjski poligon, Sinj - Crvena zemlja kraj Knina oko 40-50 km. A visina leta po mojoj procijeni cca: 2000 m.



(kliknuti na sliku za veću)
me123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 21:10   #20
http://www.kaportal.hr/otvorena-izlo...ja-turanj-zrak

čuo sam dosta priča o postignućima ove ekipe i moram priznat da sam bio iznenađen da smo raspolagali time u to (ne)doba...nisu letjelice iz naslova, ali je vezano uz temu
__________________
A znate li zbog cega se vodi ovaj rat, ova bitka?
A od kud znam? Sta ja znam? Kol'ko ja kuzim to ovi kao 'oce da se odcjepljuju, a mi im kao ne damo...
AMARU is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:52.