Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2017., 13:27   #41
Quote:
Dr.Phil kaže: Pogledaj post
Zašto bi radili za Uber? Neka im ukinu regulacije i radit će samostalno ili kako rade sad ali će davat manje para državi putem nameta koje imaju. Da sigurno bi netko na potpuno slobodnom tržištu išao raditi za Uber koji mu uzima 25% profita od svake vožnje umjesto sam za sebe.
A što misliš kolika su ti postotna izdvajanja kada bi radio to potpuno samostalno, misliš da bi bila manja?

Kako misliš da bi dobivao klijentelu - razvio bi svoju aplikaciju? Koncesiju bi dobio badave? Ne bi trebao stajati u redu sa ostalim taksistima i čekati klijentelu? Porez ne bi plaćao?

Računica ti nikako ne štima.
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 13:28   #42
Quote:
Katatonični Dabar kaže: Pogledaj post
Teško je sumirati sve, ima jednostavno jebeno toliko toga. Ali to ti je podcast, ne moraš biti pred compom da slušaš, možeš i dok pereš suđe, voziš auto, trčiš.

Ali neki highlightsi su mi: psihološke manipulacije kojima tjeraju svoje vozače da više rade
?
Kako te može tjerati da radiš "više"?

Radiš kad hoćeš i koliko ti hoćeš, nisi ni na kakvoj normi.
Ekipa koja je van Zagreba dolazi ovamo taksirati baš zato.

Petak i subota navečer, drugi dan ne ustaju rano, potražnja visoka, a ne kosi im se s radnim vremenom.

Quote:
korištenje vlastite infrastrukture za praćenje bivših partnerica ili partnera
To nije nikakav company policy.

Quote:
seksualna zlostavljanja
Ni ovo

Quote:
one najgore korporativne izjave bez trunke ljudskosti kada kažu svojim vozačima "režemo vam plaće za 30%, ali to nije loše, vi možete raditi 30% više i opet ste na istom".
To mora izregulirati tržište, ne može se drugačije.

Mislim da je u redu osvješćivati o takvim pojavama - primjer monopolizacije pa ucjenjivanja - jer na taj način postoji određeni društveni pritisak da se to ne dešava.
Mislim i da u konačnici kroz to osvješćivanje stvari rješavaju sami honorarci (koji odu raditi nešto drugo), i samo tržište - koje ponudi sličan proizvod, s boljim uvjetima rada po zaposlenike. I na taj se način takvi problemi postepeno rješavaju.

Slično kao što je tržište reagiralo, čim je moglo, na ono što su građanima desetljećima taksisti radili.
Gdje su nam naplaćivali i više od 30% viših cijena od onoga što bi slobodno tržište formiralo.
Bez puno "ljudskosti".

Quote:
Ma ovo ti je samo komadićak svega. Poslušaj si. Ne preporučam random linkove random ljudima tako često.
Možda poslušam


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 13:31   #43
Zamislite da grad izdaje dozvole za otvaranje kafića i da je to ogranicen broj npr. 200 kafića u cijelom Zagrebu. Koliko bi kava koštala, 500 kn

Taksisti su gamad, na stranu što su organizirani kao kartel, oni mafijaškim metodama se bore protiv bilo kakvog vida konkurencije i još im država tolerira gangstersko ponašanje.

Odakle nekome ideja da ti posao koji od strucne spreme zahtjeva tupi vozački ispit bi trebao biti nešto turbo dobro plaćeno.
Mister Yellow is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 21.06.2017., 13:37   #44
Quote:
Grej kaže: Pogledaj post
priča "tko želi, može" je retorička varka kojom "poduzetnici" opravdavaju vlastito iskorištavanje radnika prikazujući to kao slobodan izbor iako svakom racionalnom je jasno da je nazivanje izbora između ničega i nečega slobodnim groteskno
Ovakve šuplje trashmarksističke floskule ne drže niti kap vode, radnik iskorištava poslodavca također, jer bez poslodavca radnik nema posao.
Ne postoji sukob između radnika i poduzetnika, radnici i poduzetnici su u sukobu s političkim parazitima koji im ne daju radit bez dozvole velikog brata i su se na njihovojj grbači dobrana omastili.

Zadnje uređivanje satnik : 21.06.2017. at 13:54.
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 13:40   #45
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Nije u redu neprijavljenim prosvjedom blokirati promet, ali smatram da su taksisti s razlogom ljuti.

Da bi oni ušli na tržište treba im, uz vozilo, licenca, kojih je ograničen broj i koja košta ohoho novaca. Uberovac samo sjedne u auto i vozi.
Jedino prirodno rješenje problema koji je izložen u ovoj rečenici (na način na koji je izložen) je ukinuti licence i ne pelješiti taksiste na tome.
Zašto točno i taksist ne bi samo sjeo u auto i vozio? Što on i društvo dobivaju od "licence"?

Naravno, to ne ide samo tako i nije Zagreb jedini grad gdje se ta problematika pojavila.

Razne gradske skupštine uvijek su dosta bliske s taksistima. Nekad bliskije, nego s građanima.

Quote:
...
Riječ je o inteligentoj ideji kako zaobići regulativu (što dugoročno za korisnike možda i nije loše) i kako zaobići pitanje radničkih prava (što definitivno jest loše).

Uber rješava to pitanje tako da zaposlenike jednostavno ne smatra zaposlenicima, nego "partnerima".
Ježim se od pomisli na to što će se dogoditi kada i svi ostali poslodavci dođu na ideju redefinirati svoje zaposlenike.
Redefinirano je i to što radiš s njima onda kad hoćeš i onoliko koliko hoćeš. Na razini dana ili sata.

Što je poprilična razlika u odnosu na uobičajene modele zaposlenika.

Kad se podvuče crta, ne vidim zašto je tu bilo što loše.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 13:41   #46
Jedina negativna iskustva u prijvozu za koje sam ja čuo kod nas su pljačkanja taxi gangstera. Za par kilometara naplate 200 kn i slicno.

Mogu taxisti prosvjedovati do mile volje, velka večina ljudi je presla na uber. Jeftiniji su i naručiš ih aplikacijom. I nema vrludanja s cijenom.
Mister Yellow is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 13:49   #47
http://www.index.hr/vijesti/clanak/u...ru/978206.aspx
UŽIVO U sjeni divljačkog prosvjeda taksista zasjeda vlada, Plenković udario po Uberu

Rekao je kako je vlada konstatirala da je korištenje prijevoza Uberom protivno zakonima u Hrvatskoj te kako se provode inspekcijski nadzori nad njihovim vozačima.

"Provedeno je preko 180 inspekcijskih nadzora, izrečene su kazne u iznosu od 5,2 milijuna kuna, zaplijenjeno je 11 vozila i izrečeno je 19 prvostupanjskih presuda. U ovom trenutku nadležna tijela provode analize sukladno svojim nadležnostima te će predložiti izmjene i dopune važećih zakona kako bi se ovo pitanje preciznije reguliralo", rekao je i dodao kako svi koji smatraju da se krše njihova prava zbog poslovanja Ubera imaju pravo podnijeti tužbe hrvatskim sudovima.

Taksisti ilegalno blokirali cestu

Podsjetimo, taksisti od jutros otežavaju automobilski promet Vukovarskom ulicom, od križanja sa Savskom do križanja s Ulicom Hrvatske bratske zajednice. Zbog prosvjeda taksista stvarale su se prilične gužve
...

Zasad nije poznato hoće policija podnositi prijave protiv organizatora s obzirom da prosvjed nije prijavljen. Policija je potvrdila da joj prosvjed nije prijavljen i da je postupanje u tijeku.



HDZ.

Nikad nije naišao na šansu da nas vrati 20 godina unatrag koju nije iskoristio.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 13:50   #48
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Nije u redu neprijavljenim prosvjedom blokirati promet, ali smatram da su taksisti s razlogom ljuti.

Da bi oni ušli na tržište treba im, uz vozilo, licenca, kojih je ograničen broj i koja košta ohoho novaca.
Uberovac samo sjedne u auto i vozi.
Govoriš kao da taksist ne može biti Uberovac.
Neka izađe iz svoje udruge i široko mu polje

Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Nadalje, i kuhanje kave je vještina za koju ne treba doktorat i osam diploma, no to ne znači da bi svatko mogao imati impromptu birtijicu u vlastitom stanu.
Zašto ne? Ne nude li Airbnb upravo nešto slično

Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Što se Ubera tiče, smiješna mi je priča da se radi samo o servisu koji spaja tražitelje i pružatelje usluga, tipa CouchSurfinga ili eBaya.
Vozači Ubera nemaju mogućnost samostalnog određivanja cijene, već im je određuje "servis", tako da je priča o tome dosta tanka.
Nije tanka .. to je njihov poslovni model.
Na koje vozač pristaje ili ne .. nitko te ne sprječava da osmisliš platformu koja će se temeljiti na drugačijem poslovnom modelu.

Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Riječ je o inteligentoj ideji kako zaobići regulativu (što dugoročno za korisnike možda i nije loše) i kako zaobići pitanje radničkih prava (što definitivno jest loše).
Regulativa .. ma daj . .Velika Britanija nema ni ustav, pa što im fali. Ima ona latinska koja glasi nešto kao "Što više zakona, to lošijinarod" .. tako nekako.
Jbte, da ti kod nas poslije npr. 20:00 trgovac ne može prodati robu je ali baš glupo i apsurdno

A što se radničkih prava tiče i Ubera, radiš, voziš kako želiš i kad želiš .. to što kod nas moraju raditi kod nekog obrtnika ili sami otvoriti obrt je problem našeg nefleksibilnog sustava.
I osim toga, rekao bih da 9 od 10 Uberovaca s kojima sam razgovarao, Uberom upotpunjuje budžet, tj. nije im glavni izvor prihoda.

Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Ježim se od pomisli na to što će se dogoditi kada i svi ostali poslodavci dođu na ideju redefinirati svoje zaposlenike.
Dobrodošli u vrli novi svijet visoke tehnologije i prekarijata.
Prekarijat je budućnost mnogih poslova, htjeli mi to ili ne ... totalna liberalizacija .. i stres ili sloboda, ovisi kako gledaš na to.
Poslovi na mjesečnoj, tjednoj ili čak dnevnoj osnovi ... pa ti vidi.
Ujutro konobariš, popodne radiš neki uredski posao, a navečer voziš Uber ... sam si plaćaš zdravstveno i mirovinsko .. jbga. Za godinu- dvije ako ti se posreći i ako si sposoban otvoriš vlastitu tvrtkicu u kojoj nudiš platformu za dnevni najam njegovatelja starijih osoba ...


Jedino rješenje koja ja vidim za Taksiste je da dignu razinu usluge .. da nude veću kvalitetu od Uber vozača.
Da nađu nišu koja se želi voziti kao "gospodin čovjek" .. ne znam .. neka se malo pozabave marketingom ...
__________________
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
gordan72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 13:50   #49
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Stvar je jednostavna. Sto god neki birokrati misle, Uber nije nikakav taksi prijevoznik. Uber je online posrednicki servis za prodaju usluge. Isti kurac kao Appstore, Steam, Itunes i sl. Ideja da bi Uber nekome trebao placati minimalac ili slicno je apsurdna kao ideja da bi apple store developerima trebao osigurati minimalnu placu. Drugim rijecima totalni bullshit. Uber treba imati slobodu raditi kao svaki drugi online posrednik koji spaja pruzatelje i trazitelje usluge a oni koji rade preko Ubera trebali bi preko obrta ili firme rijesiti pitanje poreza, minimalne place i svih ostalih zakonskih zahtjeva.
Ovo je potpuna budalaština. Uber nema nikakve veze s navedenim servisima. I ovakvo zlonamjerno širenje dezinformacija pokazuje, da nisu šahisti jedina gvona (mada ih osobno ne podnosim).
Freek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 13:52   #50
Smanji tenzije, a svoje mišljenje nastoj argumentirati.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 13:58   #51
Kad sam čuo da taksisti od centra Zagreba do aerodroma zaračunavaju više nego što ja potrošim benzina od Rijeke do Zagreba u oba smjera svojim autom, onda netko treba stati na kraj toj bestidnoj pljački.
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 13:59   #52
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Da, recimo, kad bi barem neki ispit postojao... I možda neke dozvole...
Možda da ima ta priča teoretski i praktični dio, možda i neke definirane satove vožnje...
I super bi bilo da puno košta...



Vozi sam svoju ženu, što puštaš da ti je stranci vozaju



-Stipe


Stipe, da li je ovo ozbiljna rasprava, ili zajebancija? Ono, čisto da znam kako se postaviti.

A ovaj prijedlog u vezi žene ti je čak i degutantan, po mojem mišljenju. Kaj bi sad svi bračni parovi morali posjedovati automobile, samo zato kaj preko Ubera i serijski silovatelji mogu postati auto-prijevoznici?

Btw, nisam u braku, to sa ženom je bilo primjera radi.

Nisam rekao da treba puno koštati, nego da bi nekakva elementarna selekcija ipak trebala postojati. Ne zato da se ograniči broj pružatelja usluga, nego zato da se pokušaju zaštititi korisnici, barem koliko je moguće.




Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Želiš reći da taksisti sa koncesijom imaju potvrdu da dobro voze (neku drugu osim vozačke dozvole), da moraju imati potvrdu o nekažnjavanja i potvrdu da nisu serijski silovatelji ili ubojice

Da ne istražuješ - ne moraju.

Sigurnosni rizik ti je isti, kome god sjeo u auto, a obzirom na to kako mnogi taksisti voze (osobno iskustvo), ne vidim tu nikakve prednosti za njih
Mislim da na ispitu za taksiste postoji i provjera kako voze. Ako se dobro sjećam, ispitivač sjedi s njima u vozilu, zada im rutu, i onda procjenjuje kvalitetu njihove vožnje i snalaženje po gradu.

Da li moraju imati i potvrdu o nekažnjavanju, to zbilja ne znam. Ali ako ne moraju, smatram to propustom u propisima koji su trenutno na snazi.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 14:03   #53
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Mislim da na ispitu za taksiste postoji i provjera kako voze. Ako se dobro sjećam, ispitivač sjedi s njima u vozilu, zada im rutu, i onda procjenjuje kvalitetu njihove vožnje i snalaženje po gradu.
Danas je to nepotrebna glupost i primjer poboljšanja koja nam donosi tehnologija.

Naime, kod Ubera to (i još puno toga) ti može ocijeniti - svaki klijent.
I čak će se i znati kako je pojedini vozač ocijenjen.

Što kod taksija nije slučaj.

I to sve čak i bez da ulazimo u razinu spomenute "provjere kako voze".

Ta "procjena" komotno može u udžbenike iz povijesti.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 14:04   #54
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Jedino prirodno rješenje problema koji je izložen u ovoj rečenici (na način na koji je izložen) je ukinuti licence i ne pelješiti taksiste na tome.
Zašto točno i taksist ne bi samo sjeo u auto i vozio? Što on i društvo dobivaju od "licence"?
Može, učinimo tako.
Neka tržišni uvjeti budu jednaki za sve, jer kako sada stvari stoje nisu.


Quote:
Redefinirano je i to što radiš s njima onda kad hoćeš i onoliko koliko hoćeš. Na razini dana ili sata.

Što je poprilična razlika u odnosu na uobičajene modele zaposlenika.
Tipični outsorcing, autorski ugovor, model prekarnosti.
Ti imaš "slobodu" raditi koliko želiš ili uopće ne, "servis" ima slobodu ne isplaćivati ti doprinose, bolovanje ili se ne brinuti o zaštiti na radu.

Da imaš kao "partner" slobodu sam formirati cijenu, možda bih i mogao povjerovati u priču o servisu, ovako ne.

Da i ne spominjeno da u konkretnom slučaju Ubera postoji i "skriveni" trošak za "partnere" - raubanje sredstva za rad (automobila), koje je njihovo vlasništvo.


Quote:
Kad se podvuče crta, ne vidim zašto je tu bilo što loše
.


Desničari često ne vide. Stvar je imaginacije.

Pa hajdemo zamisliti ovako- tvrtka koja je vlasnik lokalnog ugljenokopa se odluči, inspirirana modelom Ubera, redefinirati.

Pa se stoga prestane baviti iskopavanjem ugljena, a postane servis koji spaja kupce ugljena i rudare.
Ugljenokop postane otvoren za sve, koji mogu slobodno, koliko žele u njemu kopati ugljen, a "servis" im od cijene (koju sam određuje) po toni dodatno uzima 20% za uslugu "spajanja".
Slobodni radnici tako više nemaju bolovanja, godišnjih, rudarsku si opremu kupuju sami, a i sami su odgovorni za zaštitu na radu.
Za sve eventualne nesreća sa katastrofalnim poslijedicama "servis" također nije odgovoran.

Još ne vidiš problem, ili?

Isto bi mogli zamisliti za praktički svaki oblik djelatnosti-pekaru, turističku agenciju, školu, bolnicu i slično.

To se pomalo i događa, sa genijalnim izumom outsourcinga i poplavom "freelancinga".

Da se to dogodi u djelatnosti koju ti osobno obavljaš, i da tako od zaposlenika postaneš slobodni "partner", da li bi možda uvidio problem?
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 14:07   #55
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Mislim da na ispitu za taksiste postoji i provjera kako voze. Ako se dobro sjećam, ispitivač sjedi s njima u vozilu, zada im rutu, i onda procjenjuje kvalitetu njihove vožnje i snalaženje po gradu.

Da li moraju imati i potvrdu o nekažnjavanju, to zbilja ne znam. Ali ako ne moraju, smatram to propustom u propisima koji su trenutno na snazi.
Ja ne znam što je s tim ispitom, ali nisam primijetio znatnu razliku između njih i vozača Ubera.
I da stvar bude još gora po taksiste . .češće su im auti bili smrdljivi i neuredni nego kod Uberovaca. Ima super taksista, ali ima i udava koji ne kuže kad mušterija nije za razgovor.

Londonski taksisti su primjer što sve treba znati taksist .. ne samo imena svake ulice nego i kafiće, spomenike i ostale landmarke.
I tamo je bilo pobune oko Ubera .. ali jbga.

I tamo postoji Uber, ali i dalje je London cab pojam i jedan od simbola Londona .. ali ovi naši samo prosvjeduju.
__________________
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
gordan72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 14:13   #56
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Može, učinimo tako.
Neka tržišni uvjeti budu jednaki za sve, jer kako sada stvari stoje nisu.
Podržavam.

Ali neka ti uvjeti budu jednaki na onoj po građane boljoj razini. Na onoj primjerenoj vremenima.

Ne na onoj otprije 20 godina.

Quote:
Tipični outsorcing
Što sad ne valja s outsourcingom?
Osim što mu fali u.

Quote:
Da i ne spominjeno da u konkretnom slučaju Ubera postoji i "skriveni" trošak za "partnere" - raubanje sredstva za rad (automobila), koje je njihovo vlasništvo.
Kome je to skriveno?

Quote:
Desničari često ne vide. Stvar je imaginacije.

Pa hajdemo zamisliti ovako
Hajdemo radije ne zamišljati fiktivne ugljenokope, i hajdemo pričati o primjeru Ubera.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 14:16   #57
Quote:
gordan72 kaže: Pogledaj post
Zašto ne? Ne nude li Airbnb upravo nešto slično
Ne nudi.
Ponovno naglašavam sitnu ali bitnu razliku mogućnosti samostalnog formiranja cijena.
Akoje riječ o servisu, cijene dobra ili usluge formiraju pobuđači (dakle tržište).
Ako je cijena unaprijed zadana, riječ je o odnosu zaposlenik-poslodavac.

Quote:
Nije tanka .. to je njihov poslovni model.
Na koje vozač pristaje ili ne .. nitko te ne sprječava da osmisliš platformu koja će se temeljiti na drugačijem poslovnom modelu.
Ti ustvrdiš kako je demokracija u Iranskoj Islamskoj Republici tanka.
Ja ti odgovorim kako je to njihova kultura i da te nitko ne sili živjeti tamo.

Tko je ispao blesan, ti ili ja?

Quote:
Regulativa .. ma daj . .Velika Britanija nema ni ustav, pa što im fali. Ima ona latinska koja glasi nešto kao "Što više zakona, to lošijinarod" .. tako nekako.
Nema ustav, ali ima common law.
Ako misliš da je riječ o malom korpusu zakona, varaš se.


Quote:
Prekarijat je budućnost mnogih poslova, htjeli mi to ili ne ... totalna liberalizacija .. i stres ili sloboda, ovisi kako gledaš na to.
Poslovi na mjesečnoj, tjednoj ili čak dnevnoj osnovi ... pa ti vidi.
Apsolutno sam siguran da su prije koju tisućicu godina isto govorili zagovornici feudalizma, tipa možda nije idealno ali to je budućnost.

Quote:
Ujutro konobariš, popodne radiš neki uredski posao, a navečer voziš Uber ... sam si plaćaš zdravstveno i mirovinsko .. jbga. Za godinu- dvije ako ti se posreći i ako si sposoban otvoriš vlastitu tvrtkicu u kojoj nudiš platformu za dnevni najam njegovatelja starijih osoba ...
Mda, još i ne kupuješ gablec dvije-tri godine, pa od ušteđene love kupiš Dukat, kao Luka Rajić

Hvala lijepa, ne treba.
Postoji razlog zašto su se ljudi borili (i izborili) za 8+8+8 model.
18+6 model onome tko želi, ne pod krinkom "servisa" i "freelancinga" svima.
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 14:18   #58
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Može, učinimo tako.
Neka tržišni uvjeti budu jednaki za sve, jer kako sada stvari stoje nisu.

Tipični outsorcing, autorski ugovor, model prekarnosti.
Ti imaš "slobodu" raditi koliko želiš ili uopće ne, "servis" ima slobodu ne isplaćivati ti doprinose, bolovanje ili se ne brinuti o zaštiti na radu.

Da imaš kao "partner" slobodu sam formirati cijenu, možda bih i mogao povjerovati u priču o servisu, ovako ne.

Da i ne spominjeno da u konkretnom slučaju Ubera postoji i "skriveni" trošak za "partnere" - raubanje sredstva za rad (automobila), koje je njihovo vlasništvo.

Desničari često ne vide. Stvar je imaginacije.

Pa hajdemo zamisliti ovako- tvrtka koja je vlasnik lokalnog ugljenokopa se odluči, inspirirana modelom Ubera, redefinirati.

Pa se stoga prestane baviti iskopavanjem ugljena, a postane servis koji spaja kupce ugljena i rudare.
Ugljenokop postane otvoren za sve, koji mogu slobodno, koliko žele u njemu kopati ugljen, a "servis" im od cijene (koju sam određuje) po toni dodatno uzima 20% za uslugu "spajanja".
Slobodni radnici tako više nemaju bolovanja, godišnjih, rudarsku si opremu kupuju sami, a i sami su odgovorni za zaštitu na radu.
Za sve eventualne nesreća sa katastrofalnim poslijedicama "servis" također nije odgovoran.

Još ne vidiš problem, ili?

Isto bi mogli zamisliti za praktički svaki oblik djelatnosti-pekaru, turističku agenciju, školu, bolnicu i slično.

To se pomalo i događa, sa genijalnim izumom outsourcinga i poplavom "freelancinga".

Da se to dogodi u djelatnosti koju ti osobno obavljaš, i da tako od zaposlenika postaneš slobodni "partner", da li bi možda uvidio problem?
U tvom odgovru krije se nekoliko pogrešnih postavki.
1. Nitko ne sprečava taksiste da se odvoje od taxi udruženja
2. Nitko te ne sprječava da osmisliš platformu koja će biti bolja od Ubera i koja će to isto raditi pod boljim uvjetima
3. Primjer s ugljenokopom ti je loš ...
- Prvo platforme nikada neće zamijeniti neke djelatnosti
- U primjeru koji ti spominješ zaboravljaš da bi u tom slučaju u tom ugljenokopu mogao kopati bilo tko i bez posredovanja,kao što i ti možeš bez ubera voziti ljude za pare, jer platforma je platforma ona ne posjeduje ni vozača ni vozilo, pa bi se dotadašnji vlasnik ugljenokopa morao odreći i vlasništva nad ugljenokopom
__________________
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
gordan72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 14:20   #59
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Danas je to nepotrebna glupost i primjer poboljšanja koja nam donosi tehnologija.

Naime, kod Ubera to (i još puno toga) ti može ocijeniti - svaki klijent.
I čak će se i znati kako je pojedini vozač ocijenjen.

Što kod taksija nije slučaj.

I to sve čak i bez da ulazimo u razinu spomenute "provjere kako voze".

Ta "procjena" komotno može u udžbenike iz povijesti.


-Stipe
Da, postoji mogućnost ocjenjivanja, što uopće ne smatram lošim. Ali ta mogućnost može nekoga udaljiti s tržišta tek nakon što napravi neko sranje. Jebe se meni što će ga udaljiti s tržišta nakon što zbog npr. nedovoljne vještine upravljanja vozilom izazove sudar s tragičnim posljedicama za mene ili moju obitelj.

Quote:
gordan72 kaže: Pogledaj post
Ja ne znam što je s tim ispitom, ali nisam primijetio znatnu razliku između njih i vozača Ubera.
Ja ne tvrdim da su Uberovci po defaultu loši vozači. Nego samo to da bi ipak trebalo provjeriti nečiju nekažnjavanost i vještinu vožnje, prije nego što mu se da dozvola da se bavi auto prijevozom. Dakle, samo to i ništa više.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 14:22   #60
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post

Hajdemo radije ne zamišljati fiktivne ugljenokope, i hajdemo pričati o primjeru Ubera.

-Stipe
Ne, hajdemo primijeniti Uberov poslovni model i na druge oblike djelatnosti, i tako primjerom pokazati kako je riječ o eksploataciji pod krinkom gadgeta,slobode i freelancinga.

Ponovit ću ti pitanje, da li bi vidio problem da se Uberov poslovni model primijeni na djelatnost od koje ti živiš?

Ajmo, modikum intelektualnog poštenja i dosljednosti, zašto bi to bio monopol samo nas ljevičara.
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:30.